Başak Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

15.03.2017
Başak Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

Toprak elementine dahil olan başak burcu çocuğunun iki belirgin özelliği vardır. Bunlar ise, pratiklik ve özendir.  Yetişkin burcunun özelliklerini küçüklüklerinden itibaren taşırlar.

Başak Burcu Çocuğu Genel Özellikleri

 • Bebeklikten itibaren mama saatlerinin, banyolarının zamanlı olması onlar için önemlidir.
 • Başak burcu diğer burç çocuklarına göre daha zeki, dikkatli, aktif, kibar, sakin ve huzurludur. Bu nedenle kısa zamanda sorumluluk duygusu kazanırlar ve olgunlaşırlar. Kendi işlerini kendileri yapmak isterler ve yetişkin gibi davranırlar.
 • Beyinleri küçük yaştan itibaren yüksek bir tempoda çalışmaya başlar, bu nedenle tembel ya da dağınık halleri titiz olan bu çocuklar için şaşırtıcı olabilir.
 • Başak burcu çocuğu, tüm sorunları, sıkıntıları, çevrelerinde olup biten her şeyi analiz ederek kavramaya çalışırlar.
 • Özgüvenlerinde birtakım eksiklikler olabileceği için aile bireyleri tarafından desteğe ve teşvik edilmeye ihtiyaç duyarlar.
 • Zekalarından kaynaklanan sorularına dikkatle ve titizlikle yanıt verilmelidir. Aksi takdirde çocuk önemsenmediğini düşünerek içine kapanık davranışlar sergileyebilir. Özgüven sorunları yeniden ortaya çıkabilir.
 •  Ciddi olduğundan her zaman ciddiye alınmak ister.
 • Küçüklüğünden itibaren düzenli olmayı severler, sorumluluk sahibi olmayı, işlerini organize etmeyi bilirler.
 • Bir hata yaptıklarında bunu ikinci kez söylemeniz gerekmez. Gurur meselesi yaparak bir daha o hatayı yinelemezler.
 • Güzel ve temiz giyinmeyi severler. Giyimlerinde bile düzenden ve uyumdan yanadırlar.
 • Çocukluklarından itibaren seçici ve detaycıdırlar. Hemen karar vermektense durup düşünmeyi ve durumu değerlendirmeyi tercih ederler.
 • Yardımsever yapıları olan başak burcu çocukları, ailelerine ve topluma yardımcı olmayı amaçlarlar.
 • Mükemmeliyetçi yönleri baskın olan çocuğunuzun bu yönünü yatıştırmanız gerekebilir. Her şeyin hatta hayatın mükemmel olamayacağını bazen iyi olanın da yeterli olduğu gerçekliğini ona anlatmalısınız.
 • Fazlasıyla mütevazi olduğundan kendine olan özgüvenini geliştirmesini sağlamalısınız. Sosyalleşmesi için dışarıdaki aktivitelere katılmasını desteklemelisiniz.
 • Düzenli bir hayat, dengeli beslenme, düzenli uyku gibi önemli durumlar zaman zaman huysuzlanabilen başak çocukları için oldukça önemlidir.
 • Çoğu kez sesli düşünen bu çocukların rol yapma yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Aynanın karşısında mimiklerini izlemeyi ve konuşmayı sever.
 • Okul çağında disipline ve düzene en çok önem veren bu çocuklardır. Ancak yetişkin başalar gibi eleştiriye gelemezler.
 • Odasını kendi kendine toplamayı ve düzenlemeyi seven başak burcu çocuğu eşyalarını kimseyle paylaşmak istemez.
 • Onunla bir çocuk gibi değil kesinlikle bir yetişkin gibi konuşmanız gerekir. Daha küçük yaşlarda sizi anlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuz en büyük sırdaşınız olabilir.
 • Doğayı çok seven bu çocuklar açık havada oynanan oyunları da çok sever.
 • Zekaları konudan konuya atlayabileceğinden konsantrasyon güçlükleri yaşayabilirler. Yine de bu sorunu da kendi kendilerine çözmek isteyeceklerdir.
 • Ders çalışmayı çok sevmeyen bu çocuklar ödüllendirme yöntemi ile ders çalışmayı sevebilir. Anne-babalar bu yöntemi kendilerine göre ayarlayabilirler.
 • Sessiz, sakin ve kendi halinde görünen başa çocuğu, dost canlısı, sıcak ve samimidir.
 • Okul dışında başka faaliyetler ile uğraşmak yüksek potansiyellerinin değerlenmesini sağlar. Enerjileri ve zekaları da sosyal aktiviteler ile gelişmiş olur.
 • Hayvanları çok seven bu çocukların, evcil bir hayvan ile büyümeleri duygusal yönlerinin gelişmesini sağlayacaktır.

Başak Burcu Çocuğu Okul Hayatı Nasıl Olur ?

Sessiz, sakin olurlar

Başak burcu çocukları oldukça sessiz bir yapıya sahiptirler. Özellikle karnı güzel bir şekilde doyurulmuş olursa karşınızda adeta sesini bile çıkarmayan hatta bütün gece kusursuzca uyuyan bir çocuk görürsünüz. Dağınık olan bu çocuklar tembel hareketler sergiler ve ailesini şaşırtmayı çok iyi başarır. Fakat bu kadar tembel olan başak burcu .çocuğu bir o kadarda çok zekidir. Hatta zekilerini daha sınıflarını girdikleri ilk anda masalarına oturduğu an itibariyle kullanmaya başlarlar ve o zaman ne kadar zeki olduklarını kendileri bile yeni fark eder.

İyi bir gözlemcidir

Başak burcu çocuğu, aynı zaman çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip oldukları için, etrafında herhangi bir şey olduğu zaman direk olarak gözlemleri sonucunda her şeyin farkına varılabilir. Gerek okul zamanında gerekse normal yaşantısında kendilerine olan güvenleri biraz eksik olur. Özellikle okul çağlarında ne kadar çok her şeyi anlayıp cevaplamak isteseler bile kendilerine pek güvenemedikleri için daha çok sessiz kalmayı tercih ederler. Fakat onlara arkadaşları veya anne babaları tarafından destek verilir ve kendilerine olan güvenlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olunursa bu çocukların başarılarının önüne hiç bir çakıl taşı takılmasına izin vermemiş olurlar.

Meraklıdırlar ve devamlı yeni şeyler öğrenmek isterler

Sürekli olarak akıllarının bir köşelerinde sorular vardır bu çocukların ve ne yapıp edip bunları cevaplandırırlar. Aynı zamanda kendilerine sorulan soruları da asla yanıtsız bırakmazlar. Başak burcu çocuğu, ders çalışmaktan pek hoşlanmamaktadır. Onları çok yorar ders çalışmak. Onlara bu şartlar altında bir ödül gibi amaç içerecek önemli bir unsur sunduğunuz zaman büyük bir hırsla ders çalışmaya başladığını görmüş olacaksınız. Aynı zamanda okul hayatlarında boş zamanlarında sosyal programlara katılmaları onların gelişmelerine daha da katkı sağlayacaktır. Arkadaşlarıyla da uyumlu bir birliktelik sağlayan bu çocuklar sosyal hayatlarında da bir uyum içerisinde olacaktır.

Fazla detaycı ve yaramazdır

Başak burcu çocuğu, hayatının her alanında olduğu gibi okul hayatında da çok titiz davranır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünür ve mükemmeliyetçi yapısı nedeni ile her şeyin dört dörtlük olduğundan emin olmak ister. Duygusal yapısı nedeni ile bazen üzüntülü ya da çok sevinçli olduğu dönemlerde okulunu aksatabilir ya da motivasyon eksikliği yaşayabilir.

Yaramaz kişiliği ile bilinir. Şımarık ve sevecen yapısı sayesinde çevresindekiler tarafından çok sevilir. İnçe zekası ve duygusal yönü ağır bastığından dolayı sözele daha meraklı ve sözel soruları çözmeye daha heveslidir. Başak burcu çocukları, inatçı kişilikleri ile tanınır. Kafalarına bir şey koydukları zaman onu gerçekleştirmek için elinden ne geliyorsa yapar. Sade ve net anlatımlardan hoşlanır. Dikkatinin dağılmaması için ders dinlerken ya da ders çalışırken etrafta çok ses olmamasına dikkat eder. Başak çocuğu, hiperaktif yönünü ne kadar çok dizginleyebilirler derslerindeki başarısı da bir o kadar artar.

Baskıdan hoşlanmaz

Başak burcu çocukları, ders çalışması için baskı yapılmasından hiç hoşlanmaz. Bu durum onu hiç ders çalışmamaya itecektir. Onları motive etmek ve ders çalışmaya teşvik etmek için güzel aparatif tabaklar hazırlayabilir, güzel sunumlarla bir şeyler ikram edebilir ya da sevdiği kahveden ikram edebilirsiniz. Arada bir küçük molalar vermek her zaman dikkatini toplamasına yardımcı olur.

Ders çalışırken rahatsız edilmekten hiç hoşlanmaz. Küçücük bir kalem hediye etmeniz bile başak burcu çocuğunun derslerdeki motivesini arttırır. Hırslı ve kararlı yapıları sayesinde hayalini kurdukları başarıya çok rahat ulaşabilirler. Dikkatlerini toplamaları için kafalarının boş olması ve yorgun olmamaları önemlidir. Ayrıca derslerinde her zaman daha iyisini yapmak için uğraşır.


Başak Burcu Çocuğuna Nasıl Davranılmalı ?

Huzurlu ve güvenli ortam sağlanmalıdır

Başak burcu toprak grubuna mensuptur. Güven ve huzurlu bir ortam önceliğidir. Hayatlarında düzeni ve simetriyi ön planda tuttukları bilinmektedir. Hisleri kuvvetlidir. Doğal ve içtendirler. Sevmediği insanlara samimi davranamazlar ve rol yapamazlar. Yüz ifadeleri çok belirgindir ve duygularını hemen ele verir. Paraya  önem verir. İş hayatında oldukça başarılıdırlar. Karşısındakine güvendiğinde samimi olabilir. İlk başta soğuk ve itici görünebilirler. İyi bir kötü gün dostudurlar. Aile hayatına eşine ve çocuklarına çok düşkün bir yapısı vardır.

Alışkanlıklarından vazgeçirilmemelidirler

Başak burcu çocuğu, sorumluluk duygusu çok güçlü olarak dünyaya gözünü açar diyebiliriz. Yemek saatlerini değiştirmekten ve aksatılmasından hoşlanmazlar. Daha bebeklikten itibaren mama saati geçtiğinde aşırı tepki gösterebilirler. Bu nedenle bebeğin veya çocuğunuzun bakımında yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılarken aksatmamaya ve periyodik bir düzen içerisinde bunları yapmayı alışkanlık haline getirmeye çalışmalısınız. Bu şekilde çocuğunuz daha huzurlu ve rahat olacaktır. Tabi çocuğunuz mutlu olduğunda siz de daha rahat bir süreç geçireceksiniz.

Zorlanmaya ve baskıya gelemezler

Başak burcu grubu çocuklarda güven duygusu çok önemlidir. Anne ve babasının kendisine güvendiğini hisseden bir çocuk genel olarak hayatında daha başarılı ve öz güveni yüksek bir performans gösterecektir. Bu nedenle güven duygunuzu çocuğunuza hissettirme noktasında  gereken önemi vermelisiniz.

Çalışmayı seven işin eve paraya önem veren bir yapıları vardır. Siz  çocuğunuzu ders çalışması için aşırı şekilde zorlamak veya bazı anne babalar gibi adeta yalvarma derecesine gelme durumuna düşmeyeceksiniz. Sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuğunuz olduğu için ödevlerini yapma okula gitme gibi konular ona külfet gelmeyecek ve hakkıyla yerine getirecektir. Size düşen en önemli şey çocuğunuza sevgi ve güven duyduğunuzu hissettirmektir.

Sorumluluk verilmelidir

Başak burcu çocuğu, hem titiz hem de çok disiplinlidir. Bu nedenle bu burç çocuklarına bir şey yaptırmak çok zor değildir. Sorumluluklarının bilincinde olduğu için ona zorla ders çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Kendi geleceğinin planını kendisi yapar ve bu planların içinde her zaman ailesine de bir yer ayırır. Başak burcu insanı, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünür. Bu özelliği sayesinde pek çok riskten de aynı zamanda korunmuş olur.

Hep temkinlidir ve garantici yapısı nedeni ile büyük başarılara imza atar. Başak burcu insanı, ince eleyip sık dokuduğu için çoğu zaman kendisini boş yere strese sokar ve bu durum sağlığını bile etkileyebilir. Çocuğunuzun bunu yapmaması için onu rahatlatmalı ve her zaman yanında olduğunuzu ona hissettirmelisiniz.

Yapıcı yaklaşımlar sergilenmelidir

Başak çocuğu, genellikle çok şey istemez ve istediği bir şey olmadığında ise sorun çıkarmaz. Çünkü zaten ne yapıp yapmaması gerektiğinin çok iyi farkındadır. Bunun için başkalarının sözlerine ihtiyaç duymaz. Tüm başarılı insanlar ve üst düzey yöneticiler genellikle bu burcun insanlarından çıkar. Bu aslında başak burcunun mükemmelliyetçi yapısından kaynaklanır.

Bu çocukların bir şey yapmasını istiyorsanız onunla yapıcı konuşmalar yapmalısınız ve bunu neden istediğinizi ona açık açık anlatmalısınız. Ona da dedikleriniz mantıklı geldiği zaman zaten sizi dinleyecek ve dediğinizi yapacaktır. Başak burcu insanı, herkesin sözünü dinlemez ve genellikle herkesi kırmamak için dinler, fikrini alır ama en son yine bildiğini okur. Onun fikirlerini değiştirmek oldukça zordur. Ancak ona mantıklı gelen bir şey ile karşısına çıkarsanız onu ikna edebilirsiniz.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.