Adet Sancısı Gibi Karın Ağrısı

  16.03.2016
  Adet Sancısı Gibi Karın Ağrısı

  Adet sancısı neredeyse bütün kadınların yaşadığı, normal olan bir durumdur. Bu ağrı kadından kadına değişiklik gösterebilmekte, bazen kasılır gibi bazense batıcı şekilde olabilmektedir. Bir kadının farklı adet dönemlerinde farklı tarzlarda ağrı deneyimlediği de görülebilir. Hatta bu ağrılar bazen hareket edince artar, bazen ise azalır. Yani tamamen bireye özgü olan, bu nedenle de doktorların tedavi ve tanı konusunda zorlandıkları bir alandır. Bu ağrılar genellikle adetten birkaç gün önce başlar ve bazen adet süresince de devam eder.

  Peki adet döneminize denk gelmeyen adet sancısı gibi karın ağrısı neden olur ? Öncelikle bu ağrı da adetten tamamen bağımsız bir durum olmayabilir. Adet düzeni yirmi bir ile otuz beş gün arasında değişebilir; tüketilen besinlere, yaşam tarzına, fiziksel aktiviteye ve hatta mevsimlere göre bile bu döngünün süresi farklı olabilir. Yani bu ağrı erken bir adet döneminin geleceğinin sinyali olarak da yorumlanabilir.

  Adet olacakmış gibi karın ağrısı, karın boşluğunuzda yer alan diğer organlar nedeniyle de gelişiyor olabilir. Bu bölgede apandisit, ince ve kalın bağırsaklar, idrar yollarınız bulunur. Daha arkada ise böbrekler, karın kasları ve rektum adı verilen sindirim sisteminin son kısmı yer alır. Örneğin bu ağrı, idrar yollarınızdaki bir enfeksiyonun ağrısı olabilir. Adet olacakmış gibi kasık ağrısı sıklıkla gaz ağrısı nedeniyle de yaşanır. Uzun süreli bir kabızlık dönemi, sindirim sisteminde bir tıkanıklık sonucu sıkışan gazlar da bağırsakları gererek çok acılı bir tabloya neden olurlar. Burada en korkulan durumlardan biri akut apandisit denilen, bağırsağınızın genellikle sol tarafında yer alan bir yapı olan apandisitin iltihaplanması, tıp dilindeki adı ile de enflamasyonu durumudur. Eğer ağrınız sol alt tarafta oluyorsa, hatta göbek deliğinizden başlayıp bu bölgeye yayıldıysa hemen bir acil servise başvurmanız önerilir.

  İleri bir yaştaysanız, bağırsağın içindeki uzantılar olan polip adı verilen yapılar ve bu yapıların iltihabı ve ya tıkanıklığı da bu ağrıyı yapıyor olabilir. Daha korkulan durumlar ise pankreasınızda ya da safra keseniz ve safra yollarınızda bir sorun olabileceğidir. Ancak pankreas ağrısı genellikle bele ve sırta, safra bölgelerinin ağrısı ise omzunuzun arkasına, kürek kemiklerinizin üzerine yansır. Eğer adet ağrısına benzeyen karın ağrısı aldığınız basit ağrı kesiciler ile geçmiyorsa, yapısı ve ağrı tarzı azalıp artıyor ya da değişiyorsa, vakit kaybetmeden bir hekime ya da bir acil servise başvurmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

  Adet Döneminde Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?

  Adet ağrıları için ılık bir duş veya belinize koyacağınız sıcak su torbası da etkilidir. Sıcak suya ayakları sokup bekleterek ağrı hafifletilebilir. Ağrı daha çok kanaması az olan kişilerde görülür. Fazla kanamada tehlikeli olabilir. Ağır şeyler kaldırmakta kanamayı arttırabilir. Bu her kadında değişebilir. Eğer 7 günden fazla 3 günden az sürüyor ise bir doktora başvurmalıdır. Aşırı adet kanamalarında da demir kaybı olduğundan dolayı bir halsizlik söz konusu olabilir. Çoğu kişi bu kadar kanamadan sonra tamamen kansız kalacağını düşünebilir. Ama vücutta 5 litreden fazla kan vardır ve vücut adet döneminde kaybedilen kanı kısa sürede yerine koyar. Endişe etmenize gerek yoktur.

  Daha çok ağrı kesici ilaçlar tercih edilir. Pekte sağlıklı değildir aslında ilaç içmek çünkü kanamayı arttırabilir veya azaltabilir. Yani dengeyi bozar. Bazen ayakları havaya dikip sırtüstü uzanmakta ağrıyı hafifletir. Eğer soğuk alınmışsa bu da ağrılı bir adet dönemi geçirmenize sebep olabilir. Karın bölgesine hafif masaj yapmakta sancıyı geçirebilir. Papatya çayı, rezene ve kuru kayısı da ağrılarınıza iyi gelecektir.

  Düzensiz adet görme de çok doğaldır. Özellikle ilk yıllarda düzene girmesi zaman alabilir. Bazen adet döneminden bir hafta önce belirtileri başlar. Göğüslerde ve karında şişkinlik, sinirlilik, asabiyet hatta bazen ağrılar bile başlayabilir. Tatlı yeme ihtiyacı da doğar çoğu kadında. Zencefil, böğürtlen ve papatya çayının adet sancılarına iyi geldiği bilinir. Yine de aşırı tüketmemek gerekir. Bir diğeri ise şekerli sudur. Bir bardak sıcak suya iki kaşık şeker atıp tüketildiğinde ağrıyı hafiflettiği görülür. Kahve ve kola gibi içeceklerden de uzak durulmalıdır. Yürüyüşün iyi geldiği de söylenmektedir. Tüm bunlar etki etmiyor ise kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Ağrı kesici iğne ile hemen ağrının önüne geçilebilir.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.