Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

15.08.2017
Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı: beslenme, sağlık, kozmetik alanlarında geçmişten bu yana yaygın olarak kullanılan ve susam tohumlarından elde edilen doğal bir yağdır.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağının faydaları saymakla bitmiyor. Birçok hastalığın tedavisinde etkin bir rol oynayan susam yağı; A, B ve E vitaminleri, fosfor, bakır, kalsiyum, çinko ve magnezyum mineralleri ile Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri içerir.

1. Kan Şekerini Dengede Tutar

Susam yağı ile ilgili 2006’da yapılan bilimsel bir araştırmada, hipertansif diyabetiklerde, glikoz seviyesini dengelemeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Şeker hastalarının diyetlerinde düzenli olarak susam yağı tüketmesi ile kan şekerini kontrol altına alındığı gözlenmiştir. Ayrıca yüksek tansiyonu da düşürmeye yardımcı olur.

2. Kötü Kolesterolü Azaltmaya Yardımcı Olur

Susam yağı, etkili yağ asidi içeriği nedeniyle kalp dostu olan bir yağdır. Hayvan denekleri üzerinde yapılan “karaciğer lipid profilleri üzerindeki etkisi” araştırmasında, susam yağının susamol ve susamin dahil çok sayıda çoklu doymamış yağ asidi içerdiği ve bu yağlar sayesinde kötü kolesterol seviyelerini düşürebileceği belirtildi. Bu yağ asitlerinin kardiyovasküler sisteme katkıları oldukça fazladır. Kötü kolestrolü düşürerek aterosklerozu önler. Bu sonuca istinaden, uygulanan diyete susam yağı eklenmesi, kalbinizi koruyarak kalp krizi ve felç riski ihtimalini azaltır.

Susam yağının doymamış yağ oranı %82’dir. İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 4 yemek kaşığı susam yağı tüketen kişilerin zeytinyağı tüketen kişilere kıyasla kötü kolesterolü ile trigliseritlerin daha fazla düşüş gösterdiği bulundu.

3. Kemik Gelişimine Destek Olur

İskelet sistemi ve organları koruyan kemik yapısının gelişimi için kalsiyum önemli bir vitamindir. Susam yağı, bileşenleri içinde bakır ve kalsiyum bolca bulunur. Hem kemik gelişimi desteklemek hem de ileri ki yaşlarda osteoporoz ve hormonlarında etkisi ile yaşanacak kemik erimesi riskini azaltmak için etkili bir yağdır.

Hindistan’da bulunan Delhi Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Pediyatri Anabilim dalı tarafından yürütülen araştırmalarda, susam yağının bebeklerde kan dolaşımını arttırdığı ve kemik gelişimini desteklediği öne sürülmüştür.

4. Kaygı ve Depresyonu Azaltır

Susam yağının içinde bulunan tirozin, beyinde mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin aktive edilmesinde doğrudan ilgilidir. Serotonin salınımında yaşanan eksiklik ile yaşanan anksiyete ve depresyon için alternatif bir destek olabilir.

5. Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Susam yağı, antibakteriyel etkisi ile ağız ve diş sağlığını korur. Beyaz dişlere sahip olmanız yanında, diş plağı oluşumunu azaltma ve diş çürüğüne karşı koruma sağladığı için önemli bir yağdır. Ağız ve diş sağlığını korumak için 1 tatlı kaşığı susam yağını ağızda gargara yapmanız ve haftada 1-2 kez bu uygulamayı tekrarlamanız yeterlidir.

6. Kanser Riskini Azaltır

Susam yağı ile ilgili yapılan çalışmalarda sesamol lignan ve sesamin bakımından zengin içeriği ile meme ve prostat kanserinde apoptozisin uyarılmasına ve kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca fitat adı verilen organik bileşik ile magnezyum seviyesini yükselterek kolorektal kanser riskini azaltmakla doğrudan ilişkilidir.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kırmızı kan üretiminde bakır doğrudan etkili bir mineraldir. Susam yağı, vücut için gerekli bakır ihtiyacını karşılar; kansızlığa iyi gelir ve kan dolaşımını düzenler.

8. DNA Hasarını Önler

Susam yağının antioksidan özelliğine sahip sesamol içeriği, bir tür diyet fitokimyasalı içermektedir. Bu yapısı ile sesamolun’ün antioksidan özellikleri DNA hasarına karşı korunmaya yardımcı olur.

9. Vücuttaki İltihabı Azaltır

Susam yağı içeriğinde yer alan bakır; antienflamatuar özelliği ile gut ve arterit gibi rahatsızlıklarda iltihap önleyici olarak aktif rol oynar. İltihap ile oluşan şişlik ve ödemi azaltarak eklem ve kemikleri güçlendirir.

10. Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Susam yağı, antioksidan ve anti bakteriyel özelliği cildi derinlemesine temizler; mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Toksinlerin ve serbest radikallerin cilde vermiş olduğu hasarı azaltır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında gözlenen kızarık, döküntü ve cilt tahribatını azaltarak, cildin rahatlamasına yol açar.

11. Cildi UV Işınlarına Karşı Korur

Özellikle yaz aylarında etkisi fazla görülen güneşin UVA ve UVB ışınlarına maruz kalındığında, ciltte lekelenmeler oluşur. Susam yağı, doğal bir güneş koruyucudur. Piyasada satılan bazı güneş koruyucuları ile benzerlik gösterir, rahatlıkla güneşin zararlı etkilerinden korunarak sağlıklı bronzlaşmayı mümkün kılar. Güneş yanıkları üzerinde kullanıldığında hızlı ve onarıcı etkisi ile cildi rahatlatır.

12. Kaş ve Kirpikleri Güçlendirir

Susam yağını kulak pamuğu yardımı ile kaş ve kirpiklere her gün düzenli olarak sürerek dökülmesini engelleyebilir ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık bir ay boyunca her gün bu uygulamayı yapmaya devam ettiğinizde etkili sonuç verdiğini görebilirsiniz.

13. Cilt Yaşlanmasını Önlemeye Yardımcı Olur

Susam yağı içeriğinde yer alan sesamol minerali güçlü bir etkiye sahiptir. Serbest radikaller cildin yaşlanmasına sebep olan etkendir. Sesamol ise serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için savaşır. Kolajen üretimini destekleyerek elastin seviyesinin normal düzeyde kalmasını sağlar. Hücre dejenerasyonunu engelleyerek orta vadede yaşlanma karşıtı olarak kullanıma uygundur.

Susam yağı içeriğinde yer alan çinko; cilde elastikiyet kazandırır ve oksidatif stresi azaltmaya katkı sağlayarak yaşlanma belirtisi olan lekelerin azalmasına yardımcı olur.

14. Kuru Ciltleri Nemlendirir

Susam yağı, içerdiği doymamış yağ asitleri ve lesitin ile özellikle kuru cildi derinlemesine nemlendirir ve besler. Kuru ve hassas ciltlerde oluşan pullanma ve döküntülerin önüne geçer.


Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Susam yağı, güneşin zararlı UV etkilerine karşı cilde koruma sağlar.
 • Sedef, egzama ve cilt mantarı hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Kaş ve kirpik dökülmesini önler.
 • Kuru cildi nemlendirir ve besler.
 • Anti aging etkisi ile cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlar
 • Ciltte kırışıklık, sarkma, tahriş ve deformasyonları önler.
 • Antiinflamatuar özelliği ile cilt enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Yağ yakımını hızlandırarak selüliti yok eder.
 • Tıkanmış gözenekleri temizler ve sıkılaştırır.
 • Ciltte oluşan çatlak ve pullanmaları giderir.

Susam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Susam yağı, kuru saçı yumuşatır ve nemlendirir.
 • Saçı derinlemesine besleyerek canlandırır.
 • İnce telli saçları kalınlaştırır.
 • Saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini önler.
 • Saçı dipten besleyerek kan akışını arttırır, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Kepek sorunu ile mücadele eder.
 • Anti bakteriyel özelliği ile saçta egzama ve mantar türevi hastalıkları önler.
 • Kırık saç uçlarını onarır ve güçlendirir.
 • Saçı fazla yağdan arındırır ve saça canlı bir görünüm kazandırır.
 • Ölü hücrelerden kafa derisini arındırır ve saçta kepek sorununu giderir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.