Sinir Sıkışmasına Hangi Bölüm Bakar ?

08.07.2016
Sinir Sıkışmasına Hangi Bölüm Bakar ?

Sinir sıkışması için hastaneden ilk olarak randevu almanız gereken bölüm ortopedi bölümüdür. Sinir sıkışması için ortopedi bölümünden randevu aldığınızda uzman doktor ağrının olduğu bölgeyi muayene eder ve teşhisini koyar, rahatsızlığınızın durumuna göre de tedavi planını çıkarır. Fakat ortopedi uzmanı sinir sıkışmasının teşhisini koyamaz ise, o zaman da sizi öncelikle nöroloji bölümüne yönlendirir. Nöroloji bölümüne yönlendirilen hastalar orda muayene neticesinde tedavi altına alınır ve tedavi aşaması uzman doktor tarafından takip edilmeli. İhmal edilen sinir sıkışması rahatsızlıkları ileri dönük olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gerçeğini unutmamalı.

Sinir sıkışması vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Bu durumda sinir sıkışmasının hangi bölgede meydana geldiği araştırılmalı ve farklı bölümlerde olan uzman doktorların ortak görüşleriyle birlikte bir tedavi planı oluşturula bilinir. Sinir sıkışmasının nereden kaynaklandığı konusunda bilgi edinmek için nöroloji ve ortopedi uzmanları sizden MR isteyeceklerdir. Bunun neticesinde ise tedavi planı oluşturulur.

Tedavi ile hastanın yaşam kalitesi normal şartlara getirilmeye çalışılır. Ara sıra oluşan ağrılar her hangi bir risk oluşturmaz. Uzmanlar için önemli olan şiddetli ağrıların kesilmesi. Yaşam kalitesi normal düzeye gelen hastalar için operasyon yapılmaz. Fakat yaşam kalitesi normal düzeye gelmeyen hastalar, iş ve günlük yaşamı etkileyecek düzeyde olan şiddetli ağrılar söz konusu ise sinir üzerinde baskı uygulayan tabaka operasyon ile en iyi duruma getirilmeye çalışılır. Böyle akut vakaların dışında ise uzman doktor sizi fizik bölümüne de yönlendirerek fizik tedavi önermektedir. Fakat fizik tedavi süresince ilaç tedavisi de mutlaka uygulanır.

Fizik tedavisi sonrasında ise uzman doktora düzenli olarak muayeneye gitmeniz gerekir. Böylece uzman doktor fizik tedavi öncesi sağlık verileriniz ile fizik tedavi sonrası sağlık verilerinizi inceler ve sinir sıkışması hakkındaki son görüşlerini sizinle paylaşır. Tedavi edilmediğiniz sürece bu hastalık sizde ciddi sağlık sorunlarına yol açarak yaşam kalitenizi de olumsuz olarak etkileyecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.