Boy Uzaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Boy Uzaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boy uzunluğu pek çok faktörle beraber değişiklik gösterebilir. Cinsiyet, yaş, kilo, genetik, beslenme alışkanlıkları her şey boy uzamasını etkiler. Özellikle çocukken tüketilen besinler boy uzamasında çok etkilidir. Çünkü belli bir yaştan sonra gelişim durunca haliyle boz uzaması da durur.

Hatta yaş ilerledikçe, örneği kadınlarda menopoz döneminde boy kısalması görülür. Özellikle ergenlik döneminde kişinin boyunun ne kadar uzun olacağı anlaşılır. Sabit büyüme denilen dönemde yani 10-12 yaş aralığında kızlar ve erkekler neredeyse aynı oranda uzar.

Boyu kısa olan çocukların aileleri ne de olsa ergenlikte uzar diye düşünür. Ancak geç olmadan doktora başvurulmalıdır ve gerekli önlemler alınmalıdır.


Boy uzaması için hangi doktora gidilir?

Boy uzaması için hastanelerin endokrinoloji bölümüne gidilir.


Çocuğunuzun boy uzamasında bir gerileme yada erken durma gibi şüpheleriniz varsa başvurabilirsiniz. Sebebin büyüme geriliği mi olup olmadığını büyüme eğrilerine bakarak karar verilebilir.

Ortalamanın altında bir boya sahip olma durumu varsa büyüme geriliği tanısı konulur. Buna bağlı olarak altta yatan hastalık olup olmadığı teşhis edilir.

Bu yüzden çok ayrıntılı bir inceleme başlatılır. Testler, gözlem altında tutmalar, check-up’lar bu süreçte işe yarayabilir. Daha sonrada tedavi aşamasına geçilir.

Tedavisi

Kemiklerin arasında bulunan büyüme plakları boy uzamasında oldukça etkilidir. Bu plakların geliştirilmesi ve hücrelerin kemik yapısının uzatılması boy uzamasında oldukça etkili olacaktır.

Bunun dışında basketbol oynamak, ip atlamak, yüzmek, zıplamak, düzenli yürüyüş yapmak ve bir takım egzersizler boyun uzamasını sağlar.

Bazı kronik hastalıklarda boy uzamasına engel olabilir. Büyüme hormonu, kortizol, ergenlik hormonları (östrojen ve testosteron), tiroit hormonları gibi hormonların eksik olması büyümesi ve boy uzamasını etkiler. Bunlarla beraber çocuklarda diyabet, böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda boyun uzamasına engel olabilir.

Boy uzaması çok yavaş ilerliyorsa yada durması gereken zamandan daha erken durduysa altın bu sebepler yatıyor olabilir. Genetik yüzünden kısa kalmak ise bir büyüme geriliği değildir.

Anne ve babanın boyu, çocuğun boyu için önemlidir. Boy uzatmak için çok fazla yöntem vardır. Bu yöntemler kullanılabilir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.