Gece Uyurken Kollarda Uyuşma Neden Olur ?

16.03.2017
Gece Uyurken Kollarda Uyuşma Neden Olur ?

Gece uyku sırasında vücutta birçok değişim ve olay yaşanır. Eğer kişi derin uykuya geçti ise istemsiz kas hareketleri, jest ve mimikler bunun yanı sıra kasılma ve uyuşmalar yaşanabilir. Bu durum bazı zamanlarda oldukça olağan kabul edilse de eğer bu davranışlar sürekli hale geliyor ise tehlike arz edebilir. Gece uyku sırasında yaşanan en büyük sorunlardan biri kollarda uyuşmadır. Birçok kişi uyku sırasında kollarda uyuşma ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu uyuşmaya bağlı olarak kişinin uykusu bölünebilir. Öncelikle kollarda bir hissizlik durumu hakim olur, sonrasında uyuşma yaşanır ve bunun ardından karıncalanma meydana gelir.

Gece uyurken kollarda uyuşma olmasının en sık karşılaşılan sebebi yanlış yatış pozisyonlardır. Uyku sırasında farkında olmadan kolların üzerine yatılabilir. Bu durum kollara yeterli kanın ulaşmamasına sebep olur. Bu aşamadan sonra kan akışında ki düzensizlik uyku sırasında uyuşmayı da beraberinde getirir. Bu durum son derece normal karşılanır. Eğer her gece aynı sorun ile karşı karşıya kalıyor iseniz bu durumda yatış pozisyonunuzu değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra sadece üzerine yatma halinde değil, eğer ki kollarınız boşlukta kalıyor ise bu durumda da kollarda uyuşma son derece normaldir. Yataktan aşağı kollarınızı sallıyor iseniz, yastık üzerinden kollarınız sallanıyor ise bu durumda da kollarda uyuşma sorunu baş gösterebilir.

Tüm bunların yanı sıra gün içinde aşırı derece de hareketlilik kol kaslarını çok yorma gibi durumlarda da bu sorun görülebilmektedir. Eğer kollarınızı çok yoruyor iseniz sıvı kaybı yahut sinir sıkışması durumu var ise gece uyku sırasında kollarda uyuşma sorunu gözlemlenebilir. Eğer bu durum sizi çok rahatsız etmeye başladı ise uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.