Gece Uyurken Burun Kanaması Nedenleri

Gece Uyurken Burun Kanaması Nedenleri
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 193 kez okundu.

Gece uyurken burun kanaması nedenleri nelerdir ? Geçmiş yıllara şöyle bir bakıldığında ölümcül hastalıkların belirtisi olarak nitelenen ağızdan ve burundan gelen kanama türü, günümüzde de kimi zaman ciddi bir rahatsızlığın habercisi olurken kimi zaman ise oldukça masum nedenlere dayanabilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda geceleri uyurken sıklıkla görülebilen burun kanaması, annelerin nedenini araştırmadan evham yapmalarına neden olan bedensel bir reaksiyondur. Bu reaksiyonun birden çok nedeni vardır ve her neden farklı sonuçların belirtisi niteliğinde olabilir. Peki, gece uyurken burun kanamasının nedenleri nelerdir? Dilerseniz şöyle bir gözden geçirelim.

Burnun kemik yapısı ve burnun içinde eğrilik olması

Burundaki kemik yapısının eğri olmasından dolayı nefes alış veriş sırasındaki hava akımı gereken miktarda alınıp verilmediğinden burun içinde kurumaya ve buna bağlı olarak da gece uyurken ya da gündüz bir takım aktiviteler yapılırken burun içinde kanamaya neden olabilmektedir. Genellikle bu tip bir burun kanamasının ortadan kaldırılması tıbbi müdahale ile gerçekleştirilmektedir.

Burnun sıklıkla kurcalanması

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen burun kanamasının genel nedeni burun içinin parmak ile karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Burnun temizlenmek amaçlı sürekli kurcalanıyor olması burun içindeki kılcal damarların hasar görmesi ile burun kanamasına neden olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklarındaki bu alışkanlığı ortadan kaldırabilmek için doğru gözlem ve müdahale yapması gerekmektedir. Nitekim alışkanlığın her türlüsü kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Mevsim değişikliği

Burun kanamalarının en sık görüldüğü mevsim kış dönemidir. Kış mevsiminde soğuk havaların baş göstermesinden dolayı burunda kanama görülebilmektedir. Özellikle gece uykusunda soğuk ortamdan birden sıcağa geçiş ya da tam tersi burunda ani gelişen ısı değişikliğinden dolayı kanamaya neden olabilmektedir.

Burun içindeki tıkanıklık

Yine bu neden de genellikle çocuklarda gözlemlenmektedir. Burnun temizlenmemesinden dolayı buruna dolan pislikler geriye doğru itilebilmekte, burnun gerisinde tıkanan pislikler de kuruyarak kılcal damarlara sürtünmekten kanamaya neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda en iyi tedavi yöntemi eczanelerden temini kolaylıkla sağlanabilen okyanus suyu spreylerinin kullanımıdır.

Bazı hastalıklar

Her burun kanaması yukarıdaki nedenlere dayanmayabilmekte bunun net bir şekilde anlaşılabilmesi için de mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Öyle ki kimi burun kanamaları ciddi bir hastalığın belirtisi arasında olabilir.

Gece uyurken burun kanaması nedenleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git