Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

  18.10.2017
  Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

  Kendiliğinden yetişen yabani bir çiçektir. Genellikle kırmızı, beyaz, mor ve pembe renkleri olup oldukça faydalı bir bitkidir. Çayı ve kürü kadar yağının da birçok faydası bulunmaktadır. Karanfil tomurcuklarının buharla damıtılması sonucu elde edilir.

  Karanfil yağı, sağlık ve kozmetik gibi alanlarda oldukça tercih edilen bir yağdır. Farklı şekillerde kullanılarak insan sağlığı için önemli etkileri vardır. Çeşitli sıkıntılara ve rahatsızlıklara büyük faydaları olan, doğru kullanıldığı taktirde ise güzel sonuçlar doğuran bir yağdır.

  Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

  Karanfil yağı, gastrit, ülser, reflü, mide fıtığı ve mide kanseri gibi mide hastalıklarına iyi gelir. Yemek yedikten sonra oluşan hazımsızlığı giderir. Bağırsak rahatsızlığı olan kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Mide bulantısını keserek kusma isteğini bastırır. Bağırsak parazitlerini düşürür. Bir bardak suya birkaç damla karanfil yağı damlatarak günde bir kez tüketimi, sindirim ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelir.

  2. Ağız ve diş sağlığını korur

  Karanfil yağı, diş eti üzerindeki iltihabı, ağrıyı ve şişkinliği azaltır. Kötü ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Dişleri sararmaya karşı korur ve diş üzerindeki lekeleri giderir. Bir bardak suya birkaç damla karanfil yağı eklenerek gargara yapıldığında ağız içerisinde oluşan iltihabı iyileştirmeye yardımcı olur. Karanfil yağına batırılmış bir pamuğu, ağrıyan veya iltihaplanan dişin üzerine koyup bir süre bekletmek, diş eti sağlığınızı korumada etkili olmaktadır.

  3. Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir

  Karanfil yağı, ağrı kesici ve kas gevşetici özelliğe sahip olduğu için günlük hayatı olumsuz etkileyen kas ve eklem ağrılarını giderir. Eklem üzerinde oluşan şişliği hafifletir.

  4. Baş ağrısını giderir

  Sinüzit ve migren gibi rahatsızlıklar sonucunda veya strese bağlı oluşan baş ağrılarına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır ve gerilmiş damarları gevşeterek baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Gün içerisinde karanfil yağını ara ara koklayarak rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

  5. Kulak ağrısını hafifletir

  Karanfil yağı, antiseptik ve antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu için iltihaba bağlı oluşan kulak ağrılarına iyi gelir. Kulak pamuğuna bir damla karanfil yağı ekleyerek kulak içi temizliği yapıldığında iltihabın iyileşmesine ve ağrının giderilmesine yardımcı olur.

  6. Tip 2 diyabet hastalığını önler

  Karanfil yağı, diyabet ile ilişkili olan pankreastaki bazı enzim seviyelerini azaltarak tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olur. Vücutta yeterli antioksidan üretilmediğinde, vücut serbest radikallerle yeterince mücadele edemez. Oksidatif stresin sebep olduğu diyabet hastalığının iyileşmesini sağlar ve önler.

  7. Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Karanfil yağı, beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki antioksidanlar vücut direncini arttırarak hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahiptir. Kanı temizler ve kan dolaşımını arttırır.

  8. Karaciğer sağlığını korur

  Karanfil yağı, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve serbest radikallerin hasarlarına karşı vücudu korur. Hepatoprotektif etkisi ile kimyasal bir maddenin karaciğere zarar vermesini önler.

  9. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

  Karanfil yağı, Anti-enflamatuar özelliği ile astım, öksürük, bronşit ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça iyi gelmektedir. Balgam söktürücü bir etkisi vardır ve boğazı rahatlatarak öksürük tedavisine yardımcı olur.

  10. Kilo vermeye yardımcı olur

  Karanfil yağı, bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. İçeriğindeki bileşenler, vücudun yağ yakmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Bal ile karıştırılarak günde bir kez yarım çay kaşığı tüketildiğinde iştahı keser ve fazla kalori almaya engel olur. Masaj yağı olarak bacak ve göbek bölgesinde kullanıldığında cildi sıkılaştırır ve cilt çatlaklarını giderir.

  11. Sinek ve böcek kovucudur

  Karanfil yağının içeriğinde yer alan öjenol bileşiği, keskin bir kokuya sahiptir ve bu koku böcekleri rahatsız ederek uzak tutar. Ağzı açık bir şişe içerisine karanfil yağı ekleyerek odanın bir köşesine koyduğunuz takdirde böcek ve sinekleri uzak tutacaktır. Bu özelliği ile sinek ve böcek ilaçlarının yapımında kullanılır.

  12. Yara ve enfeksiyonları tedavi eder

  Karanfil yağı, güçlü antioksidan etkisi ve iltihap önleyici özelliği ile enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur. İltihap ve mikrop kapmış yarayı temizler ve iyileşmesini hızlandırır. Enfeksiyon sonucunda ciltte oluşan kaşıntı, kızarıklık ve şişliği giderir.

  13. Cildi nemlendirir

  Cilt bakımının en önemli adımlarından biri cildi nemli tutmaktır. Karanfil yağı, kuru cildi derinlemesine nemlendirir ve cilde parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca cildi dış etkenlerin zararlı etkilerine karşı korur.

  14. Saçı besleyerek güçlendirir

  Karanfil yağı, saç köklerini besleyerek zayıflamış saçı güçlendirir. Saç derisindeki gözenekleri açar ve saç kırılmasını önler böylece saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçları yumuşattığı için taramayı kolaylaştırır ve saçın elektriklenmesini önler. Besleyici bir özelliğe sahiptir ve saça doğal bir parlaklık kazandırır.

  15. Saç dökülmesini önler

  Karanfil yağı, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini önler. Dökülen saçların yerine yeni saçların çıkmasını sağlar.


  Karanfil Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlar.
  • Cilt üzerinde enfeksiyon oluşmasını önler
  • Sivilcenin neden olduğu kızarıklığı ve ağrıyı azaltır.
  • İltihaplı sivilce üzerinde iltihabı kurutur ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.
  • Sivilcelerin cilt üzerinde bıraktığı enfeksiyonun yayılmasını engeller.
  • Cilt kırışıklıklarını ve ince çizgileri giderir.
  • Yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
  • Sivilce izi ve yara izi gibi cilt lekelerini giderir
  • Cildi sıkılaştırır ve cildin sarkmasını önler.
  • Güneş lekelerinin oluşmasını önler.
  • Cilt tonunu eşitler ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.
  • Cildi çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı korur.
  • Gözenekleri ölü deri hücrelerinden temizler.

  Karanfil Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Saç derisindeki gözenekleri açar.
  • Zayıflamış saç köklerinin beslenmesini ve güç kazanmasını sağlar.
  • Fön, maşa, düzleştirici gibi uygulamaların saça hasar vermesini önler.
  • Saçların kırılmasını önlediği için saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
  • Saçın elektriklenerek kabarmasını önler.
  • Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Saçları yumuşattığı için taramayı kolaylaştırır.
  • Saç köklerini güçlendirdiği için saç dökülmesini önler.
  • Besleyici özelliği sayesinde saça doğal bir parlaklık ve ışıltı kazandırır.
  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.