Demans Hastalığı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

17.08.2016
Demans Hastalığı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Demans hastalığı ile ilgili doğrudan nöroloji bölümüne gidilmelidir. Çünkü bu hastalıkla bilinenin aksine psikiyatri uzmanı değil, nöroloji uzmanı ilgilenmektedir.
Bunama hastalığı nedenlerinin kesin olarak tespitinin yapılabilmesi için nöroloji uzmanı sizi gerekli test ve tetkiklerin yapılması için gerekli birimlere yönlendirir. Ardından çıkan sonuçlara göre bölüm uzmanı ilgili tedavi süreci hakkında sizi detaylı bilgilendirecektir.

Herkes tarafından bunama olarak bilinen demans, beyin hücrelerinde meydana gelen hasarın, beyin hücrelerinin kaybına neden olmasından ötürü oluşan bir hastalıktır. Yaşlanmaya bağlı olarak bir miktar beyin hücresi kaybı yaşanması normaldir ancak beyin hücrelerinin miktar ve kayıp olma hızında bir artış olursa beyin normal fonksiyonlarını yerine getiremez.

Demans ya da bunama, kişinin hayatını derinden etkileyecek bir hastalıktır. Kişinin hafıza, dikkat, konsantrasyon, düşünme, planlama, konuşma gibi zihinsel ve davranışsal fonksiyonları etkileyen bu hastalık kişinin mesleki, günlük ve sosyal yaşamını etkiler.

En sık görülen bunama nedeni alzehimer hastalığıdır. Alzehimer hastalığı dışındaki diğer nedenler arasında, beyin damar hastalıkları, karaciğer, böbrek, tiroit hastalıkları, beyin zarı iltihabı, beyin tümörü, beslenme ile ilgili bozukluklar ve bazı psikiyatrik hastalıklar yer alır.

Demans Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kısa Dönem Hafıza Sorunları

Kısa dönem içerisinde ortaya çıkan hafıza bozuklukları, demans hastalığının ilk ve en önemli belirtisidir. Bu hastalığa yakalanan kişi bir şeyi yaptığını unutmaz ancak yaptığı işi ne zaman nasıl yaptığını hatırlayamaz.

Kelime Seçmede Zorlanma

Kişi cümle kurarken sürekli zorlanıyor hatta aynı kelimeleri sürekli kullanıyorsa demans hastası olabilir.

Değişken Ruh Hali

Değişken ruh hali, demans hastalığının erken evrelerinde kendini gösteren bir belirtidir. Çok alakasız bir anda, aniden ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşen ruh hali değişimi, ilerleyen evrelerde ağır bir depresyona dönüşür.

Nerede Olduğunu Hatırlayamamak

Demans hastalıkları genellikle zamanı algılayamaz ve nerede olduklarını, neden bulundukları yere geldiğini hatırlayamaz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.