Adet Döneminde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?

Adet Döneminde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 2.941 kez okundu.

Adet döneminde yada öncesi dönemde kadınların büyük bir çoğunluğunda psikolojik ve bedensel değişimler meydana gelmektedir. Bayanlarda bu dönemlerde oluşan hormon değişimleri özellikle mide ve bağırsak sistemi üzerinde büyük etki yaratmaktadır. En büyük etkiyi de karının iç bölgesine saklanan gaz problemleri oluşturmaktadır. Gaz sıkışması beraberinde karında ağrı ve şişkinliği de getirmektedir. Bu dönemde ilaç alınabileceği gibi doğal yollarla da bu sıkışmalar azaltılabilir. Uzmanların genel tercihi nasıl ki adet döngüsü normal bir döngü ise bu tür vakaların çözümlerinin de doğal yollarla olması yönündedir. Peki, adet döneminde gaz sancısı nasıl giderilir ?adet-doneminde-gaz-sancisi-nasil

Adet dönemine girmeden önce ve adet döneminde yapılabilecek en önemli birinci adım kafeinli çay, kahve , kola gibi içeceklerden uzak durulması gerektiğidir. Bunların yerine yeşil çay, nane çayı, papatya çayı, zencefil çayı, rezene çayı gibi rahatlatıcı çaylar içilebilir. Ağrının şişkinliğin meydana geldiği bölgeye sıcak su torbaları ile rahatlama sağlanabilir, masajlar yapılabilir. Ritmik yapılan bir masaj rahatlama sağlayacaktır. Bunlara ek olarak bol sıvı ve su tüketimini de dikkat edilmesi gerekir. Alkol ve sigara kullanımı durdurulmalıdır eğer bu mümkün değilse en minimum hale getirilmelidir. Tüketilen gıdalarda yoğurda ve lifli gıdalara ağırlık verilebilir. Bu tür gıdalar bağırsak emilimini arttırır ve karın bölgesinde daha kolay bir rahatlama meydana getirir.

Adet döneminde tüketilen gıdalar kadar yapılan hareketlerinde rahatlatıcı özellikleri vardır. Ilık bir duş, hafif bir yürüyüş ya da hafif ritimlerle yapılan egzersizler de karın bölgesinde büyük çoğunlukta rahatlama sağlayacaktır. Her ne kadar çoğu bayan adet dönemini evde geçirmek istese, bu yönden bazı zaman aralıklarında haklı da olsalar, bu tür küçük egzersizlerin de çok faydasının olduğu yapılan araştırmalarla desteklenmiştir.

Adet döneminde görülen karın ağrıları eğer her ay alışılan ağrılardan farklı ise yada aşırı derece de şiddetli ise mutlaka bir kadın hastalıkları doktorunuza başvurmanızı öneririz.

 • Kafein içeren gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Yeşil çay, rezene, nane çayı, papatya çaylarından içebilirsiniz.
 • Karın bölgenize ya da sancı olan bölgenize masaj yapabilirsiniz.
 • Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Sigara ve alkolden uzak durmalısınız.
 • Karın bölgenize ya da ayaklarınıza sıcak su ve ya sıcak havlu koyabilirsiniz.
 • Genelde bu gibi ağrılar demir eksikliğinden de kaynaklanır. Bu yüzden demir bakımından zengin olan yiyecekler tercih etmelisiniz. Ama fazla da değil.
 • Düzenli egzersizler yapmalısınız. Adet döneminde olan adet sancılarına iyi gelen spor faaliyetlerinden biri yüzmektir.
 • Gün içerisinde yediklerinize dikkat etmelisiniz. Şişkinlik yapabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Rezene çayının dışında, rezene tohumunu çiğneyebilirsiniz. Rezene tohumu, bağırsaktaki gazı azaltır ve bu şekilde ağrıyı azaltabilirsiniz. Ama rezene çayı ve tohumunu aynı gün içerisinde tüketmeyiniz.
 • Yağlı ve kızartılmış gıdaları azaltın. Bu yiyecekleri azaltarak gaz oluşumunu biraz olsun azaltabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git