Tonkinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
Tonkinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tonkinese kedilerinin siyam kedisini andırdığını ilk bakışta anlarsınız. Zaten bu kediler bir tutam Siyam ırkından, bir tutam da Burmese kedi ırkından meydana geliyor. Siyam ırkını bilmeyeniniz yoktur. Fakat Burmese kedi ırkının fiziksel görünüşleri ile ilgili bir kaç bilgi verelim. Burmese ırkının kulakları köpek kulaklarını andırır. Daha çok mavi tonlarındaki göz renklerine sahiptirler. Tüy rengi yüzlerinin içine doğru koyulaşıyor. Yani evet, Siyam kedilerine benziyor. Siyam kedilerinden belirgin bir şekilde ayırt edici özelliği şudur ki: köpek kulağını andıran kulaklara sahiptirler. Şimdi gelelim asıl kedi cinsimiz Tonkinese kedilerine.

Karakteristik Özellikler

Tonkinese isminin Türkçe karşılığını bulamasam da bu kedilerin karakter özelliklerinden bahsetmeye başlayalım. En belirgin ve meşhur özellikleri hareketli olmalarıdır. İleride buna yine değineceğiz zaten. Bu kediler diğer hayvanlar ile iyi dostluk kurar, bakım ihtiyacı çok da büyük bir oranda değildir, oyunculukları ve oyuncukları ile beraberinde getirdikleri sevecenlikleri oldukça fazladır.

Çenelerinin düşük olduğunu varsayabileceğimiz türden mırıldanma oranları fazladır. Mırıldanan kedileri kimi insan severken kimi insan bundan pek hoşlanmaz. Aslında mırıldanmayan kedi yoktur. Her kedi yeri geldiğinde mırıldanır. Kimi kediler daha çok miyavlamayı tercih eder ama bu kediler daha çok sokak kedileridir. Ev ortamında bakımları üstlenilen kediler ise daha çok mırıldanmayı tercih ederler. Mırıldanma hali daha çok zevk aldıkları zamanlar gerçekleşir. Mesela yemek yerken, mesela sahipleri tarafından okşanırken. Mesela tuvaletlerini yaptıktan sonra fazlalıklarından kurtuldukları için sevinirlerken. Mesela yemek yerken dedik ama sevdikleri bir yemek olduğunda daha çok mırıldandıkları rahatça herkes tarafından görülebilir.

O zaman biz buna ödül mamalarını da dahil edebiliriz. Evet, Tonkinese kedi cinsinin mırıldanması bir başka olarak ödül mamaları sonrası görülebilir. Aslında sadece bu kedi cinsi değil diğer tüm kediler için de bu sayılanlar geçerlidir denir. Şimdi gelelim melez ırkımız Tonkinese’ye. Tonkinese kedi cinsinin ilk başlarda oldukça hareketlidir. Oldukça hareketli olmaları onların dışa dönük birer kedi cinsi olmalarına epey oranda katkı sağlar. Nedense bu hareketlilik esnasında sahiplerinden yalnız kalmayı istemezler. Aslında sürekli olarak yalnızlığı sevmezler. Bu da onların duygusal olarak narin bir yapıda olmalarından kaynaklanıyor olsa gerek. Bu duygusal olarak narin bir yapı taşıma, onların sahiplerine olan sadakat duygularının da gelişmesine en çok katkıda bulunan etken herhalde. Evet, çok sıcakkanlı kediler sayılmasalar da Tonkinese kedi cinsi sahiplerinden yalnız kalmak istemeyip, sahiplerine karşı sadık kedilerdir. Ayrıca bu kedi cinsi zeki kedi sınıfına da girer. Sağlık olarak yine duygusal olan yönleri gibi narin olmaya devam ediyorlar.

Fiziksel Özellikleri

Tüyleri oldukça kısa olduğu içi daha çabuk üşürler. Bu yüzden onlara daimi olarak ılık veya sıcak ortam sağlamak iyi olacaktır. Tüyleri kısa dediğimize göre tahmin etmişsinizdir ki öyle tarama gerektirmeyen bir kedi cinsidir. Tararken yine dikkatli olunmalıdır çünkü tarağın deriye temas etmesi çok olası olduğu için bir o kadar özen gösterilmesinde yine fayda var. İran (Persian) kedileri ise Tonkinese kedi cinsine oranla çok daha fazla tüye sahip. Tonkinese kedi cinsi bence bir açıdan kısa tüylü olma konusunda şanslı kedilerdir. Çünkü kedileri tararken derilerindeki yağ da eşit dağılmış oluyor. Uzun tüylere sahip örneğin, İran (Persian) kedisinde tarama sıklık gerektiriyor. Sık taranmaz iseler derilerinde kuruma meydana gelebilir. Ama Tonkinese az taransa dahi derilerindeki yağın dağılımı kolay bir şekilde gerçekleşeceği için bu açıdan avantajlı bir kedi ırkıdır. Dışa dönük oldukları için sosyal de kabul edilen bu kedi ırkı, hor davranılmasından haz etmez. Aslında hiç bir kedi, hatta hiç bir hayvan hor davranılmasından haz etmez iken bu kedi cinsi duygusal olarak narin bir yapıya sahip oldukları için daha bir etkilenirler bu durumdan. O yüzden bu konuda da onlara hassas davranmak gerekir.

Göz renkleri sarıya çalan bir renk de olabiliyorken mavi renk de olabilir. Tonkinese kedi ırkının burunları kıvrımlı bir yapıya sahip bu da onlara çok hoş bir estetik görünüm kazandırıyor. Bir kediye göre burunları fazla güzel olarak değerlendirilebilir. Kulaklarını köpeğe benzetiyorduk çünkü kulakları bedenlerine göre oldukça geniz ve uzundur. Çok belirgin olmasa da düz bir çene kemiği yapısına sahipken gözlerinin güzelliği de fark edilmeyecek gibi değil. Tonkinese kedi ırkının gözlerine şöyle bir bakıldığında gerçekten etkileyici olduklarını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ayrıca yine gözlerine baktığınızda gözleri arası mesafenin az olduğunu, yani gözlerinin yakın olduğunu yine rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Irksal Özellikler

Atletik olarak Burmese kedilerinden daha atletik olmalarına rağmen, ataları olan Siyam kedilerine göre daha güçsüz bir kas yapısına sahiptirler. Tonkinese kedi ırkının bacak yapısına gelirsek, vücutlarına oranla daha ince bir bacak yapısına sahiptirler. Patilerinin şekli için ne oval diyebiliriz ne de tam olarak yuvarlak sınıfına dahil edebiliriz. Bu kedi sağlık açısından bakım ister demiştik. Çünkü sağlık olarak hassas bir yapıya sahiplerdi hatırlar iseniz. Tek bakım istedikleri nokta bu değil. Temizlik açısından da oldukça bakım gerektirir. Mesela sık banyo yaptırmanız gerekiyor.

Ek olarak; bu Tonkinese kedi ırkının hareketliliklerinin belki de en çarpıcı özellikleri olduğu için, hareketliliklerinin daha fazla değinilmesi gerekilen bir nokta olduğu üzerine dikkatleri yoğunlaştırabiliriz. Fazla sosyal ve bu yüzden dışa dönük bir kedi, beraberinde fazla hareketli olan kediler getirir. Fazla hareketli olan bir kedi fazla enerji harcar. Fazla enerji harcayan bir kedi fazla enerjiye gereksinim duyar. Fazla enerjiye ihtiyaç duyan bir kedi fazla besin tüketir ve fazla tuvalete çıkar. Bir kedinin tuvalete diğer kedilere oranla sık çıkması, beraberinde tuvaletinin sık değiştirilmesini gerektirir. Bu da sık kedi kumu almayı gerektirir. Belki bu açıdan Tonkinese kedi cinsi biraz daha maliyet ister diyebiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.