Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri ve Nasıl Giderilir ?

20.12.2015
Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri ve Nasıl Giderilir ?

Bebek sahibi olmak eşi benzeri olmayan bir duygudur ve tüm hayatınızı bir anda güzelleştirerek daha eğlenceli hale getirir. Elbette ki bebek büyütmenin de bazı zorlukları vardır. Aynı zamanda da fazlaca sorumluluk isteyen bir durumdur. Hayatınızın tamamını bebeğinize göre şekillendirirken, her şeyiyle size muhtaç bir canlıyı büyütmenin haklı gururunu yaşarsınız. Annelere göre bebek büyütmek aslında pek zor bir mevzu değildir. Sadece bebekleri hasta olduğu zaman üzüntüden ve çaresizlikten ne yapacaklarını şaşırırlar o kadar.

Bebeklerde Gaz Sancısı Hangi Dönemlerde ve Sıklıkta Görülür?

Bebeğin ilk üç ay yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan bebeklerde gaz sancısı ise kimi zaman baş edilemez bir probleme dönüşebilir. Özellikle de deneyimsiz annelerin hayatını kabusa çevirebilecek olan gaz sancısı, ilk 1-1,5 ay içerisinde oldukça yoğun bir şekilde yaşanırken, 3. ayın sonunda artık bebeğinizi terk edecektir. Eğer anne bu dönemde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmez ise gaz sancısı bebeğinizi fazlasıyla huzursuz edebilir. Aşırı kafein tüketimi, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, lahana gibi gaz yapan kış sebzeleri uzak durulması gereken besinler arasındadır. Bebeğinizi bir aylıkken esir almaya başlayan infantil kolik (gaz sancısı), bebeğiniz iki aylık olana kadar çok daha sık ve uzun nöbetlerle kendini gösterecektir. Eğer bebeğiniz özellikle de akşamları huysuzlanmaya başlıyor, üç saate yakın ağlama nöbetleri geçiriyor, ağlarken ayaklarını karnına doğru çekip kıvranıyorsa infantil kolik yüzünden olacaktır. Üçüncü ayda bu süre bir saate düşerek şiddetini de kaybetme başlayacaktır fakat bu süre zarfında sizde artık ona nasıl davranmanız gerektiğini çok iyi öğrenmiş olacaksınız.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısının nedenleri henüz bu konuda kesin bir bilgi verilmese bile gaz sancısı çeken bebeklerin çoğunda gözlemlenen ortak noktalar vardır. Annenin beslenme düzeninin de infantil kolik üzerindeki etkisi büyüktür. Kafeinli içecekler ve süt ürünleri başta olmak üzere gaz yapan kuru baklagilleri tüketen annelerin bebeklerinde daha çok gaz sancısı oluşumu gözlemlenmektedir. Ayrıca sigara içen bir annenin bebeği infantil kolik rahatsızlığını iki kat daha fazla yaşarken, anne sütü alan bebeklerde bu sorunun yarı yarıya daha az oluştuğu da gözlemlenmiştir. Gerek anne gerekse bebek üşüdüğü zaman gaz sancıları dayanılmaz şekilde artabilir. Biberon ile beslenen bebeklerde de gaz sancısı görülebilmektedir. Bunun nedeninin mama olduğunu düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Fakat biberon emerken yutulan havanın da bebeğin gazlı olmasında rolü vardır.

Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin Yolları Nelerdir?

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk birkaç hafta kuzu kuzu yatarken, özellikle 4. Haftadan sonra birden ağlama krizlerine girmeye ve kendini kasıp durarak kızarmaya başlamışsa, bağırsak hareketleri ve bebekte gaz sancıları başlamış demektir. Tamamen geçici olan ve en fazla 4 ay yaşayacağınız bu süreci daha az sancılı atlatabilmek için yapabileceğiniz birtakım pratik uygulamalar vardır. Bebeğinizi ve kendinizi üşütmemek gerektiğini unutmayın ve emziren bir anneyseniz beslenmenize son derece büyük bir özen gösterin. Eğer bebeğiniz biberon ile besleniyorsa, biberonun deliklerinin fazla büyük yada küçük olmamasına özen gösterin. Bebeğin emerken zorlanması veya mamanın büyük delikler yüzünden ağzına fazlaca akması, hava yutmasına sağlayarak gaz yapacaktır. Eğer bebeğiniz o gün fazlaca huzursuz ise, ağlama nöbetleri 2-3 saati buluyorsa ve ayaklarını karnına çekerek çığlıklar atmaya başlamış ise onu sakinleştirmek için güzel ninniler söyleyerek kucağınızda hafif hafif sallamanızda fayda vardır. Bebeğinizi yakmayacak şekilde ayarlanmış bir sıcak su torbasını ayaklarına koyarak, sıcak battaniyeler ile sarmanızda onu büyük ölçüde rahatlatacaktır. Sıcak bebek yağları ile yumuşak hareketler yaparak göbeğine saat yönünde masaj uygularsanız bebeğinizin daha güzel gaz çıkardığını gözlemleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.