Memeden Sıvı Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

25.02.2017
Memeden Sıvı Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamileliğin meydana gelmesi ile birlikte nadirde olsa, bazı bayanlarda göğüsten kolostrum sıvısının gelişi gözlenebilmektedir. Kolostrum; içeriğinde antikor ve besin açısından oldukça zengin, hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkan bir sıvıdır ve genelde hamilelik sona erip bebek dünyaya gelince ortaya çıkar. Yapı bakımından sarımsı ve yapışkandır aynı zamanda ise besleyici değeri oldukça yüksek olup, doğum gerçekleştikten sonra ise bebek için önemi fazladır. Hastalıklardan koruyucu özelliğinin bulunması nedeni ile bebeğin sağlıklı olabilmesi açısından, ilk olarak içmesi gereken gıdadır. Hamileliğin ortaya çıkışı ile birlikte vücutta görülen hamilelik belirtileri arasında ise kilo alınması, sık olarak idrara çıkma, yorgunluk ve farklı bölgelerde ortaya çıkarak gelişen ağrılarda, hamilelik belirtileri arasında bulunmaktadır.

  • Hamileliğin erken dönem belirtisi göğüsten sıvı gelmesidir

Göğüsten gelen sıvı, emzirme sebebi ile gerçekleşebileceği gibi, hamileliğin söz konusu oluşu ile de ortaya çıkabilmektedir. Her iki memeden gelen sıvı hamileliğin meydana gelişine dair belirgin bir işarettir.

Hamilelik planlayan yada hamilelik şüphesi bulunan kişilerin kendilerini bu süreçte ortaya çıkan erken belirtileri gözlemlemesi gerekmektedir. Ortaya çıkan belirtiler arasında göğüslerde sıvı gelmesi, gebeliğin erken dönemde ortaya çıkan belirtileri arasındadır.

Hamileliğin ortaya çıkışı ile birlikte, göğüslerde değişiklik meydana gelmektedir ve bu değişim gebeliğin ortaya çıktığı ilk günler yada haftalarında, yaşanabilmektedir.

  • Hormon değişikliği ile birlikte şişme ve ağrı gelişebilir

Hamilelik hormonunda yükselme yaşanması sonucu ile göğüslerde kan akışı artar, şişer ve ağrı yaşanabilir ve ağrı belirgin ve şiddetlidir. Bazı kişilerde ise göğüs uçlarında hassasiyet ve karıncalanma yaşanabilir.

Göğüslerde değişim yaşanması ile beraber, bebeğin dünyaya gelmesine kadar süt üretimi gerçekleşmez ama hamileliğin ilk zamanlarında göğüsten az miktarda sıvı akışı yaşanabilmesi normaldir.

Kolostrum adındaki sıvı, berrak bir görünüme sahip olup, süt üretiminin yaşanmasından önce ortaya çıkar. Göğüsten sıvı gelmesi doğumdan önce gerçekleşmesi halinde, hekime başvurulması sağlık açısından önem taşımaktadır.

  • Hassaslaşan hormonlar vaktinden evvel memeden sıvı gelmesine neden olur

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra süt salgılamaya başlaması gereken prolaktin hormonu, hamilelik devam ederken memeden sıvı gelmesine yol açabiliyor. Hamilelik sırasında hormonlar hassaslaşır ve süt üretimini dengeleyememesi sonucu, vaktinden önce memeden sıvı gelmesi ortaya çıkar.

  • Östrojen ve progesteron düzeylerinde artış yaşanması

Östrojen ve progesteron seviyelerinde artış yaşanması sonucu, hamileliğin erken dönemlerinde memeden sıvı gelmesi görülebilmektedir ve durum normal bir gelişme olduğundan, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Hassaslaşan meme uçları, temas meydana gelmesi ile birlikte, kolostrum sızmasına neden olmaktadır ve bu sıvı sarı yada turuncu renktedir ve hamilelikten kaynaklı olabileceğini bu renkten anlamak mümkündür.

Doğumdan önce, ortaya çıkan memeden sıvı sızması, bir kaç damla ile sınırlı kalmayabilir ve daha fazla sıvı akışı yaşanması görülebilir. Hamilelik sırasında ortaya çıkan bu durum normal olarak kabul edilirken, memeden gelen sıvının kanlı olması durumunda, hekime başvurulması gerekmektedir.

  • Dokularda süt üretiminin başlaması

Hamileliğin meydana gelişi ile birlikte, memelerde hassasiyet ortaya çıkabilmektedir ve bunun nedeni ise vücudun, bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için memelerde meydana getirdiği gelişim süreci sebebi iledir. Meme dokuları ve süt kanalları gelişerek, doğuma kadar süt üretimini sağlayabilmek için memelerde farklılıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Prolaktin hormonunun aşırı çalışması sonucu memeden sıvı gelmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir ve bu durum doğumdan önce gerçekleşmesi halinde galaktore ismi ile adlandırılmaktadır.

Tiroit bezinin, çalışma düzeyinde görülen azalma nedeni ile tiroit salgı bezlerinin artışını TRH hormonu düzenler ve bunun yanı sıra prolaktin hormonunun da salgılanmasında artış yaşanmasına neden olur.

  • Memeden gelen sıvının yapışkan ve kıvamlı oluşu hamilelik belirtisidir

Hamileliğin meydana gelişi birlikte, memeden sıvı gelmesi yaşana bilir ve kullanılması halinde TRH miktarında artışa sebep olan ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanılması, prolaktin hormonunun aşırı çalışmasına neden olur ve bu durum, memeden sıvı gelmesi sorununun yaşanmasına yol açabilmektedir.

Ortaya çıkan akıntı, beyaz, kahverengi gibi renk tonlarında olabilir ve hamilelik belirtisi olduğu durumlarda, yaşanan akıntının kıvamında ve renginde farklılıklar ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik belirtisi olarak gelişen ve göğüslerden akan sıvı normal olarak kabul edilmektedir. Yaşanan bu durum, hamilelikte ortaya çıkan hormonlarda yaşanan dengesizlik sonucunda gelişebilmektedir.

  • Göğüsten akan sıvı kolostrum dur

Süt salgılanmasından sorumlu olan prolaktin seviyelerinde artış geliştikçe, göğüste ortaya çıkan sıvı akıntısı, hamilelik yaşandığının belirtisi olabilen kolostrum sıvısı dır.

Bu sıvı protein bakımından son derece zengin olup, bebeğin dünyaya geliş zamanında ortaya çıkan sıvı halindedir. Bu sıvı bebeğin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamakta olan, antikorlar ile doludur.

  • Östrojen ve prolaktin dengesizliği sıvı akışına neden olur

Östrojen üretimini sağlayan plasenta, bebeğin dünyaya gelişine kadar sütün salgılanmasının önüne geçmeye çalışır fakat östrojen ve prolaktin seviyelerinin bir ayarda tutulamaması sonucu, göğüsten sıvı sızması yaşanabilmektedir.

  • Hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkan göğüsten sıvı sızması normal bir durumdur

Kolostrumun göğüste meydana gelişi, 14 hafta içerisinde olabilir ama bazı hamilelerde ise bu durum daha erken bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bazı anne adaylarında bu durum hiç yaşanmazken, bazı durumlarda ise bir kaç damla halinde ortaya çıkan sıvı normal olarak kabul edilmektedir.

Memeden gelen sıvıyı önleyebilmenin bir yolu yoktur ve bu nedenden dolayı yapmanız gereken giyside oluşabilecek lekeyi engelliye bilmek için göğüslere ped konularak tedbir alınmasıdır.

Memeden sıvı gelmesi, endişe nedeni değildir ve bebeğin gelişine ve emzirmeye hazırlık aşamasında ortaya çıkan değişiklik nedeni iledir. Bazı durumlarda meme kanalında ortaya çıkan süt kanallarının tıkanması ile de ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik yaşanması ve doğuma yakın zamanlar da, karşılaşılmakta olan memeden sıvı gelmesi normal bir durum olarak kabul edilir. Prolaktin hormonunda yaşanan yükselme ile birlikte, göğüslerde süt üretiminin meydana gelişine yönelik vücudun göstermiş olduğu reaksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır.

Normal olarak kabul edilen bu durumun tedavi edilmesine gerek duyulmaz. Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum, bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için alabileceği en önemli gıdadır. Bebeğe verilen ilk süt, onu, içerisinde barındırdığı antikor ile bakteri ve virüslere karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

  • Kolostrum içerisinde barındırdığı karbonhidrat protein ve yağ ile normal anne sütünden ayrılır

Hamilelik ve doğumdan hemen sonra ortaya çıkan kolostrum, protein ve karbonhidrat ve yağ barındırması nedeni ile normal anne sütünden ayrılır. Bebek için sindirimi kolay olan besleyici ve koruyucu bu sıvı, hamilelikte akmaya başlasa bile, bebeğin dünyaya gelişi ile birlikte vücut tarafından yeniden üretimi sağlanacaktır.

Memeden doğum öncesi gelen sıvı, erken doğumun işareti olarak düşünülmemektedir. Doğumun son zamanlarına doğru ortaya çıkması görülebilirken, nadir bir durum olarak hamileliğin erken dönemlerinde de karşılaşılması mümkün bir durumdur.

Memeden gelen sıvıda kan iltihap ve koku varsa doktora müracaat edilmesi gerekmektedir

Bazı anne adaylarında görülen memeden kolostrum sıvısı gelmesi, anne ve bebeğin sağlığı açısından risk barındıran bir durum değildir. Hamilelikte görülen memeden sıvı gelmesi normal kabul edilse de sıvının görünümündeki renk, kan, iltihap yada koku bulunması halinde hekime başvurulması gerekmektedir.

Galaktore denilen memeden sıvı gelmesi, meme bezlerini uyaran prolaktin hormonunun aktivitesinin artışına bağlı olarak gözlenen bir durumdur. Bunu saptamak için ise uzmanlar tarafından kandaki prolaktin değeri ölçümü yapılır. Eğer değer yüksek çıkarsa emin olmak için MR ölçümü de yapılır. Peki, kandaki prolaktin değerinin yükselmesine neler sebep olur? Prolaktin hormonuyla antoganist yani zıt çalışan dopamin hormonunun kandaki miktarını azaltmak için kullanılan ilaç takviyeleri prolaktin hormonunun kandaki düzeyini artırır.

Tiroit bezinin normalden az çalışması durumunda yani hipotiroidizim denlen rahatsızlık tiroit bezinin salgısının artmasını sağlayan TRH hormonu aynı zamanda prolaktin hormonunun da salgılanmasını artırır. Bundan dolayı TRH miktarını artıran ilaç veya besinler prolaktin hormonunun salgılanmasını artırarak memeden sıvı gelmesine sebep olabilir.

Stres, uzun süreli emzirme, östorejen miktarının artması, süt kanallarının genişlemesi, doğum kontrol haplarının kullanımı, adet görmeme ve yumurtlama sayısında azalma da prolaktin aktivileği ile doğru orantılı olarak değişen durumlardır.

Unutulmaması gereken bir durum var ki yukarıda belirtilen nedenler normal ve hemen hemen herkeste görülebilen meme akıntısının sebepleridir. Bu akıntı süt beyazı veya kahverengi renklerinde yoğun olmayan bir kıvamdadır. Ama hamilelik, kanser, hastalık gibi durumlarda akıntının kıvamı artabilir ve rengi de değişebilir. Mesela iki memeden yalnızca tek bir memede akıntı varsa bu tüm vücudu ilgilendiren bir rahatsızlığın belirtisidir ve acilen uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca bu akıntı sıkıldığında değil de kendiliğinden geliyorsa bu daha büyük bir sorunun belirtisidir. Memelerin sadece birinden ve tek bir noktadan gelmenin yanı sıra kanlı ya da su gibi bir renkte olan akıntı kanser belirtisi olabilir. Abse denilen süt kanallarında açılmalar olması da bu akıntıların sebebi olabilir. Eğer bu durum varsa memede kızarmalar olabilir ve antibiyotik kullanımıyla kontrol altına alınabilir. Yani memeden akıntı gelmesinin tek nedeni hamilelik değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.