Bacak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

Bacak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?
17 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 2.804 kez okundu.

Bacak yapısı, diğer organlara oranla daha karmaşık olduğundan, nedeni bilinmeyen tarzda birçok ağrıya neden olabilir. Bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak dokunun zedelenmesi, ayak ya da dize çok fazla yüklenilmesi, eklem, kas, bağ, damar ve sinirlerin zedelenmesi bacak ağrılarına neden olabilmektedir.

Bacak ağrısının kaynaklandığı nedene göre gidilecek bölüm değişiklik gösterir. Bacak ağrılarına ek olarak oluşan belirtilere göre gideceğiniz alan değişiklik gösterir. Bacak ağrısı için, kalp damar cerrahına, nörolojiye, genel dahiliye uzmanına ya da ortopedi uzmanına görünebilirsiniz. Peki, hangi bacak ağrısı belirtisine göre hangi bölüme gidilmelidir?

Ortopedi Uzmanı

Kemik ve iskelet sistemiyle ilgili sorunlarla ilgilenen ortopedi uzmanına, diz bölgesinde veya diğer eklemlerde bir ağrı bulunuyorsa gidilmelidir. Ortopedi kliğinin uzmanlık alanına giren konular arasında, kırık, yaralanma, darbe alma, menüsküs yırtığı, bağ yırtığı veya zedelenmesi, eklem iltihabı bulunur.

Kalp Damar Cerrahisi

Bacakta bulunan ağrı hareket ettikçe artıyorsa, bacakta solgun bir görünüm mevcutsa, ağrı dinlenme halinde geçiyorsa bacakta atar damar tıkanıklığı olabilme ihtimali yüksektir. Bacak ağrısıyla birlikte böyle belirtiler söz konusu ise kalp damar cerrahisine görünmeniz doğru olacaktır.

Nöroloji Uzmanı

Bacak ağrısı, hareket halinde azalıyor, dinlenme halinde artıyorsa sorun sinirlerden kaynaklanıyor olabilir. Omurgadan bacaklara erişen sinirlerin bir bölgesinde oluşan bir sıkışmadan dolayı bu belirtiler oluşmuş olabilir. Bu belirtilerle oluşan bacak ağrısı için nöroloji uzmanına görününüz.

Genel Dahiliye

Bacak ağrıları özellikle kaval kemiğinin ön bölgesinde meydana gelen şişlik, kızarıklık gibi cilt hastalıkları ile birleşiyorsa genel dahiliye bölümüne gidilmelidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git