Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

18.10.2017
Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona, Güney Kaliforniya ve Meksika’nın çöl bölgelerinde yetişen, iğdeye benzeyen çalı görünümünde bir bitkidir. Jojoba yağı da bitkisinin tohumundan elde edilen bir yağdır. Kozmetik alanında faydaları nedeni ile birçok ürünün yapı taşı olmuştur. Faydaları ve kullanım alanları da yönlülük gösteren özel bir yağdır. Kozmetikten, uzay teknolojisine kadar kullanım alanı geniş bir yelpazeye sahiptir. Balinanın sperm yağına benzer yapısı ile kozmetik alanında dikkatleri üzerine çekmiştir.
Kozmetik alanında en çok saç, cilt ve tırnak bakımındaki ürünlerin içeriğini oluşturur. İçeriğini yağ asidi ve esterler oluşturmakta olup, doymamış yağ asitleri bakımında zengindir.

İçeriği ve etkileşimi açısından güvenle ve kolay kullanılan yağ çeşitlerinden biridir. Saç ve cildi nemlendirmek için, avuç içine bir miktar alınarak, dairesel hareketlerle masaj yapılması yeterli olacaktır. Antialerjen, antibakteriyel ve iltihap giderici özellikleri ile hem saç derisinde hem de ciltte oluşan sivilce ve akne gibi sorunların giderilmesinde görev alır. Besleyici ve nemlendirici özelliğine sahiptir. İltihaplı cilt sorunları, kulak iltihaplanmaları, iltihabi romatizma, kas ve eklem ağrıları gibi, vücutla iltihap temelli sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Tıbbi müdahale gerektiren uygulamalar yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından tedavi edici, tedaviyi hızlandırıcı etkisinden yararlanılması önerilmektedir.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

1. İltihap Önleyicidir

Jojoba yağı, antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliği ile vücuttan iltihapların giderilmesine yardımcı olur. Vücutta meydana gelen mantar enfeksiyonların, mikropların ve zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Grip yada soğuk algınlığı semtomlarında oldukça etkilidir ve hastalığın iyileşmesine destek olur.

2. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Jojoba yağı, hücre bölünmesini arttırarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

3. Cildi nemlendirir ve besler

Jojoba yağının içerisinde yer alan doymamış yağ asitleri, cildi nemlendirir ve besler. Özellikle kuru ciltlerde oluşan yanma, kuruma ve dökülmeyi önler. Nemlendirici etkisi ile cilde esneklik kazandırır.

4. Sivilce tedavisine yardımcı olur

Jojoba yağı, antialerjen içeriğe ile sivilce ve akne tedavisine yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında ciltte iltihaplanma, lezyon ve sivilce oluşumunu azaltır.

3. Cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlar

Jojoba yağı, yaşlanma ve cilt tipine bağlı olarak oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri giderir. Cildi ölü deriden arındırarak yenilenmesine yardımcı olur. Cildin elastikiyetini arttırarak cilt sarkmalarını önler.

4. Güneş yanıklarını hafifletir

Jojoba yağı, güneş yanıklarının oluşturduğu acı ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

5. Selülit ve çatlakların giderilmesine yardımcı olur

Jojoba yağı, hamilelik ve kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan göbek, kalça, basen ve göğüs çatlaklarını önler. Düzenli olarak masaj yapılarak uygulandığında selülit oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

6. Ayak kokusunu ve ayak terlemesini önler

Jojoba yağı, ayak terlemesini önleyerek ayak kokusu oluşumuna engel olur.

7. Cildi temizler ve gözenekleri açar

Cildi yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırarak derinlemesine temizler. Gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.

8. Kuru saçları nemlendirir

Jojoba yağı, saçı derisini ve saç tellerini derinlemesine nemlendirir. Böylece saç derisinde kuruluğa karşı koruma sağlayarak saçın yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Jojoba yağını doğrudan saça uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız saç kremine de ekleyebilirsiniz. Çok kuru bir saça sahipseniz uyumadan önce saçınıza uygulayabilirsiniz.

9. Kepeği yok eder

Jojoba yağının içeriğinde strearik asit ve palmitik asit yer aldığından dolayı saç derisine masaj olarak uygulandığında saç derisini nemlendirir. Böylece saç derisinde kaşıntı ve kepeği önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında cildin yağ dengesini sağladığı için saç derisinde pul pul dökülmeyi engeller. Jojoba yağını saçınızı şampuanlamadan önce 20 dk saçınızda bekletebilir veya duş sonrasında saç derisine saç kremi olarak uygulayabilirsiniz.

10. Saçın hasar görmesini önler

Jojoba yağının içeriğinde yer alan yağ asitleri saçı besleyerek güçlendirir. Çevresel faktörlerin ve ısı, şekillendirme gibi uygulamaların zararlı etkilerine karşı saçı korur. İçeriğinde yer alan güçlü antioksidanlar, serbest radikallerin saç derisine verdiği hasarı önler. Saç düzleştirici kullanmadan veya saçınıza boya yapmadan önce birkaç damla jojoba yağını sürerek yağın koruyucu etkisinden faydalanabilirsiniz.

11. Saç dökülmesini azaltır

Jojoba yağı, içerdiği B, C, E vitaminleri, bakır ve çinko mineralleri ile saçı derinlemesine besler. Saçı güçlendirerek saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önler.

12. Gri saçları geciktirir

Bakır eksikliği ile birlikte pigment kaybı ve gri saç oluşumu ortaya çıkabilir. Jojoba yağı hem bakır hem de E, C vitaminleri gibi koruyucu antioksidanlar içerdiğinden dolayı gri saç oluşumunu geciktirir. Duştan önce veya duş sonrası saçınızı şekillendirmeden önce saç derinize ve saçınıza birkaç damla jojoba yağı ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz.


Jojoba Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cildin nem kaybetmesini önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturur.
 • Sivilce ve akne oluşmasını önler.
 • Tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.
 • Cildin yağ dengesini sağlayarak cildin yağlı görünmesini önler.
 • Kolajen üretimini arttırarak cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlar.
 • Yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
 • Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarını yatıştırır.
 • Güneş yanıklarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Sivilce tedavisine yardımcı olur.
 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır.
 • Yara izi ve sivilce izi gibi cilt lekelerini giderir.
 • Tırnak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
 • Uçuğu iyileştirmeye ve önleme yardımcı olur.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Kuru saç derisini nemlendirir ve kepek oluşumunu önler.
 • Saçı besler ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Isı ve şekillendirmeden kaynaklı saç hasarını onarır.
 • Saç dökülmesini önler ve saç kalınlığını arttırır.
 • Gri saç oluşumunu geciktirir.
 • Saç derisinde oluşan egzama ve sedef hastalığının etkilerini yatıştırır.
 • Kaşıntılı kafa derisini rahatlatır.
 • Saça ipeksi ve parlak bir görünüm kazandırır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.