Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

15.11.2017
Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabunu: sivilce, siyah nokta, egzama, sedef, varisler ve yaşlanmaya karşı oldukça etkilidir. Saç derisini güçlendirerek saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Menengiç ağacı yağı ve yabani fıstık bitkisinden üretildiği için yan etkisi mevcut değildir ve kimyasal içermez.

Bıttım Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildi Güzelleştirir

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilt dokusunu onarmakta, cildi yenilemekte ve elastikiyet kazandırmaktadır. İçeriğinde bulunan fenolik bileşikler cildi besleyerek sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar.

İçeriğindeki besinsel lifler, E ve B vitaminleri sayesinde cildi besler. Vücuttaki çatlakları iyileştirir ve özellikle basur konusunda etkilidir. Antimikrobiyal özelliği ile cildi birçok sorundan korumaktadır ve doğal bir yüz temizleyici olarak kullanılmaktadır.

2. Siyah Nokta ve Akne Tedavisinde Etkilidir

Kir ve ölü hücrelerin cilt yüzeyinde birikmesi sonucu oluşan akne ve iltihaplanması ile oluşan sivilceler üzerinde bıttım sabunu oldukça etkilidir. Biriken cilt yağlarını ve kirleri temizleyerek cildi arındırır. Sağlıklı bir cilt için düzenli olarak haftada 2 gün bıttım sabunu ile yüzün yıkanması önerilir.

3. Yaraları İyileştirir

Yaraların temizlenmesinde etkili olarak hijyen sağlamaktadır. Ayrıca mikrop öldürme özelliği ile yaraların iyileşmesini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Özellikle vücutta oluşan ve rahatsız eden kaşınma problemine iyi geldiği de bilinmektedir.

4. Dolaşım Sistemine İyi Gelir

Doğal bir bıttım sabunu ve doğal bir lif ile banyoda vücuda masaj uygulaması yapmak kan dolaşımının hızlanması açısından faydalı olmaktadır.

5. Ayak Terlemesini Önler

Yaz aylarında özellikle sık görülen ayak terlemesi istenmeyen kokuya sebep olur. Bunu engellemek için en kolay yollardan biri de bıttım sabunu ile düzenli ayakları yıkamaktır.

6. Basur Sorununu İyileştirir

Bıttım sabunu ile banyoda sıcak oturma seansları uygulandığında basur sorununun giderilmesine faydalı olduğu bilinmektedir. İçerisindeki faydalı bileşenler ve çatlak giderici etkisiyle basurun olumsuz etkilerinin giderilmesinde ve iyileştirilmesinde faydalı bir sabundur.

7. Yaşlanmaya Karşı Gençleştirici Etki Sağlar

Cildi sıkılaştırıcı ve cilde elastikiyet kazandırıcı etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde cildi onaran ve besleyen bıttım sabunu cildin yaşlanmasına ve kırışıklık oluşmasına engel olmaktadır. İçeriğindeki yağlar, besinsel lifler, E ve B vitaminleri ile cildi besler ve tüm yaşlanma etkilerinden cildi korur.

8. Egzamayı İyileştirir

Mikrop öldürücü özelliği sayesinde bakteri oluşumunu engelleyerek cildi rahatlatmaktadır. Gözenekleri açarak cildin nefes almasına katkı sağlar. Egzamanın belirtilerinden biri olan kaşıntıya iyi gelerek insanların kaşınan bölgeyi sürekli kaşımasının önüne geçer. Böylece dokunulmayan bölge daha hızlı iyileşme gösterecektir. Özellikle saç diplerindeki yara ve tahriş olmuş bölgelere iyi gelen bıttım sabunu, egzama tedavisine destek olur.

9. Varislere İyi Gelir

Varis tedavisi için bıttım sabunu banyoda kullanılması etkili bir yöntemdir. Banyoda bacaklara 15 dakika boyunca masaj yapmak ve sonra bacakları soğuk suyla yıkamak varisler için rahatlatıcı etki yapacaktır. Uyumadan önce uygulama yapmak önemlidir.

10. Sivilceleri Kurutur

Bıttım sabunu, cildi kurutmadan hem yüzdeki hem de vücuttaki sivilce üzerine etki ederek sivilceleri kurutur. Özellikle ergenlik çağında gençlerin sorunu olan sivilcelerden kurtulmak ve oluşumunu önlemek için sabunu düzenli olarak kullanmak gerekir.

11. Gül Hastalığına İyi Gelir

Gül hastalığı, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte yüz bölgesinde kızarıklık, pembe kırmızı arasında lekelerin göründüğü bir cilt hastalığıdır. Bahar aylarında özellikle kendini gösterir. Zamanla kan damarları daha belirgin hale gelir. Güneşin zararlı etkileri, stres, çevre kirliliği ve soğuk havalar görünme oranı ve etkilerini arttırıyor. Açık tenli ve özelikle kadınlarda görülme oranı daha fazla olan bu hastalık, zamanla sırt ve göğüs kısımlarında da kendini gösteriyor. Bıttım sabunu, gül hastalığının tedavi sürecine destek olur.

12. Sedef Hastalığında Etkilidir

Bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan sedef hastalığı, dirsek, koltuk altı, kasık, diz, el ve tırnaklarda görülür. Tedavi edilmezse yayılarak vücudun bir çok yerine dağılmaktadır. Derinin kalınlaşması ve kızararak kabaran yerlerin kaşınmasına neden olmaktadır. Bu yerlerde kaşıntıya bağlı olarak pul pul döküntüler görülmektedir. Sedef hastalığı tedavisinde bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığı taktirde kaşıntı ve yanmayı azaltarak zamanla iyileşmesini sağlayacaktır.


Bıttım Sabunu Saça Faydaları

1. Saç Dökülmesini Engeller

Bıttım sabunu saç dökülmesini durdurmak ve saçların güçlenmesini sağlamak için kullanılan özel bir sabundur. İçeriğindeki yağlar, besinsel lifler ve vitaminler sayesinde saç derisi ile saç köklerine nüfuz ederek saç dökülmesi sorununun çözülmesinde etkili olmaktadır.

2. Yeni Saç Oluşumunu Destekler

Bıttım sabunu, saç derisini besleyerek, kan dolaşımını hızlandırarak saç derisini güçlendirir ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Böylelikle canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

3. Saça Şekil Vermeyi Kolaylaştırır

Özellikle kıvırcık saçların taranması kadar elektriklenmesini önlemekte oldukça sorunlu bir uğraştır. Bıttım sabunu kullanımı ile elektriklenme ortadan kalkarak saçların kolay şekil almasını sağlayacaktır. Bu sayede canlı ve dolgun görünen saçlara kavuşmuş olursunuz. Sabunun kullanımına bağlı olarak saçların sağlıklı uzaması kolaylaşırken, saç kırılmalarının da önüne geçer.

4. Saç Derisine Bakım Yapar

Bıttım sabunu saç derisindeki mikrop ve bakterileri öldürerek saç derisinin sağlığını korur. Deri ve saçtaki yağlanmayı önler, saç derisinin kurumasını engeller. Bu nedenle saç derisi ve saçta sorun oluşmaması için düzenli olarak saçların sabunla yıkanması faydalıdır.

Bıttım sabunu, saçı boyamaz ve saçın doğal rengine zarar vermez bu neden boyalı saçta kullanılır.

5. Egzamayı Önler

Bıttım sabunu, saç derisindeki ve kaş bölgesindeki egzama sorununun tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Hassas cildi olanlar ve egzama sorunu olanlar düzenli olarak bu sabunu kullandıklarında egzama sorunu oluşmasına engel olunmaktadır.

6. Saçların Güzel ve Bakımlı Görünmesini Sağlar

Bıttım sabunu, içeriğindeki özel yağlar, besinsel lifler, E ve B vitaminleri ile saçları beslemektedir. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar; düzenli olarak kullanıldığında saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına etkili olmaktadır.

7. Beyaz Saçları Gerçek Rengine Dönüştürür

Bıttım sabunu, içeriğindeki yağlar ve renk pigmentleri sayesinde saçların beyazlaşmasını engeller; beyazlamış olan saçların da rengini geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle tamamen doğal yollar ile genç görünmek mümkündür.

8. Kepeklenmeyi Giderir

Bıttım sabunu özel yapısı sayesinde saç derindeki kuruma, yağlanma, kepek, bakteri ve mikroplara karşı iyileştirici etki göstermektedir.


Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Saç Bakımında Kullanımı

Bıttım sabunu kullanmak için ilk olarak saçlarınızı ıslatın ve saçlarınıza sürerek bolca köpürtün ve saç diplerine iyice masaj yapın; ardından su ile durulayın. Uygulama sonrasında bıttım sabunu ile beslenen saç etkisini kaybetmemesi için 2 gün saçınızı yıkamayın ve şampuan kullanmayın.

Yüz Bakımında Kullanımı

Yüz bakımı ve cilt sorunlarını gidermek için kullanılacaksa cilt önce bol su ile temizlenerek durulanmalı ve bıttım sabunu kullanılmalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez, sabunu cildinize sürün ve bolca köpürterek masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Varisler İçin Kullanımı

Varis için kullanılacaksa sırt duvara yaslanmalı, bacaklar altına minder koyularak desteklenmeli. Lif üzerine bıttım sabunu sürülerek köpürtülmeli ve 15 dakika bacaklara masaj yapılarak kan dolaşımı desteklenmeli. Uygulama sonrasında bacaklar su ile iyice temizlenerek durulanmalıdır.

En az 3 ay olmak üzere düzenli kullanımı ile varislerin oluşturduğu ağrı ve rahatsızlıklar ortadan kalkacaktır. Bu uygulamanın genellikle yatmadan önce uygulanması önerilmektedir.

Basur Sorununda Kullanımı

Basur için kullanılacaksa basur olan bölge bıttım sabunu ile yıkandıktan sonra bir süre sıcak su üzerinde oturulur ve ağrının giderilmesi sağlanır. Bu uygulamanın düzenli bir şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yapılması önerilmektedir.

Vücutta Kullanımı

Sivilce, siyah nokta ve akne tedavisi için uygulanacaksa bıttım sabunu life sürülür ve cilt ovalanarak yıkanır. Sabah ve akşam düzenli olarak her banyo ve duş esnasında sabunun kullanılması ile ciltte yer alan bakteri, mikroplar arındırılır ve vücut hijyeni sağlanır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.