Gece Uyurken Mide Bulantısı Neden Olur ?

Gece Uyurken Mide Bulantısı Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.341 kez okundu.

Mide bulantısı neredeyse her bireyde zaman zaman nükseden bir takım hastalıkların tepkimesi olarak ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Mide bulantısı kimi zaman bir hastalık belirtisi olurken kimi zaman ise vücudun dış etkenlere karşı gerçekleştirdiği bir tepkime biçimidir. Bununla birlikte bu bulantı durumu farklı nedenlere de bağlanabilmektedir. Gündüz görülen mide bulantısı hakkında bir fikir yürütmek kolay olurken gece uyurken oluşan mide bulantısı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Ancak bu durumu yaşayanlara fikir oluşturması açısından uyurken gerçekleşen mide bulantısına yönelik bir kaç nedeni şu şekilde açıklayabiliriz.

Beslenme alışkanlığı

Uykuya dalmadan 4 saat içerisinde tüketilen besinler uyurken mide bulantısına sebep olabilir. Hele ki bu yiyeceklerin yağ oranı yüksekse veya da asit içerikli gıdalar ise mide bulantısını kaçınılmaz kılacaktır.

Alkol ve sigara tüketimi

Bu tip bağımlılıklara sahip olan bireylerin ortak şikayeti genellikle gece uykusundaki mide bulantısıdır. Hastalarda mide bulantısının yanı sıra mide ağrısı ve de istifra etme durumları da sıklıkla gözlemlenir.

Reflü hastalığı

Reflü hastaları için mide oldukça hassas bir organ olduğundan mutlaka yenilene içilene dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle gece uykusunda göğüs kafesinde şiddetli ağrıya ve sıkışmaya neden olan bu mide hastalığı, uyumadan evvel tüketilen besinlerin vücuda ağır gelmesi sebebi ile aşırı mide bulantısına da neden olabilmektedir.

Gebelik

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan mide bulantısı, genellikle kokuya karşı duyarlılıktan uyku esnasında ortaya çıkabilmekte ve de uyku düzenini bozabilmektedir. Doktorların bu konuda anne adaylarına önerisi, mide bulantısını alması için tuzlu kraker yemeleridir.

Gıda zehirlenmesi

Yenilen bazı besinlerin bozuk ya da bayat olması gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu zehirlenmenin en belirgin göstergesi de aşırı mide bulantısıdır. Bu tip durumlarda acil yardım alınmalı ve de mide yıkanmalıdır.

Mide Bulantısı İçin Ne Yemeli ?

Geceleri sürekli olarak mide bulantısı çeken kişiler özellikle gün içerisinde yediklerine dikkat etmeli çoğunlukla sebze ağırlıklı, yağı azaltılmış besinler tüketilmelidir. Yemeklere konulan baharatlar da kişilerde mide bulantısı sebebi olarak görülmektedir. Aşırı kokulu, aşırı yağlı, aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler özellikle mide boşalması sürecinde kişi de ağır mide bulantılarına ve kusma isteğine neden olmaktadır. Özellikle akşam tüketilen yemekler saati uygun olarak ana yemekler yatmadan 2-3 saat öncesinde ara öğünler ise 1-1 buçuk saat öncesinde tüketimi sonlandırılmalı ve bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Su tüketimi çoğunlukla mide bulantısı olan kişiler de yemek aralarında değil de yemeklerden sonra içilmelidir. Gün içerisinde tüketilen besinlerin bozulma sonucunda da oluşan gıda zehirlenmeleri nedeniyle de gece uyurken mide krampları, mide ağrıları ve kusmalar oluşmaktadır.

Mide bulantısı olduğu zamanlar bir kaç nane yaprağının çiğnenmesi iyi gelecektir. Yine kızarmış ekmek, kraker gibi gıdalar da mide bulantısını azaltır. Nane gibi lavanta, limon ve zencefil mide bulantısının azalmasını sağlayacaktır. Araç tutması ve deniz tutması gibi durumlar da sıklıkla mide bulantısı yaşayan kişiler bunlarla birlikte yanlarında mide bulantısına azaltacak ilaçlar bulundurabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git