Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak üşümesi herkes tarafından görülen, gayet normal bir durum sayılır. Özellikle kış aylarında üşüme artar ancak altında başka bir neden yatıyor olabilir. Sadece soğuk havadan dolayı olduğun düşünmek yanlıştır. Zayıf dolaşım üşümeye neden olmuş olabilir. Kötü dolaşım, ayakların üşümesini tetikler. Kalbin yeterinde hızlı bir şekilde kan pompalamaması durumunda yaşanır. Genelde fazla oturmak yüzünden meydana gelir. Sigara da tetikler. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği sonucunda ortaya çıkan anemi hastalığı ayak üşümesine neden olur. Genelde demir eksikliği yüzünden anemi görülür. Tiroid az olduğunda, tiroid hormonu üretilmediğinde vücudun metabolizması bozulur, bu durum kalp atışının yavaşlamasına ve vücut sıcaklığının düşmesine neden olur. Dolayısıyla ayaklarda üşüme ortaya çıkar.

Kan şekeri değerlerinin dengesiz olması, arterlerin daralması, dokulardaki kan akışının zayıflaması, yükse stres, anksiyete de ayak üşümesine neden olur. Genelde bağışıklık sistemi zayıf olan, çok sık hastalık geçiren kişilerde görülür. Kandaki oksijen yetersizliği ve kalp rahatsızlıklarının meydana gelecek olması da ayak üşümesine neden olabilir. Ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gösterilmelidir. Bu durum kışın daha çok yaşansa da altındaki sebeplerden dolayı yazında yaşanabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır. Doktor ilk olarak fizik muayenesi yapacaktır. Daha sonra hastanın tıbbi geçmişini öğrenmek adına yaşını, kilosunu,kronik hastalığı olup olmadığını soracaktır. Kan dolaşımı bu hastalıkta önemli bir yere sahip olduğu için kan testi mutlaka isteyecektir. Çıkan sonuçlara bağlı olarak en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Altında yatan hastalık sadece doktor kontrolünde açığa çıkabileceği için mutlaka doktora gözükmeden bir tedaviye başlanılmamalıdır.

Tedavisi

Ayak üşümesine bitkisel çözümler etkili olabilir. Evde birkaç tedavi yöntemiyle ayak üşümesinden kurtulmak mümkündür. Özellikle yeşil çay kandaki şekeri dengeler, bu sayede vücut ısınının artmasını sağlar. Günde en az 2 kere içmek yeterli olacaktır. Zencefil de zingeron maddesi bakımından oldukça zengin olduğu için kanın pıhtılaşmasını azaltarak daha rahat bir kan dolaşımı sağlar. Bunu hem içebilir hemde ayaklarınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.