Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Hoş kokulu, mor rengiyle insanı etkileyen, lavanta bitkisinden elde edilen aroması fazla, esansiyel bir yağdır. Kullanım alanı geniştir ve ağız yoluyla alınabilir, cilde uygulanabilir, nefes yoluyla aromaterapi yapılabilir.

İnsanı kokusu ile kendine getiren lavanta yağı göz alıcı mor rengiyle, doğanın bize bir armağanıdır. Lavanta tarlasının engin mor deniz gibi eşsiz görünümüne her zaman denk gelinmese de yağın keskin kokusu sayesinde kendinizi lavanta tarlasının ortasında hissedip rahatlayabilirsiniz. Kozmetik alanında olduğu kadar sağlık alanında da kullanılır.

Lavanta Yağının Vücuda Faydaları

1. Uyku problemlerine birebir

Uyumakta zorluk çeken, yastıkla devamlı kavga eden biriyseniz ve yastığa başınızı koyar koymaz uyumak istiyorsanız yapmanız gereken yatağınızın bir ucuna lavanta yağı damlatmaktır. Deliksiz bir uyku için uyumadan önce özellikle sakinleştirici etkiye sahip papatya çayı içip veya alışık olduğunuz çayın içine birkaç damla lavanta yağı damlatmak  harika bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

2. Strese karşı lavanta

İş hayatı, trafik derken koşuşturmaca dolu bir hayatın içinde stresten uzak kalmak oldukça zor. Vücut geriliyor, kaygı ile hormonlar fazla salgılıyor, sinir seviyeniz patlamaya hazır bomba haline getiriyor. Bu stresle nasıl baş edeceğim der gibisiniz. İşin sırrı lavanta yağında. Bu gibi yoğun stres içinde olduğunuzda durumlarda, birkaç damla lavanta yağı damlatılmış ılık su dolu bir küvete uzanıp birkaç dakika kendinizi bırakıp kokuyu takip ederseniz stresi vücudunuzdan atıp dinlenmiş hatta o gün hiç yaşanmamış gibi sakin bir şekilde duştan çıkarsınız. Bunun yerine el ve ayak bileklerinize, lavanta yağı sürüp, ovuşturursanız sakinleştirici etkisi ile günün her anı kendinizi rahat hissetmiş olursunuz. Sakinleşmenin sırrı bu birkaç damla lavanta da saklı.

3. Baş ağrısına çözüm

Yoğunluk, uykusuzluk, stres gün içinde baş ağrısı nedeni olabilir. Tüm gün bu baş ağrısı ile neşenizin kaçması konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Ancak buna izin vermek yerine alnımıza, ensenize, lavanta yağı sürüp masaj yapmak ağrının ilaçsız geçmesini sağlayacaktır.

4. Kas ağrılarında alternatif bir tedavi

Baş ağrısında olduğu gibi, kas ağrıları içinde lavanta yağı kullanabilirsiniz. Kas ağrısı bölgesel ise biraz lavanta yağı ile o bölgeye masaj yaparak ovup, sıcak bir havlu ile sarmak çok iyi gelecektir.
Lavanta yağının ağrı giderici ve uyuşma etkisi iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Yağda bulunan beta-caryophyllene sayesinde doğal bir iltihap önleyici etkisi vardır.

5. Mide bulantısını hafifletir

Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan mide bulantınız varsa ve ne yaptıysanız geçmiyorsa bir de lavanta yağını denemenizde fayda vardır. Keskin kokusu bulantınızın hafifletmesine yardımcı olacaktır.

6. Dudak çatlaklarının çaresi

Hava değişmeleri, dudakları sık yalamak, ateşlenmek gibi sebeplerle çatlayan dudaklarınıza lavanta yağı ile bakım yapabilirsiniz. Dudaklarınızın kuruması, soyulması, çirkin bir görüntü oluşturacağından lavanta yağını dudaklarınıza sürüp, sonucuna hayran kalabilirsiniz.

7. Stresi azaltır

Birçok çiçeğin içinden kokusuyla ayrılıp tanınan lavanta farklı amaçlar içinde kullanılır. Bunların içinde özellikle kulak arkasına, ensenize, bileklerinize sürdüğünüzde, uzun süreli parfüme eş değer olacaktır. Oda kokusu için kaloriferin üstüne içine birkaç damla damlatabilir, bir kabın içine ılık su ile yağdan damlatıp odanın içine koyabilirsiniz. Hem ortam hoş kokar hemde kokunun verdiği dinginlik hissi ile stres seviyenizi düşürmüş olursunuz.

8. Yanık tedavisinde lavanta

Çok ızdırap veren yanık acısına lavanta çok iyi gelir. Antiseptik özelliği ile yaraların daha çabuk iyileşmesine de imkan sağlıyor. Ev ortamında çok olan yaralanmalara hemen müdahale etmek için elinizin altında bir şişe bulundurmanız önerilir.

 • Yanıkta oluşan iltihabı tedavi etmek için büyüklüğe bir ila üç damla lavanta yağı ile bir ila iki çay kaşığı moringa veya Hindistan cevizi yağını karıştırıp günde üç kez yanık üstüne uygulayabilirsiniz.
 • Güneş yanığında ise yanık derecesine göre bir doktora gitmeniz gerektirebilir. Fakat evde yanma hissini almak, en azından o gün rahat uyumak için, bir sprey şişesinin içine, 3/1 bardak aloe vera suyu, 2 yemek kaşığı damıtılmış su, 10 damla lavanta yağı ve jojoba yağını koyun. Şişeyi iyice sallayıp birbiri ile özümsendikten sonra güneş yanığının üstüne püskürtün. Güneş yanığı iyileşene kadar gün içinde iki veya üç kez kullanmanız uygundur.

9. Yara ve Yara İzi Tedavisinde

Yanma, kesme, kazıma, sürtme ile oluşan bir yaranız varsa, lavanta yağı ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Küçük yaralarda 3-4 damla lavanta yağını, birkaç damla Hindistan cevizi ya da tamanu yağıyla karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yaraya bir pamukla uygulayın. Yaranız iyileşmiş veya iyileşmek üzere ise lavanta yağı yara izlerini de azaltabilir .

10. Böcek ısırığı kaşıntılarını hafifletir

Keskin kokusu ve içeriği ile kan emici sivrisinek ve türlerinin ısırığı sonrası oluşan kaşıntıyı hafifletir. Ticari sivrisinek kovucuların içinde lavanta yağı içeriği vardır. Ev ve balkonda lavanta kokulu mum veya lavanta yağı ile hazırlanan solüsyon sprey kullanıldığında sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır. Mum lavanta kokulu değilse yanan kısma lavanta yağı damlayarak kokmasını sağlayabilirsiniz. Bir sprey şişesine 250 mlg. su ve 4 damla lavanta yağı karıştırıp çalkalayın. Cilde herhangi bir zararı olmayıp, doğal bir ilaç olduğundan vücudunuza ve kıyafetlerinize püskürterek sivrisineklerin size yaklaşmasını önleyebilirsiniz.

Böcek ısıtıcının sebep olduğu, kızarıklık, kaşıntı ve ağrıyı önler, iltihabı azaltarak ısırık şişliklerini giderir, ağrıyı hafifletir. Bir böcek ısırığı tedavisinde lavanta yağının içine Hindistan cevizi yağından bir iki damla karıştırın ve ısırılan bölgenin üzerine sürün. Duruma bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.Ağrılı bir durum söz konusu ise bir damla peppermin yağı lavanta yağı ile karıştırıp sürerseniz ağrılı yerin uyuşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca zehirli sarmaşık tedavisi için de iyi gelecektir.

11. Solunum Bozukluklarını Tedavi Eder

Özellikle mevsim değişikliklerinde sık görülen grip, öksürük, astım, sinüs tıkanıklığı, bademcik iltihabı ve boğmaca gibi problemler için lavanta yağı önerilmektedir. Yağ doğrudan boyun, göğüs ve sırta sürülerek kullanıldığı gibi, buharı nefes yoluyla kullanılır.

 • Antiviral ve antibakteriyel olması, larenjit, farenjit ve tonsilit gibi solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir.
  Soğuk algınlığı ve kronikleşen öksürüğü tedavi etmek için çeşitli buharlaştırıcılar ve inhalerlerde kullanımı uygundur.
 • Buhar makinesine birkaç damla damlatıp, kullanılabilir.
 • Yağ, solunum sağlığı ile ilişkili olarak gelişen tıkanık ve diğer belirtileri hafifleten bir yapıya sahiptir.
 • Solunum hastalıklarına neden olan enfeksiyonlara karşı antibakteriyel özellikleri ile savaşabilir.
 • Sinüsleri tıkayan balgamın temizlenip, rahat nefes alınmasına da yardımcı olur.

12. İdrar Sorunlarında Kullanılır

İdrar bozuklukları ve idrar üretimi üzerinde lavanta yağının uyarıcı etkisi vardır. İdrar problemleri üşütme ve enfeksiyon kapmaya bağlı olarak en çok sistit ve mesanenin iltihaplanması ile kendini gösterir. Yağın kullanımına bağlı olarak hormonal dengeyi düzeltme, sorunları azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, idrar bozukluğuna bağlı oluşan kasılma ve krampları azaltır.

13. Kan Dolaşımına Yardımcı Eleman

Kan akışını yavaşlatan sebepleri iyileştirmek için doğal bir çözümdür. Bir araştırma, lavanta yağı kullanarak yapılan aromaterapide koroner dolaşımın büyük ölçüde artırdığını belirtmiştir. Yağ, hipertansiyonu olan kişilerin kullanmasına uygundur. Kan dolaşımı organlara giden oksijenasyonun düzelmesinde etkili olması, beyin aktivitelerini arttırdığı anlamına da gelir.

14. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çocuklarda çoğu zaman bağışıklık sistemimde, gelişimlerinden sorunlar yaşanır. Bu yüzden de sık sık hastalanırlar.
Çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için, güçlü bir etki yarattığı uzmanlar tarafından onaylanmış olan lavanta yağı doğru kullanım şekilleri sağlandığında, olumlu etkiler göstermektedir.

15. Kanser Üzerindeki Etkilidir

Kanser üzerindeki faydalarını araştıran uzmanlar, kanser hastaları üzerinde lavanta yağının etkilerini incelemiştir.
Araştırma sonuçlarına göre, kanserojen etkilerle savaşabilecek özelliklere sahip olduğu ve kanser hücrelerinin oluşumunu durdurabilecek etkisi olduğu görüldü.

16. Sindirime Yardımcı Olur

Kötü sindirime bağlı bağırsak sorunları en çok görünen sağlık problemlerinden biridir. Lavanta yağı bu durum karşısında bağırsaktaki hareketliliği arttırarak sindirimi kolaylaştırır. Safra üretimini ve mide suyunu uyarır. Kolik, mide ağrısı, kusma, şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıklarda lavanta yağı faydalı etkileri bulunur.

17. Kardiyovasküler Sağlık

Koroner dolaşımı arttırarak, vücuttaki kan akışını hızlandırır, hipertansiyonu tedavisinde etkili bir potansiyeli vardır.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları

Lavantanın kokusu ve içerdiği ferahlatıcı etkisi ile cilt bakımında birçok soruna iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra cilt sorunu olmaması ilerleyen zamanlarda olmayacağı anlamına da gelmez. Cildin aydınlık, pürüzsüz, canlı görünmesi herkesin ortak isteğidir. Düzenli olarak cildinize bir pamuk yardımıyla sürerseniz, cildimizi nemlendirerek tazeler, daha canlı yumuşak ve genç görünmesini sağlar.

Antiseptik oluşu, bakteri ve virüslerle savaşır ve cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Hücre ve doku büyümesini teşvik eder. Antibiyotik, antioksidan ve antiseptik özelliklere sahiptir. Özellikle başlangıç aşamasındaki skar tedavisinde faydalıdır. Hücre ve doku üzerindeki etkilerini düzenli kullanım sonucu bir haftada göstermeye başlar. Ciltte tahriş ve alerjik reaksiyonların görünme potansiyeline sahiptir.

1. Cildi aydınlatır

Cilt farklı etkenlerden dolayı zaman içinde renk değişikliğine, lekelenmeye başlar. Bunun nedenleri arasında en çok güneşin UV ışınları, kirli hava, sigara kullanımı, cildin düzenli temizlenip nemlendirilmemesinden kaynaklanır. Lekelenmeler dahil, ciltteki renk bozulmasını azaltabilir. Ciltte hiperpigmentasyon varsa yağ sorunun giderilmesine yardımcı olur.

2. Yüz kırışıklıklarına iyi gelir

Yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklardan kısmen serbest radikaller sorumludur. Lavanta yağı ise serbest radikallerden cildi koruyarak kırışıklıkları geciktirir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin etkisini azaltır. Kırışıklıklar için içine Hindistan cevizi yağı ile birkaç damla esans yağı (sedir ağacı yağı, havuç yağı, çay ağacı yağı, zufa otu) karıştırarak kullanmak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Sabah akşam cilt nemlendiricisi olarak kullanılabilir.

3. Sivilce için lavanta yağı

Lavanta yağının faydaları içinde yer alan bakterilerle savaşma onları güçsüz hale getirme ve tedavi etme özelliği ile ciltte oluşan sivilceleri kontrol altına alarak iyileşme sağlar. Gözenekleri açar ve cildin nefes almasına olanak sağlar. Mutlaka temiz cilde uygulanmalıdır, direk uygulanmasında bir sakınca olmamakla birlikte cildin hassasiyeti göz önüne alındığında Hindistan cevizi yağı veya başka bir uçucu yağ ile seyreltip, cilde uygulanabilir.

Ayrıca, bir çay kaşığı cadı ela yağı ile iki damla lavanta yağı karıştırarak, yüzünüzü temizlemek için yüz toniği hazırlayabilirsiniz. Karışımı bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Özellikle inatçı ve iltihaplı sivilceler için, argan yağı ile seyreltip kullanmak iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Birer damla lavanta yağı ve argan yağı karışımını günde iki kez doğrudan sivilcenin üzerine kulak pamuğu ile sürün.

4. Egzama ve kuru ciltleri yatıştırır

Egzamalı cilt kuru, kaşıntılı ve pullu olur. Vücudun belli bir yerinde olabileceği gibi farklı yerlerde ve birden çok görülebilir. Hafif veya kronik olarak seyreder. Egzama yağda bulunan antifungal özellik ile inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir . Egzama için iki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile birlikte eşit miktarlarda çay ağacı yağından da iki damla karıştırıp düzenli olarak kullanabilirsiniz. Aynı şeyler sedef hastalığı içinde geçerlidir.

Lavanta Yağının Saça Faydaları

Kafa derisi ne kadar yıkansa da dipleri tam anlamı ile temizlenmez. Gözenekler ölü deri ile dolar ve saç güçsüzleşir. Çevresel etkenler, boya ve yapılan uygulamalar da bu durumu tetikler. Zarar görmüş saçların canlanmasına ve parlak görünmesine yardımcı olur. Piyasada satılan lavanta yağlı şampuan ve saç kremi olsada, takviye bakımlara yinede ihtiyaç duyulur. Saçınıza kullandığınız şampuanla yıkadıktan sonra yağ ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Nemlendirici özelliği ile hücresel dokuları harekete geçirmede önemli rol oynar.

Saç Maskesi

Bilimsel olarak saçkıran üzerinde lavanta yağının etkisi kanıtlanmıştır. Yapılan bu çalışmada, kullanılan maske ve nasıl uygulanması gerektiğini aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

 • Cam kabın içine malzemeleri ölçüleri ile koyun ve metal kaşıkla birbirine karıştırın.

Lavanta Yağının Yan Etkileri

 • Tropikal kullanım için lavanta yağı ile hazırlanmış şampuan, sabun ve cilt losyonu, erkeklerde meme dokusun da genişlemeye neden olabilir.
 • Jinekomasti ve lavanta yağı kullanımı arasında uzmanlar, endokrin bozucu, yani hormon üretimi veya aktivitesine müdahale eden bir yapıya sahip olduğunu bulmuştur. Jinekomasti lavanta yağı içeren ürünlerin kullanımı sonlandırıldıktan aylar sonra temizlenir.
 • Kısır erkekler tarafından kullanılmamalıdır. Testosteronu bloke özelliği açısından sınırlı kanıtlar bulunmasına rağmen, erkeklerin lavanta yağı içerikli ürünleri kullanmaması önerilmektedir.
 • Aşırı derecede kullanılması, faydalardan çok alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
 • Lavanta yağı ile cilt bakım ürünlerinin tropikal olarak hazırlanıp masaj yapılması, alerjik reaksiyona sebep olabilir.
 • Reaksiyon oluşumuna genellikle lavanta yağının, diğer ürünlerin içine aroma verici madde olarak alınması ile tetiklenir.
 • Alerjik bir reaksiyon olarak, boğazda ve gözlerde yanma, deri döküntüsü, baş ağrısı, ishal, bulantı, kusma ve solunum problemleri birçok belirtiye neden olabilir. Bu belirtilere maruz kalmamak için mümkün oldukça lavanta yağı kullanılmaması gerekir.
 • Kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmalı ve vereceği talimatlara uygulanmalıdır.
 • Standart ilaçlarla lavanta yağı genelde etkileşime girmez. Zaman zaman kloral hidrat içeren ilaçlarla veya sedatif ilaçlarla birlikte uygulandığında uyuşukluğa neden olur.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.