Gece Uyurken Burun Kanaması Nedenleri

Gece Uyurken Burun Kanaması Nedenleri
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 757 kez okundu.

En az 6 saat en fazla ise 8 saat boyunca alınan uyku, insan bünyesi için gerekli olan dinlenme ihtiyacını karşılamada yeterli olan süredir. Bu süre 6 saatin altında olursa kişi gün boyu yapacağı eylemlere adapte olamayıp konsantrasyon sorunu yaşayabilecek, eğer ki 8 saatin üzerinde olursa da bedenen ve ruhen mahmurluk hissedecektir. Gece uykusunu etkileyen bir takım dış etkenler olabilmektedir. Kimi birey, aydınlık ortamda uyuyamazken kimi birey de sesli ortamda uyumayı tercih edebilmektedir. Ancak bu etkenlerin yanı sıra, günlük yaşamın temposundan, kişinin bilinçaltında bıraktığı bir takım izlerden, iş, aile ve sosyal yaşamdaki sıkıntıların duygulara yansıyıp bu duyguların gün boyu bastırılmasından dolayı kişi gece uykusunu gerekli kalitede karşılamayabilmektedir.

Gece uykusunda konuşma, uyurken gezinme, horlama, kahkaha atma, titreme, dişleri gıcırdatma, aşırı terleme ve hatta burun kanaması gibi semptomlar görülebilmektedir. Tüm bu semptomların arkasında da genellikle psikolojik nedenler yatmaktadır. Bunların arasında en rahatsız edici ve belirgin olanı ise burun kanamasıdır ve hafife alınıp psikolojik olarak değerlendirilecek bir durum değildir. Devamlılığının olup olmadığı ve de ne gibi nedenlerden kaynaklandığı mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır.

Geçmiş yıllara şöyle bir bakıldığında ölümcül hastalıkların belirtisi olarak nitelenen ağızdan ve burundan gelen kanama türü, günümüzde de kimi zaman ciddi bir rahatsızlığın habercisi olurken kimi zaman ise oldukça masum nedenlere dayanabilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda geceleri uyurken sıklıkla görülebilen burun kanaması, annelerin nedenini araştırmadan evham yapmalarına neden olan bedensel bir reaksiyondur. Bu reaksiyonun birden çok nedeni vardır ve her neden farklı sonuçların belirtisi niteliğinde olabilir. Peki, gece uyurken burun kanamasının nedenleri nelerdir? Dilerseniz şöyle bir gözden geçirelim.

Burnun kemik yapısı ve burnun içinde eğrilik olması

Burundaki kemik yapısının eğri olmasından dolayı nefes alışveriş sırasındaki hava akımı gereken miktarda alınıp verilmediğinden burun içinde kurumaya ve buna bağlı olarak da gece uyurken ya da gündüz bir takım aktiviteler yapılırken burun içinde kanamaya neden olabilmektedir. Genellikle bu tip bir burun kanamasının ortadan kaldırılması tıbbi müdahale ile gerçekleştirilmektedir.

Burnun sıklıkla kurcalanması

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen burun kanamasının genel nedeni burun içinin parmak ile karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Burnun temizlenmek amaçlı sürekli kurcalanıyor olması burun içindeki kılcal damarların hasar görmesi ile burun kanamasına neden olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklarındaki bu alışkanlığı ortadan kaldırabilmek için doğru gözlem ve müdahale yapması gerekmektedir. Nitekim alışkanlığın her türlüsü kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Mevsim değişikliği

Özellikle kış aylarında oluşumu gözlemlenen burun kanamasının ilk nedeni ısı değişimi olarak yorumlanabilir. Aşırı soğuktan dolayı burun içindeki kılcal damarlar sertleşip, gerginleşmekte sıcak bir ortama geçince de ani gevşemeden dolayı kanamaya yol açabilmektedir. Yaz mevsiminde de bu durum aşırı sıcaktan dolayı kan dolaşımının hızlanıp kanın sulanması ile görülebilmektedir.

Burun içindeki tıkanıklık

Yine bu neden de genellikle çocuklarda gözlemlenmektedir. Burnun temizlenmemesinden dolayı buruna dolan pislikler geriye doğru itilebilmekte, burnun gerisinde tıkanan pislikler de kuruyarak kılcal damarlara sürtünmekten kanamaya neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda en iyi tedavi yöntemi eczanelerden temini kolaylıkla sağlanabilen okyanus suyu spreylerinin kullanımıdır.

Bazı hastalıklar

Her burun kanaması yukarıdaki nedenlere dayanmayabilmekte bunun net bir şekilde anlaşılabilmesi için de mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Öyle ki kimi burun kanamaları ciddi bir hastalığın belirtisi arasında olabilir.

Burun Kanamasında Ne Yapılır ?

Gece aniden burun kanaması ile karşılaştığınızda şunları yapabilirsiniz. Burun kanaması yaşayan kişi de pıhtılaşma oluyorsa kanamayı durdurmak zor olabilir. Bu durumda kafanızı eğip burnunuzun kanatlarından bastırarak akmasını ve zamanla durmasını bekleyin. Sümkürmeyin ve  kanama hala devam ederse acil doktora gidip burun kanamasının nedenine inilmelidir. Bunun nedeni burunda oluşan çatlaktan kaynaklı olabilir. Bu durumda burna pansuman yapılır ve genelde burun yakılır. Kesinlikle başınızı arkaya almayın bu şekilde genize kaçmasına neden olabilirsiniz.

Sağlığınızı önemseyin ve hemen gerekli önlemleri alın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git