Hirudoid Forte Jel Nedir, Ne İşe Yarar?

20.03.2020
Hirudoid Forte Jel Nedir, Ne İşe Yarar?

Hirudoid, pıhtı oluşumunu engelleyen, oluşan pıhtıyı eriten ve yangıyı önleyen bir maddedir. Bu krem ağzı plastik burgulu kapaklı, içi sarı laklı, 40 g jel içeren, beyaz, metal tüp ambalajlarda satılmaktadır. Açık amber renkli, saydam veya hafif opalesans jel görünümlü olan bu krem, yüzeyel flebit (toplardamarların yangısı), hematomlu (zedelenmiş bir damardan sızan kanın dokuda birikmesi) veya hematom olmayan künt yaralanmalar da sıkça kullanılır. Etken maddesi mukopolisakkarit polisülfat (kondroitin polisülfat), yardımcı maddeler ise, izopropil alkol, miristil alkol, bentonit, poliakrilik asit, ,cutina trigliserit, propilen glikol, sodyum hidroksit, rosemary oil ve deiyonize sudur.

Hirudoid forte jel, kaza ve darbe sonucunda meydana gelen, zedelenme, morarma, burkulma, şişlik, ödem, yanma, kan pıhtısı gibi durumların tedavisinde etkilidir. Eczane dışında başka bir yerde satılmayan bu krem, kesinlikle açık yaraların üzerine uygulanmamalıdır. Yaklaşık olarak 1-2 haftalık bir tedavi süresi vardır. Özellikle morluklara karşı etkili olan bu krem, kan oturması ve ödemin giderilmesini hızlı bir şekilde sağlamaktadır. Aynı zamanda yüz yaralarının, hipertrofik skarın (yaralanma bölgesinde aşırı miktarda kollajen nedeniyle oluşan kırmızı skarlar), keloitlerin (bir yara iyileşmesinden sonra oluşan bir skar tipi) iyileştirilmesi için kullanılan tedavi edici bir kremdir.

Hirudoid Forte Jel Ne İşe Yarar?

 • Yüz yaralarının, hipertrofik skarın, keloitlerin iyileşmesine yardım eder.
 • Kas ağrısı, sertlik, burkulma ve gerilme, artritik hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Herhangi bir sebeple deride oluşan morlukların tedavisinde kullanılır.
 • Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ödem tedavisinde kullanılır.
 • Çarpma sonucu deride oluşan yanmaların tedavisine yardım eder.
 • Kan pıhtılaşmasının birikerek kalması durumunda tedavi edici olarak kullanılır.
 • Hasar gören dokunun hızlıca onarılmasına yardım eder.
 • Çürük ve kan oturması gibi durumların tedavisine yardımcı olur.
 • Toplardamar iltihabının tedavisinde kullanılır.
 • Deri üzerinde oluşan su toplanmalarının tedavisinde kullanılır.

Hirudoid Forte Jel Nasıl Kullanılır?

Hirudoid forte jel, mutlaka doktorun reçete ettiği şekilde uygulanmalıdır. Aksi belirtilmedikçe kullanım şekli sorunlu bölgeye parmaklar yardımı ile baskı yapmadan ince tabaka halinde yüzeysel olarak sürülmesi şeklinde olmalıdır. Uygulanacağı bölge kesinlikle önceden temizlenmiş ve kurulmuş olmalıdır. Genelde günde 2 yada 3 defa sürülebilen bu krem, uygulandıktan sonra yıkanmamalı veya üstü kapatılmamalıdır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kullanılmaya başladıktan sonra ortalama olarak 1 hafta içerisinde göstermeye başlar fakat tamamen geçmesi için ortalama olarak 10 gün geçmelidir.

Nerelerde Kullanılır?

Bu krem güneş yanığı, cerrahi operasyonlarda, burun ameliyatından sonra morluğu önlemek için, düşme, çarpma ve kaza sonucu oluşan morluk, ödem ve travmalarda yüzeyel flebit (toplardamarların yangısı), hematomlu (zedelenmiş bir damardan sızan kanın dokuda birikmesi) veya hematom olmayan künt yaralanmalar, kanın toparlanmasını önlemek için vücudun hemen hemen her bölgesinde kullanılabilir. Göz ve ağız içi ile kesinlikle temas etmemelidir. Kesinlikle açık yara ve yanıklarla, burun delikleri ile temas etmemelidir.

Saklama Koşulları Nelerdir?

Mutlaka ambalajında, 30 derecenini altındaki serin ve kuru yerlerde, ayrıca çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İçeriğindeki maddelerden birine ya da birkaçına karşı alerji durumu varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ya da emzirme döneminde kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır.
 • Ağrılı durumlar söz konusu ise sorunlu bölgeye uyguladıktan sonra üzerini sargı bezi ile kapatılmamalıdır.
 • Herhangi bir şekilde ağız, burun, göz ile temas etmemelidir. Ederse mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.
 • Açık yaralara kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Kullanım şekline uyulduğunda tedavi olumlu sonuç verir. Eğer vermiyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.
 • İçeriğinde bulunan propilen glikol ciltte tahrişe neden olabilir.
 • Doz aşımı durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Yanlışlıkla ağız yoluyla alınırsa akut alkol zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.
 • Bir dozu unutulursa, unutulan doz atlanmalı, normalde kullanıldığı şekilde kullanılmaya devam edilmelidir.

Hirudoid Forte Jelin Fiyatı Ne Kadar?

Bu krem yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Reçeteli olarak kullanılması gereken bu kremin fiyatı, 20 TL dir. Reçeteli alındığında SGK tarafından karşılanmaktadır. Kullanmadan önce prospektüsü dikkatlice okunmalıdır.

Hirudoid Forte Jelin Yan Etkileri Nelerdir?

Genellikle fazla dozda kullanıldığında yada etken maddeye karşı alerji durumu geliştiğinde bunlar ortaya çıkar. Bu yan etkiler;

 • Kızarıklık,
 • Deride hassasiyet,
 • Kaşıntı,
 • Yanma, ağrı ve batma hissi,
 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Ciltte görülen döküntü.

Sıkça Sorulan Sorular

Açık Yaraya Sürülür Mü?

Kesinlikle açık yara, yanık ve kanamalı durumlarda kullanılmamalıdır Ayrıca daha hassas olan burun delikleri ve ağız içine sürülmemeli ve göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Bebeklerde Kullanılır Mı?

Bebeklerde ve çocuklarda sadece doktor önerisi ile kullanılmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda asla doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Kullanılır Mı?

Cerrahi operasyon ve burun ameliyatı sonrası oluşan morluk için bu krem size doktorunuz tarafından reçete edilecektir.

Basura İyi Gelir Mi?

Basur yada hemoroid için asla kullanılması uygun değildir, hatta basur kremi olmadığı için kullanılması yarardan çok zarar verebilir.

Göz Altına Sürülür Mü ?

Daha hassas ve ince yapıda olan göz altına ve göz çevresine bu krem kesinlikle sürülmemelidir.

Göz Altı Morlukları İçin Etkili Mi?

Göz altı morlukları için kullanımı uygun değilidir.

Krem ve Jelin Farkı Nedir?

Krem formu bandaj altında ve cildin kuru bölgeleri ile yüz bölgesinde kullanılırken, Jel formunda olan ise bandaj dışında, kol ve bacak gibi yerlerde kullanılır.

Varis İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem varis tedavisinde kullanılabilir.

Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Bu jel, sivilce tedavisinde kullanılmaz.

Kas Gevşetici Olarak Kullanılır Mı?

Hayır, bu jel kas gevşetici olarak kullanılmaz.

Yanık İçin Kullanılır mı?

Evet, bu krem yanıklar için kullanılmaktadır, fakat kesinlikle açık yaralara sürülmemelidir.

Varis Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu jel varis için etkilidir.

Çatlak Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu ilaç çatlaklar için kullanılmaz.

Hirudoid Forte Jelin İçeriği Nedir?

Kremin etken maddesi kondoroitin polisülfat adlı kimyasaldır. Yardımcı maddeler ise, miristil alkol, cutina, trigliserit, bentonit, miristil alkol, poliakrilik asit, izopropil alkol, sodyum hidroksit, deiyonize su, rosemary oil olarak bilinmektedir.

Kondoroitin polisülfat

Kıkırdağın su tutmasına yardımcı olan bir bileşiktir. Köpek balığı veya inek kıkırdağından yapılan doğal bir maddedir, günümüzde birçok üretici, yapı ve etki olarak büyük ölçüde aynı olan sentetik formunda üretilmektedir. Bu protein cinsinin bir parçası olan proteoglikan, kıkırdakları esnek yaparken Kondroitin’in ise, ağrı vermeyen bir hareketle kıkırdağın içine sıvı çekerek onların süngerimsi ve esnek olmalarını sağlamaktadır. Yeni kemikler, kıkırdak ve tendon üretirken, hasar görmüş olanları tamir eder.

Miristil alkol

Tetradekanoik asit olarak da bilinen bu alkol, CH3(CH2)12COOH kimyasal formülü ile gösterilmektedir. Süt ürünlerinde yaygın bulunan bir doymuş yağ asidi olan bu madde, miristik asitin baz halidir. Miristil alkol, kozmetik krem ve tıbbî merhem üretiminde, derinin içine nüfuz özelliği olduğundan sıkça kullanılır. Miristil alkol, miristik asitin indirgenmesiyle elde edilir.

Cutina Trigliserit

Gliserol ve üç yağ asidinden oluşan bir esterdir. Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşeni olan bu madde, vücutta enerjiye dönüştürülür. Genellikle kaslarda kullanılan bu enerji, çoğunlukla kan dolaşımından temizlenir. Kan testlerinde sıklıkla bakılan parametrelerden biri olan bu maddeler, birçok hastalığın ortaya çıkışına sebep olabilir. Bir lipid (yağ) türü olan bu maddeler, spor gibi fazla enerji gerektiren aktiviteler, uzun süreli açlık veya hormon üretimi gibi ihtiyaç durumlarında kullanılırlar.

Poliakrilik asit

Poli, akrilik asidin sentetik yüksek moleküler ağırlıklı bir polimeri olan bu asit, Akrilik asidin homopolimerleridir. Kimyasal formülü : (C3H4O2)n olarak gösterilmektedir. 2-Propenoik Asit veya Akrilat olarak da bilinmektedir. Akrilik asidin yapısında bir çift bağ ve fonksiyonel karboksilik asit grubu vardır.

Bentonit

Alüminyum ve magnezyumca zengin volkanik kül, tüf ve lavların kimyasal ayrışması ile veya bozulmasıyla oluşmuştur. Bu maddeler çok küçük kristallere sahip kil minerallerinden oluşan ve ağırlıklı olarak kolloidal silis yapıda, yumuşak, gözenekli ve kolayca şekil verilebilir açık bir kaya olarak bulunmaktadırlar. Bentonit, yumuşak, plastik, poroz, açık renkli özellikte bulunmaktadırlar.

Mineral olarak smektit grubu minerallerden oluşan ve içinde kolloidal silis bulunan ve camsal magmatik kayaçların bulunduğu bu kaya, genellikle volkanik kül ve küflerin kimyasal ayrışmasına bağlı olarak devitrifikasyonu sonucunda oluşur. Bentonit, döküm kumu, demir cevheri peletlemesi, sondajlarda, lastik, gübre, boya, kağıt, seramik, kedi kumu ve ilaç sanayinde sıkça kullanılır.

İzopropil alkol

C₃H₈O, C₃H₇OH veya CH₃CHOHCH₃ kimyasal formülleri ile gösterilir. Renksiz ve yanıcı olan bu alkolün, güçlü bir kokusu vardır. Alkol karbon atomunun diğer iki karbon atomuna ve propil grubunun hidroksil grubuna bağlı olduğu bu bileşik, 1- propanol’ün yapısal izomeridir. Bu alkol genellikle evsel ve endüstriyel alanda çeşitli kullanılır. Metanol ve etilen glikol kadar toksik olmayan bu madde, içilince sarhoşluğa neden olur.

Sodyum hidroksit

Beyaz renkte nem çekici bir madde olan sodyum hidroksit, NaOH formülüyle gösterilir. Suda kolaylıkla çözünen bu madde, yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturmaktadır. Kaşındırıcı etki yapar. Lâboratuvarda CO₂ gibi asidik gazları yakalamak için sıkça kullanılır. Bu bileşik kimya başta olmak üzere birçok endüstride bu bileşik kullanılmaktadır. Özellikle birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kağıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Su ile tepkimeye girdiği zaman 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkarır.

Deiyonize su

İçindeki çözünmüş minerallerden arındırılmış su olarak bilinmektedir. Tıp ve sağlık sektörü başta olmak üzere, Akvaryumlardan otomobil aküsüne, kozmetik sanayiden tekstile, alkollü içecekten meyve sularına kadar pek çok alanda sıkça kullanılmaktadır. İçme sularında, meşrubat sanayinde, döküm, tekstil, kimya sanayinde de kullanılmaktadır.

Biberiye Yağı

Kozmetikten sağlığa bir çok alanda kullanılmaktadır. Biberiye yağının, kozmetik sanayinden, sağlığa kadar birçok geniş alanda yelpazesi bulunmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen biberiye yağı, geçmişte halk arasında mucize yağ olarak bilinmektedir. Çok çeşitli amaçlarla kullanılan ve son derece değerli olan bir yağdır. Cilt bakımından, saç bakımına, selülit tedavisine kadar etkili olan bu yağ baş ağrısı tedavisinde de kullanılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.