Pirinç Kepeği Yağının Faydaları Nelerdir?

20.11.2017
Pirinç Kepeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağı çok uzun yıllardır olan, ancak birçok özelliği yeni keşfedilmiş sayılan bir doğal yağ çeşididir. Buğdaygiller familyasına ait olan pirinç işlenir ve dış kabukları dışarıda kalır. Dış kabukları pirinç kepeği yağının yapımında kullanılan doğal bir malzemedir. Kahverengi pirince tadını veren asıl önemli kısım dış kabukları yani kepekleridir. Pirincin dış kabuğunda bulunan bu kepekler antioksidan barındıran yağlar açısından çok zengindir. Özellikle uzak doğudan gelen ve bir çok faydası olan bir yağdır. Yapımı oldukça emek ister. Önce temizlik sonra şişirme daha sonra presleme işlemleri gibi birçok işlemden geçerek alıcıya sunulur.

Pirinç kepeği yağı genel olarak cilt için tercih edilen bir doğal şifa kaynağıdır. Tıbbi olarak yada kozmetik açısından tercih edilir. Organik ürünlere karşı olan eğilimlerin artması ile birlikte pirinç kepeği yağına karşı kullanım noktaları ve istek talepleri artmaktadır. Cildin güzelleşmesini, kullanılan kozmetik ürünlerinin canlanmasını ve tıbbi açıdan fayda sağlamayı amaçlayan doğal bir yağdır. Oleik asit, lioleik asit, palmitit asit, myristik asit açısından zengindir. Ayrıca içerisinde magnezyum, çinko ve bir çok fosfor mineralini içerisinde bulundurur. İnsan sağlığı açısından fazla faydası olan bu yağ çeşidinin saçlar ve cilt için de farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır.

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağının insan üzerinde birçok faydası vardır. Özellikle bazı sağlık sorunlarına iyi gelmesi ve cilt yenilemesi özellikleri ile bilinir. İnsan cildini yeniden sağlıklı bir konuma getiren ve kanser, kalp sağlığı gibi çok önemli sorunların çözümü olabilmektedir. Bu kadar sağlıklı olmasının nedenlerinden birisi içeriğinde büyük ölçüde E vitamini barındırmasıdır.

Bu vitamin sayesinde vücutta yağ asidi dengesini sağlamaya yardım eder. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidan maddesi sayesinde kolesterol seviyesini düşürmek için bire birdir. Pirinç kepeği yağı alerjik reaksiyon oluşan birçok kişinin vücudunda olumlu etkiler gösterir. Bunun nedeni içeriğinde bulunan yararlı vitamin seviyeleridir. Yaşlanmayı geciktirir ve içeriğindeki antioksidan sayesinde cildi her zaman genç gösterir.

 • Kolesterole iyi gelir
 • Kalp sağlığı açısından faydası fazladır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kilo vermeye yardım eder
 • Menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olur
 • Lezzetli bir aromaya sahiptir
 • Kalp sağlığı açısından büyük ölçüde şifa sağlar
 • Hafızayı güçlendirmeye yardım eder
 • Kolayca alerjik reaksiyon gösterme riski olan vücutta etkili bir fayda gösteri.

1. Menopoz Sorunları Çözer

Günümüze kadar yapılan birçok araştırmaya göre menopoza giren kadınlar üzerinde olumlu bir sonuç gösteren yağlardan birisi pirinç kepeği yağıdır. Bu yağın takviyesini kullanmakta olan kadınların %90 kadarı sıcak basmaları gibi başlıca neden olan sebeplere iyi geldiğini söylemektedir. İçeriğinde bulunan yararlı mineraller vücut hormonlarını düzenlemeye yardım eder.

2. Kolesterolü Kontrol Eder

Pirinç kepeği yağı çoklu doymuş, tekli doymamış, çoklu doymamış olan tüm yağlara ve esansiyel olarak kullanılan diğer yağlara kıyasla kolesterole en çok yardım eden yağlardan birisi olmuştur. Bunun nedeni içeriğinde güçlü bileşenlerin olmasından kaynaklanır. Yağ asidi dengesi ile kötü kolesterolü dengesi altına alır. Bu durum ise kalp krizi riskini ve ateroskloroz gibi sorunların en aza inmesine destek olur.

3. Karaciğer Sağlığını Korur

İçeriğindeki bileşenler karaciğer sağlığını korumak için görev yapabilir. Tüketildiğinde neredeyse tüm vücuda fayda sağlayan pirinç kepeği yağı karaciğer sağlığını da olumlu etkiler. Karaciğerin performansını güçlendirir. Hatta yağlı karaciğer gibi sorunlara yağ emici özelliği ile karşı koyabilir.

4. Kanseri Önler

Bu doğal yağ, içeriğinde yüksek ölçüde bulunan E vitamini ve oryzonal gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşiklere ek olarak içerisinde güçlü bir antioksidan vardır. Diğer yağlara kıyasla içeriğinde tokoferol ve tokotrienol içeren E vitamini barındırır. Bu özellikler çoğu yağın içerisinde bulunmayan maddelerdir. Çoğu madde vücuda girdiği zaman kanser yapıcı etkisi ile kişinin hayatını tehlikeye atar. Metabolizma dengesini çok aşağı çeker. Bu nedenden pirinç kepeği yağı ile vücuda giren antioksidan kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Ayrıca çeşitli kanser türlerine karşı her zaman koruyucu bir durumda bulunur.

5. Ağız Kokusunu Önler

Yağ çekme gibi ağızda yapılan tedaviler pirinç kepeği yağı ile de yapılabilir. Bu sayede mikrop ve bakteri kırıcı özelliği ile kötü nefesle kolayca savaşabilir. Ayrıca ağız ve diş sağlığını korumak için de kullanılabilir.

6. Yaşlanmayı Geciktirir

İçeriğinde bulunan anti aging ve E vitamini yaşlanmayı geciktiren özellikler barındırır. Hatta E vitamini doğrudan cildin yaşlanmasını ve kırışmasını engelleyen özellikler barındırır. Ayrıca cilt üzerinde diğer olumlu yanları bir çoktur. Yara izlerine sürüldüğü zaman daha hızlı bir iyileşme sağlar. Güneş yanıklarından yüksek ölçüde korur. Ayrıca güneş lekeleri için de kullanılabilir. Ciltte kırışıklık yapıcı bakterilerin ve ölü hücrenin yok olmasını sağlar.

7. Alerjik Reaksiyonu Önler

Alerjik reaksiyonlar kişinin yaşamına bağlı olarak değişen sağlık sorunlarıdır. Ciltte kullanılan madde ya da bazı kişiye has durumlar cildin olumsuz tepkimeye girmesini sağlar. Pirinç kepeği yağı içerisinde bulunan hipoalerjenik madde sayesinde koruyucu bir etki bırakır. Bu sayede kişide herhangi bir şekilde oluşmuş olan alerjik reaksiyonu geçirme özelliğine sahiptir.

8. Diyete yardımcıdır

Pirinç kepeği yağı içerisinde bulunan aktif maddeler sayesinde eklendiği yemekte yağ oranını düşürür. Bu sayede diyet yapan kişiler tarafından kolayca tercih edilebilir. Yemeklerin aşırı yağlı olmasını engelleyen pirinç kepeği yağı, metabolizmayı önemli derecede arttırma özelliğine sahiptir. Ayrıca vücutta bulunan tüm toksinlerden arınmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için de kullanılabilir.

İçeriğinde bulunan faydalı antioksidanlar sayesinde raf ömrü oldukça uzun bir yağdır. Ayrıca omega 9 açısından yüksek mineral ve vitamine sahip genetiği ile oynanmamış nadir yağlardan birisidir. Zeytinyağı, kanola yağı, ayçiçek yağı gibi kızartmalarda kullanılan yağların yerine fırınlama yada kızartma yapılırken de kullanılabilir. Ancak fazla koymak yemeğin tadını bozabilir. Yer fıstığına benzer tadı ile diğer yağlardan daha farklıdır. Hatta kızartma ve fırınlama yerine çorba, soslar ve salata için de kullanılan ideal bir diyet yağıdır. Yağı seyreltmek için zeytinyağı, kanola yağı gibi yağlarla karıştırabilirsiniz.

9. Bağışıklık Güçlendirmek İçin Kullanılabilir

Pirinç kepeği yağı vücutta bulunan birçok mikrop, bakteri, virüs ve bağışıklığı zayıflatmakta olan hastalıklar için kullanılabilir. Kullanımından itibaren bağışıklık güçlendirmeye başlayacaktır.

10. Kalp Sağlığını Korur

Yapılan birçok araştırmaya göre bu yağın kalp sağlığı açısından faydası çok fazladır. Kolesterole iyi gelmesi nedeniyle kalp sağlığını yüksek ölçüde koruyan bir yağ olarak kabul edilmiştir. Fareler üzerinde yapılan birçok deney ve gözlem sonucunda hayvanların üzerinde bile kalp sağlığını iyiye çeken birçok sonuç bulundu. Kötü kolesterolü etkisi altına alması ile ileride oluşabilecek kalp krizi riskini en aza indirmektedir.


Pirinç Kepeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağının cilt üzerinde olumlu birçok etkisi vardır. Cildi baştan sona onarması ile bilinen bu yağ çeşidi maske olarak bile kullanılabilir. Cildi patlatmak, kırışıklık önlemek, yaşlanmayı geciktirmek gibi birçok amaç için tercih edilir. Cilde uygulanan olan doğal ve yüzde yüz organik olan yağlar küçük şişeler halinde olmalıdır. Aksi takdirde doğal olmayan pirinç kepeği yağı fayda yerine zarar sağlayacaktır.

 • Cildi nemli tutar
 • Cildin nem ihtiyacını karşılayarak daha pürüzsüz bir görüntü yaratır
 • Tıraş sonrası oluşmuş tahrişlere iyi gelir
 • Cilde yumuşaklık kazandırır
 • Yara ve yanık izlerini geçirir
 • Nem ve su dengesi tutar
 • Siyah nokta ve akneyi giderir
 • Güneşe bağlı tüm sorunları giderir
 • Oksitlenmiş cildi onarır
 • Cilt hücrelerini kökünden yeniler
 • Ciltte kolay emilim gösterir
 • Melanin dengesini korur
 • Cildi yeniler ve tazeler
 • Leke giderici özellikler barındırır
 • Anti aging gibi özellikleri ile güzelleşmeye yardımcı olur, yaşlanmayı geciktirir

1. Cilt Hücrelerini Yeniler

İçerisinde bulunan yüksek antioksidan maddesi ile cilt hücrelerini kökünden yenilemeyi amaçlar. Gün içinde insan derisine bir çok toz, bakteri, kötü huylu mikroplar bulaşır. Bunları önlemek için cilt üzerine sürüldüğü andan itibaren koruyucu ve yenileyici bir tabaka oluşturur. Bu yağ, insan derisinde bulunan seramid isimli koruyucu tabaka ile aynı etkiye sahiptir. Cildin kalojen etkisini çok fazla arttırarak dolgun ve genç bir görünüm sağlar. Ayrıca içeriğinde bulunan yüksek ölçüde ki E vitamini vücutta ki serbest radikallerin sayısını düşürmeyi amaçlar.

2. Lekelerde Etkilidir

Cildi nemli tutarak genç kalmayı sağlayan bu yağ cilt üzerinde bulunan lekelerle savaşmayı hedefler. Doğal bir nemlendirici olarak kabul edilir. Ayrıca yüze nem verirken cildin rengini açmayı da hedefler. Cilt beyazlamaya başladıkça üzerinde bulunan lekelerin rengi açılmaya başlar. Bu sayede düzenli kullanımda lekeler gözle görülür seviyede azalacaktır. Lekeler üzerinde olumsuz tepkime yaratan ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu bir tabakadır.

3. Akne ve Siyah Noktalar

Düzenli olarak kullanıldığı zaman yüzde ki tüm sorunları hedefleyen bir yağ olduğu için akne ve siyah nokta gibi problemleri de ortadan kaldıracaktır. Tüm yüze uygulanmak istenmezse yalnızca sorunlu olan bölgeye uygulanabilir. İçeriğinde ki vitamin ve mineral sayesinde sivilce akneyi kökünden tedavi eder.

4. Yara ve Yanık İzlerini İyileştirir

Bu yağ içerisinde bulunan antibakteriyel özellikler sayesinde vücudun darbe almış herhangi bir bölgesine onarıcı etki sağlayacaktır. Yaranın yada yanığın boyutuna göre düzenli kullanımında iyileştirme süresi fark eder. Ancak lekeleri kolayca yok edebilen pirinç kepeği yağı içerisinde bulunan aktif maddeler sayesinde yara yada yanık izleri bırakmayacaktır. Ancak bu yara izleri ameliyattan sonra oluşmuş olursa mutlaka iki hafta kadar zaman geçtikten sonra kullanımına başlamak gerekir.

5. Pürüzsüz Bir Görünüm

İçeriğinde yüksek ölçüde bulunan kalojen maddeleri sayesinde cilde pamuksu bir yumuşaklık kazandırırken aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm oluşmasını hedefler. Yağın ciltte fark edilen ilk özelliği olan ağır nemi cilt bir kaç dakika sonra emmeye başlar. Nem vücudun ihtiyaçlarını karşılar. Bu sayede uzun süreli kullanımı sonucunda pürüzsüz bir görünüm elde edilecektir.

6. Hızlı Etki Gösterir

Pirinç kepeği yağı cilde sürüldüğü andan itibaren emilmeye başlar. Az ya da fazla miktarı hızlıca emer. Deri içine çekildikçe etki göstermeye başlar. Hızlı emilen yağ hızlı bir etki göstererek cilt üzerindeki beklentiyi daha hızlı sağlar.

7. Cilt Rengini Açar

Pirinç kepeği yağının uzun süreli kullanımı ciltteki renk dengesini seviyeler. Yani cilt tonunu eşitler. Ancak bunu yaparken cilt rengini açar. Cilt rengi neredeyse beyaza yakın bir hal alır. Fazla kullanımı daha beyaz bir görünüme neden olur.


Pirinç Kepeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlar üzerinde etkisi diğer yağlara kıyasla dört kat daha fazladır. Pirinç kepeği yağı yıpranmış saçları dipten uca onarır. Saç kırıklarını ya da yanmış olan saçları onarmak için kullanılabilir. İçerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 gibi mineral ve vitamin bulundurması saç diplerini güçlendirerek saç dökülmesinin önüne geçer.

 • Saçların parlak görünmesini sağlar
 • Saçlara ipeksi yumuşaklık kazandırır
 • Kırılmış saçları güçlendirir
 • Saç dökülmesini engeller
 • Yanmış saçları dipten uca onarır
 • Saçların beyazlamasını engeller

1. Saç Diplerini Onarır

Saç diplerinde bulunan ölü deriler ele geldiği zaman kişiyi rahatsız etmeye başlar. Bunu engellemek için pirinç kepeği yağı kullanılabilir. İçerisinde yüksek ölçüde bulunan magnezyum, çinko, E vitamini, kalsiyum, çinko, omega 3 asitleri gibi vitamin ve mineraller saç diplerindeki ölü deriyi arındırmak için yardımcı olacaktır. Saç diplerine uygulandığında cilde koruma katmanı katar. Diplerde ki kırılmaları onarır.

2. Kepek Oluşumunu Engeller

Saçlardaki kepekler saçların sağlıklı olmadığını ve sağlıklı uzamadığını belirtir. Pirinç kepeği yağı çabuk emilen yapısı ile saçlara kötü bir görünüm vermeden kepeklerle savaşmayı hedefler. İçerisinde bulunan inositol isimli madde saçlardaki kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bu madde bir karbonhidrat bileşiğidir. İçerisinde bulunan foliküller saçlara bakım yapmaya yetecektir.

3. Saçların Hızlı Uzamasına Yardım Eder

Pirinç kepeği yağının içerisinde bulunan ferulik asit ve E vitamini bileşenleri saç diplerine bakım ve onarım yaparak uzamayan saçlara yeterli vitamin verir. Doku oluşturucu bir etki ederek saçlara koruyucu bir katman katar. Böylece saç derisinde ki hareketlenmeyi arttırır. Hızlı uzamamanın bir diğer nedeni olan saç iltihaplanmalarını da onararak saçların yeniden hareketlenmesini sağlar.

4. Saçların Beyazlamasını Engeller

İçerisinde bulunan cilt üzerinde yaşlanmayı geciktiren maddeler saçlarda da aynı göstererek saçların beyaz olmasını engeller. Bu özelliğinden faydalanmak için ılık yağı saçlarınıza dipten uca kadar uygulayabilirsiniz. Ayrıca boyalı saçlardaki renk açılmalarını da engelleyen bu yağ saçların daha genç kalmasını hedefler.

5. Koruyucu Bir Katman Oluşturur

Saçların herhangi bir koruyucu tabakası yoktur. Bu yüzden hemen kopar ve dipleri sağlıklı olmayan saçlar uzamayı keser. Pirinç kepeği yağı saç diplerine sürüldüğü andan itibaren koruyucu bir tabaka oluşturur. Çekilen saçların kopmasını engeller. İçerisinde ki aktif ve sağlıklı maddeler sayesinde kalın bir katman oluşur ve saç iltihaplanmalarının önüne geçer.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.