Arnica Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları

Arnica Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları
27 Ocak 2020 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Arnica Krem Nedir?

Vücutta oluşan her türlü morluk, ödem ve ağrıyı gidermek için kullanılır. Günümüzde özellikle son zamanlarda sık kullanılan kremler arasındadır. Çarpma, darbe yada kaza sonucu oluşan morlukları hızlıca yok eder. Arnica krem, düzenli olarak kullanıldığında göz altı morluklarına da iyi geldiği bilinen bu krem, vücutta oluşabilecek her türlü morluğa iyi gelmektedir. Ayrıca içerisinde güneş koruma faktörü de barındıran bu kremin içeriğinde montana bitkisi bulunmaktadır.

Kuzey-Orta Sibirya, Avrupa ve Batı Amerika’da yetişen bu montana çiçeği, tüm eczane ve dermo-eczanelerde uzun yıllardır satılmaktadır. Genellikle eczanelerden temin edilebilen bu krem,  şifa bitkisi olarak da bilinir. Düzenli bir şekilde ve yeterli dozda kullanılmalıdır. Etki etme süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Alınan darbelerde buz uygulamasından sonra bu kremi uygulamak yapılacak en doğru hamledir. Fakat günde 3 kezden fazla uygulanmamalıdır ve sadece hasar gören yüzey üzerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda jel formunda da bulunan bu krem 75 ml’lik tüplerde satılır.

Çeşitleri Nelerdir?

2 çeşit olarak bulunan bu krem, Arnica jel ve arnica krem olarak bilinmektedir. Aynı etkiye ve içeriğe sahip olan bu kremlerden herhangi biri kullanılabilir. Arnica jel, yapısından dolayı yalnızca deriye daha hızlı nüfus eder. Jel formundaki krem 5 ay içerisinde tüketilmelidir, aksi halde özelliğini kaybetmektedir.

Arnica Krem İçeriği

Doğal bir ilaç olan Arnica kremin etken maddesini arnica çiçekleri oluşturur. Yardımcı maddeleri ise sarı kantaron, yeşil çay ekstresi ve at kestanesidir. Uzun yıllar boyunca insanlar tüm bu maddelerden şifa bulmuşlardır. Bu şifalı bitkilerin bir araya gelmesi hem oldukça etkili olmuştur hem de doğal sayılan bir ürün meydana gelmiştir.

İçeriğinde ek olarak:  Deiyonize su, Vazelin, Shea Yağı, Ceteareth – 20, Gliseril Stearat SE, Setearil Alkol, Miristil Miristat, Propilen Glikol, Mannitol, Amonyum Glisiririzat, Kafein, Çinko Glukonat, Gliserin, Dimetikon, Akrilatlar / C10-30 alkil akrilat çapraz polimer, TEA, Benzil Alkol, Metilkloroizotiyazolinon bulunmaktadır.

 • Arnica montana çiçeği, morluklara ve ödeme iyi gelen  bir dağ bitkisidir.  Avrupa’nın, Orta Asya’nın ve Sibirya’nın güneşli alpin çayırlarında doğal olarak yetişen bu bitki, koyu sarı, papatyamsı çiçekler vermektedir.
 • Sarı kantaron,  Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu bitki, cilt sorunlarının çözümü için kullanılmaktadır. Yanıkları, çürükleri ve iltihapları tedavi etmede kullanılmaktadır. Aynı zamanda  kalp rahatsızlıkları, sarılık, dizanteri, kanamalar, idrar sorunları ve sinirsel depresyonlara iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Yeşil çay ekstresi, yeşil çay yapraklarından elde edilen bir  bitkisel karışımdır. İçeriğinde fazlasıyla miktarda faydalı vitamin, ve mineral vardır. Kronik bir rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğindeki  kateşin, epigallokateşin, polifenoller,  krom, magnezyum, selenyum ve çinko sayesinde anti bakteriyel, anti hipertansif ve anti viral özellik kazanmaktadır. Cilt için de faydalı olan bu ürün, hücrelerin kendini yenilemesini hızlandırır.
 • At kestanesi, ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken bir çeşit bitkidir. Alternatif tıpta fazlasıyla kullanılmaktadır. İçeriğinde güçlü çözücü maddeler vardır. Bu maddeler sayesinde kramp ve tutulma sorunlarına iyi gelir. Doğal ilaç olarak bilinmektedir. İçeriğinde kalın yağ, tanen, saponin, adenozin, B1, C, K, P, flovanlar, nişasta ve şeker bulunmaktadır.
 • Saf su, hastaneler, laboratuvarlar, ilaç sanayi, diyaliz merkezleri ve güzellik merkezlerinde saça kullanılır.
 • Vazelin, bir petrol yan ürünüdür ve başta yüze ve cilde olmak üzere faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır. Güçlü nemlendirme özelliği ile kozmetik sektöründe fazlaca kullanılmaktadır.
 • Shea Yağı, searik asit ve oleik asitten gelen trigliserit yapıda bulunmaktadır. Çikolata endüstrisinde, kakao yağının yerine kullanılmaktadır. A, D, E ve F vitamini açısından zengin olan shea yağı, yüz ve vücutta nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Yaşlanma etkilerini azaltarak, kırışıklıklar ile savaşır. Aynı zamanda ciltte kolajen üretimini arttırır. Cildi yumuşatır ve cilt lekelerinin giderilmesine yardım eder.
 • Ceteareth – 20, kuru cilt, bebek bezi isiliği, cilt radyoterapisinden yakar, Deri hastalıkları için emülsiyon yapıcı madde  gibi bazı hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanılabilir.
 • Gliseril Stearat SE, Genellikle GMS olarak da bilinmektedir. Emülgatör olarak kullanılan bir organik moleküldür. Beyaz, kokusuz ve tatlı tatma pul pulsu bir toz olarak bulunmaktadır. Gıda sanayinde, kozmetik, deterjan, plastik ve ilaç sanayinde sıkça kullanılır.
 • Setearil Alkol, katyonik, anyonik ve noniyonik sürfaktanı sentezlemek için kullanılan temel bir hammaddedir. Plastik, tekstil, ilaç, gıda, tarım ve makine sanayinde kullanım alanları bulunmaktadır.
 • Miristil Miristat, tetradekanoik asit olarak da bilinir. Süt ürünlerinde yaygın bulunan bir doymuş yağ asitidir. Miristik asidin baz hali olan miristat, bileşikler miristik asitin tuzu veya esteridirler.
 • Propilen Glikol, renksiz, kokusuz ve berrak bir sıvıdır. viskoz özellikte sentetik organik bir bileşik olan propilen glikolün çözücü ve seyreltici özelliği vardır. Kişisel bakım endüstrisinde, makyaj malzemesi, şampuan, köpük banyosu ve bebeklerin mendillerinin imalatında nemlendirici kimyasal olarak kullanılır.
 • Mannitol, bir şeker şekeri türüdür. Bağırsaklar tarafından yavaş emildiğinden diyabetik gıdaların yapımında kullanılır.
 • Amonyum Glisirizat, Gıda katkı maddesidir. Beyaz veya sarı-beyaz veya açık sarı renkte bulunur.
 • Kafein, matein veya guaranin olarak da bilinir. Kahvede, çayda, yerba mate’de, guarana’da bulunur. Uyarıcı etkisi vardır. Kardiyovasküler hastalıklar ve sinir sistemi hastalıklarında oldukça etkilidir.
 • Çinko Glukonat, glukonik asidin çinko tuzudur. İyonik bir bileşiktir.
 • Gliserin, polar organik bir trihidroksi alkoldür. Hemen hemen her sektörde kullanılan gliserin, cildi nemlendirme, saçlara canlılık verme ve lekelerden koruma özelliği vardır.
 • Dimetikon, Dimetilpolisiloksan olarak da bilinen silikon olarak adlandırılan bir grup polimerik organosilikon bileşikleridir. Kozmetik sektöründe sıkça kullanılır.
 • Akrilatlar / C10-30 alkil akrilat çapraz polimer, birçok kişisel bakım ürününün bileşeninde kullanılır. Temizlik ürünlerinde ve ilaç sanayisinde de kullanılır.
 • TEA, Asitlerin nötralizasyonlarında kullanılan bir ph ayarlayıcıdır. Kozmetik sektörü, özellikle saç jölelerinde sıkça kullanılır.
 • Benzil Alkol, aromatik kokulu renksiz bir sıvıdır. Bu maddenin toksisitesi düşüktür. Bu sebeple kozmetik sektöründe sıkça kullanılır. Polar olduğu için nedeniyle kullanışlı bir çözücüdür. Suda az çözünür fakat alkolde iyi çözünürler.
 • Metilkloroizotiyazolinon, MCI olarak da adlandırılmaktadırlar. İzotiyazolinon grubu içerisinde antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptirler. Gram-pozitif ve gram-negatif bakteri, maya ve mantarlara karşı fazlasıyla etkilidir. Kozmetik sektöründe sıkça kullanılan bu madde, birçok su bazlı kişisel bakım ürününde bulunur.

Arnica Krem Ne İşe Yarar?

Arnica krem kaza veya ameliyat sonucunda oluşmuş olan tüm darbe ve morluklara karşı oldukça faydalı bir kremdir. Krem ve jel formda bulunur.

 • Düşme sonrası oluşan morlukların ve siyahlıkların hızlı iyileşmesine yardım eder.
 • Darbe sonucu oluşan morlukların ve siyahlıkların giderilmesini sağlar.
 • Gözaltında oluşan morluklar, estetik üzerine yapılmış olan cerrahi müdahaleler sonrasında yüzde veya vücutta oluşan morluklar ve ödemlerin yok edilmesine yardım eder.
 • Göz çevresinde oluşan siyah halkaların ve gözaltı torbaları tedavisine yardımcı olur.
 • Lazer ile yapılan varis tedavisi sonrasında oluşan morlukların iyileşmesine yardım eder.
 • Mezoterapi sonrasında kullanılır.
 • Göz çevresine yapılacak genel bakımda tedavi edicidir.
 • Kaslarda sertleşme görülen bölgelerde, gevşemeye yardımcı olur.

Arnica Krem Nasıl Kullanılır?

Bu krem gün içerisinde yalnız 3 kez uygulanmalıdır. Sürülecek olan bölge mutlaka önceden temizlenmeli, temiz cildin üzerine uygulanmalıdır. Uygulanan bölgede kremin iyice emilmesi için masaj yapılmalıdır. Yüz ve diğer bölgelere de rahatlıkla kullanılabilecek olan bu kremin çok fazla kullanmak iyileşme sürecini hızlandırmaz.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kesin olarak bilinen bir etki süresi yoktur. Etkisi ve tedavi süresi uygulanacak bölgede bulunan darbenin şiddetine ve ve ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak 7 ila 15 gün içerisinde iyileşme sağlamaktadır.

Saklama Koşulları Nedir?

Jel formu oda sıcaklığında saklanabilen bir ilaçtır ve sıcaklığın 15-25 derece aralığında olması gerekmektedir. Güneş ışığıyla doğrudan temas etmemelidir. Kremin raf ömrü 2 yıldır ve çocuklardan uzakta saklanmalıdır. İlacın son kullanma tarihine dikkat edilmeli, son kullanım tarihi geçen ilaçlar atılmalıdır.

Kullanım Sırasında Dikkatli Edilmesi Gerekenler

 • İlacın içerisinde bulunan etken maddelere karşı bilinen bir alerji durumunda kullanılmamalıdır.
 • Sadece morluklar, ödem ve güneş ışınlarına karşı kullanılmalıdır.
 • Düzenli ve yeterli dozda kullanıldığı zaman iyileşme sürecinde hızlanma görülebilir.
 • Fazla doz kullanımı tedavi sürecini hızlandırmaz.
 • Göz çevresine rahatlıkla uygulanabilir. Fakat göz ile temas etmemelidir. Teması halinde mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.
 • Açık yaraya, enfeksiyon veya iltihap üzerine kesinlikle sürülmemelidir.
 • Bebeklerde kullanımı için mutlaka doktora başvurulmalıdır
 • Hamilelik döneminde ve emziren annelerin doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Gebelik esnasında fetüse, emzirme sırasında da süt aracılığıyla bebeğe geçmesi durumu söz konusu olabilir.
 • Çocuklarda kullanılırken, bir yaş altında olan bebeklerde kesinlikle kullanımı tavsiye edilmez. Büyük yaşa sahip olan çocuklar da ise doktorun gerekli gördüğü kullanım miktarı uygulanmalıdır.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda, her ihtimal göz önüne alınmalıdır. Kullanılan diğer ilaçlarla bu krem içerisinde yer alan maddeler etkileşime girebilir. Bu nedenle özel rahatsızlık durumlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Kullanıcılar bu kremi genellikle morluk giderici en iyi ürünlerden biri olarak bilmektedir. Pek çok kişi tarafından önerilen bu krem vücudun hemen hemen her bölgesinde kaza yada darbe sonucu oluşan morluk ve ödemi geçirir. Uyku düzeni olmayan ve göz altında morlukları bulunanlar kişiler tarafından, göz altlarına da kullanılabilmektedir. Ayrıca güneş koruyucu faktörü de içeriğinde mevcuttur. Bu krem:

 • Tüm estetik operasyonlar sonrasında oluşan morluklar,
 • Gözaltı torbaları tedavisi,
 • Mezoterapi sonrasında,
 • Kaslarda sertleşme olan bölgelerde,
 • Darbe veya düşme oluşan morluklar ve siyahlıklar da

kullanılır.

Arnica Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Doğrudan deriye temas ettiği için her kremde olduğu gibi Arnica kremi de çeşitli yan etkileri bulunabilir. Bu durum bazen ciltte meydana gelen alerjiden veya kullanım dozundan kaynaklanabilmektedir.

 • Egzama
 • Soyma
 • Kabarcık
 • Cilt tahrişi
 • Kaşıntı
 • Kusma
 • Kas güçsüzlüğü
 • Baş dönmesi
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Mide rahatsızlıkları
 • Arnica bitkisine karşı alerji varsa alerjik reaksiyon
 • Ağız ile teması halinde ağız ülseri
 • Karaciğer ve böbrek hasarı.

Arnica Krem Fiyatı ve Nerede Satılır?

Arnica krem fiyatı eczane veya internetten temin edilebilir. Reçetesiz de satılan bu kremin kullanmadan önce mutlaka  prospektüsü okunmalıdır. Fiyatı internet üzerinde 35-40 TL aralığında, eczanelerde ise 40 TL dir. Kremin jel çeşidi de bulunmaktadır. 75 ml’lik tüpte satılan bu kremin fiyatı ise, 30 TL’dir.

Arnica Kremin Kremin Muadilleri

 • Hirudoid forte jel,
 • Aynısefa kremi,
 • Cemor krem,
 • At kestanesi kremi,
 • Bioderma kremdir.

Arnica Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Morluğa kaç günde etki eder?

Bu süre morluğun derecesine ve darbe sonucu oluşan morluğun durumuna bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple net bir gün sayısı yoktur. Fakat genellikle 7 ile 15 gün içerisinde oluşan hasarı yok ettiği gözlemlenmiştir.

Reçetesiz satılır mı?

Evet, eczane veya intenet üzerinden reçetesiz olarak temin edilebilir fakat kullanılmadan önce mutlaka prospektüsü okunmalıdır.

Burun estetiği sonrasında kullanılabilir mi?

Sadece burun değil, estetik ameliyatlarından sonra oluşmuş olan morlukları geçirmek için kullanılarak morluklar iyileştirilebilir.

Sivilcelere kullanılır mı?

Sivilce tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez. Sivilceler üzerine sadece sivilce kremleri uygulanmalıdır.

Cilt bakımı için uygulanabilir mi?

Cilt bakımında kullanması tavsiye edilmeyen bu krem, sadece morluk olan bölgelere uygulanmalıdır.

Yüze kullanılır mı?

Yüzde ancak hasarlı olan bölgeye uygulanmalıdır.

Yaralar üzerine uygulanır mı?

Açık ve iltihaplı yaralar üzerine uygulanmamalıdır. Eğer deride açıklık veya kanama yoksa uygulanmalıdır.

Emzirme veya hamilelik döneminde kullanılır mı?

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanıldığı zaman riskli sonuçlar doğurabilir. Kremin içerisinde bulunan arnica özü oldukça toksit bir maddedir. Baş dönmesi, kusma, kalp düzensizliği, kanama riski ve kas güçsüzlükleri meydana gelebilir. Bu sebeple bu dönemlerde tavsiye edilmez.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git