Göğüs Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

17.08.2016
Göğüs Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüs ağrısını pek çok nedeni olabilir. Bu bakımdan öncelikle bazı şehirlerde var olan göğüs hastanelerine gitmek fayda sağlayacaktır. Eğer göğüs rahatsızlığının sorunu bu hastanede çözülüyorsa doktorunuz gereken müdahaleyi yapacaktır. Ancak durum kalp rahatsızlığı ile ilgili ise sizi kalp ve damar yolu rahatsızlığına yönlendirecektir. Bazı illerde kalp damar ile göğüs hastanesi tek bir bina içerisinde yer alabilir. Ayrıca devlet hastaneleri ile fakültelerin ilgili birimlerine başvurmak da sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra hastalığınız belirlenmedi ise dahiliye veya psikiyatri bölümüne başvurmak gerekebilir.

Göğüs Ağrıları Neyin Belirtisidir?

Bu ağrılar kol uyuşması ile birlikte ise kalp krizi riski olabilir. Ancak diğer yandan akciğer ile ilgili bir problem de ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda reflü ve pankreas rahatsızlığı gibi sorunların ortaya çıkması da muhtemeldir. Diğer yandan psikiyatrik bir sorunla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Süreç Nasıl İşler?

Öncelikle durumunuz çok acil ise acil bölümüne gidip kayıt yaptırarak tedavi olabilirsiniz. Diğer yandan normal bir durumda telefonla veya internet üzerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz. Göğüs hastalıkları doktoru öncelikle göğüs filmi ve nefes testi isteyecektir. Gerek görürse kalp filmi veya EEG isteyebilir. Burada sorunun durumuna göre doktorunuz tedavi başlatabilir veya başka bölüme yönlendirebilir. Ancak sorun çıkmazsa kalp doktoruna başvurmakta fayda var. Burada doktor EEG kalp grafisi isteyecektir. Farklı testler uygulaması da muhtemeldir. Aynı şekilde sonuca göre doktor tedavi uygular veya sorun çıkmayabilir. Sorun çıkmaması halinde süreç dahiliyede devam edecektir. Eğer burada da bir sorun çıkmazsa psikiyatriye başvurmakta fayda var. Çünkü insanlar bilinçsiz şekilde ani korkuları panik atak olarak algılamaktadır. Ancak panik atak rahatsızlığı göğüste sıkışma veya nefes alamda zorlanma hatta kolda uyuşma olarak da insanların karşısına çıkabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.