Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

14.08.2017
Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Bazı ülkelerde kutsal tohum, bazılarında siyah tohum olarak Güney Asya’ya özgü, insanlığa faydaları ile uzun zamandır hizmet veren çörek otu, düğün çiçeğigiller familyasının 14 türüne sahip bir yıllık otsu bitki bitkidir. Kral Lut’un mezarında çörek otu tohumlarının bulunması 2000 yılı aşkın süredir kullanıldığını düşündürmüştür. Ayrıca Antik Mısır kraliçesi Kleopatra’nın gençlik ve güzellik iksiri olarak çörek otu yağı kullandığı da iddia edilmiştir.

Eskiden günümüze modern tıbbın dikkatini çeken ve üzerine binlerce araştırma, yüzlerce deney hep olumlu sonuçlar vermiş ve vermeye de devam etmektedir. Asırlar öncesinden Kuran-ı Kerimde bazı besinler işaret edilerek “Ölümden başka birçok hastalığa şifası vardır” şeklinde buyrulan hadisin çörek otu üzerinde yapılan bu kadar çalışmaya rağmen etkisi ve sırrı tam olarak çözülememiştir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu tohumları eski Mısırda ve Yunan hekimleri tarafından özellikle baş ağrısı, diş ağrısı, nazal konjesyon, bağırsak kurtlarının düşürülmesi ve adet söktürücü gibi birçok sağlık sorununda kullanılmış. Orta ve Uzak Doğu’da ise baş ağrısı, sırt ağrısı, bronşiyal astım, gastrointestinal problemler, bağırsakları düzenleme ve dizanteri, enfeksiyon, obesite ve hipertansiyon gibi pek çok hastalığa ilaç olarak kullanılmışlardır.

1. Alerjik Hastalıklara İyi Gelir

Çörek otunun astım ve alerjik hastalıklar üzerindeki etkilerini gözlemlemek için yapılan 14 preklinik, solunum fonksiyonları, semptomlar ve laboratuvar tetkiklerinin dahil olduğu 7 klinik çalışmada iyileşme görülmüştür.

Çörek otu yağının içerisinde yer alan bileşenlerin kalsiyum kanalını bloke ederek, spazmolitik ve bronkodilatör aktivitesini sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca Almanya’da 600 hasta üzerinde çörek otu yağı etkilerinin araştırıldığı çalışmada, toz alerjisi, akne, nörodermatit, astım ve bağışıklık sistemi yetmezliği gibi alerjik hastalıkların %70’inin tedavi edildiği görülmüştür.

Yapılan bir başka çalışmada, 152 alerjik rinit, bronşiyal astım, atopik egzama hastasına 40-80 mg/gün dozda çörek otu yağı kapsülü verilerek hastalıkların semptomlarına göre değerlendirildi. Çörek otu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde etkili olduğuna ve yardımcı ajan olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

Çörek otu tohumlarının biyoaktif bir izolatı olan ditimokinon salgılanmasını engellediği, anti enflamatuar oluşuyla nefes borusuna spazmolitik (genişleterek gevşetme) etki yaptığı bulunmuştur. Bu özellikle nefes darlığının tedavisine önemli bir katkı sağlayacaktır.

2. Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan bilimsel çalışmalar çörek otu yağının asıl bileşeni olan timokinonun çeşitli kanser hücresine üzerinde etkili olabileceğini, beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücrelerinin, programlanmış hücre ölümünü sağlayarak apoptozu etkilediğini göstermiştir.

Çörek otu yağı, güçlü anti-proliferatif, pro-apoptotik, anti-oksidan, antimutajenik ve anti-metastatik özelliklere sahiptir. Çörek otu yağı üzerinde yapılan çalışmalar, laboratuvar farelerinde tümörlerin metastazını azaltmıştır. Ayrıca kanserli hücreleri öldürmek için kullanılan kemoterapi ilaçları ve radyasyonun dokuya verdiği zararlı etkileri azaltmaya yardımcı olmuştur.

3. AİDS Tedavisinde Etkilidir

Son yıllarda AİDS üzerine yapılan çalışmalarda çörek otu bitkisinin katil hücre aktivitesini arttırmaya yardımcı olduğu ve bastırıcı t-lenfosit hücre miktarında da olumlu etkiler gösterdiği anlaşılmıştır. Bu etkilerin bağışıklık sistemi üzerinde faydalı sonuçları alınmıştır.

4. Sperm Sayısını Arttırabilir

Anormal sperm ve infertilitesi (üreme sistemi hastalığı) olan erkekler üzerinde yapılan plasebo etkili klinik çalışmasında sperm sayısını ve hacmini artırabildiği görülmüştür.

5. Bakteriler Üzerinde Etkilidir

Mısırlı uzmanların yaptığı bazı çalışmalarda Gr (+) ve Gr (-) bakteriler üzerinde bitkinin bazı bakteri türlerine üzerinde olumlu anti-bakteriyel etki gösterdiği tespit edilmiştir.

6. Kan Sulandırıcı Özelliğe Sahiptir

Suudi uzmanlar tarafından yapılan çalışmaların sonucunda, çörek otlu un ile beslenen farelerde, kanın pıhtılaşmasında yer alan maddeleri arttırdığı, ancak bununla birlikte kanın pıhtılaşma zamanının uzadığı sonucuna varmıştır. Ayrıca antitrombotik aktivite özelliği gösterdiği ve pıhtı oluşum sürecini geciktirdiği tespit edilmiştir.

7. Enfeksiyon Oluşmasını Önler

İngiltere King’s Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda çörek otunda bulunan uçucu yağların anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuvar etki göstererek bazı mikropları yok ettiği ve düzenli kullanımla iltihabı önleme özelliği olduğu kanısına varıldı.

8. Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Çörek otu yağı, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık, şişkinlik ve mide rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Kan şekerini dengelediği için tokluk hissi verir ve iştahı azaltır. Bu etkileri ile kilo kontrolüne yardımcı rol oynar.

Obez kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada risk faktörlerini azaltabileceği belirtilmiştir. 8 hafta süren bu çalışmada bir gruba plasebo ve diğer gruba ise çörek otu yağı içeren düşük kalorili diyet uygulanmış. Diyet sonunda çörek otu yağı kullanan grubun ağırlık, bel çevresi, trigliserit seviyelerinde daha fazla azalma görülmüştür.

9. Mantar Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Çörek otu yağı, Candida albicans gibi pek çok mantar türüne karşı antifungal etkisi göstermektedir. Fareler üzerinde antifungal etkisinin araştırıldığı bir çalışmada, Candida albicans inokulasyonu (aşılama) yapıldıktan 24 saat sonra başlanan ve çörek otu yağı ile 3 gün devam eden tedavi sonucunda mantarın büyüme derecesinde anlamlı oranda azalma inhibe tespit edilmiştir.

Çörek otu tohumu, Nigella sativa Escherichia coli, Bacillus subtilis, Streptococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa gibi pek çok bakteriye karşı antibakteriyel etki göstermektedir.

10. Kan Basıncını Azaltır

Çörek otu yağı, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin çörek otu yağını kullanması ilacın etkileri güçlendirebilir. Antibiyotik ilaçlarla (streptomycin ve gentamicin) birlikte kullanılması ise anti bakteriyel etkileri arttırdığı tespit edilmiştir.

11. Yüksek Kolesterolü Düşürür

Çörek otu yağı, yüksek kötü kolesterolü düşürerek, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olabilecek linoleik asitler ve oleik asit yağ asitleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Yapılan bir çalışmada, her gün düzenli olarak 2 gr çörek otu yağının, 12 hafta boyunca tüketilmesi sonucu alınan analiz raporlarına göre hem toplam kolesterolü hem de LDL kötü kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

12. Eklem ve Kas Ağrılarını Hafifletir

Çörek otu yağı, romatoid artrit semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir. 2016 yılında yapılan küçük bir immünolojik araştırmasında hafif ve orta romatoid artritli 43 kadından bir gruba her gün çörek otu yağı kapsül diğer gruba plasebo verilmiştir. Bir ay sonunda çörek otu yağı verilen gruptaki kadınların kanındaki inflamasyon seviyesinde ve şişmiş eklemlerde azalma görülmüştür.

13. Burun ve Sinüs Hastalıklarına İyi Gelir

Alerjilerin tedavisinde umut vaat eden çörek otu yağı ile ilgili yapılan bir çalışmada burun tıkanıklığı, kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma bulgularını iki hafta içerisinde azalttığı görülmüştür.

2018’de yayınlanan başka bir çalışmanın raporunda sinüzit tedavisine de çörek otu tohumlarının yardımcı olup olamayacağını analiz edilmiştir. Çalışma sonunda çörek otu yağının, anti-enflamatuar, antioksidan, antihistaminik, immün modülatör, antimikrobiyal ve analjezik etkileri ile tedavinin terapötik potansiyeli olduğu ifade edilmiştir.

14. Diyabet

Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler dergisinin 2015 yılındaki incelemesine göre çörek otu yağının diyabetli hastalar fayda sağlayabileceği ifade edilmiştir. 2. araştırmacılar ise daha önce yayınlanan diyabet çalışmalarını analiz ederek kan şekerini düşürdüğü ancak kolesterol düzeylerini arttırmakla birlikte, kesin sonuç için klinik çalışmaların gerekliliğini belirtmişlerdir. 2017’de yayınlanan bir başka araştırma raporu da daha önceki alınan verileri doğrulamıştır.

15. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çörek otu yağı, sağlıklı doymamış yağ asitleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Omega 3 ve omega 6’lar yağ asitlerinin mükemmel dengesi sayesinde prostaglandin E1 denen yağ bileşenleri üreterek bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Kan damarlarının genişlemesine ve yüksek tansiyonu önlenmesine etki eder. Bronşları açarak alerjik astım oluşumunu engeller.

16. Astım Hastalığına İyi Gelir

Çörek otu yağının Anti-inflamatuar özelliği, astım semptomların azalması ve iyileşme noktasına kadar uzanan bir etkiye sahip olabileceği belirtilmiştir. Nefes yollarındaki inflamasyonu azaltarak bronşit semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ön araştırmalar, çörek otu yağının astıma fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. 2017 yılında yayınlanan Fitoterapi Araştırması’nda çörek otu yağı kapsüllerinden alan astım hastalarının plasebo grubuna kıyasla astımı kontrol altına almada önemli bir iyileşme kaydettiği görülmüştür.

17. Mide Hastalıklarında Azalma Gösterir

Çörek otu yağı, mide ağrısı, kramplar, şişkinlik, gaz ülser insidansı gibi sorunlarını hafifletmesine ve azalmasına yardımcı olabilir. Sıçanlar üzerinde çörek otu yağının koruyucu etkisi etanol ile indüklenmiş ülser üzerinde yapılan incelemede, yağ uygulanan grupta glutatyon düzeyinin arttığı, peptik ülser oluşumunda histamin içeriğinin azaldığı ve müsin etkisinin arttığı görülmüştür. 2003 yılında El-Ahbar’ın yaptığı bir çalışmada yağın, TQ’nun iskemi-reperfüzyon hasarına (doku hasarı) bağlı gelişen gastrik mukozal lezyonları üzerinde koruyucu etkisi olduğu görülmüştür.

18. Karaciğer Fonksiyonlarına Yardımcı Olabilir

Kullanılan ilaçların, toksinlerin, kimyasal maddelerin ve vücuda dışarıdan alınan yabancı maddelerin etkileri karaciğer tarafından nötralize edilerek vücuttan atılmaya çalışılır. Çörek otu yağının aktif bileşenleri sayesinde karaciğerde oluşan hasarın girmesini ve toksik madde oluşumunu engelleyerek karaciğeri korur. Ayrıca yapılan çalışmalarda beş gün kullanılan çörek otu yağının radyasyona bağlı oluşturulan DNA hasarına karşı koruyucu etkileri olduğu görülmüştür.

19. Sinir Hastalıklarına Karşı Koruyucudur

Çörek otunda bulunan timohidrokinon bileşeni, enzimatik reaksiyonu ile beyinde sinir iletiminde görevli nörotransmitter olan asetilkolin aktivitesini artırarak, konsantrasyon zorluğu yaşayan kişilerin kolay odaklanmasını sağlar. Ayrıca hafızayı da güçlendirerek, sinir sistemi hastalıklarından olan alzeihmer ve parkinsona karşı koruyucu özellikler gösterir.

20. Kolon Kanserini Önler

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan bazı çalışmalarda kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bulunan çoklu doymamış yağlar ve çok sayıda antioksidan, vücut içindeki serbest radikal aktivitenin azaltılmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan timokinon bileşeni, tümör oluşumuna ve kanserli hücrelerin yayılmasına karşı önlem alır.

21. Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Yağ içerisinde bulunan oleik, palmitik, miristik, linoleik asitlerin kolestrol seviyesini dengeleyerek, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu durumda ateroskleroz, tansiyonu düşürür, kalp ve inme riskini azaltır.


Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Sivilce oluşumunu önler ve sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sedef ve egzama hastalığının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri açarak cildi temizler.
 • İnce çizgileri ve kırışıkları giderir.
 • Ciltteki koyu lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Ciltte mantar enfeksiyonu oluşmasını önler.
 • Cilt kanseri kanseri gelişimini yavaşlatır.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçı kökten uca besleyerek güçlendirir ve saç dökülmesini önler.
 • Kuru saç derisini nemlendirir ve kepeği giderir.
 • Saçın erken beyazlamasını önler.
 • Saç tellerini yumuşatır.
 • Saçlı deride fazla yağ oluşmasını önler.
 • Saç derisini kir ve yağdan arındırarak temizler.
 • Saçı çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Saçın daha hızlı, güçlü ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Saç derisinde mantar ve enfeksiyon oluşumunu engeller.
 • Saça parlak ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.
 • Saç derisindeki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Daha fazla kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.