Tiroid İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tiroid İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Tiroid için hangi doktora gidilir ? Tiroide hangi poliklinik bakar ? Tiroid için hangi bölüme gidilir ?

Tiroid İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Tiroid nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tiroide hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Tiroid Hastalığı Nedir ?

Tiroid hastalığı boyunda, trakenin iki yanında yer alan tiroid isimli bezin fazla ya da az çalışması ile ortaya çıkan hastalıkların genel adıdır. Halk arasında guatr olarak da adlandırılır. Bu tiroid bezinin fazla çalışması haline hipertiroidi, az ya da hiç çalışmaması durumuna ise hipotiroidi ismi verilir. Tiroid bezi normalde büyüme ve gelişme, stresli durumlarda vücudu koruma, vücudun metabolizmasını dengeleme gibi görevler yapan bir organımızdır.

Tiroid Hastalığı Nedenleri Nelerdir ?

Tiroid hastalığının birden fazla nedeni vardır. Ülkemizde en sık bilinen ve görülen nedeni iyot alımındaki eksiklik sonucunda oluşmasıdır. İyottan eksik bölgelerimiz özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesidir. İyot minerali tiroid bezinin çalışması için kesinlikle gereken bir elementtir ve eksikliğinde vücut kendisi üretememektedir. Bu nedenle dışarıdan alımı zorunludur. Yeterinde iyot alınamadığı durumlarda hipotiroidi durumu görülür. Bir diğer neden ise otoimmün adı verilen durumlardır. Bu durumlarda vücut, kendi hücrelerini sanki dışarıdan gelen zararlı maddeler gibi algılar ve bir tehlike yanıtı oluşturur. Bu yanıta inflamasyon adı verilir. İnflamasyon giderek tiroid bezini ele geçirir ve çalışamaz hale getirir. Bir diğer neden ise özellikle trafik kazalarından sonra görülen, boyuna alınan travmalar ve yaralar nedeniyle bezin zarar görmesi durumudur. Bazı durumlarda ise hastalığın etiyolojisi yani nedeni tam olarak bulunamamaktadır.

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Tiroid hastalığının nasıl ortaya çıkacağı ve hastada ne tarz belirtiler görüleceği hipo ya da hipertiroidi oluşuna göre değişir. Hipotiroidi halinde vücudun metabolizması giderek yavaşlar. Hasta kilo almaya başlar. Vücudu ödem tutarak yani su toplayarak şişer. Hasta olan kişinin depresyona meyil hali artar, düşünceleri yavaşlar. Kendini sürekli halsiz ve bitkin hisseder. Sürekli üşür. Saçları dökülmeye başlar. Aksine, hipertiroidi durumu yaşayanlarda ise giderek hastanın vücudu hızlanır. Yerinde duramaz. Sürekli sıcak basmasından şikayet eder. Saçları dökülür. Çok yemek yemesine ve iştahının artmasına rağmen hızla kilo kaybeder. Sürekli yerinden duramadığından yakınır. Huzursuz ve telaşlı bir hal almıştır. Bazı durumlarda gözleri büyür, göz bebekleri ileri hale gelir. Sanki gözleri dışarı fırlayacakmış gibi görülür. Bu göz görünümü hipertiroidi durumu için çok belirgindir. Her iki durumda da en sık görülen belirtiler boyunda elle hissedilen bir kitle, bir büyüme olmasıdır. Bu kitleler bazen etraftaki dokulara baskı uygular ve ses kısıklığı, solunumu engelleme gibi durumlar yaratabilirler.

Tiroid Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tiroid hastalığı tedavisi hastalığın derecesine göre değişmektedir. Örneğin eğer hastalık erken bir evrede yakalandıysa, yalnızca ağızdan alınan haplar ile tedavi edilebilir. Eğer boyundaki kitle çok büyük hale geldiyse ve hastayı rahatsız etmeye başladıysa, bu kitle bir cerrah tarafından çıkarılır. Ardından, hastanın hayat boyu ilaç kullanması gerekir. Öte yandan, küçük bir kitle olsa bile genellikle biyopsi yapılır. Eğer biyopsi sonucu kötü bir duruma işaret ederse de ameliyat yapılarak bu kitlenin alınması gerekir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası ışın tedavisi de yapılır.

Tiroid için hangi doktora gitmeyelim ? Tiroid hangi bölüme girer diye soruyorsanız genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git