Astım İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 138 kez okundu.

Astım için hangi doktora gidilir ? Astıma hangi poliklinik bakar ? Astım için hangi bölüme gidilir ?

Astım İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Astım nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda astıma hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Astım Nedir ?

Kronik bir akciğer hastalığı olan ve bronşların daralması sonucu ortaya çıkan astım birçok dış etken aracılığı ile tetiklenen bir rahatsızlıktır. Soğuk hava, polenler ve sigara dumanı başta olmak üzere çok sayıda alerjen madde tarafından tetiklenerek hastaya ataklar yaşatabilir. Nefes almada güçlük ile başlayarak öksürük nöbetleri ve hırıltılı bir solunuma yol açmaktadır. Astım atakları başlamadan önce hastada herhangi bir şikayet gözlenmemektedir ve hatta gayet normal bir yaşam sürdürmektedir. Fakat dış etkenlerin de tetiklemesi ile birlikte atak başladığı zaman bronşlar daralarak kişinin nefes almasını güçlendirmektedir. Göğüs kafesinde sıkışma durumu ve öksürük eşliğinde hastanın hayatını kabusa çevirebilir. Tedavi edilmediği sürece hastanın daha sık atak geçirmesine yol açar ve daha uzun süre kontrol altına alınmazsa akciğerlerin bütün işlevini yitirmesine neden olabilir. Hava kirliliğinin çok daha fazla olduğu ülkelerde astım hastalarının sayısı çok daha fazladır çünkü kirli hava atakları sürekli tetiklemektedir. Pek sinsi bir hastalık olmadığı için tanısı ve tedavisi çok kolaydır fakat ihmal edildiği için kontrol altına alınamayarak kötü sonuçlar doğuran astım vakaları da yok değildir. Buradan da anlaşılacağı üzere astım hastalığında kişinin tedaviye özen göstermesi ve takibinin asla bırakmaması çok önemlidir.

Astımın Nedenleri Nelerdir ?

Astım hastalığına her zaman bir dış etken sebep olmaz çünkü genetik olma ihtimali çok yüksektir. Eğer kişinin astım hastalığına genetik yatkınlığı var ise iki kat daha fazla özen göstermesi ve astımını tetikleyecek dış etkenlerden mümkün olduğu kadar uzak durması gerekmektedir. Herhangi bir maddeye karşı alerji taşıyan bünyelerde astıma karşı genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Cinsiyet ve aşırı kilolar (obezite) astıma yakalanma riskini büyük oranda artırmaktadır. Çalışma ortamından dolayı aşırı toz ve hava kirliliğine maruz kalan bireylerde de astım hastalığına yatkınlık gözlemlenmiştir. Astımı tetikleyerek atak geçirilmesine sebebiyet veren etmenler arasında ise ilk olarak sigara dumanı ve toz yer almaktadır. Evcil hayvanların tüyleri, uzun süre kullanılmak zorunda olan bazı ilaçlar, reflü ve gastrit gibi mide sorunları, küf mantarları ve polenlere aşırı hassasiyet, bebeklikten beri ev akarlarına ve tozlara fazlaca maruz kalmak, deterjan ve parfüm gibi kimyasal uyaranlara maruz kalmak astımı tetikleyen diğer faktörler arasında sıralanırlar.

Astım Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Astım hastalığının en büyük belirtisi daha önce gayet iyi ve sağlıklı iken bir anda değişen ve zorlaşan nefes düzeyidir. Atak denilen bu süreç hasta için çok zor geçmektedir. Hırıltılı solunum, nefes alıp vermekte zorlanma ve göğüste daralma hissine birde zor çıkarılan koyu balgam eşlik etmektedir. Bazı hastalarda astımın yanı sıra göz alerjisi, alerjik rinit, egzama veya sinizüt görülmektedir. Eğer kişi astım atağı sırasında doktora giderse hastalığın tanısı çok kolay olacaktır. Astım ataklarının genellikle sabaha karşı ortaya çıktığı gözlemlenmiştir fakat kişinin şikayetlerini hekime düzgün bir şekilde anlatması da tanıyı kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında astım tanısı sırasında hekiminiz sizden bazı kan testleri, akciğer grafiği, alerji testleri ve solunum fonksiyon testleri istemektedir.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Astımın tedavisi sırasında hastanın atak geçirmesine yol açan bütün uyarıcılardan kesinlikle uzaklaşması gerekmektedir. En başta sigara ve kirli hava solumasına neden olan ortamlardan uzaklaşarak yaşam kalitesini artırmak çok önemlidir. Eğer kişi astımlı olduğu takdirde sigara içmeye devam ederse kullanılan ilaçlara karşı vücudu direnç gösterecektir. Ayrıca sigara içmek astım ataklarının çoğalmasına yol açmaktadır. Hekim tarafından önerilen ilaçlar ile tedavi edilebilen astımın kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Astım için hangi doktora gitmeyelim ? Astım hangi bölüme girer diye soruyorsanız göğüs hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git