Göz Sulanması ve Bulanık Görme Nedenleri

18.03.2016
Göz Sulanması ve Bulanık Görme Nedenleri

Normal kişilerde herhangi bir göz problemi yoksa göz sulanması gözün yaşarması şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Hatta bezen bu göz yaşarması su birikintisi haline gelerek yanaklardan aşağıya doğru süzülebilir. Gözde meydana gelen sulanma kişinin sağlığını etkileyerek gözde bulanık görmeye neden olur. Kişilerde meydana gelen ve buna bağlı olarak bulanık görmeye neden olan göz sulanmasının temelde 2 nedeni vardır. Birinci durum kişinin fazla göz yaşına sahip olması ve bu gözyaşının normal olarak dışarıya atılmamasıdır. İkinci durum ise çeşitli hastalıklardan dolayı gözlerde meydana gelen hastalıklardır.

Göz Sulanması ve Bulanık Görme Nedenleri

Göz sulanmasının tedavisi için doktorsa başvurulmalı ve uygun tedavi yöntemi seçilerek uygulanmalıdır. Göz sulanmasının tedavisinde çözüm nedene yönelik olmalıdır. Gözde meydana gelen göz sulanmasının nedenleri arasında gözün aşırı hassas olduğu zamanlarda göze giren tozların yada yabancı cisimlerin gözü tahriş ederek göze zarar vermesinden dolayıdır. Bu durumda göz yapısı hassas olduğu için fazla ellemek ve ilerlemeden doktora danışmakta fayda vardır. Yabancı cisim gözden çıkarılıp gözde meydana gelen tahriş önlenirse göz sulanması ve buna bağlı olarak meydana gelen bulanık görme önlenmiş olur. Bir müddet dinlendirildikten sonra göz normal olarak kullanılabilir hal alacaktır.

Göz sulanması kişilerde çok sık olarak görülmemekle beraber tedavisi için öncelikle neden kaynaklı olduğunu anlayıp ona uygun bir tedavi uygulanmasında yarar vardır. Göz yaşarmasının kanallardan kaynaklı mı yoksa gözün yapısından kaynaklı mı olduğu tespit edilmelidir. Göz yaşarması ve sulanması genelde önemsenmeyen bir durum gibi görülebilir fakat uzun süre devam ettiği halde doktora başvuru yapılmıyorsa kişinin gözünde yaşarmadan daha ciddi boyutta problemlere yol açabilir. Bunların başında ise gözün işlevinin yavaş yavaş kaybederek bulanık görmeye başlanması ve bu durum daha da ilerlerse gözün işlevini tamamen yitirmesine neden olabilir.

Göz sulanması sorunu yaşayan insanlarda genellikle sulanma olduğu zamanlarda gözü kaşıma ve göz kapağının sıkça kapanık açılması görülmektedir. Bu durum refleks olarak meydana gelir fakat dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir çünkü sulanan göz ile fazlaca oynamak yada sulamasını önlemek için doktora danışmadan kullanılan göz damlaları bu durumu önlemez. Aksine gözün mikrop kapmasını sağlayarak istenmeyen durumlara yol açar.

Göz Sulanması ve Kaşıntısı Nedenleri

Gözler, insan vücudunun en hassas organlarıdır. Gözlerimizin bu kadar hassas olmasının sebebi, yarı korunmaya sahip yapısındandır. Gözlerimiz her tehdide karşı aslında açık ve savunmasızdır. Savunma olarak kirpiklerimiz ve göz kapaklarımız vardır. Çoğunlukla göz kapaklarımız kapalı değil, açık olduğundan dolayı toz, duman, kirpik vs. ufacık bir şeyden dahi zarar görebiliyor. Bu zararların bazıları mevsimsel olurken bazıları da havada bulunan herhangi bir kimyasal madde, döneme bağlı bir alerji, toz, çiçek polenleri, kedi ya da köpek kılları gibi çeşitli etmenlerdir. Bunların sonucunda ciddi boyuta ulaşabilecek sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Göz kaşıntısı ve göz sulanmasının yanında bazen kızarma, seğirme, batma ve yanma da görülebilir. Tabi her göz kaşıntısı ve sulanması ciddi bir hastalık var demek değildir. Göze kirpik kaçması ya da makyaj gibi geçici sebeplerden de olabilir. Ciddi sağlık probleminin olması için bir defaya mahsus ya da ara sıra değil sürekli gözde kaşıntı, sulanma, batma gibi sorunlar olması gerekir. Eğer bu rahatsızlıklar sürekli görülüyor ise, acilen bir hekime başvurmalıdır. Çünkü evde uygulayacağınız geçici çözümler, sorunu daha fazla ilerleterek ciddi bir hastalık doğurur.

Göz sorunlarından kaynaklanan birçok hastalık vardır. Böbrek hastalıkları, şiddetli göz iltihabı, tansiyon, alerji, sinüzit, ateş, şeker ve katarakt bu hastalıkların başta gelen örneklerindendir. Üstelik bazı hastalıklar bulaşıcı değilken, bazı hastalıklar bulaşıcı olup çevrenizdekileri de tehdit eder.

Göz kaşıntısı ve sulanmasının diğer bir sebebi ise, çoğu insanda görülen “Alerjik konjanktivit” adı verilen, göz zarının iltihaplanmasına sebep olan bulaşıcı bir hastalıktır. Alerjik konjanktivit, tipik nezle, burun akıntısı ile de kendini belli eder. Hekime muayene olduktan sonra alacağınız ilaçlara muhakkak dikkat etmelisiniz. Çünkü ilacın içeriğinde size alerji yapabilecek bir madde bulunuyorsa, sorununuz daha da büyük boyuta ulaşabilir. Bu nedenle hafife alınmamalı.

Böyle bir soruna karşı çözüm olarak yapılabilecekler:

  • Güneş gözlüğü seçiminizi yaparken gözlüğün korumasına ve kaliteli olmasına dikkat edin.
  • Markasız makyaj malzemeleri kullanmayın.
  • Göz temizliğinizi yaparken tek seferlik temiz pamuklar kullanmaya özen gösterin. Sert peçeteler ya da alkollü ıslak mendiller kullanmayın.

Herhangi bir sorunda ilk olarak soğuk veya sıcak kompres uygulayarak, sorunun hafiflemesini sağlayın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.