Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

18.10.2017
Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona, Güney Kaliforniya ve Meksika’nın çöl bölgelerinde yetişen, iğdeye benzeyen çalı görünümünde bir bitkidir. Jojoba yağı da bitkisinin tohumundan elde edilen bir yağdır. Kozmetik alanında faydaları nedeni ile birçok ürünün yapı taşı olmuştur. Faydaları ve kullanım alanları da yönlülük gösteren özel bir yağdır. Kozmetikten, uzay teknolojisine kadar kullanım alanı geniş bir yelpazeye sahiptir. Balinanın sperm yağına benzer yapısı ile kozmetik alanında dikkatleri üzerine çekmiştir.
Kozmetik alanında en çok saç, cilt ve tırnak bakımındaki ürünlerin içeriğini oluşturur. İçeriğini yağ asidi ve esterler oluşturmakta olup, doymamış yağ asitleri bakımında zengindir.

İçeriği ve etkileşimi açısından güvenle ve kolay kullanılan yağ çeşitlerinden biridir. Saç ve cildi nemlendirmek için, avuç içine bir miktar alınarak, dairesel hareketlerle masaj yapılması yeterli olacaktır. Antialerjen, antibakteriyel ve iltihap giderici özellikleri ile hem saç derisinde hem de ciltte oluşan sivilce ve akne gibi sorunların giderilmesinde görev alır. Besleyici ve nemlendirici özelliğine sahiptir. İltihaplı cilt sorunları, kulak iltihaplanmaları, iltihabi romatizma, kas ve eklem ağrıları gibi, vücutla iltihap temelli sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Tıbbi müdahale gerektiren uygulamalar yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından tedavi edici, tedaviyi hızlandırıcı etkisinden yararlanılması önerilmektedir.

Jojoba Yağının Vücuda Faydaları

1. Anti-inflamatuar etkileri bulunmaktadır

Jojoba yağının anti inflamatuar etkileri sayesinde vücuttan iltihapların giderilmesine yardım eder.

2. Antibakteriyel özelliği vardır

Vücutta meydana gelen mantar, enfeksiyon gibi durumlarda mikropların ve zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını engeller.

3. Antiviral etkisi vardır

Virüslerle mücadele eden bu yağ, grip yada soğuk algınlığı semptomlarında oldukça etkilidir. Mikropları öldürerek, hastaların iyileşmesine yardımcı olur.

4. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Jojoba yağı hücre bölünmesinin arttırdığından gelişmesine ve hızlı çoğalmalarına yardımcı olur. Bu sayede yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

5. Vücudu nemlendirir ve besler

Vücuda düzenli kullanıldığında yumuşacık olmasını sağlar ve vücudu besler. Kaybettiği nemi vücuda geri kazandırır.

6. Güneş yanıkları, kuruma ve döküntüyü engeller

Özellikle güneşte meydana gelen yanıklar için jojoba yağı oldukça faydalıdır. Acı ve ağrıların giderilmesine yardım eder.


Jojoba Yağının Cilde Faydaları

1. Makyaj temizlemeye yardım eder

Makyaj kalıntılarını ciltten derinlemesine arındıran doğal bir cildi temizleme yağıdır. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde cildin üzerindeki kiri, tozu temizlerken gözenekleri açmaya da yardım eder. Cildin nefes almasını sağlar.

2. Cildi derinlemesine nemlendirirken sivilceler üzerinde de etkilidir

Cildi içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde nemlendirir ve besler. Ciltte oluşan yanma, kuruma ve dökülmeyi önler. Özellikle kuru ciltlerde etkisi daha fazla görülmektedir. Cildi nemlendirdiği için esneklik kazandırır. Antialerjen içeriği ile sivilce ve akneleri tedavisinde etkisi kanıtlanmış bir yağdır.

Araştırmalar bileşenlerinin akne tedavisinde, kendi başına faydalı olduğunu desteklemektedir. 2012 tarihinde yapılan bir Alman çalışmasında, cilt lezyonları ve hafif akne iyileşmede etkili yüz maskesi hazırlanıp, maske haftada iki yada üç kez katılımcılar tarafından uygulandığında iltihaplanma, lezyon ve sivilceler de önemli bir azalma gördü. Bu vaka çalışması ile sivilce semptomlarını azaltmada bitkisel bir ilaç olarak kullanıma uygun olduğu tespit edildi.

3. Yaşlanma geciktirici özelliği bulunmaktadır

Yaşlanma ve cilt tipine bağlı olarak oluşan kırışıklıkları giderir ve yenilerinin oluşmasını engeller. Cilt üzerinde hücre yenilenmesini sağladığından, cildin yüzeyindeki ölü derilerin uzaklaşmasına yardım eder. Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Cildin elastikiyetini kaybetmesiyle oluşan cilt sarkmalarına iyi gelirken elastik özelliğine tekrardan sahip olmasına yardım eder.

4. Cildin yağ dengesini korumaya yardım eder

Cildin sağlıklı kalması için gereken yağ dengesini korur. Kurumasını engellediği gibi aynı zamanda fazla yağlanmasını da engeller.

5. Vücutta oluşan çatlakların giderilmesine yardımcı olur

Hamilelik ve kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan göbek, kalça, basen ve göğüs çatlaklarını önleyen jojoba yağı, cildin esnemesine yardımcı olduğundan cildin gerilmesini engeller.

6. Selülitlerin giderilmesini sağlar

Selülit oluşumunu, düzenli olarak yağla masaj yapılarak uygulandığında engellemeye yardımcı olur.

7. Ayak kokusunu ve terlemesini önler

Özellikle sporcular tarafından ayak kremi olarak kullanılan jojoba yağı, ayakların terlemesini önlerken ayak kokusu oluşumuna engel olur.


Jojoba Yağının Saça Faydaları

1. Saçları nemlendirmeye yardım ederken aynı zamanda korur

Saç ve saç derisini temizleyerek nemlendirir. En etkin özelliği yağlı bir bileşime sahip olup güçlü bir nemlendirici olmasıdır. Saça uygulandığında saçı nemlendirir ve canlılık kazandırır. Yapılan bilimsel bir araştırmada, afro-etnik saç kilitlerini düzeltmede, şartlandırıcı ajan olarak hareket ettiği, saçı koruyarak protein kaybını azalttığı bulundu.

2. Kuru saçların canlanmasını sağlar

Kuru, kırılmış saçlarda dipten uçlara kadar koruma sağlar. Bunun için saç kreminize ekleyerek kullanabilirsiniz. İçerisinde bulundurduğu C, B ve E vitamini, bakır ve çinko dahil saçı besleyen vitamin ve minerallere sahip bir yağdır.

3. Kepek sorununu ortadan kaldırırken saç dökülmesini engeller

Kepek ilacı olarak kullanılabilir. Aynı zamanda saç dökülmesini önler. Saça uygulandığında saçı besleyerek güçlendirdiği için, saç dökülmesini önleyebileceği düşünülmektedir. Böyle düşünülmesinin nedeni de yağın saç dökülmesine neden olan kuruluğu önlemesi ve saç köklerini nemlendirmesidir.

4. Saç derisine peeling etkisi yapar

Saç derisine masaj yaparak uygulandığında derinlemesine nemlendirip, ölü hücrelerden kafa derini arındırır, düzenli kullanım ile yeniden oluşmasını da engeller.


Jojoba Yağının Yan Etkileri

  • Dahili kullanıma uygun bir yağ değildir, oral yolla kesinlikle alınmamalıdır. İçeriğinde bulunan erüsik asit ciddi yan etkilere sahip bir madde olup, hiperemiye (aşırı kan akışı) ve dolayısıyla kalp hasarına neden olabileceğini göstermiştir. Yapılan araştırma yaşanan bu olayın, dahili olarak alınan dozlardan kaynaklanmıştır.
  • Bebek ve çocuklarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Göz ve göz çevresinden uzak tutun.
  • Çok sık kullanımdan ziyade aşırı miktarda kullanılması tahrişe ve enfeksiyonlara neden olabilir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde saça topikal olarak kullanılması güvenli kabul edilse de doktorunuza danışarak kullanılması tavsiye edilir.
  • Bir hastalığa bağlı düzenli ilaç kullananlar ile cilt rahatsızlığı olanlar yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
  • Cildinizin bu yağa bir reaksiyon gösterip göstermediğini vücudunuzun ufak bir bölümünde deneyin. Alerjik bir reaksiyon olması durumunda kullanılmaması gerekir.
  • Teknik olarak bir yağdan çok balmumu esteri olan jojoba yağı, gereğinden fazla tüketilmesi durumunda tedaviden çok sivilceye neden olabilir.
  • Kellik alopesi (erkek veya kadın) veya saçkıran gibi saç dökülmesi bozuklukları için terapi olarak kullanılmamalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.