Memeden Sıvı Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

25.02.2017
Memeden Sıvı Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Galaktore denilen memeden sıvı gelmesi, meme bezlerini uyaran prolaktin hormonunun aktivitesinin artışına bağlı olarak gözlenen bir durumdur. Bunu saptamak için ise uzmanlar tarafından kandaki prolaktin değeri ölçümü yapılır. Eğer değer yüksek çıkarsa emin olmak için MR ölçümü de yapılır. Peki, kandaki prolaktin değerinin yükselmesine neler sebep olur? Prolaktin hormonuyla antoganist yani zıt çalışan dopamin hormonunun kandaki miktarını azaltmak için kullanılan ilaç takviyeleri prolaktin hormonunun kandaki düzeyini artırır.

Tiroit bezinin normalden az çalışması durumunda yani hipotiroidizim denlen rahatsızlık tiroit bezinin salgısının artmasını sağlayan TRH hormonu aynı zamanda prolaktin hormonunun da salgılanmasını artırır. Bundan dolayı TRH miktarını artıran ilaç veya besinler prolaktin hormonunun salgılanmasını artırarak memeden sıvı gelmesine sebep olabilir.

Stres, uzun süreli emzirme, östorejen miktarının artması, süt kanallarının genişlemesi, doğum kontrol haplarının kullanımı, adet görmeme ve yumurtlama sayısında azalma da prolaktin aktivileği ile doğru orantılı olarak değişen durumlardır.

Unutulmaması gereken bir durum var ki yukarıda belirtilen nedenler normal ve hemen hemen herkeste görülebilen meme akıntısının sebepleridir. Bu akıntı süt beyazı veya kahverengi renklerinde yoğun olmayan bir kıvamdadır. Ama hamilelik, kanser, hastalık gibi durumlarda akıntının kıvamı artabilir ve rengide değişebilir. Mesela iki memeden yalnızca tek bir memede akıntı varsa bu tüm vücudu ilgilendiren bir rahatsızlığın belirtisidir ve acilen uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca bu akıntı sıkıldığında değil de kendiliğinden geliyorsa bu daha büyük bir sorunun belirtisidir. Memelerin sadece birinden ve tek bir noktadan gelmenin yanı sıra kanlı ya da su gibi bir renkte olan akıntı kanser belirtisi olabilir. Abse denilen süt kanallarında açılmalar olması da bu akıntıların sebebi olabilir. Eğer bu durum varsa memede kızarmalar olabilir ve antibiyotik kullanımıyla kontrol altına alınabilir. Yani memeden akıntı gelmesinin tek nedeni hamilelik değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.