Gece Uyurken El Uyuşması Neden Olur ?

  16.03.2017
  Gece Uyurken El Uyuşması Neden Olur ?

  İnsan anatomisi yemek içmek gibi canlı yaşamının idamesi için gerekli olan temel unsurlara her gün ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte uyuma eylemi de bu temel ihtiyaçlar kapsamındadır. Gece uykusu, her bireyin günlük en az 6 saat kadar karşılaması mecburi ihtiyaçlar arasındadır. Nitekim, görünen yaşamda evrende hayatta kalabilmek için gerekli olan enerji ve motivasyon yalnızca doğru beslenmeden değil aynı zamanda yeterli ve kaliteli uykudan da geçmektedir. Sağlıklı ve zinde bir beden, işleyen bir zihin, hayatta kalabilecek beceriye sahip bir ruh sağlığı için beslenme ve uyku komplike çalışan iki önemli öğedir.

  Günlük yaşamda orta düzeyde aktif bir birey, yeme içme ihtiyacını gün içerisinde öğünlere ayırarak her halükarda karşılıyor olsa da uyku ihtiyacı için aynı şeyi söylemek mümkün olamayabilmektedir. Uyku evresi kişinin kolaylıkla değerlendirebileceği uzun bir süreci kapsıyor gibi gözükse de yeterli ve kaliteli düzeyde karşılanamadığı takdirde bu uzun süreç vücudun dinlenmesine olanak sağlayan zamanın heba olmasına neden olabilmektedir. Birey uyuyarak bedenini ve zihnini dinlendirme sürecinde vücudunda oluşabilecek komplikasyonlar sonucu bir takım nedenlerden ötürü güne halsiz yorgun ve ağrı içinde başlayabilmektedir. En bilinen ve neredeyse herkesin yaşamı boyunca en az bir kez mutlaka karşılaştığı bir durum olan el uyuşması da bu komplikasyonlara örnek olarak gösterilebilir.

  Gece uyku sırasında ellerde uyuşma sorunu ile birçok kişi karşı karşıya gelmektedir. Gece uyku sırasında ellerde ki uyuşmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden birçoğu kısa süreli sorunların sonucu olarak karşımıza çıksa da devamlı bir uyuşma durumu ve şiddetli el uyuşmaları farklı hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Genel olarak gece uyku sırasında ellerin uyuşmasının nedeni yanlış yatış pozisyonları ile ilgilidir. Uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde pozisyon değiştirmeler sonucunda bünyeye son derece zararlı uyku pozisyonları alabilmekteyiz. Bunun sonucu olarak da vücudun birçok yerinde uyuşma sorunu baş gösterebilir. Ancak bu durum en çok ellerde olmaktadır. Şöyle ki ellerin yastık altına koyulması ile bir baskı durumu oluşmaktadır. Bu sürecin sonunda da ellerde uyuşma görülebilir. Aynı zamanda kendi vücudumuz ile bir baskı oluşturabiliriz. Bu durum sonucunda da ellerde uyuşma, hissizlik ve bununla birlikte karıncalanma durumu söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra gün içinde en çok kullanılan ve zorlanmış olan elde de bu aktif kullanımdan dolayı uyku sürecinde uyuşma görülebilmektedir.

  Ancak ellerde ki uyuşmanın psikolojik nedenleri de bulunmaktadır. Eğer uyku sırasında eller sıkılıyor ise, avuçlar yumruk pozisyonunda ise bu durumda da ellerde uyuşma durumu söz konusu olabilir. Bunun nedeni de bilinç altı ile ilgilidir. Bilinç altına işlenmiş konular, gün içinde ki problemler ve gündelik hayatın getirdiği stres sonucu uyku sırasında bir takım kasılmalar söz konusu olabilir. Derin uyku sırasında bilinç altından bünyeye nüfuz eden sıkıntı sonucunda eller yumruk şeklinde sıkılır. Bunun sonucu olarak da ellerde uyuşma ile birlikte başta ağrı kollarda kasılma söz konusu olabilir.

  Ellerde ki uyuşma durumu her gece oluyor ise bunun sebebi sinir sıkışması ile de ilgili olabilir. Şeker hastalığı riski taşıyan kişilerde de hastalığın başlangıç evresinde ellerde uyuşma görülebilmektedir. Bununla birlikte kalp hastalığı olanlar, eklem problemleri yaşayanlar, damar hastalıkları ve fıtık olma ihtimali olan bireylerde gece uykusunda elde uyuşma oluşabilmektedir. Yine bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ellerde ve kollarda karıncalanma uyuşma gibi yan etkilere sahip olabilmektedir. Hangi durumda olunursa olunsun, gece uykusundaki el uyuşması sık sık tekrar ediyorsa mutlaka doktor kontrolüne ihtiyaç var demektir.

  Sağ ve Sol El Uyuşması Nedenleri

  Eli hızlıca bir yere çarpmış olmak dokularda zedelenmelere sebep olduğu için ellerde uyuşmaya yol açar. Omurilik ya da beyin sorunlarının belirtisi olma ihtimali de vardır. Bu sebeple gecikmeden mutlaka bir uzmana başvurulması önemle tavsiye edilmektedir. El kemiklerinden birinde oluşan bir çatlak olabilir. Kemiklerdeki çatlaklar uyuşmaya sebebiyet verir. El kemiklerinden birinde oluşan bir kırık olabilir. Kırık kemikler elde uyuşmaya yol açar. Karpal tünel sendromu dediğimiz kasları kontrol eden tendonların fazla kullanımı sonucu sağ el uyuşması görülebilir. Ani yapılan hareketler ya da ters hareketler neticesinde sağ elde uyuşma görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Spor yaralanmaları ya da kazaları da el uyuşmasının nedenleri arasındadır. Bu tür durumlar kan dolaşımını etkilediği için ellerde uyuşmalara sebebiyet verdiği belirtilmiştir.

  • Ellerdeki kan dolaşımını olumsuz etkileyen yatış pozisyonu
  • Guatr hastalığı
  • Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Uyuşturucu bağımlılığı
  • Karpal tünel sendromuna sahip olup bilek kanalında ki sinir sıkışması olmak
  • Eller ve kollar ile ilgili yakın zamanda bir tıbbi müdahale geçirmiş olmak
  • Fıtık oluşumu
  • Damar tıkanıklığı

  Diyabet Hastalığı

  Diyabet hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de el, parmak, kol, bacak ve ayaklarda hissedilen uyuşmalardır. Sadece gece uyanıldığında değil günlük yaşantı da yürürken, otururken, dinlenirken ya da hareket ederken uyuşmalar belirgin şekilde hissedilir.

  Eklem Sorunları

  Eklemlerde yaşanan sağlık problemleri ellerde uyuşmanın nedenleri arasında yer almaktadır. Zira, eklem sorunları görüldüğü bölgelerdeki sinirler üzerinde hasar meydana getirir. Dolayısıyla bu hasara bağlı olarak ellerde uyuşmalar yaşanır.

  Kan Dolaşımının Azalması

  Kan dolaşımının azalması sıklıkla ve yaygın olarak görülür. Uyku esnasında eller yanlış bir pozisyonda tutulursa, eller uzun süre aynı pozisyonda kalırsa ya da ellerin üzerine yatılırsa ellerde karıncalanmalar ve buna bağlı olarak uyuşmalar yaşanır.

  Karpal Tünel Sendromu

  Karpal tünel sendromu, bilindiği gibi el bilek kanalı hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık, ellere giden sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucu ortaya çıkar. Bu hastalık ellerde uyuşmaları beraberinde getirir.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.