Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

20.04.2018
Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Acı elma yağı, keskin ve ayırt edici bir kokuya sahiptir. Yakıcı ve lezzetli bir yağ olarak bilinen bu yağın pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Özel bir yağ olarak yemeklerde kullanılabildiği gibi pek çok şekilde kullanılmaktadır. Bu yağın birçok konuda şifa için ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

İnsanlar için en doğal şifa kaynağı bitkiler ve bitkisel yağlardır. Acı elma yağı da bu şifalı yağlardan biri olarak insanlar tarafından tercih edilmelidir. Bitkisel ürünlerin kullanımında en doğru faydayı elde etmek için bilinçli olmak gerekmektedir. Detaylı bir araştırma yapılarak yağın faydaları, hangi amaçla nasıl kullanılacağı vs. konularda bilinçli hareket etmek çok önemlidir.

1. Bebek Bakımında Kullanılır

Biliyoruz ki bebekler yetişkinlerden çok daha hassas organlara ve cilde sahiplerdir. Bu sebeple acı elma yağı bebeklere uygulanırken hassas ölçüler kullanılmalıdır. Bunun için eczanelerde satılan damlatma pompasını alabilirsiniz. Bebeklere kesinlikle içirmeyi denemeyin. Bebeğinizin ağız ve göz temasının önüne geçmesi için ellerine uygulamayın. Masaj yaparken kullanmak için direkt olarak uygulamayın. Suyla seyreltin ya da zeytinyağı ve badem yağı gibi diğer yağların içine uygulayın. Bebeklerdeki ölçünün bir damlayı geçmemesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde cildini tahriş edebilir. Banyo sularına iki damla ilave edebilirsiniz. Rahatlamayı ve bebeğinizin kolay uykuya dalmasını sağlar.

  • Bebeklerin gaz ve kabızlık sorunu için en büyük çözümdür.
  • Ayak altına dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır.
  • Herhangi bir basınç uygulanmadan aynı şekilde dairesel hareketlerle bebeğin karnına da uygulanabilir.
  • Bebeğinizin karın ağrısını alır.
  • Kullanımını aşırıya kaçırmadan bebeğinizin hassas derisine zarar vermeyecek sıklıkta kullanabilirsiniz.
  • Bebeğinizin yüzüne veya ellerinde kullanmayınız.

2. Cilt Çatlaklarında Faydalıdır

Ciltte oluşan çatlaklar genellikle kilo alış verişleri sonucunda oluşmaktadır. Bilhassa gebelik döneminde oluşan bu çatlakları önlemek için hamilelik döneminde doktorlar tarafından tavsiye dilen özel kremler bulunmaktadır. Hamilelik döneminde bazı hanımlar krem kullanmayı tercih ederken, doğal yollarla çatlakların oluşumunu engellemeyi tercih eden hanımların da çoğunlukta olduğu görülmektedir. Çatlak oluşumunu önlemek için acı badem yağı oldukça faydalıdır.

Düzenli olarak kullanım ile ciltte oluşan gerginliği önlemekte, cildin esnekliğini artırmakta ve çatlak oluşumunu engellemektedir. Bilhassa bu yağı oluşan çatlaklar için de kullanmak oldukça faydalıdır. Çatlak görünümden kurtulmak isteyenler düzenli olarak bu yağ ile cilt bakımı yapmalıdır. Çatlakları gidermesinin yanı sıra cildi sıkılaştırarak vücudun daha dinç ve güzel görünmesine katkı sağlamaktadır.

3. Saç Derisine İyi Gelir

Antibakteriyel özelliği olan bu yağın saç derisinin bakımında etkili olduğu bilinmektedir. Saç derisi sorunlarını önleyerek iyileştiren acı badem yağının bakterilere karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle saç derisinde oluşan mantar sorununu çözmek konusunda da oldukça etkilidir. Saç derisini beslemek için ideal olan bir yağ olarak saç derisinin bakımında özellikle kullanımı önerilmektedir. Saç derisindeki enfeksiyonları iyileştirerek saçlara bakım yapan bu yağ aksatılmadan düzenli olarak saç maskelerinde kullanılmalıdır.

4. Yaraları İyileştirir

İnsan vücudunda sık sık yara oluşması mümkündür. Yaraların bir an önce iyileşmesi sağlık açısından önemlidir ve erken tedbir almak gerekmektedir. Acı elma yağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri ile yaraları kısa sürede iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Doğal tedavi seçeneği olarak dikkatleri üzerine çeken bu yağın cilde faydaları çok önemlidir. Var olan yaraları iyileştiren yağın, yaraların oluşumunu engellediği de bulunmaktadır. Bu nedenle vücuda düzenli olarak yağ ile masaj yapmanın yara oluşumunu engelleyeceği unutulmamalıdır.

5. Enfeksiyonları Önler

Vücutta enfeksiyonlar her zaman olmaktadır. Enfeksiyonların iyileşmesi için genellikle ilaç kullanılmakta ve ilaçların bazı yan etkileri nedeniyle sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Bu nedenle enfeksiyonlardan korunmak ve var olan enfeksiyonu iyileştirmek isteyen insanların doğal çare arayışları sürmektedir. Bu doğal çare arayışına en iyi cevap acı elma yağı tedavisidir. Cildi enfeksiyonlardan koruyan ve enfeksiyon durumunu iyileştirme etkisi olan bu mucizevi yağ kesinlikle denenmelidir.

6. Rahatlatıcı Etki

Günlük yaşam döngüsü içinde çok fazla stres, yorgunluk, hava kirliliği vs. olumsuz etkenlerle karşılaşma durumu söz konusu olmaktadır. Stresin yarattığı gerginlik ve diğer olumsuz etkenlerin cilt üzerinde gerginlik yarattığı ve yorucu olduğu gerçektir. Acı elma yağının cildi ferahlatan ve rehabilite eden gevşetici bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu yağla masaj yapıldığında hem cildin kendine gelmesi hem de psikolojik olarak rahatlamış olmak mümkündür.

7. Cildi Temizler

Temiz cilt sağlıklı cilt anlamına gelir, fakat kimyasal ürünlerle yapılan cilt temizliğinin belli başlı bazı zararlı etkileri de yok değildir. Bu nedenle günümüzde çok revaçta olan doğal temizleme yöntemleri önemlidir. Acı elma yağı ile cilt temizliğinin ideal olduğu ve cildi derinlemesine temizleyerek sağlık kazandırdığı bilinmektedir. Düzenli kullanımla hem temiz hem de sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

8. Mantar Oluşumunu Engeller

Mantar, vücuda giren organizmalar nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle virüslerden kaynaklanan mantarların vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmaktadır. Acı elma yağının özel yapısı nedeniyle vücudu zararlı organizmalardan koruduğu ve cildi sağlığına kavuşturduğu bilinmektedir. Bilinçli kullanım yapıldığında sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak çok kolaydır.

9. Cilt Bakımında Etkilidir

Sağlıklı cilt dinç ve güzel bir görünüm sağlamaktadır. Bilhassa iyi temizlenmiş, nemlenmiş ve iyi beslenmiş bir cildin mükemmel bir görünüme kavuşmayı sağladığı da önemli bir gerçektir. Güzel görünen bir cildin beslenmesini sağlayan doğal ürünlerdir. Acı elma yağı cildi besleyen ve sağlığına kavuşturan önemli bir yağdır.

10. Gençleştirici Etki Sağlar

Doğal cilt bakım ürünlerinin anti-aging özelliği çok önemli bir unsurdur. Bilhassa kimyasal madde barındırmayan besleyici bir ürünün gençleştirici etkisi çok özel bir yöndür. Acı elma yağının cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve toparlayıcı etkisi vardır. Bu etkileri ile ciltte yaşlanma belirtilerini yok ederken aynı zamanda yeni belirtilerin oluşumunu da engellemektedir. Yılların yıpratıcı etkisinden uzak harika bir görünüm elde etmek isteyen her kesin bu özel yağı kullanarak cilt bakımı yapması önerilmektedir. Cilt bakımının istikrarlı bir şekilde düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Böylelikle cilt ihmal edilmeden her zaman sağlıklı ve dinç bir görünüm kazanacaktır.

11. Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Siyah noktalar gözeneklerin kir ve yağla tıkanması sonucunda oluşan cilt sorunlarıdır. Siyah noktaların ihmal edilmesini cilt sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Özellikle sivilce oluşumuna zemin hazırlaması açısından siyah noktaların bir an önce giderilmesi önem taşımaktadır. Siyah noktaları gidermek ve oluşumunu engellemek için acı elma yağı ile düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

12. Sivilceleri İyileştirir

Sivilceler insanları mutsuz eden ve özgüveni zedeleyen cilt sorunlarıdır. Sivilce tedavisinde hekimler tarafından önerilen antibiyotikler, kremler, temizleyiciler ve jeller kullanılmaktadır. Kimi zaman çok işe yarayan ilaç ve bakım ürünlerinin kimi zaman yan etkilerinin olması tedaviyi yarıda kesmeyi gerektirmektedir. Bu nedenle birçok insan sivilcelerinden kurtulmak için doğal yöntemler ve ürünler kullanma yolunu seçmektedirler. Doğal tedavilerden biri de acı elma yağı kullanımıdır. Bu yağın sivilce oluşumunu engellediği ve var olan sivilcelerde iyileştirici etki yaptığı gözlenmiştir. Sivilcelerinden rahatsız olan kişilerin düzenli olarak bu yağı kullanmaları önerilmektedir.

13. Ciltteki İzleri Giderir

Ciltte oluşan yara izleri, kesik izleri veya sivilce izleri rahatsız edici bir görünüme sebep olmaktadır. Bu izlerden kurtulmak için bazı tıbbi tedaviler vardır. Fakat birçok insan bu tedavileri göze almak istememektedir. Bu nedenle doğal tedavi yöntemi arayışına giren insanlar farklı seçenekler bulmuşlardır.  Acı elma yağı peeling etkisi ile ciltteki ölü hücreleri temizleyen, cildi yenileyen ve izlerin zamanla giderilmesi sağlayan değerli bir cilt bakım ürünüdür.


Acı Elma Yağının Saça Faydaları

Acı elma yağının cilde faydaları olduğu gibi saçlar üzerinde de oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğru kullanımla sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmak mümkündür. Bakımlı saçlar için acı elma yağının saça nasıl uygulanması gerektiği öğrenilmelidir.

1. Saç Derisini Güçlendirir

Besleyici özellikleri ile hem saç derisi hem de saç tellerini besleyerek sağlıklı saç derisi ve saç köklerine ulaşmayı saçlar. Aynı zamanda saçların güçlenmesine katkı sağlar harika saçlara kavuşmaya yardımcı olur.

2. Kopma ve Dökülmeyi Önler

Saçlar zamanla yıpranır ve yeterince beslenmeme sonucunda kopma ve kırılmalar meydana gelir. Bu durum saçların bakımsız ve cansız görünmesine neden olur. Acı elma yağı ile bakım yapılan saçlar için zamanla kopma ve kırılma sorunları ortadan kalkacaktır.

3. Kepeklenmeyi Giderir

Kepeklenme sıklıkla insanların başına gelen can sıkıcı bir problemdir. Hem görsel açıdan hem de yaşam konforunu bozması açısından kepekten kurtulmak önemlidir. Saç bakımında acı elma yağının kullanımının kepeklenme sorununu çözdüğü bilinmektedir.

4. Saçları Yumuşatır

Özellikle kalın telli saçların sertleşmeye daha yatkın olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak saç bakımında kullanılan acı elma yağının saçları yumuşatarak ipeksi saçlara kavuşmayı sağladığı bilinmektedir.

5. Saç Tellerini Güçlendirir

İçeriğindeki vitaminler sayesinde saçları beslediği bilinmektedir. Saç bakımı konusunda hassas olan kişilerin düzenli olarak bu yağı kullanmaları önerilmektedir.

6. Parlaklık Sağlar

Herkesin hayali ışıl ışıl saçlara kavuşmaktır. Saçları besleyerek ışıl ışıl yapan acı elma yağının saçları parlatma konusunda ideal bir doğal bakım ürünü olduğu bilinmektedir.

7. Kolay Taramayı Sağlar

Saçların taranması esnasında bazı insanlar sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle uzun saçlı insanların saç tararken bilhassa kolay tarama sağlayıcı ürünler kullandıkları bilinmektedir. Acı elma yağı ile bakım yapmanın saçların kolay taranmasını sağlayıcı bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Yağ ile bakım yapıldığında saçlar kolaylıkla açılacak ve böylece kırılma veya kopma gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.