Kara Merhem Ne İşe Yarar?

27.02.2020
Kara Merhem Ne İşe Yarar?

Kara merhem, içeriğindeki etkili bileşenler sayesinde ciltteki iltihabı gidermek ile birlikte anti-enflamatuar, anti-bakteriyel, anti-egzema, anti-seboreik, anti- mikotik olarak özellik göstermektedir. Tıbbi olarak ismi İhtiyol Pomad’dır. Diğer kremler gibi rengi açık renkte değildir. Bu kremin temel görevi iltihaplı deri problemlerini onararak tedavi sürecini anında başlatmaktır.

Cilt üzerindeki iltihaplanmaları, sivilceleri, egzama oluşumlarını ve çıbanları ilk olarak olgunlaştırmakta ve sonrasında ise iç kısmındaki iltihaplanmayı temizlemektedir. Sonrasında sorunlu bölgeyi kurutarak iyileşme sürecine girmesini sağlamaktadır. Bu etkisi ile cilt üzerindeki tüm sivilce ve iltihaplanmaları tamamen yok etmektedir. Ayrıca egzama sorunu, apse, çıban ve iltihaplı sivilcelerin akıtılmasını sağlayan kara merhem, başka ürünler ile birlikte de kullanılabilir. Mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi gereklidir.

Kara Merhem İçeriği

İçeriğinde %10 oranında ihtamol bulunmaktadır. Bu kremin ana bileşenidir ve kreme siyah rengini vermektedir. Yardımcı olarak %80 oranında vazelin ve %10 oranında da lanolin bulunmaktadır. Fakat bazı firmaların ürettiği ürünlerde bu oranlar değişiklik gösterebilmektedir.


Kara Merhem Ne İçin Kullanılır?

 • Sivilce oluşumunu engellemekte ve iyileşme sağlamaktadır.
 • Özellikle içerisinde irin bulunan büyük sivilcelerin içerisindeki baloncukların sönmesini ve iltihapların onarılmasını sağlamaktadır.
 • Cildi aknelerden arındırarak daha sorunsuz ve pürüzsüz bir cilde kavuşulmasına etki etmektedir.
 • Çıban sorunları yok etmekte ve enfeksiyonlu bölgeleri tedavi etmektedir.
 • Cilt üzerinde oluşan apseleri yok ederek cildin eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.
 • Kıl dönmesi problemleri için kullanılmaktadır.
 • Deri içerisinde oluşan iltihaplanmaları gidermektedir.
 • Güçlü bir antiseptik ve dezenfekten özelliği bulunmaktadır. Böylece cildi dezenfekte ederek iltihaplanmaları büyük ölçüde engellemektedir.
 • Egzama ve deri döküntüsü tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Dolama tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Basur sorunu tedavisi için kullanılmaktadır.

1. İltihaplı çıbanlar üzerinde etkilidir

Derinin altında oluşan iltihaplı ve enfeksiyonlu oluşumlara çıban ismi verilmektedir. Vücut zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak veya atmak istediğinde çıban meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda enfeksiyonun vücuttan atılımını sağlayabilmek için kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgede iltihabı deri yüzeyine taşımakta ve akıntı şeklinde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

2. Sivilce oluşumunu ortadan kaldırmaktadır

Sivilceler vücutta derinin altında meydana gelmekte ve çıbana göre daha küçük yapılarda oluşmaktadır. Çıbanda olduğu gibi sivilcelerin içerisinde de iltihaplanma bulunur. Sivilce tedavisinde kullanılan alternatif kremlerden bir tanesi olarak doktorlar tarafından önerilmektedir. Sivilce üzerinde kullanılacağında öncelikle batikon ya da alkol gibi bir dezenfektan ile sivilcenin çevresi temizlenmekte ve etrafına kara merhem uygulanmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında sivilceler üzerinde zamanla iyileşmeler görülmeye başlanacaktır.

3. Tırnak batması için kullanılmaktadır

Tırnak batması sorunu iyileşmesi oldukça uzun süren bir enfeksiyon durumudur. Tedavisi için öncelikle batan tırnağın kesilmesi gerekmektedir. Çünkü tırnak etin içerisindeyken tırnağı tedavi etmek oldukça zor olacaktır. Tırnak kesildikten sonra bu bölge batikon ya da alkol yardımı ile dezenfekte edilmelidir. Sonrasında ise etrafına merhem uygulanmalıdır. Sahip olduğu antiseptik özelliği ile bu bölgede enfeksiyon oluşumunu engellemekte ve iyileşme sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

4. Egzamalı bölge üzerine uygulanmaktadır

Egzama kimyasal maddeler ile temastan dolayı ya da psikolojik sıkıntılardan dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kolaylıkla tedavi edilebilen bir cilt problemidir. Genellikle kortizon içerikli kremler ile tedavi edilir. Fakat kortizon dışındaki tedavi yöntemi içerisinde yer almaktadır. Günde 1 ya da 2 defa egzamalı bölgeye sürülmesi tavsiye edilmektedir.

5. Dolama rahatsızlığı için kullanılır

Dolama el ve parmak uçlarında oluşan iltihaplı enfeksiyonlara verilen isimdir. Bu rahatsızlığa bakteriler neden olabilmektedir. Kara merhem sorun yaşanan bölgeye sürülerek iltihabın çıkması sağlanır. Dolama genellikle şeker hastalarında görülen bir durumdur. Fakat merhemi şeker hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.

6. Böcek ısırması ve arı sokması gibi rahatsızlıklar için kullanılır

Arılar, yaban arıları, örümcekler ve diğer böceklerin ısırması gibi durumlarda sorunlu bölgeye uygulanabilmektedir. Fakat bazı kişiler böcek ısırması durumunda alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.


Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Deri üzerine uygulandığında etkisini çok kısa bir süre içerisinde göstermeye başlamaktadır. Kullanım sıklığı cilt probleminin durumu ve şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Gün içerisinde tek sefer kullanılabildiği gibi 3 ya da 4 sefer de kullanılabilir. Bu doktorun karar verebileceği bir durumdur. Mutlaka doktorun tavsiye ettiği şekilde ve dozajda kullanılmalıdır.

 • Öncelikle kara merhem, steril ve gazlı bir bez yardımı ile cilt üzerindeki sorunlu olan bölgeye iyice yedirilerek sürülür. Sonrasında sorunlu olan bölge hava almasını engellemeyecek şekilde küçük bir gazlı bez ile güzelce kapatılmalıdır.
 • İltihaplı olan bölge kesinlikle sıkılmamalı ve içerisindeki iltihap bu şekilde çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Aksi halde farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
 • Yapılan her uygulamadan önce ve sonra eller mutlaka bol sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Etki etme süresi sorunlu bölgenin şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir süre söylemek doğru değildir. Fakat iltihapları çok kısa bir süre içerisinde yok ettiği bilinmektedir.

Saklama Koşulları

Kara merhemi 30 derece oda sıcaklığının altında ve çocukların ulaşamayacağı bir alanda saklamalısınız. Güneş ışığı almayan bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz. Ürünün ambalajında ya da kendisinde herhangi bir sorun fark ettiğinizde kullanımı anında sonlandırmalı ve doktora başvurmayı tercih etmelisiniz.

Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu krem kesinlikle doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Aksi taktirde yanlış bir müdahaleye ve daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Diğer kremlerde de olduğu gibi kullanım sırasında yapılan hatalar da bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu nedenle kullanım sırasında bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Öncelikle ürünün içerisinde bulunan maddeleri incelemelisiniz. Eğer içerisinde sizin hassasiyetinizin bulunduğu madde ve bileşenler bulunuyor ise kesinlikle bu ürünü kullanmamalısınız.
 • Hamilelik ihtimaliniz var ise ya da hamileyseniz bu ürünü kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bebeğinizi emziriyorsanız mutlaka doktor kontrolü altında kullanmalısınız.
 • Bu ürünün göz, ağız, burun gibi mukozal alanlar ile temas etmesinden kesinlikle kaçınmalısınız. Temas yaşandığı durumlarda ise mutlaka o bölgeyi bol su ile yıkamalı ve merhemden arındırmalısınız.
 • Ürünü kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu kullandığınız diğer ilaçlar hakkında mutlaka bilgilendirmelisiniz.
 • Kullanımı esnasında doz aşımına kaçmamalısınız. Ayrıca unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kesinlikle kalkışmamalısınız. Doz aşımı olduğunda ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Çocukların cildi yetişkinlere oranla daha hassas olduğundan dolayı kullanılmadan önce doktorunuzun onayını almayı ihmal etmemelisiniz.
 • Kremin içeriğinde kükürt bulunmaktadır. Bu nedenle kükürte karşı alerjisi ve kokusuna karşı hassasiyeti olanlara kullanımı önerilmemektedir.
 • Ürünü alırken ambalajına bakılmalı ve son kullanma tarihi geçmemiş ürün alınmalıdır.

Kara Merhem Yan Etkileri

Yan etkilerinin ve zararlarının görülme sıklığı oldukça az rastlanan bir durumdur. Fakat içerisindeki bileşenlere ve maddelere karşı hassasiyeti bulunan kişiler üzerinde yan etki gösterebilmektedir.

 • Ciltte iritasyon oluşumu görülebilir.
 • Cilt üzerindeki izole olgularda kesecik meydana gelebilir.
 • Uygulanan cilt üzerinde renk değişimi oluşabilir.
 • Cilt üzerinde kaşıntıya neden olabilir.
 • Ciltte kızarıklık oluşturabilir.
 • Bir takım alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • Baş dönmesi, sinirlilik ve kulaklarda çınlamaya neden olabilir.
 • Seğirme, ödem ve kusma görülebilmektedir.
 • Aşırı mutluluk hissi ya da kaygı durumuna neden olabilir.

Kara Merhem Fiyatı

 • Kara merhemin internet üzerinden alınması halinde, 2020 güncel fiyatı 20 – 30 TL arasındadır.
 • Sadece eczanelerde satılır ve SGK karşılar.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.