Kulak Çınlaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

08.07.2016
Kulak Çınlaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak çınlaması şikayeti için kulak burun boğaz ( KBB ) bölümüne başvurmalısınız. Çoğu zaman kulak çınlamaları önemsenmez ve bu şikayet ile ilgili kulak burun boğaz ( KBB ) uzmanına başvurulmaz. Eskilerden beri kulak çınladığı zaman ” biri beni andı ” şeklinde tabir edilir fakat bir hastalığın habercisi olabilir. Sıklıkla kulak çınlamalarında hafif ve basit tedavilerle iyileşme sağlanabilen iyi huylu nedenler oluşabilmekte. Kulak çınlamasının altında yatan başlıca sebepler ise şunlardır; sigara kullanımı ve sigara kullanılan ortamda bulunma, tansiyon, trioid bezi hastalıkları ve diyabet etken olmaktadır.

Kulak kaynaklı problemler, beyincik yada beyinden kaynaklı problemler, metabolik rahatsızlardan kaynaklı problemler, travma, ilaçlardan kaynaklı problemler, boyun düzleşmesi sonucu kaynaklı problemler kulak çınlamalarında etkili olabilmektedir. Kulak çınlamasına neyin neden olduğunu öğrenmek için mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. Kulak çınlamasının altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir. Şayet ki kulak çınlamasının altında yatan nedenini kulak burun boğaz uzmanı bulamaz ise sizi mutlaka bir beyin cerrahi bölümüne yönlendirecektir. Fakat ilk başvurulması gereken bölüm elbette kulak burun boğaz bölümüdür.

Ayriyeten ise kulak çınlamasında doktorunuz herhangi teşhis koyamadıysa alınacak bilecek önlemler şunlardır: mümkün olduğu kadar stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmaya çalışın, gün boyunca yoğun saatleriniz var ise bile mutlaka dinlemeye vakit ayırmalısınız, sigara, kahve ve çay gibi sinirleri uyaran içeceklerden uzak durun, kulak çınlamasının geçici bir şikayet olduğunu kabullenin ve bu şikayetini göz ardı ederek ondan kurtulmaya çalışın. Yatarken başınızın altına 2 yastık koyun, böylece daha rahat kan akışı olacağı için kulak çınlaması yatacağınız zaman sizi rahatsız etmeyecektir. Sıklıkla ani sessiz ortamlara girildiğinde kulak çınlaması daha belirgin hale gelir. Bu konuda ise alınacak önlem şu şekildedir; odanıza her dakika ses çıkran bir saat koyabilirsiniz yada kapanma saatini ayarlayabileceğiniz bir radyo açabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesini alarak sakinleştirici kullanmak da o dönem için bir çözüm olabilir.

Tüm bu önlemleri almadan evvel mutlaka öncelikle bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. Kulak çınlamasının altında ciddi bir sağlık sorunu da yatabileceği gerçeğini unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.