Gece Uyurken El Uyuşması Neden Olur ?

Gece Uyurken El Uyuşması Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Gece uyurken el uyuşması neden olur ? Gece uyku sırasında ellerde uyuşma sorunu ile birçok kişi karşı karşıya gelmektedir. Gece uyku sırasında ellerde ki uyuşmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden birçoğu kısa süreli sorunların sonucu olarak karşımıza çıksa da, devamlı bir uyuşma durumu ve şiddetli el uyuşmaları farklı hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak gece uyku sırasında ellerin uyuşmasının nedeni yanlış yatış pozisyonları ile ilgilidir. Uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde pozisyon değiştirmeler sonucunda bünyeye son derece zararlı uyku pozisyonları alabilmekteyiz. Bunun sonucu olarak da vücudun birçok yerinde uyuşma sorunu baş gösterebilir. Ancak bu durum en çok ellerde olmaktadır. Şöyle ki ellerin yastık altına koyulması ile bir baskı durumu oluşmaktadır. Bu sürecin sonunda da ellerde uyuşma görülebilir. Aynı zamanda kendi vücudumuz ile bir baskı oluşturabiliriz. Bu durum sonucunda da ellerde uyuşma, hissizlik ve bununla birlikte karıncalanma durumu söz konusu olabilir.

Ancak ellerde ki uyuşmanın psikolojik nedenleri de bulunmaktadır. Eğer uyku sırasında eller sıkılıyor ise, avuçlar yumruk pozisyonunda ise bu durumda da ellerde uyuşma durumu söz konusu olabilir. Bunun nedeni de bilinç altı ile ilgilidir. Bilinç altına işlenmiş konular, gün içinde ki problemler ve gündelik hayatın getirdiği stres sonucu uyku sırasında bir takım kasılmalar söz konusu olabilir. Derin uyku sırasında bilinç altından bünyeye nüfuz eden sıkıntı sonucunda eller yumruk şeklinde sıkılır. Bunun sonucu olarak da ellerde uyuşma ile birlikte başta ağrı kollarda kasılma söz konusu olabilir.

Ellerde ki uyuşma durumu her gece oluyor ise bunun sebebi sinir sıkışması ile de ilgili olabilir. Bu nedenle eğer her uyku sırasında ellerde uyuşma sorunu gözlemleniyor ise mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Gece uyurken el uyuşması neden olur ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git