Bıttım Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.11.2017
Bıttım Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Siirt civarında yetişen yabani fıstık ağaçları hiçbir işleme tabi tutulmadan ve aşılama yapılmayan ağaçlarda yetiştirilen, koyu renkli, küçük misketleri andıran antep fıstığının 1/10 u büyüklüğünde, sert kabuklu bir meyvedir çeşididir. Menengiç bitkisi, kuruyemiş olarak tüketildiği gibi kahve ve sabun yapımında da kullanılan bir bitki türüdür. Bu bitkinin insan sağlığına oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bilhassa tercih edilen ve şifa amaçlı kullanılan bıttım sabununun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Asıl adı menengiç olan bitki, gizven, çitlenbik ve bıttım olarak da tanınmaktadır. Sabunu da genelde bıttım adı ile anılmaktadır. Bu sabunun faydalarını daha detaylı bir şekilde öğrenmek, kullanım esasları ve sabundan en iyi şekilde faydalanmak açısından oldukça önemlidir.

Bıttım Sabunu Cilde Faydaları

Özel olarak yetiştirilen fıstık ağaçlarından elde edilen meyveler Eylül ayında hasat edildikten sonra büyüklüklerine göre özel havanlarda dövülerek presleme tekniği ile yağı ve posası çıkartılır. Hiçbir kimyasal işlem görmeden çıkartılan yağ su ile birleşerek sabun formatına getirilmektedir. Onu bu kadar değerli kılan da tamamen doğal ve yağın içeriğinin zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliği ile bilhassa cilt ve saç için oldukça faydalı bir sabun olarak bilinmektedir. Ciltte temizleyici ve mikrop öldürücü özellikleri olan bu sabunun birçok insan tarafından tercih edilme sebebini anlamak için cilde faydalarını öğrenmek gereklidir.

Ağaç kabuğundan çıkartılan reçine ile terebentil elde edilen değerli bir ağaçtır. Uçucu yağlar ve reçine açısından zengin bir içeriğe de sahip olması antik çağlardan beri aromatik ve tıbbi açıdan kullanılmasına neden olmuştur. Özellikle antiseptik olmasından dolayı cilt sorunları tedavi edilmesinde kullanılmıştır.

Bilimsel yapılan birkaç araştırma analizine göre sabun sağlıklı cilt ve saçta fayda sağlayan 32 elemente sahip olduğu ve içeriğinde cilt için gerekli E ve C vitaminleri açısından zengin olduğu belirtilmiştir. Antiseptik ve bakteri öldürme özelliği bulunan sabunun deri döküntüsüne de iyi gelmektedir. İngiliz kraliyet ailesinin bu sabunu kullandığı ve bu nedenle halk arasında prensin sabunu olarak anıldığı ifade edilmektedir.

Cilt Güzelleştirir

Güzelliğin sırrını arayan birçok hanım için doğal yöntemler ile güzel kalabilmek çok önemlidir. Güzelliğin sırrı etkili bir cilt bakımından geçer. Doğal güzellik denince akla ilk gelen bıttım sabunu hanımların çok fazla kullandığı bir ürün olarak öne çıkmaktadır. İçeriğindeki menengiç yağı, sabun yapımında kullanılan KOH çözeltisi ve odun külü ile tamamen doğal yöntemlerle üretilmektedir. Sabunun cilde birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildin gevşeyen dokusunu onarmakta, cildi yenilemekte ve elastikiyet kazandırmaktadır.

İçeriğinde bulunan fenolik bileşikleri cilde faydalıdır. Cildi besleyerek sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. İçeriğindeki besinsel lifler, E ve B vitaminleri sayesinde cildi besler. Vücuttaki çatlakları iyileştirir ve özellikle basur konusunda etkilidir. Bilhassa antimikrobiyal özelliği ile cildi birçok sorundan korumaktadır. Doğal bir yüz temizleyici olarak ideal sabun olarak tavsiye edilmektedir.

Siyah Nokta ve Akne Tedavisinde Etkilidir

Kir ve ölü hücrelerin cilt yüzeyinde birikmesi sonucu oluşan akne ve iltihaplanması ile oluşan sivilceler üzerinde, bıttım sabunu oldukça etkilidir. Biriken cilt yağlarını ve kirleri temizleyerek cildi arındırır. Sağlıklı bir cilt için düzenli olarak haftada 2 gün bıttım sabunu ile yüzün yıkanması önerilir.

Yaraları İyileştirir

Bıttım sabununun içeriğinde bulunan yağların cilde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bilhassa cildinde yara oluşan bireylerin çare olarak bitkisel çözümler aradıkları bilinmektedir. Yaraların temizlenmesinde etkili olarak hijyen sağlamaktadır. Ayrıca mikrop öldürme özelliği ile yaraların iyileşmesini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Özellikle vücutta oluşan ve insanları rahatsız eden kaşınma problemine iyi geldiği de bilinmektedir.

Dolaşım Sistemine İyi Gelir

Bıttım sabunu ile vücuda masaj yapmak vücudun dolaşım sistemi üzerinde etkili bir yöntemdir. Bu işlem için doğal bir bıttım sabunu ve doğal bir lif ile banyoda masaj uygulaması yapmak bilhassa kan dolaşımının hızlanması açısından faydalı olmaktadır. Genellikle dolaşım sistemi sorunu olan ve zayıflamak isteyen bireylerin bu sabun hakkındaki olumlu yorumları, sabunun faydaları hakkında fikir vericidir.

Ayak Terlemesini Önler

Yaz aylarında özellikle sık görülen ve istenmeyen kokuya sebep olur. Bunu engellemek için en kolay yollardan biride bıttım sabunu ile düzenli ayakları yıkamaktır.

Basur Sorununu İyileştirir

Basur problemi, insanlara acı veren ve günlük yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Birçok insan bu problem nedeniyle sıkıntılı anlar yaşamaktadır. Bıttım sabunu ile banyoda sıcak oturma seansları uygulandığında basur sorununun giderilmesine faydalı olduğu bilinmektedir. İçerisindeki faydalı bileşenler ve çatlak giderici etkisiyle basurun olumsuz etkilerinin giderilmesinde ve iyileştirilmesinde faydalı bir sabundur.

Yaşlanmaya Karşı Önleyici Etki

Cildi sıkılaştırıcı ve cilde elastikiyet kazandırıcı etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde cildi onaran ve besleyen bu sabun cildin yaşlanmasına engel olmaktadır. Kırışıklıkları engelleyerek cildin görünüşünü iyileştirme özelliği vardır. İçeriğindeki yağlar, besinsel lifler, E ve B vitaminleri ile cildi besler ve tüm yaşlanma etkilerinden cildi korur. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirmek isteyen tüm hanımlar cilt bakımında düzenli olarak bıttım sabunu kullanmayı tercih etmektedirler.

Egzamayı İyileştirir

Egzama ciltte kuruma, kaşıntı ve tahriş olma sorunu nedeniyle insanları rahatsız eden bir cilt rahatsızlığıdır. Bilhassa sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmak, bir süre sonra ilaçların yan etkilerini de beraberinde getirmektedir. Birçok insan doktor tedavisinin yanı sıra doğal ürünler de kullanarak cilt rahatsızlığından bir an önce kurtulmayı hedeflemektedir. Bu nedenle bıttım sabunu egzama tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Mikrop öldürücü özelliği sayesinde bakteri oluşumunu engelleyerek cildi rahatlatmaktadır. Gözenekleri açarak cildin nefes almasına katkı sağlar. Egzamanın belirtilerinden biri olan kaşıntıya iyi gelerek insanların kaşınan bölgeyi sürekli kaşımasının önüne geçer. Böylece dokunulmayan bölge daha hızlı iyileşme gösterecektir. Özellikle saç diplerindeki yara ve tahriş olmuş bölgelere iyi gelen doğal sabun, egzama ile uğraşan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Varislere İyi Gelir

Bıttım sabunu içeriğindeki doğal maddeler ile sağlığa faydalı olan bir sabundur. Bilhassa bir dolaşım problemi olan varislerin tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır. Varis tedavisi için ürünün banyoda kullanılması etkili bir yöntemdir. Banyoda bilhassa bacaklara 15 dakika boyunca masaj yapmak ve sonra bacakları soğuk suyla yıkamak varisler için rahatlatıcı etki yapacaktır. Uyumadan önce uygulama yapmak önemlidir.

Sivilceleri Kurutur

Bilhassa cildi kurutmadan sivilce üzerine etki ederek sivilceleri kurutma özelliği açısından çok önemli bir doğal üründür. Özellikle ergenlik çağında gençlerin sorunu olan sivilcelerden kurtulmak için sabunu düzenli olarak kullanmak gerekir. Hem yüzdeki hem de vücuttaki sivilceler üzerinde etkili olan bu ürün, sivilce sorunu olmayan bireylerin bakteri önleyici olarak tercih ettikleri ve banyoda kullandıkları güvenli bir üründür. Bıttım sabununun sivilcelerin oluşumunu oluşmadan engellediği de bilinmektedir.

Gül Hastalığına İyi Gelir

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yüz bölgesinde kızarıklık, pembe kırmızı arasında lekelerin göründüğü bir cilt hastalığıdır. Bahar aylarında özellikle kendini gösterir. Zamanla kan damarları daha belirgin hale gelir. Güneşin zararlı etkileri, stres, çevre kirliliği ve soğuk havalar görünme oranı ve etkilerini arttırıyor. Açık tenli ve özelikle kadınlarda görülme oranı daha fazla olan bu hastalık, zamanla sırt ve göğüs kısımlarında da kendini gösteriyor. Estetik olarak istenmeyen bu durum tıbbi olarak tedavi edilebildiği gibi bıttım sabunu kullanımı ile de tedavi edilmektedir.

Sedef Hastalığında Etkili

Bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan sedef hastalığı, dirsek, koltuk altı, kasık, diz, el ve tırnaklarda görülür. Tedavi edilmezse yayılarak vücudun bir çok yerine dağılmaktadır. Derinin kalınlaşması ve kızararak kabaran yerlerin kaşınmasına neden olmaktadır. Bu yerlerde kaşıntıya bağlı olarak pul pul döküntüler görülmektedir. Sedef hastalığı tedavisinde bitkisel olarak önerilen ilk bitki bıttım sabunudur. Düzenli olarak kullanıldığı taktirde kaşıntı ve yanmayı azaltarak zamanla iyileşme görülmesine neden olacaktır.


Bıttım Sabunu Saça Faydaları

Saç bakımı konusunda özellikle hanımlar oldukça hassas davranmaktadırlar. Bilhassa günümüz koşullarında saçların kimyasal ürünlere maruz kalması ve saç şekillendiriciler ile yıpranması söz konusu olmaktadır. Hal böyle olunca insanlar saç bakımı için doğal ürün arayışına girmektedir. Saç bakımında sıklıkla tercih edilen bıttım sabununun saçlar üzerinde birçok faydalı etkisi olduğu ve hanımlar tarafından çok tercih edildiği bilinmektedir.

Saç Dökülmesini Engeller

Sağlıksız saç derisi saçların zamanla cansızlaşmasına ve dökülmesine neden olur. Saç derisinde egzama olması, saç derisinde bulunan sivilceler veya mevsim döngüleri gibi sebeplerle saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunun çözümü için insanlar saç dökülmesine iyi gelen ürün arayışına girmektedirler. Bıttım sabunu saç dökülmesini durdurmak ve saçların güçlenmesini sağlamak için kullanılan özel bir sabundur. İçeriğindeki yağlar, besinsel lifler ve vitaminler sayesinde saç derisi ile saç köklerine nüfuz ederek saç dökülmesi sorununun çözülmesinde etkili olmaktadır.

Saç Çıkartır

Dökülen saçların yerine bebek saçlarının çıkması konusunda bıttım sabunu oldukça etkilidir. Saç derisinin canlanması, kan akışının hızlanması ile güçlenen saç derisinden yeniden saçların çıkmasını sağlar. Böylelikle canlı ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanız da hem ucuz hemde etkili bir çözüm sunmuş olur.

Saça Şekil Vermeyi Kolaylaştırır

Özellikle kıvırcık saçların taranması kadar elektriklenmesini önlemekte oldukça sorunlu bir uğraştır. Bıttım sabunu kullanımı ile elektriklenme ortadan kalkarak saçların kolay şekil almasını sağlayacaktır. Bu sayede canlı ve dolgun görünen saçlara kavuşmuş olursunuz. Sabunun kullanımına bağlı olarak saçların sağlıklı uzaması kolaylaşırken, saç kırılmalarının da önüne geçer.

Saç Derisine Bakım Yapar

Sağlıklı saç derisi saçların sağlıklı olmasının temel unsurudur. Bıttım sabunu saç derisindeki mikrop ve bakterileri öldürerek saç derisinin sağlığını korur. Deri ve saçtaki yağlanmayı önler, saç derisinin kurumasını engeller. Bu nedenle saç derisi ve saçta sorun oluşmaması için düzenli olarak saçların sabunla yıkanması faydalıdır.

Egzamayı Önler

Saç derisindeki ve kaş bölgesindeki egzama sorununun tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Hassas cildi olanlar ve egzama sorunu olanlar düzenli olarak bu sabunu kullandıklarında egzama sorunu oluşmasına engel olunmaktadır. Böylelikle sağlıklı saç ve saç derisi ile yaşam kalitesi bozulmadan yaşamak mümkündür.

Güzel ve Bakımlı Saçlar

Herkesin hayali bakımlı ve güzel saçlara sahip olmaktır. Bilhassa hanımlar saç bakımları için çok farklı ürünler deneyerek saçlarına bakım yapmak isterler. Bıttım sabunu saç bakımı için ideal bir sabundur. İçeriğindeki özel yağlar, besinsel lifler, E ve B vitaminleri ile saçları beslemektedir. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar, düzenli olarak kullanıldığında etkili olmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonucunda saçların daha hızlı uzaması da mümkündür.

Beyaz Saçları Gerçek Rengine Dönüştürür

Beyaz saçlar genel olarak can sıkıcı ve istenmeyen bir durumdur. İnsanlar saçlarındaki beyazlardan kurtulmak için genellikle kimyasal boyalar kullanarak geçici de beyaz saçlarından kurtulmaya çalışırlar. Kimyasal ürünler saç derisi ve saçlara zarar verebilir. Bu nedenle kimyasal ürün kullanmak istemeyen ve doğal yollarla beyaz saçlarından kurtulmak isteyen bireyler için bitkisel çözümler de vardır.

Bu çözümlerden en başta gelenlerinden biri de bıttım sabunudur. İçeriğindeki yağlar ve renk pigmentleri sayesinde saçların beyazlaşmasını engelleyerek beyazlamış olan saçların da rengini geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle tamamen doğal yollar ile genç görünmek mümkündür.

Bu konu ile ilgili kullanıcı yorumları dışında bilimsel olarak yapılan bir araştırma çalışması bulunmamaktadır. Fakat etkili sonuç alınması için düzenli olarak 8 ay bıttım sabunu kullanılması önerilir.

Kepeklenmeye İyi Gelir

Saç derisinde oluşan kepeklenme hem görünüş hem de günlük yaşam konforu açısından can sıkıcı bir durumdur. Kepeklenmenin oluşumunu önlemek ve kepeklenme sorunundan kurtulmak için pek çok ürün kullanıp bu sorunu çözemeyen birçok insan vardır. Bıttım sabunu özel yapısı sayesinde saç derindeki kuruma, yağlanma, kepek, bakteri ve mikroplara karşı iyileştirici etki göstermektedir. Doğal yapısı sayesinde içerisinde zararlı maddelerle kimyasallar olmadığından bu sabunu güvenle kullanmak ve kepeklenme sorunundan kurtulmak mümkündür.


Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sağlık açısından birçok faydası olan sabunun saç, yüz ve bedensel bakımda kullanılan bir üründür. Sabundan en iyi şekilde faydalanmak için yüz bakımında, saç bakımında ve bedensel sorunların giderilmesinde kullanım esaslarını iyi bilmek ve doğru uygulama yapmak önemlidir. Bu nedenle sabunun farklı amaçlarla kullanımı öğrenilmelidir.

Saç Bakımında Kullanımı

Bıttım sabununun faydalı olması için öncelikle saça nasıl uygulanacağı bilinmeli ve dikkatli kullanılmalıdır. Sabun ile birlikte kesinlikle kimyasal bir ürün kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Saç temizliği, bir gün bıttım sabunu ile diğer gün normal bir şampuanla olmak üzere dönüşümlü olarak yıkanarak yapılmalıdır. Yıkama esnasında saçlar su ile iyice ıslatılarak sabunla köpürtmeli, saç derisine masaj yapılarak yıkama işlemi yapılmalıdır. İşlem bittiğinde saçlar güzelce durulanmalıdır.

Yüz Bakımında Kullanımı

Yüz bakımı ve yüzdeki cilt sorunlarının giderilmesi için düzenli olarak kullanılmalıdır. Her gün iki kez yüz sabun ile yıkanarak iyice durulanmalıdır. Sabunun yanı sıra kimyasal ürün kullanmamaya özen gösterilmelidir. Böylelikle yüz derisindeki egzama, sivilce gibi sorunlardan kurtulmak ve cildin bakımını yaparak güzel bir cilde sahip olmak mümkündür.

Varisler İçin Kullanımı

Bıttım sabununun varislere iyi geldiği bilinmektedir. Sabundan en iyi derecede faydalanmak için uygulama yöntemlerine dikkat etmek önemlidir. Öncelikle sabunu uygularken sırt duvara yaslanmalı, bacakların altına minder konularak bacaklar desteklenmelidir. Kabak lifi veya doğal bir lif üzerine sabun sürülerek köpürtmeli, bacaklar 15 dakika boyunca masaj yapılarak kan dolaşımı desteklenmelidir.

15 dakika uygulama yapıldıktan sonra bacaklar soğuk su ile durulanmalıdır. Bu uygulama düzenli yapıldığında varislerin yarattığı ağrı ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır. Uygulamayı yaptıktan sonra uyumak gereklidir. Böylelikle uygulamanın daha da faydalı olduğu düşünülmektedir. Varislerde kalıcı iyileşme sağlamak için en az üç ay olmak üzere düzenli kullanımı çok önemlidir.

Basur Sorununda Kullanımı

Basur problemi olanlar düzenli kullandığında bilhassa ağrı sorununu gidermede etkili olduğu bilinmelidir. Banyoda sorunlu bölge sabun ile yıkanarak sıcak suya bir süre oturmak suretiyle ağrının giderilmesi sağlanmalıdır. Her sorunda olduğu gibi bu sorunda da düzenli ve doğru kullanım konusuna dikkat edilmelidir.

Vücutta Kullanımı

Vücutta cilt bakımında etkili bir üründür. Bilhassa bakteri ve mikropların ölmesini sağlayarak vücut hijyenini sağlaması açısından çok önemlidir. Vücutta oluşan yara ve sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Banyo esnasında vücudun bir life sürülen sabun ile ovularak yıkanması faydalı olacaktır. Düzenli olarak her banyo veya duş esnasında sabunun kullanımı etkili olması açısından çok önemlidir.


Bıttım Sabunu Zararları

Menengiç bitkisinin gençlik iksiri olarak bilindiği kaynaklarda yer almaktadır. Bilinen bir yan etkisi bulunmasa da yine de kullanırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bilhassa yabani Antep fıstığı olarak bilinen menengiç bitkisinden üretilen bu sabunun bilinçli bir şekilde kullanımı önemlidir. Bilindiği üzere bitkiler doğru kullanıldığında faydalıdır. Bilinçsiz bitkisel ürün kullanımı kimi zaman istenmeyen sonuçlar yaratabilmektedir.

Alerjik Etkisi

Antep fıstığının yabani türü olduğu bilinmektedir. Bıttım sabununun belirgin bir yan etkisi bilinmese de alerjik olan bireylerin sabunu dikkatli kullanması önemlidir. Bilhassa fıstık alerjisi olan bireylerin kullanması istenmeyen alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin doktorlarına danışmadan kullanmaması önemlidir.

Yanlış Uygulama Yapılması

Her bitkisel ürün önerildiği şekilde ve istenilen miktarda kullanılmalıdır. Uygun koşullarda kullanılmayan bitkisel ürünlerin fayda yerine zarar getireceği unutulmamalıdır. Sabunun önerilen yöntemler ile kullanılması önemlidir. Bilhassa önerilenden fazla kullanımı ciltte reaksiyonlara ve tahriş gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle kullanımda dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

Doğru Uygulama Yapmak

Bıttım sabunu kullanılırken kullanım amacına dikkat edilmesi gereklidir. Saç bakımı için kullanımı, varis için kullanımı, basur veya yüz bakımında kullanımı farklı uygulama teknikleri gerektirmektedir. Bu nedenle doğru bir şekilde uygulama yapmaya özen gösterilmelidir. Ürünü kullanmadan önce araştırma yapılarak nasıl uygulanması gerektiği öğrenilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıttım sabunu, göz ve çevresinden uzak tutulması gerekir. Göz ile temas etmesi durumunda yakıcı bir etki gösterecektir. Ayrıca her zaman el sabunu gibi sık ve aşırı kullanımı tavsiye edilmez. En ideal kullanım haftada 2 veya 3 gün olarak önerilmektedir. Fazlası ciltte tahrişe neden olabilir.

Sabun saç için ilk kullanıldığı zamanlarda sertlik ve taranma zorluğu yaşanmasına neden olabilir. Bunun nedeni kullanılan kimyasal şampuan veya saç bakım ürünlerinden kaynaklanır. Ürün değiştirmenizden kaynaklı doğal bir durumdur. Genelde ikinci veya üçüncü kullanımda saç adapte olacaktır.

Saç dökülmesini önlediği ve çıkartma potansiyeli gösterdiği çok eski yıllardan beri bilinmektedir. Ayrıca saç beyazlarını kapatma özelliği de bulunan sabunla saçları her gün yıkamak yerine haftada 2 sefer kullanmak sonuç almak için önerilmektedir. Saçları her gün yıkamamak, beslenmesi için gereken süreyi vermeniz anlamına gelir. Ayrıca iyi bir sonuç almak için sabun kullanılırken şampuan kesinlikle kullanılmaması gerekir.


Doğal Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Merdiven altı tabir edilen kişiler tarafından ucuza üretebilmek için tağşiş ve hile ile yapılan sabunların satışı yapılmaktadır. Bu nedenle sabun alırken özellikle güvenilir yerlerden alışveriş yapmaya özen göstermelidir.

Sabun alırken dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası bulunur. Bıttım sabunu yapım aşamasında koyu yeşil veya koyu sarı renge sahiptir. Üretim aşamasından sonra renginde bir miktar açılma söz konusu olabilir. Bunun sebebi kurudukça suyunu kaybetmesinden kaynaklanır. Satın alırken ilk dikkat edilecek sabunun rengidir.

Diğer önemli özelliği ise yağıdır. Bıttım sabunun özünü oluşturan menengiç bitkisi zahmetli bir süreçten geçtikten sonra elde edilen bu yağ oldukça pahalıdır. Bu nedenle maliyeti düşürmek için genelde sabun yapının da menengiç yağı ile zeytinyağı ve defne yağı ilave edilerek üretilmektedir. Sabunun katkısız olup olmadığını anlamanın yolu ise sadece koklamakla mümkün olmaktadır. Bu nedenle güvendiğiniz bir aktardan satın almak en doğru yol olacaktır. Ayrıca güvenilir internet sitelerinden de alabilirsiniz. Burada da fiyat farklılığı size ip ucu verecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.