Acı Badem Yağı

20.04.2018
Acı Badem Yağı

Gülgiller familyasında bulunan acı badem bitkisinin anayurdu İran ile Afganistan yaylaları olarak bilinmektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından Akdeniz bölgesine getirilmiş ve yöreye çok iyi uyum sağlamış olan bu bitki, Anadolu’da uzun yıllardan beri yetiştirilmektedir.

10 m ye kadar boylanabilen, şeftaliye benzeyen ama ondan daha büyük boylu ve daha uzun ömürlü bir ağaç olan acı badem, özellikle çiçeklenme zamanı dona karşı aşırı duyarlıdır. Bu bitki bol güneşli, kışları ılık geçen, suyu iyi akıntılı yerleri sever, fakat toprak ayrımı yapmaz. Dik dikensiz dalları, ince uzun ve kenarları ince dişli oval yaprakları olan bu bitki, ilkbahar başında çiçek açar. Çiçekleri beyaz, ender olarak pembe renkli olur.

Acı badem ağacı çiçekliyken, önce beyaz sonra açık pembe renkli görünür. Sonrasında yapraklanarak renkleri yeşile döner. İlkbahar mevsiminin sonuna doğru, üzeri tüylü, yeşil renkli, çağla adı verilen meyve görülür. Ağustos-Eylül aylarında bu meyveler taş çekirdek biçimini alırlar. Bu meyvelerin sert kabuğu içinde, bir ucu sivri, öteki ucu yassı ve geniş olan bir tohum meydana getirir ve badem ya da badem içi adı verilir.

Badem ağaçları sert kabuğu içindeki tohumun ekilmesiyle çoğaltılır. Fakat bu fidanlar yabani olduğu için aşılanmalıdır. Oluşan bademler öncelikle tatlı badem (P. dulcis) ve Acı badem (P. amara) olmak üzere iki ana türe ayrılmaktadır, bunlardan tatlı badem genellikle yağ bakımından zengin lezzetli ayrıca albüminli maddeler, şekerler, emülsin ve E vitamini içeren bir besinken, acı badem sayılanların yanı sıra ek olarak hidrosiyanik asit içerdiğinden biraz zehirli olabilmektedir.

Acı bademin tıbbi etkileri bulunmaktadır. Fakat aşırı kullanımı zehirlenmelere yol açar. İçeriğinde %50 protein, karbonhidratlar, A, B1, B2, B5, B6, PP ve az C vitamini, madeni tuzlar, %8 oranında siyanidirik asit, glikozit amygdalin bulunmaktadır.

Acı badem yağı aynı zamanda Hidroasyanik asit (HCN) adı verilen zehirli bir kimyasal içermektedir. Bu kimyasal sinir sistemini yavaşlamasına neden olabilir. Bu yönden ameliyat sırasında kullanılan anestezi ve diğer ilaçlar ile aynı etkiyi göstermektedir.

Acı badem özellikle göğüs hastalıkları ile alakalı gelişen tüm rahatsızlıklar için etkilidir. Acı badem ile hazırlanan çeşitli kürler akciğerlerin kısa bir süre içinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı şeklide saç ve cilt için de oldukça faydalı olan bu bitki, dalak ve göğüs ağrılarını tamamen ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Tüm iç organlarına önemli etkileri olmasıyla beraber çok güçlü bir öksürük kesici ve kan şekerini dengeleyici etkileri bulunmaktadır. Badem yağları evde de çok kolay bir şekilde elde edilebilmektedir.

Yenerek de tüketilen acı bademin, 2-3 adet yendiği takdirde idrar söktürücü, öksürük kesici ve kurt düşürücü özellikleri vardır. Fakat 7-8 taneden daha fazla tüketildiğinde zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Hatta 20’lere kadar çıktığı zaman sonu ölümle sonuçlanabilir. Şeker ve protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için hem cilt ve saçlar hem de vücut üzerinde oldukça fazla yararı vardır. Fakat saç üzerindeki etkileri tatlı bademden daha az olduğu için saç bakımının tatlı badem yağı ile yapılması daha etkili sonuçlar verebilmektedir.

Yazı İçindekiler

Acı Badem Yağının Vücuda Faydaları

Mantarların büyümesini önler

Eski çağlardan beri acı badem, tüm acı unsurlar gibi alkalin bileşikler içerdiğinden, ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Doğal olarak toksik madde içerdiğinden dolayı, içerdiği bu zehir ve acı, bakterilerden, mantarlardan ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonların büyümesini etkili bir şekilde önler.

Ateş düşürücüdür

Çok düşük dozlarda acı badem yağından kronik ateş için ateş düşürücü olarak kullanılabilir. Bu ateşi azaltmak açısından faydalı olur.

Bakterileri öldürür

İçerdiği hidrojen siyanür ve benzaldehit, bakteri, mikrop, mantar ve virüslerin yok edilmesine yardım eder. Virüs, mikrop ve mantardan kaynaklanan enfeksiyonların tedavisine yardım eder.

Doğal anestezik etkiye sahiptir

Bu yağın içeriğinde bulunan glikosid amigdalin, sinirleri etkilediğinden onları herhangi bir ağrıya duyarsız hale getirir. Anestezik etkiye neden olan bu madde sadece lokal anestetik amaçlar için uygulanabilir.

İshal edici özelliği vardır

Doğal toksik olduğu için sindirilemez. Yutulması halinde bağırsakta sık sık gevşek hareketlere ve kusmaya neden olduğundan etkili bir müshil olarak kullanılmaktadır. Yalnızca kullanılan dozun çok düşük olmasına dikkat edilmelidir.

Yorgunluğun giderilmesini sağlar

Tek başına veya farklı yağlarla karıştırılarak ağrıyan veya yorgunluk olan bölgelere masaj ile uygulandığında yorgunluğun giderilmesine yardım eder.

Güneş Işığının Zararlı Etkilerini Ortadan Kaldırır

Güneş nedeniyle oluşan yanık deriyi ciltten atmak için, acı badem yağı kullanılabilir. Yanık derinin atılmasını sağlarken, güneşin yarattığı zararlı radikallerle de savaşır.

Akciğerler için faydalıdır

Akciğerlerini temizlemek isteyen kişiler tarafından kullanıldığında kısa sürede akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle akciğer hastalıkları olan veya sigara kullanan kişilerin çeşitli kürler şeklinde uygulandığında yardımcı olur.

Kalp hastalıklarına iyi gelir

Kalp hastalıklarını iyileştirmek ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırmaya yardım eder.

İç organlar için faydalıdır

Dalak ve göğüs ağrılarını tamamen ortadan kaldırıcı etkiye sahip olan bu yağ, böbreklerde ve karaciğerde oluşan tıkanmaları da ortadan kaldırmaya yardım eder. Hemen hemen tüm iç organlara da önemli etkileri vardır.

Öksürük kesicidir

Acı badem yağının çok güçlü bir öksürük kesici ve kan şekerini dengeleyici etkisi bulunmaktadır.


Acı Badem Yağının Cilde Faydaları

Deri hastalıklarının tedavisinde doğal ve etkili bir yağdır

A, B ve E vitaminleri sağlıklı bir cilt için en gerekli vitaminlerdir. Acı badem yağı, bu vitaminlerden bol miktarda içerdiği için cilde birçok faydası bulunmaktadır. Tahriş olan cildi, eski sağlığına kavuşturmak için etkili bakım yaparken, cildi derinlemesine besler, nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır. Ayrıca yaralı ve kaşıntılı deri hastalıklarını tedavi etmeye yardım eder. Başta egzama ve sedef hastalığı olmak üzere, yaşamı olumsuz etkileyen cilt hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılan bir doğal yağdır.

Cildi yeniler

Acı badem yağı, cildi tazeler, ölü derinin atılmasını sağlamaya yardım eder. Siyah nokta ve akneleri temizlemeye yardımcı olurken yaşlanma etkilerini de azaltır. Kırışıklıkları giderir ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Göz altı morluk ve şişliklerini azaltır

Yorgunluk ve vitamin eksikliklerine bağlı olarak göz altında oluşan morluklar ve şişliklerin tedavisine oldukça faydalı olan bir yağdır. Göz altı rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılır. Her gece, yatmadan önce göz altına düzenli olarak uygulandığında göz altındaki morluk ve şişliklerinin kaybolmasına yardım eder.

El ve ayak bakımı için idealdir

Bu yağ bol miktarda çinko içerdiğinden, cilt için faydalıdır. Çinko cilt için en önemli elementlerden biridir. Bu yağ hızlı bir şeklide cilt tarafından emilir. El ve ayaklar için kullanılan özel içerikli kremlerden çok daha etkilidir ve aromatik bir kokuya sahiptir.

Çatlak tedavisine yardım eder

Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan dudak kuruması ve çatlamasına karşın kullanılabilir. Dudaklardaki çatlaklığı giderir ve yumuşaklık kazandırır. Aynı zamanda ciltte meydana gelen büyüme ve hamilelik çatlaklarının giderilmesi üzerinde de oldukça etkilidir. Ayrıca selülit tedavisinde de olumlu etkileri bulunur. Düzenli olarak selülit ve çatlak olan bölgelere masaj yardımı ile uygulandığında cilt görünümünü düzeltir.

Makyaj temizleyici özelliği vardır

Tüm makyaj temizleyicilerden daha etkili olan acı badem yağı, cildi makyaj ürünlerinden arındırırken aynı zamanda ölü derinin atılmasını ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Ciltte peeling etkisi gösterir, pürüzsüz bir cilt görünümü yaratır.

Yaşlanma belirtilerini geciktirir

İçeriğinde bulunan yağ asitleri ve E vitamini yaşlanmanın belirtilerini tersine çevirmeye yardım etmektedir. Cildin tazelenmesini sağlar.


Acı Badem Yağının Saça Faydaları

Saçların dökülmesini önler

Saç dökülmesi vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum oranın düşük olmasından kaynaklanır. İçeriğinde bol miktarda magnezyum bulundurmakta olan bu yağ, dış etkenlere karşı mücadele ederken ve saçların dökülmeye karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçların dökülmesini önlediği gibi, kırılmasını ve tahriş olmasını da önler.

Saç sağlığını korur

Yaşın ilerlemesi, yaşanan stres ve diğer problemler saç sağlığını da etkiler. Düzenli olarak kullanıldığında saçın sağlığını korumaya yardım eder, beyazlamasını geciktirir.

Saç derisini besler, canlılık verir

Magnezyum ve içerdiği diğer vitaminler bakımından oldukça zengin olan acı badem yağı, saçların hem daha yumuşak olmasını sağlar hem de saçların daha güçlü hale gelmesine yardımcı olur.

Saçın uzamasına yardım eder

Bu yağ ile saçların uzaması daha kısa sürede gerçekleşirken, daha sağlıklı şekilde uzamasını sağlanır. Bademin içinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum ve bol miktardaki mineraller, saç köklerine nüfuz ederek hücrelerin canlanmasına yardım eder.

Kepek oluşumunu önler

Kepek, başta dış etkenler olmak üzere düzensiz beslenme ve saçların yeteri kadar beslenemediğinden kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak uygulandığında kepek probleminin giderilmesine yardım eder.

Kellik problemine çözüm olur

Ülkemizde ve dünyada en çok görülen durumlardan biri olan kellik sorunu engellemek için badem yağı kullanılabilir. Düzenli olarak saçlarda dökülmelerin yaşandığı bölgeye uygulandığında saç oluşumunu desteklemektedir. Bir süre sonra saçlar yeniden çıkmaktadır.


Acı Badem Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Koyu Halkalar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Acı badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Her gece uyumadan önce az miktarda, sadece badem yağı ile göz altlarınıza masaj yapın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Acı badem yağında bulunan E vitamini cildinizin yenilenme hızını artıracaktır.
 • Dolayısıyla düzenli kullanımında o bölgenin renk tonunun açılmasını sağlayacak, koyu halkaları giderecektir.
 • Ayrıca kaz ayakları ve kırışıklıklara karşı da etkilidir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Her gece düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Bu maskenin hazırlanma süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Ölü Hücrelerden Arındırmak İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • Nohut unu
 • 1 çay kaşığı süt
 • Birkaç damla limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra, karışımı yüze dairesel hareketler ile uygulayın.
 • 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildinizin sönük ve cansız görünmesine sebep olan ölü hücreler genellikle hava kirliliği, terleme ve kirlilik sebebiyle oluşmaktadırlar.
 • Badem yağı nemlendirici etkisiyle ölü cilt hücrelerini gevşetir ve yumuşatarak ciltten atılmasını sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Her gece düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cilt Kırışıklıkları İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • 2 Damla E vitamini yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Badem yağı biraz ısıtıldıktan sonra içine 2 damla E vitamini yağı eklenmelidir.
 • Soğuduktan sonra karışımı yüze parmak uçlarıyla dairesel hareketler ile uygulanmalıdır.
 • 10-15 dakika kadar uygulandıktan sonra bir havlu veya kağıt havlu ile silinebilir.
 • Son olarak yüzünüze su çarpıp, yumuşak bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • İnce çizgiler ve kırışıklıkları gidermek için etkilidir.
 • Bu şekilde kan dolaşımını destekleyip yaşlanma karşıtı etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Her gece düzenli olarak uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 3 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • E vitamini yağı
 • Salatalık
 • Avokado

Nasıl Uygulanır?

 • Salatalık ve avokado püre haline getirildikten sonra içerisine yağlar eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışımı yüze dairesel hareketler ile uygulanmalıdır.
 • 30-35 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Maske gözenekleri etkili bir şekilde açarken, cildi derinlemesine nemlendirir ve kaybettiği nemi cilde geri hapseder.
 • Ayrıca cildi eski sağlığına kavuşturmak için etkili bakım yaparken, cildi derinlemesine besler ve yumuşaklık kazandırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 3 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sivilce ve Akneler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bir kase içerisinde tüm malzemeler homojen bir karışım haline gelinceye kadar iyice karıştırılmalıdır. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz içerisine dört damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Daha sonra karışımı yüze dairesel hareketler ile uygulanmalıdır.
 • En fazla 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Maske ciltte sebum dengesini sağlamaya yardımcı olurken, sivilce ve akne oluşumuna neden olan bakterileri de ciltten uzaklaştırmaya yardım eder.
 • Ayrıca cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hale gelmesini sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Cilt Lekeleri İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • Maydanoz
 • Limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Öncelikle maydanozu kaynar suya atıp kaynatın.
 • Soğuduktan sonra limon suyu ve badem yağını üzerine ekleyip iyice karıştırın.
 • Daha sonra karışımı yüze dairesel hareketler ile uygulanmalıdır.
 • En fazla 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanabilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske hücre bölünmesini arttırarak ciltte akne veya sivilceler sebebiyle oluşmuş olan lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Ayrıca yaşın ilerlemesiyle meydana gelen ben veya kahverengi lekeler üzerinde de etkilidir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Gece yatmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Acı Badem Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Kırık Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • 1 Tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 çay kaşığı jojoba yağı
 • 1 çay kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı E vitamini
 • 1 çay kaşığı B vitamini

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılmalıdır
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar uygulanmalıdır
 • En az 1 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Hava kirliliği, yoğun çalışma, stres ve kirlenme saçları bozup yıpratmaktadır, bu yüzden saçlar güçsüzleşir ve kırıklar meydana gelir.
 • Bu maske bu kırıkları onarmak konusunda son derece etkilidir.
 • İçerdiği diğer vitaminler bakımından oldukça zengin olduğundan, saçların hem daha yumuşak olmasını sağlar hem de saçların daha güçlü hale gelmesine yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kepekli Saçlar İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar iyice masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • En az 1 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Maske sayesinde kafa derisinden ölü hücreler temizlenir. Saç derinizdeki kalıntıları yok ettiği için kepek oluşumunu ve dökülmesini gözle görülür şekilde azaltmaya yardım eder ve saçları güçlendirir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • Hint yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Susam yağı
 • B vitamini ampulü

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar iyice masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • En az 1 en fazla 3 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Saç oluşumunu desteklemeye yardım ederken, saçların koparak dökülmesine engel olur, saçların daha sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.
 • Acı badem yağının içinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum ve bol miktardaki mineraller, saç köklerine nüfuz ederek saç foliküllerini uyarır ve hücrelerin canlanmasına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saç Derisi İltihapları İçin Maske

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Bal
 • Yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde homojen olarak karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar iyice masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • En az 1 en fazla 3 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Maske kirliliğe, aşırı ısıya, hava kirliliğine ve kimyasal ürünlerin kalıntılarına maruz kalan saçları eski haline getirmeye yardımcı olurken tüm bu dış etkenlerin sonucunda saç derimizde meydana gelen tahriş ve iltihaplanmaların giderilmesine yardım eder.
 • İçeriğindeki yoğun yağ asitleri sayesinde cildi nemlendirir, yumuşatır ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Ayrıca antibakteriyel ve antiseptik etkisi olduğundan kafa derisinde meydana gelen iltihapların yatışmasını ve giderilmesini sağlar ve iltihaba neden olan bakterileri uzaklaştırır. Eğer tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Maske

Malzemeler

 • Acı badem yağı
 • 1 Adet yumurta sarısı
 • 1 E vitamini ampulü
 • 1 Bepanthen ampulü

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içerisinde homojen olarak karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar iyice masaj yaparak uygulanmalıdır. Sonra saçlarınızı bir streç film veya bone ile sarın.
 • En az 1 en fazla 3 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske saç tellerini kökten uca kadar nemlendirdiği için saçın doğal yapısının korunmasına yardım ederken saç dökülmelerinin önüne geçer.
 • Ayrıca açı tabaka halinde sarararak, hava koşullarının olumsuz etkilerine karşı saçı korur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Kuru ve Yıpranmış Saç İçin Maske

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı çiğ krema
 • 1 Tatlı kaşığı acı badem yağı
 • 2 Tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler malzemeleri krem kıvamına gelene kadar bir kabın içerisinde iyice karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra karışım tüm saça, diplerden başlayarak uçlarına kadar iyice masaj yaparak uygulanmalıdır. Sonra saçlarınızı bir streç film veya bone ile sarın.
 • En az 1 en fazla 3 saat bekledikten dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • E vitamini saç için çok önemlidir. Bu maske saçların E vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken, saçı besler ve parlaklık kazandırır.
 • Saça doğal bir yumuşaklık verirken, kırık ve yıpranmış saçlara bakım yapar.
 • Saç kökleri ve saç telleri tarafından kolayca emilimi gerçekleştiği için kuru ve yıpranmış olan saçlara kısa sürede yardımcı olur ve eski sağlığına kavuşmasını sağlar.
 • Fazla işlem görmüş ve bu yüzden onarımı güç yıpranmış saçlar için de düzenli bir şekilde kullanıldığında gözle görülür etki sağlar.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlanma süresi 5 dakikadır.

Uygulanacak En İyi Zaman

 • Banyo yapmadan önce uygulanacak en iyi zamandır.

Acı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Dahili ve harici olarak 2 farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Dahili Kullanım

Dahili kullanım için günlük bir çay kaşığı yeterli olacaktır. Günlük olarak kullanılabilen bu yağ, ağız yoluyla alınacağı zaman, suyla veya başka içeceklere karıştırılarak kullanılabilir. Fakat dahili kullanımında günlük kullanım miktarı kesinlikle aşılmamalıdır, faydalı olduğu kadar çok da tehlikeli bir yağ olan acı badem yağı, fazla kullanıldığında zehirlenmelere hatta ölümlere bile yol açabilir.

Harici Kullanımı

Harici olarak da cilde veya saça masaj şeklinde uygulanabilen bu yağ başka yağlar ile karıştırılarak hazırlanan kürler şeklinde de uygulanabilir. Diğer bir alternatif ise pamuğa batırılarak istenilen bölgeye tampon uygulanması şeklinde olabilir.


Acı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Acı badem yağı saç sağlığını korumaya yardım eder. Bu yağ saçlara tek başına uygulanabileceği gibi, zeytinyağı ve hint yağı gibi diğer sağlıklı yağlarla karıştırılarak, maske şeklinde de kullanılabilir. Birçok saç bakım ürününden daha iyi etki gösterirken saçların uzamasına katkıda bulunur. Diğer saç bakım yağlarına göre saça kullanımı daha kolaydır. Kuru veya nemli saça uygulanıp, bir süre bekletilerek sonrasında mutlaka iyice arındırılmalıdır.


Acı Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildi güzelleştirme, cildi gençleştirme, ciltteki hücrelerin yenilenmesini ve cilt bakımı için oldukça faydalı bir yağ olan acı badem yağı, saf olarak veya başka yağlarla karıştırılarak cilde uygulanabilir. Bir pamuk yardımıyla tampon şeklinde de küçük bölgelere uygulama yapılabilmektedir.


Acı Badem Yağının Yan Etkileri

Acı badem yağı, her ne kadar sağlıklı bitkisel yağlar sınıfında yer alsa da günlük olarak kullanımına dikkat edilmelidir. Önerilen miktarı kesinlikle aşılmamalıdır. Temelde badem yağı olsa da bazı durumlarda zararları vardır.

 • İlk olarak, saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edilmelidir. Güneş ışığından uzakta, ağzı sıkıca kapalı olacak şekilde tutulmalıdır.
 • Az dozda kullanılmalıdır, aksi halde zehirleyici olabilir. Ayrıca tatlı badem yağıyla karıştırılmamalıdır.
 • Özellikle, diyabet hastası olanlar ve hamilelik-emzirme döneminde olan kadınlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Dahili kullanım için günlük bir çay kaşığı yeterlidir.
 • Bebeklere, çocuklara, yaşlılara veya ağır hasta insanlara asla verilmemelidir.
 • Hidroasyanik asit (HCN) adı verilen zehirli bir kimyasal içerdiğinden sinir sisteminin yavaşlaması, solunum sorunları ve ölüm gibi ciddi yan etkiler görülebilir.
 • Acı bademin uygun dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer koşullara bağlıdır, bu yüzden mutlaka kullanmadan önce eczacınıza, hekiminize veya diğer profesyonel sağlık uzmanlarına danışılmalıdır.

Acı Badem Yağı Nasıl Yapılır?

İçerdiği vitaminler sayesinde badem yağının, cilt, saç, kirpik ve kaş için kullanıldığında mucizevi etkileri vardır. Bu yağı dışarıdan alabileceğiniz gibi evde kendiniz de rahatça elde edebilirsiniz. Tek ihtiyaçlarınız, blender ya da mutfak robotu, taze badem ve zeytinyağı olacaktır.

 • Kuru ve taze olan bademleri blender yardımıyla önce düşük sonra yüksek hızda iyice karıştırın.
 • Bademler tamamen toz haline gelince içine zeytinyağını ilave edip tekrar karıştırın.
 • Badem ve zeytinyağı iyice karıştıktan sonra karışımı cam bir kavanozun içine aktarın.
 • Yaklaşık 2 hafta boyunca oda sıcaklığında tutulduktan sonra badem ile yağı birbirinden ayrılacaktır.
 • Sonra süzgeç yardımıyla yağ ile bademi birbirinden ayırın ve yağı farklı bir kavanoza alın.
 • Badem yağınız kullanıma hazır olacaktır.

Acı Badem Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm kozmetik marketlerde, aktarlarda ve süper marketlerde satılmaktadır. İnternet üzerinden de satışı vardır. Fakat sanal ortamdan satın alırken, mutlaka güvenilir sitelerden temin etmeye ve ürünün orijinal olması için bilinen markalardan almaya dikkat edilmelidir. Piyasa da en çok sahtesi olan yağlardan birisidir. Fiyatı marka ve boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. 100 ml’si genellikle 38-45 TL arasında değişiklik göstermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.