Başak Burcu Özellikleri Nelerdir?

23.02.2020
Başak Burcu Özellikleri Nelerdir?

Başak burcu, mantıklı, pratik ve sistematik yanları ile ön plana çıkar. Başak burcu özellikleri arasında en belirgin özelliği zeki ve kibar olmasıdır. Son derece mütevazi ve güvenilir bir karaktere sahiptir. Kültür, sanat ve bilim vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıntılara oldukça dikkat eder ve sorumluluk sahibidir.Başak Burcu Genel Özellikleri:

 • Doğum Tarihleri: 23 Ağustos – 22 Eylül
 • Burç Sembolü: Başak
 • Zodyak Elementi: Toprak
 • Renkleri: Gri, Bej, Soluk-Sarı
 • Uğurlu Günü: Çarşamba
 • Yönetici Gezegeni: Merkür
 • Uyumlu Burçlar: Balık, Yengeç
 • Şanslı Sayıları: 5, 14, 15, 23, 32
 • Güçlü Yönleri: Sadık, analitik, kibar, çalışkan, pratik, mütevazi, fedakar, mantıklı, düzenli, sorumlu
 • Zayıf yönleri: Utangaç, endişeli, eleştirel, mükemmeliyetçi, detaycı, saplantılı
 • Sevdiği Şeyler: Hayvanlar, sağlıklı yiyecekler, kitaplar, doğa, temizlik
 • Sevmediği Şeyler: Kabalık, yardım isteme, ön plana çıkma

Başak Burcu Olumlu Özellikleri

Başak burcunun olumlu özellikleri arasında mükemmeliyetçi olması yer alır. Düzenli, detaycı, çalışkan ve sezgileri güçlü olduğu için oldukça başarılıdır. Başak burcu, alçak gönüllü ve yardımseverdir; etrafındakilere kibar bir şekilde davranır. İletişim becerisi yüksek olduğu için güçlü ikili ilişkilere sahiptir.
1. Düzenlidir

Kendilerini düzene ve düzeni sağlamaya adamışlardır. Doğuştan sahip oldukları kabiliyetleri ile çok ciddi sorunları çözebilir ve işleri yoluna koyabilirler.

2. Mükemmeliyetçidir

Başak burcu, hedeflerine ulaşmak için canla başla çalışır. Sorumluluklarını büyük bir özen ve titizlikle yerine getirir. Yaptığı işlerde kusursuza yakın bir sonuç çıkarmak için elinden geleni hatta daha da fazlasını yapar.

3. Sezgileri güçlüdür

Doğuştan gelen bir dürtüyle kolayca doğruyu ve yanlışı, yararlıyı ve yararsızı birbirinden ayırabilirler. Bu sebeple mutlaka bir işe başlamadan önce sezgilerini arkalarına alarak dikkatlice durumun artılarını ve eksilerini tartarlar.

4. Yardımseverdir

Başak burcu, özellikle yakın çevresine karşı, içinde engel olamadığı bir yardım etme dürtüsüne sahiptir. Sevdiklerinin zor durumda olduğunu ve kendisine ihtiyaç duyduğunu bilen bir başak mutlaka elinden gelenin en iyisini yaparak etrafındakilere yardım eder.

5. Dürüsttür

Son derece açık ve doğru kimselerdir. Dürüstlük, hayatlarında oldukça önemlidir. Yalan söylemekten ve kendilerine yalan söylenmesinden nefret ederler.

6. Çalışkandır

Gerek aile içerisinde gerekse iş hayatlarında çalışkanlıklarıyla tanınır ve sorumluluklarını yerine getirmekten genellikle kaçmazlar.
7. Alçak gönüllüdür

Yaptıkları işlerle gereğinden fazla övünmeyi sevmezler. Her zaman alçak gönüllülüğünü koruyan başak burcu, genellikle yaptığı başarılı işlerle pek fazla ön plana çıkmayı sevmez.

8. Detaycıdır

Dikkatli incelemeyi ve ayrıntıları yakalamayı severler. Elde ettikleri bilgilerden güç alarak hedeflerini şekillendirirler ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışırlar.

9. Hafızası güçlüdür

Başak burcu, ayrıntıları yakalamakta son derece son derece başarılı olduğu gibi bu ayrıntıları aklında tutma konusunda da oldukça beceriklidir. Dikkatli ve detaycı olduğu için çoğunlukla incelediği ve gerekli gördüğü şeyleri zihninde tutar ve hiçbir zaman unutmaz.

10. Hızlı kararlar alır

Bir iş üzerinde gerekli gördüklerinden daha fazla oyalanmak istemediklerinden her konuda hızlı kararlar alarak vakit kaybetmeden bu kararları uygulamaya geçirirler.

11. Yenilikçidir

Hayatları boyunca süren bir öğrencilik durumu söz konusudur, asla ellerindeki bilgilerle yetinmez her zaman daha fazlasına ulaşmayı amaçlarlar.
12. Güçlü iletişime sahiptir

Özellikle öğrenmeyi ve bildiklerini başkalarına aktarmayı severler. İletişim becerileri yüksek olduğu için kendilerini anlatmakta ve karşısındakini anlamakta sorun çekmezler.

13. Düşüncelidir

Başak burcu, yapısı itibari ile düşünceli ve merhamet sahibidir. Sevdikleri için her zaman kendilerinden ödün vermeye hazırdır. Sadece kendisini düşünmez bu nedenle sevdiklerinin de mutluluğu için elinden gelenin en iyisini ortaya koyar.

14. Nazik ve hassastır

Gürültüden ve kavgadan hoşlanmazlar, özellikle sevdikleri ile girecekleri tartışmalarda seslerinin yükselmesinden nefret ederler. Ilımlı ve sessiz yapıya sahip oldukları için herhangi bir tartışmada alttan almayı tercih ederler ve sakince sorunlarını çözüme kavuşturmaya çalışırlar.


Başak Burcu Olumsuz Özellikleri

Başak burcunun olumsuz özellikleri arasında son derece içine kapanık olması yer alır. Genellikle evhamlıdır ve endişesini sürekli dışarı yansıttığından dolayı bir süre sonra rahatsız edici olabilir. Başak burcu, patavatsızdır ve nerede ne konuşacağını bilmez. Aşırı derece titiz, düzenli, sabırsız ve detaycıdır.
1. Eleştireldir

Hoşlanmadıkları şeyleri eleştirmekten çekinmedikleri gibi fırsatını buldukları her anda kusurlarını yüzlerine vuracak kadar da acımasız olabilirler. Çevresindekileri çokça eleştirse de kendisine yapılan eleştirilerden hoşlanmaz. Bu eleştirilere oldukça sert ve kırıcı geri dönüşler yapabilirler.

2. Kontrolcüdür

Başak burcu, çok meraklıdır ve fazla kontrolcü yapısından dolayı her şeyi  kontrol altına almak isteyebilirler. Bu sebeple çevresindeki insanların hayatlarına ve kararlarına kendi bildikleri doğrultusunda müdahalede bulunur ve onları yönlendirmeye çalışır.

3. Evhamlıdır

Özellikle kaygıya kapıldıkları anlarda, detaylara daha fazla hakim olma istekleri yüzünden ayrıntılarda boğulabilirler. Yakınlarına da endişelerini yansıtacakları için kendileriyle birlikte birçok insanı da kaygılandırabilirler.

4. Takıntılı olabilirler

Mükemmeli ve en iyisini kimi zaman takıntı seviyesinde arayan özellikleri dolayısıyla çevrelerinde bulunan insanlara zor günler geçirtebilirler.

5. Patavatsız olabilirler

Dürüstlüğü çok fazla önemsedikleri ve her şeyi akıllarına geldiği gibi dile getirmeleri, bazen patavatsızlık boyutuna çıkabilir. Sözleriyle karşılarındaki kişilerin duygularını incitebilir ve bunun farkına varmayabilirler.
6. Öz güveni düşüktür

İstedikleri gibi bir insan olamayınca kendine güvenleri bir nebze sarsılabilir. Her zaman olduklarından daha fazlasını istediklerinden dolayı, hali hazırda olan iyi yönlerini görmezlikten gelebilirler.

7. Soğuktur

Başak burcu, incitilmek ve kırılmaktan korkar bu nedenle çevresindeki insanlara karşı her zaman mesafeli davranır. Hassas bir yapıda olması, insanlara karşı mesafeli yaklaşmasına ve soğuk bir kişiliğe sahip gibi gözükmesine neden olur.

8. Sabırsızdır

Yapabileceğinden çok daha fazla işi aynı anda yürütmeye çalışır. Yapacağı işler yetişmeyince zaman yetersizliğinden dem vururlar.

9. Detaycıdır

Başak burcu, bir işi yapmadan önce en ince ayrıntısına kadar irdeler ve inceler. Yaptığı işleri kafasındaki mükemmel noktaya ulaştırmadan bırakmaz, bu nedenle bazen ruhsal olarak oldukça yorgun düşebilir.

10. İnatçıdır

Başaklar hayatlarına kattıkları herhangi bir şeyden kolay kolay vazgeçmezler, onlar için en zor şeylerden biri değişimdir. Değişimden pek hoşlanmazlar bu da onların bulundukları duruma ayak uydurmalarını zorlaştırır hatta başarılarının önüne geçebilir.
11. Titiz ve Düzenlidir

Başaklar çok titiz insanlardır. Onlar için dağınık bir insan, korkunç bir kabus gibidir. Bu huyu ile etrafındaki insanları da hayattan bezdirebilirler. Onların bulunduğu ortamda her şey muntazam ve düzenli olmalıdır, mükemmellik ihtiyaçlarının sonu yoktur bu da onların huzursuz yapısına destek olur.

12. Tutucudur

Kendileri için oluşturdukları kurallar ve kalıplar vardır ve bunların dışına neredeyse hiç çıkmazlar. Bu nedenle ona göre yanlış olan veya istemediği bir şeyi yaptırmak pek mümkün değildir. Gelenek ve göreneklerine son derece bağlıdır.

13. Kıskançtır

Başaklar kimi zaman çok kıskanç olabilir. Bazen bu huyları partnerleri için çok boğucu olsa da gülü seven dikenine katlanır.

14. İçine kapanıktır

Başak burcu içine kapanmaya fazlaca meyillidir. Sorunların konuşup halledilebileceğini bilmelerine rağmen yine de içlerine kapanarak, sorunlarını çözülemeyecek aşamaya getirebilirler. Çok konuşkan değillerdir, ketum insanlardır ve her şeyi içlerinde tutmayı tercih ederler.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.