Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

20.11.2017
Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

En çok tercih edilen cilt bakım yağlarından biridir. Özü kakaodan oluştuğu için çikolata yapımında da kullanılmaktadır. Besleyici, nemlendirici olan bu yağ antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca bu yağı salatalara da ekleyip değişik bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz. Kimyasal içermediği için oldukça sağlıklıdır. En çok Batı Hint adalarında, Güney Amerika da ve Batı Afrika da görülür.

Ebegümecigiller ailesinin bir üyesi olup tropikal bir yağdır. Bulunduğu ortamların sıcak iklimlere sahip olması bu yağın tropikal olmasını sağlamıştır. Doğal yetişme alanı Amazon ırmak havzalarıdır. Tohumları çikolata yapımında kullanılırken çekirdekleri yağ olmak için işlenmektedir. Kozmetik ve gıda sektöründe sık sık kullanılır. Kakao yağı tarzı yağlar doymuş yağ yani sağlıklı yağ asitleri bakımından oldukça zenginlerdir. Ayrıca streaik asit, laurik asit ve palmitik asit bakımından da zengindir. Bu asitler cilt ve genel sağlık için çok önemliler.

Sadece ülkemizde değil dünya çapında hemen hemen her yerde sıklıkla kullanılmaktadır. Tek başına ya da cilt ve gıda ürünlerinin içinde tercih edilir. Kakao çekirdeği oldukça güçlü ve aromalı bir tada ve kokuya sahiptir dolayısıyla yağı da benzer özelliklere sahiptir. Mükemmel kokusu ve nemlendirici özelliği ile benzerleri ile arasında fark yaratmaktadır. Yenilebilir bir üründür ancak oldukça şeker barındırdığı için fazla kullanımı zararlı olur, diyabet ve obeziteye kadar gidebilir. Bu yüzden kesinlikle fazla tüketilmemelidir.

Özellikle kozmetik ürünlerinde kullanıldığı zaman saflığını yitirir. Saf kakao yağı daha sert bir yapıya ve kokuya sahiptir. Cilde sürüldüğü zaman direk etkisini gösterecektir. Katı bir şekilde de satın alabilirsiniz. O zaman eritmeniz yeterli olacaktır. Diğer bir kullanım şekli de bronzlaşmak için kullanmaktır.

Kakao Yağı Besin Değeri

Teobroma yağı olarakta bilinen yap, çikolata yapımında çekirdeğin fermente edilmesi ile kullanılır. Fermente edildikten sonra kurutulur ve kabuklarından ayrılır. Daha sonra kakao hazneleri kakao tozu haline getirmek için ezilir ve sıvı hale gelmesi için 38 derece de eritilir. İnsan vücudunu sıcaklığına çok yakın bir erime noktası olması çikolatanın ağızda neden hızlı bir şekilde erdiğinin de kanıtıdır. Kakao sıvısı katılardan ayrılmak için preslendiğinde geriye kalan sıvı kakao yağı olarak adlandırılır. Bu sayede yağ meydana gelir. Yağa çikolata likörü de denebilir. Çünkü özü kakaonun çekirdeğinden gelmektedir. Yağın rengi soluk sarıdır kıvamı oldukça ince akışkandır ama katı hale de alınabilir.

İçeriği oldukça zengindir ve değişik faydalara sahiptir.

 • Antioksidan – Oksidasyon işlemini önler.
 • Antiinflamatuar – Kızarıklığı, ağrıları ve şişlikleri azaltır.
 • Yumuşatıcı – Cildi yumuşatır ve nem dengesini düzene sokar.
 • Oleik asit % 5,
 • Stearik asit % 5,
 • Palmitik asit % 26,
 • Linoleik asit % 2,
 • Araşidik asit % 1,
 • Kafein,
 • Teobromin.

Her derde deva niteliğindedir, özellikle cilt sağlığına çok iyi gelir. Fazla şekerli olması dışında rahatlıkla tüketip, bakımınızı yapabilirsiniz.


Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Çikolata yapımında kullanılır

Temelinde kakao çekirdeği barındırdığı için çikolata yapımında sıklıkla kullanılır. Beyaz, bitter, sütlü her türlü çikolata yapımında tercih edilir. Çikolatanın daha lezzetli, kıvamlı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Ayrıca tadını da daha kaliteli bir hale getirir. Her marka kullanmasa da kullananların kalitelerinde fark yaratmıştır.

2. Eczacılıkta faydalıdır

Eczacılık sektöründe de sıklıkla tercih edilir. Neredeyse 1500’lü yıllardan beri tıp alanında kullanılır, eskiden ilaçlar doğal ürünlerden elde edildiği için mucizevi bir tedavi yöntemi olarak sayılır. Halen de tıp alanında tercih edilen ve faydası olan bir yağdır. Ayrıca eski zamanlarda acı ilaçların tadına bakmak için çikolata macunu da kullanılmıştır. Tıbbi fitiller yani hemoroidi gidermek için merhemlerde de kullanılır. Terapötik özellikleri sayesinde oda sıcaklığında katılaşır ve belirli sıcaklıkta erimeye başlar.

3. Kolesterol seviyesini dengeler

Yüksek oranda ve farklı çeşitlerde yağ asidi içerir. Üçte biri streaik yağından oluşur. Streaik yağı doymuş yağdır. Genelde doymuş yağlar vücut için zararlıdır. Kalp ve damar hastalıklarını tetikler, kolesterolü yükseltir. Ancak streaik yağ asidi istisnadır sayesinde kolesterolü düşürür diğer doymuş yağlar olan palmitik asit, miristik asit ve trans mono-doymamış yağ asitleri aksine diyette de kullanılır. Vücutta iki tip kolesterol vardır. HDL yani iyi kolesterol, yüksek lipit olarak bilinir, LDL ise kötü kolesteroldür. HDL’yi yükseltir ve LDL’yi düşürerek kolestrolü dengeler.

4. Kan basıncını dengeler

Streaik yağ içerdiği için kan basıncını da dengeler, hipertansiyonu önler. Diyastolik kan basıncınız 90’ı geçerse ve sistolik kan basıncınız iki defadan fazla süreyle 140 üzeri olursa hipertansiyona sahipsiniz demektir. Yapılan pek çok araştırmada özellikle bitter çikolatanın tansiyonu 3 mmHg azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan bir başka deneyde 36 kişiden 19’u hipertansiyona sahiptir. Çalışmalarda her yarım saatte bir günde 8 saat boyunca tansiyonları ölçülmüş ve bu işlem 3 gün boyunca devam etmiştir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda hem kan basıncında hem de tansiyonda ciddi düşüşler görüldüğünü tespit etmiştir. Ayrıca flavonoid bakımından da en zengin yağ olduğu tespit edilmiştir. Bir başka tespit edilen şey de daha kesin sonuçlar elde edebilmek için yağın düzenli olarak kullanılması gerektiğidir.

5. Kalp krizini önler

En önemli diğer bir özelliği de kalp krizini önlüyor oluşudur. Damarları ve kanı temizler, zararlı maddelerden arındırır. Kolesterol de kalp krizine neden olan bir sorundur. Her ikisine de çok iyi gelmektedir. Kakao yağının bileşiminde bulunan polifenolik, arterlerin sertleşmesine katkıda bulunan enflamasyon belirtilerini düşürür.  Bu yüzden kalp krizini önleyen bir yağdır.

6. Yaralara ve iltihaplara iyi gelir

İçeriğinde bulunan polifenol, flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde yaraların ve iltihapların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Enfeksiyon oluşumunu engeller, yara bölgesini yumuşatır ve ağrısını alır. Ameliyat yarasından hafif kesiklere kadar her türlü yara da işe yaramaktadır. Ayrıca iz kalmasını da engeller. A, B1, B2, B3, E ve C vitaminleri bakımından zengin oluşu yaraların kuruma ve çatlamaları önler.

7. Kaslara iyi gelir

Kasların ve eklemlerin ağrılarını hafifletir, gerilmeleri ve kasılmaları engeller. Romatoid artrit, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların yol açtığı eklem ve kas ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca günün gerginliğinden kurtulmak daha rahatlamış ve sakin hissetmek isteyen herkes bu yağı cilde masaj hareketleri ile her gece uygulayabilir. Böylece ertesi güne daha zinde ve enerjik bir şekilde başlanılabilir.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hastalıklarla mücadeleden daha çok bakım ve yaralara iyi geliyor diye bilinse de hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Serbest radikallerle savaşır ve vücuttan zararlı maddeleri dışarı atar. Bu sayede grip, nezle gibi bakterilerden dolayı olan hastalıkları önler ve tedavilerinde etkili olur. Serbest radikalleri önlemek sadece hastalıklarla mücadelede görev görmez ayrıca yaşlanma karşıtı bir etki de yaratır. Cildin daha genç görünmesini sağlar, kırışıklıkları önler Anti-aging özelliği sayesinde cildin ipeksi bir yumuşaklık kazanmasında etkili rol oynar. Oksidatif stres sayesinde kırışık ve yaşlı görünümü engeller. Ayrıca polinefol bakımından zengin oluşu vücudu çeşitli kronik hastalıklara karşı korur ve cildin dejenerasyonuyla, hassasiyetiyle ve hücre mutasyonuyla ilgilenir.

9. Tırnakları besler

İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde besleyici özelliğe sahiptir. Tırnakların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Vitaminli tırnakların üzerinde beyaz lekeler de oluşmaz ve kolay kolay kırılmazlar. Tırnaklarınıza düzenli bir şekilde sürdüğünüz takdirde daha sağlam ve güçlü olurlar.

10. Kanser Hücreleriyle Savaşır

Kakao yağında bulunan kakao kütlesi polifenolü kanserli hücrelerin ve vücutta oluşan tümörlerin düşmanıdır. Kanser semptomlarını önlemek için vücuttaki oksijen seviyesini düşürmektedir. Ayrıca, kimyasal önleyici ve antiproliferatif etkileri gösteren flavanoller ve prosiyanidinleri de içerir. Kakao yağının bu iyileştirici etkileri prostat kanserine ve kolon kanserine yakalanma riskinizi azaltır. Çağın hastalığı olan kansere yakalanmamak için alınacak doğal önlemler arasında kakao yağının önemini bilerek düzenli olarak kakao bitkisi yağı tüketmeliyiz.

11. Kabızlığa İyi Gelir

Sindirim sisteminizde iyi bir sindirim için doğal müshil olan safranın salınmasında katkı sağlayan kakao yağı, sizi kabızlıktan kurtaracaktır. Ancak az miktarda tüketmenizde fayda vardır. Fazlası yan etki yapabilir.

12. Yorgunluğunuza İyi Gelir

Kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsanız hayatınızın temposunu azaltan bu durum sizi ruhsal olarak daha da yoracaktır. Bu hastalığın belirtileri günlük işlerini bile halledemeyecek kadar enerjinizin düşmesiyle anlaşılabilir. Kılınızı bile kıpırdatmak istemeyecek kadar yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu sendromun tedavisi için çeşitli antidepresanlar üretilmiş, bilişsel davranış terapisi ve kademeli egzersiz terapisi gibi uygulamalar denenmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmayla kakao yağının insanlardaki yorgunluk belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir. Siz de kendinizi enerjik ve formda hissetmek için kakao yağını kullanabilirsiniz.

13. Ağız Bakımı İçin Kakao Yağı Kullanın

Ağız kokusu çoğu insanın şikayet ettiği durumlar arasında gelir. Ağız kokularına iyi gelen kakao yağıyla artık şikayetleriniz son bulacaktır. Ayrıca ağızda oluşan yaraların çabuk iyileşmesi içinde doğal bir merhemdir. Ağzınızda oluşan yaralar yüzünden çektiğiniz ağrıların azalmasını sağlar. Ağızda oluşan kızarıklığı iyileştirir, kızarıklıktan etkilenen bölgeyi nemlendirir ve kızaran bölgenin daha çabuk iyi olmasını sağlar. İyileşme sürecini hızlandırmanız için günde 2-3 defa kakao yağını kullanmanız önerilir.

14. Tip 2 diyabeti önler

Yağda çözünen lifler bulunmaktadır. Bu lifler tip 2 diyabetin önlenmesini sağlar. Çözünmeyen fiber hemen hemen her türlü çikolata da bulunur.

100 kalorili bir çikolata da çözünmeyen lif miktarı;

 • Sütlü çikolata: 0.6 g,
 • Yarı tatlı çikolata: 1.2 g,
 • Koyu çikolatalar: 1.7 g.

Vücudun daha fazla insülin üretmesini sağlar ve insüline daha fazla yanıt verebilmesine yardımcı olur. Diyabet, kan şekerinin normal olması gereken orandan daha fazla durumunda meydana gelir. Yemek esnasında vücudumuz bu tarz yemekleri glikoza dönüştürür. İnsülinin yeterli olması vücudun glikozu kullanabilmesini sağlar. Yetersiz insülin üretimi glikoz kullanımını azaltır ve dolayısıyla şeker hastalığının meydana gelmesine neden olur. İnsülini arttırdığı için diyabeti de önlemeye yardımcı olur.


Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücuda yararlarının yanında cilde de çok iyi gelmektedir. Cilt çok hassastır ve hep doğal ürünler kullanmamızı ister. Kimyasal ürünler cildimizin kötüleşmesine neden olabilir, gözenekleri kapatıp cildin nefes almasını engelleyebilir. Bu yağ doğal cilt bakımı ürünleri arasında en çok tercih edilenler arasındadır. İçeriğinin bu kadar geniş olması cildin neme doymasını, lekelerin gitmesini, renk eşitsizliklerinin dengelenmesini ve kurulukların düzelmesini sağlar. Özellikle cilt kuruluğuna çok iyi gelmektedir. Bakım sektöründe çoğunlukla bronzlaşmak için kullanılır ve hiçbir kimyasal madde içermez. Ayrıca etkisini daha fazla göstermesi için Hindistan cevizi, badem yağı gibi yağlarla da karıştırılarak kullanılabilir. Cilde direk masaj yaparak uygulanır.

1. Cildi nemlendirir

Cilt için en bilindik özelliklerinden biri nemlendirici olmasıdır. Cildin ihtiyacı olan nemi karşılar, daha parlak ve temiz bir görünüm sunar. Bunu yaparken de daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Cildimiz gün içerisinde ani sıcak ve soğuk hava değişimlerine maruz kalır bu da kurumasına, çatlamasına neden olur. Yumuşatılmazsa da yara olmaya kadar gider. Tek başına da çok güzel bir nemlendiricidir. E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede cildin ihtiyaç duyduğu nem miktarını karşılar, cildin kurumasını ve çatlamasını önler. Sıklıkla kuru bölgeye sürülerek uygulanırsa hem ışıltı kazanacaktır hem de yumuşayacaktır.

Bunun yanında piyasada kakao yağlı pek çok krem, losyon görmek de mümkündür. Hem mis gibi kokusu hem de cildi elastik bir hale getirmesi, cilt bakım sektöründe sevilmesi ve kalıcı olmasını sağlamıştır. Ayrıca hassas vücutlara da hiçbir yan etkisi olmaz. Güneş kremi yanında da kullanılır böylece güneşin zararlı etkilerinden cildi korur ve gerilmeyi önler.

2. Yaşlanma karşıtıdır

Yaşlanma ile beraber kırışıklıkları önler, kişinin yaşı ne olursa olsun cildinin her zaman bebek gibi yumuşacık ve genç görünmesini sağlar. Özellikle E vitamini bakımından çok zengindir. Cildi besler ve güçlendirir. Yıllar geçse de bakımlı görünümden ödün verilmemesini sağlar. Ayrıca içeriğinde bol miktarda bulunan oleik asit, palmitik asit ve stearik asit sayesinde serbest radikaller ile mücadele eder ve cildi zararlı etkenlere karşı korur. Cilt zararlı maddelerden, güneş ışınlarından ne kadar çok korunursa o kadar genç görünür.

3. İz ve yaralara iyi gelir

Ciltte oluşan yaralara, yara izlerine, yanık tedavisine çok iyi gelmektedir. Çok iyi nemlendirdiği için cildi yumuşatır ve yaraların daha çabuk kabuk başlamasını sağlar. Böylece sağlıklı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. Ayrıca güneş kremi ile beraber kullanıldığı zaman UV ışınlarına karşı cildi korur, lekelenmeyi önler. Yanık tedavisinde de yanan bölgeye masaj hareketleri ile uygulanır ve hem acısını dindirir hem de iz kalmasını önlemiş olur.

4. Doğal bronzlaştırıcıdır

Özellikle kadınlar daha bronz görünmek için yazın bol bol güneşlenirler. Diğer mevsimlerde de solaryum gibi başka yollara başvururlar. Kolay ve doğal bir şekilde bronzlaşmak isteyen kişiler kullanabilir. Vitamin bakımından çok zengin olan bu mucizevi yağ cildin rengini doğal bir şekilde koyulaştırır. Bronzlaştırıcı güneş krem ve yağlarının içinde de mutlaka bulunur. Ancak unutulmamalıdır ki tek başına kullanmak doğru değildir. Mutlaka kullanmadan önce güneş kremi sürülmelidir. Ayrıca etkisini arttırmak istiyorsanız susam ve havuç yağıyla da karıştırarak kullanabilirsiniz.

5. Ağızda bulunan yaraları iyileştirir

Vitaminsizlikten ve yanlış beslenme düzeninden dolayı ağızda oluşan yaralara çok iyi gelmektedir. Polifenoller bakımından oldukça zengin olduğu için doğal bir ilaç niteliği taşır. Ağızdaki yaralar yemek yememizi, konuşmamızı kısaca hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse de ağzımızın içinde yayılabilir ve daha fazla acıya sebep olur. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman yaraları ve iltihapları yok eder.

6. Cilt sağlığına çok iyi gelir

Çok eksi çağlardan beri doğal ilaç niteliği taşımaktadır. Tıp alanında oldukça fazla kullanılır. Pek çok hastalığa şifa olur. Özellikle cilt hastalıklarını iyileştirmede çok başarılıdır. Vitamin, antioksidan ve yağ asitleri bakımından oldukça zengin olduğu için cildi zararlı maddelerden korur, serbest radikalleri vücuttan atar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Özellikle sedef, egzama gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Stresi dayalı kaşıntıyı önler ve deride oluşmuş iltihaplanmayı iyileştirir.

7. Çatlaklara iyi gelir

Nemlendirme bakımından çok iyi olduğu için çatlakların giderilmesinde de oldukça başarılıdır. Vücudumuzda özellikle hassas bölgelerinde hava değişimlerine göre ve çeşitli hastalık, ameliyat, kilo almaya bağlı olarak çatlaklar meydana gelebilir. Fazla kilo alım sonucu selülitle beraber göbek ve bacak bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Hamile kadınlarda da sıklıkla karşılaşılan bir cilt problemidir. Ayrıca aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalarda meydana gelen cilt ve dudak kuruması, zamanla artar ve çatlak görünümüne yol açar. Eğer yumuşatılmazsa çok acır ve yara olmaya kadar gider. Özellikle bol miktarda E vitamini içeriyor olması sayesinde cildi yumuşatır ve çatlamış bölgelere çok iyi gelir. Düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

8. Dudak çatlaklarına iyi gelir

Dudakta oluşan çatlakları yumuşatır ve kurumasını önler. Yağı direk olarak dudağınızı sürüp rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Birkaç kerelik kullanım sonunda etkisini göstermeye başlayacaktır. Doğal yapısının ve renginin tekrardan gelmesini sağlar.

9. Sivilce iltihaplarını azaltır

Sivilce tedavisinde fazla kullanılmasa da iltihaplı sivilcelere iyi gelmektedir. Genelde çok büyük, içi beyaz ve acıyan sivilceler iltihap dolu olurlar ve patlatılmaması gerekir. Aksi halde iltihap diğer bölgelere de yayılabilir ve dolayısıyla sivilceler de yayılır. Bu yüzden patlatmadan sivilceyi kurutmakta fayda vardır. İltihap sökücü özelliği ile sivilcenin yara olmadan iyileşmesine yardımcı olur ve iz kalmasını önler.

10. Makyaj çıkarıcı olarak da kullanılabilir

Makyajı çıkartırken cildin daha sağlıklı bir şey ile temas etmesini isteyenler için çok iyi bir seçenektir. Makyajı çıkartmak için sular, mendiller kullanılır ancak bunların hepsi kimyasaldır ve cildimize ne kadar yararları olur bilemeyiz. Katı olarak alınan yağın eritilmesi sonucu oluşan sıvı yağı pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizi hem temizlemiş hem de nemlendirmiş olursunuz.

11. Cildi korur

En bilindik özelliklerinde biri cildi koruyor olmasıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi karşılar, parlak ve sağlıklı bir görünüm sunar. Cilt bakımı için genelde kimyasal ürünler kullanılır. Bu ürünler hem çok pahalı olur hem de cilde sağlık yerine zarar verir. Doğal ürün kullanmak her zaman daha faydalıdır. Zarar görmüş cildi temizler ve rahatlatır, cildi zararlı etkenlerden korur. Yazın kullanıldığı zaman güneşin zararlı etkilerine karşı, kışında kurumaya karşı koruyucu bir etken görevi görür. Nemlendirici özelliği sayesinde piyasada dudak ve vücut losyonlarında sıklıkla kullanılır. Parlatıcı etkisi de olduğu için bazı dudak parlatıcılarında da bulunur.

12. İnflamasyonla Mücadele Eder

Kakao yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar cildinizi iltihaplanmalara karşı korur. Sedef hastalığına, egzamaya, vücutta oluşan kızarıklıklara, iltihap oluşturan diğer nedenlere karşı kakao yağını kullanabilirsiniz. Yağ fazlalığının kardiyovasküler sistem üzerinde negatif etkileri olmasına rağmen, bazı araştırmalar orta derecede kakao yağı ile tedavi edildiğinde kalpteki inflamatuar durumda da bir iyileşme olduğunu gözlemlemişlerdir.

13. Tıraş kremi olarak da kullanılabilir

Nemlendirme ve yara tedavisinde çok iyi olduğu için krem olma amacıyla kullanılır. Cildini aynı anda hem tıraş etmek hem de nemlendirmek isteyen kişilerin kullanabileceği bir yağdır. Katı halde aldıysanız sıcak suda rahatlıkla eritebilirsiniz ve lavaboyu da tıkamaz. Çentik ve yaraları önler, cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Özellikle duştan sonra kullanmak daha etkili olur. Çünkü sıcak su gözenekleri açar ve yağın her yere derinlemesine işlemesini sağlar.


Kakao Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımından vücut sağlığına kadar pek çok alanda kullanılan faydalı bir yağdır ve saçlara da çok iyi gelmektedir. Saç bakımı özellikle kadınlar için rutin niteliğindedir. Saçları beslemek, bakım yapmak daha sağlıklı olmalarını sağlar. Bakım için çok fazla paralar harcanabilir ancak en iyi yöntemler her zaman doğal yöntemlerden çıkar. Saç için en iyi bakım ürünü olabilir. Yıpranmış saçların sağlığına kavuşmasını sağlar, daha sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar çıkartır. Ayrıca saçların kopmasını ve kırılmasını da engeller. Özellikle fazla işlem görmüş, boyalı ve yıpranmış saçların eski ferah görünümlerine ulaşmalarını sağlar. Güzel yanlarından birisi de kısa süreli bir bakım değildir. Düzenli bir şekilde kullanılıp, saç bakım rutinine eklenirse uzun yıllar boyunca etkisini gösterir. Yerli ve yabancı yapılan pek çok araştırmada bu bilgileri kanıtlar niteliktedir.

 • Yoğun nemlendirici özelliği sayesinde saçları ve kafa derisini nemlendirir, kaşıntıyı ve kuruluğu önler. Saçların nem ihtiyacını karşılar.
 • Saçların ipeksi yumuşaklık kazanmasını sağlar.
 • Saç derisini temizler. Bu sayede daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Temizlenmiş kafa derisi, daha sağlıklı uzayan saçlar meydana getirir ve kepeği önler.
 • Saçların kuru ve tel tel görünmesini engeller.
 • Saçların alerjik reaksiyonlardan ve toz parçalarından arınmasını sağlar, temizler.
 • Saçın kopmasını ve kırılmasını engeller. Besleyici özelliği sayesinde daha güçlü saçlar çıkmasına yardımcı olur.
 • Saçın daha parlak, temiz ve canlı görünmesini sağlar. Rengini daha çok açığa çıkartır.
 • Saçların daha hacimli ve dolgun gözükmesini sağlar. Bu hem beslediği için daha gür saç çıkması ile hem de daha parlak görünüm sunması ile yapar.
 • Zor şekillenen saçların daha kolay bir şekilde şekil almasını sağlar.
 • Güzel ve aromatik kokusu sayesinde saçlara hoş bir koku bırakır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.