Cilt Lekelerine Hangi Bölüm Bakar ?

Cilt Lekelerine Hangi Bölüm Bakar ?
17 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 2.278 kez okundu.

Çağımızda alerjik deri hastalıkları modern yaşam biçimleri, değişen çevresel koşullar nedeniyle gittikçe artmaktadır. Ekzema, Kontak Ekzema, Ürtiker (Kurdeşen) gibi deri hastalıklarının nedenlerini bulmak; çevresel faktörlerden veya içsel sebeplerden kaynaklı olup olmadığını sağlamak ve ayrıca doğru tedavinin yanı sıra hastalıkların kronikleşmesine engel olmak açısından çok önemlidir.

Cilt lekeleri şikayeti ile cildiye bölümüne gidildiği takdirde uzman hekim öncelikle lekenin rengini, oluşumunu inceleyerek hasta hikayesini dinleyecek akabinde lekeye teşhis koyabilmek adına gerekli görüntüleme ve gerekirse patolojik incelemeleri sağlayarak buna uygun tedavileri sunacaktır.

Ciltte beyaz lekelerin görüldüğü, özellikle sedef hastalığı, vitiligo, deri lenforması gibi hastalıklarda etkili olarak uygulanan yöntem ağızdan alınan ilaçların yanı sıra PUVA, Re PUVA, Ultraviyole A, Ultraviyolet B ve el ayak PUVA tedavisi şeklinde Fototerapi teknikleri olabilmektedir.

Kahverengi lekeler, yüksek faktörlü güneş koruyucuların düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile önlenebilir. Ayıca leke açıcı kremlerin ve karışımların düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve alfa hidroksi asit, C vitamini, retinoik asit gibi maddeler barındırırlar. Aynı zamanda kahverengi lekeler kimyasal peeling, krioterapi ve tedevileri sonucunda efektif bir biçimde tedavi edilebilir.

Eğer kahverengi bir lekede kanser şüphesi mevcutsa, dermatoloji uzmanı dermoskopik muayene ve lekeyi fotoğraflamayı veya lekeye cerrahi olarak müdahale ederek; patolojik araştırmaya göndermeyi tercih edebilir. Mantar lekeleri ise, lekeye uygulanan veya oral yolla alınan ilaçlarla; ayrıca cilde sürülen şampuan, krem ve losyonlarla tedavi edilebilir

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git