Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Ayak üşümesi için hangi doktora gidilir ? Ayak üşümesine hangi poliklinik bakar ? Ayak üşümesi için hangi bölüme gidilir ?

Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ayak üşümesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ayak üşümesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • fizik tedavi

Ayak Üşümesi Nedir ?

Ayak üşümesi, bireyler daha çok havalar soğuduğu anlarda, sıcak ve ılık olan havalarda yaşamaya başladıklarından dolayı ayaklarında meydana gelen soğukluktur. Bazı anlarda korkulacak olan durumları belli eder iken bazen ise sadece havaların soğuk olmasından kaynaklanan bir durumdur. Kişilerin genetik yapılarına göre ya da sağlık sorunlarına göre bazen şiddetli olan ayakların adeta buz gibi olması durumu meydana gelirken bazı kişilerde ise havadan dolayı ayak sıcaklıkların düşmesidir. Ama bu durum bir sağlık sorununu da belirtecek olmasından dolayı doktor kontrolüne kesin gidilmesi gereken bir durumdur.

Ayak Üşümesi Nedenleri

İnsanların hava soğumasından dolayı bir anda ayaklarında sıcaklık düşümü meydana gelebilir. Bu bir neden olarak yer alır iken sağlık sorunu olmamasının yanı sıra bazen sağlık sorunlarından dolayı da olabilir. En büyük nedeni olarak kişinin kansızlık sorunu olmaktadır. Normal olması gerektiği kadar kanı yok ise ya da kan değerleri de etki etmektedir. Kişinin kan değerlerinin olması gerektiğinin altında olması sadece ayak değil beden içerisinde olan her yerde üşümeye neden olacaktır. Bir diğer etki olarak da kaygı ve stres olmaktadır. O anlarda insanlar ruh olarak adeta çökecek olmalarından dolayı kan dolaşımı yavaş olacaktır ve bu da ayakların üşümesine neden olur. En büyük nedeni olan anemi de bunların yanına yer almaktadır.

Ayak Üşümesi Belirtileri

Ayak üşümesi ayaklarda medyana gelen sıcaklık düşüşü ile kendini belli eder. Bazen buz gibi kesilen bazen de durduk yere düşülen durumdur. Bunu anlamak için sıcak olan havalarda bile insanların ayakları buz kesebilir, kişinin beden yapısına göre morarma ya da kırmızı bir hal alma da meydana gelebilir. Ayak üşümesinin belirtileri arasında bunlar yer alır iken nedenleri oldukça da farklı olmaktadır.

Ayak Üşümesi Tedavisi

Ayak üşümesinden kurtulmak için ilk doktora gidilerek asıl nedeni öğrenilmesi gerekir. Eğer kaygı ve stresten dolayı olan bir şey ise sakinleştirici ilaç kullanımı uygulanırken bitki çayları da tercih edilir. Ama durum kandan dolayı ise ya kan ilaçları ya da uygun olan ilaçlar ile tedavisine başlanır ama biraz uzun sürede ancak düzelebilir.

Ayak üşümesi için hangi doktora gitmeyelim ? Ayak üşümesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git