Meme Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

  17.08.2016
  Meme Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

  Nedeni ne olursa olsun göğüs ağrısı şikayetiniz varsa başvurmanız gereken bölüm Genel Cerrahi bölümüdür. Herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda ilk önce mamografi ve meme ultrasonu testinden geçersiniz. Ardından sonuçlarınıza göre gerekli ilaç tedavisi uygulanır.

  Günümüzde hemen her kadın hayatının bir evresinde çeşitli nedenlerden ötürü meme ağrısı ile karşılaşır. Bazı kadınlarda meme ağrısı, kişinin yaşam kalitesini bozacak derece de olabilir. Göğüs kafesi bölgesinde yer alan eklem ve kaslardan kaynaklanan ağrılar, adet döneminde oluşan meme ağrısı ile karıştırılabilir. Adet döneminin bitmesiyle hala geçmeyen memede ağrı, meme kanseri olma ihtimalini akla getirmelidir.

  Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

  Hormonal Etkenler

  Düzenli olarak görülen adet dönemi, hormonal değişikliklere neden olmaktadır. Adet dönemi öncesi memede hassasiyet ve ağrı oluşması sık rastlanan bir durumdur. Adet öncesi sendromu ve regl düzensizliği yaşayanlar kadınlarda meme ağrısı görülme olasılığı çok yüksektir. Bazı kadınlarda bu ağrı, yumurtlama döneminde yani adet döneminin ortalarında yaşanır.

  Meme Dokusunda Kist

  Meme dokusunda oluşup içi sıvı dolu keseler haline gelen şişkinlik meme kistinin belirtisidir. Meme bezlerinin boyutlarının, hormanal değişiklik ya da iltihaba bağlı olarak büyümesi ile ortaya çıkan kistler, kolaylıkla tedavi edilebilen zararsız bir durumdur. Görülür olmalarına karşın meme kistleri, meme kanseri ile karıştırılabilmektedir.

  Meme Kanseri

  Meme dokusunda oluşan iltihap ve ağrı, süreklilik arz ediyorsa meme kanseri ile ilişkilendirilebilir. Meme kanseri, çok nadir olsa da kendini ağrı ile belli edebilen bir hastalıktır. Ancak meme kanserinin en önemli belirtisi, göğüste oluşan ağrının sık sık, şiddetini arttırarak ortaya çıkmasıdır.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.