İsiliğe İyi Gelen Kremler

20.07.2017
İsiliğe İyi Gelen Kremler

İsilik bebeklerde sıklıkla görülen ancak nemli havalarda yetişkinlerde de oluşan döküntülerdir. Kapalı olan gözenekler, derinin altındaki terleri tuttuğunda isilik döküntüsü oluşur. Vücudun ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşan isilik, özellikle yaz mevsiminde, nemin de artması ile sıklıkla görülür. Ancak kış aylarında da isilik görülebilir.

Aşırı derecede kaşıntı ve kırmızı döküntü halindedir. Kendiliğinden geçebileceği gibi iyileşmediği durumlarda tıbbi ilaçlara da doktor kontrolünde başvurmak gerekir. Yapılabilecek en iyi yöntem, cildi serin tutup, terlemeyi önlemektir. Obezite ve aşırı hareketsizlik, kat kat giyinmek, ya da ısıtıcının yanında sürekli oturmak isiliğe neden olabilir. Özellikle bebeklerde, ter bezleri tam olarak gelişmediği için isilik görülebilir.

İsilik vücutta çok küçük kırmızı, pembe sivri uç darbeler şeklinde cilt lekeleri olarak görülür. Özellikle yüz, boyun, karın ve sırt, kasık bölgesi, göğüs altı, dirsek kıvrımları ve kalçalarda görülür. İsiliğin tedavisinde ise; daha fazla terlemeyi önlemek gerekir. Cildi tahriş etmemek, pamuklu kıyafetler tercih etmek gerekir. Soğuk kompresler, ılık duş da isiliğin iyileşme sürecini hızlandırır. İsilik tedavisinde hangi kremler kullanılabilir?

Hametan Krem

Hametan Krem

Bebeklerin, çocukların pişiklerinde rahatlıkla kullanılabileceği gibi isilik de de kullanılabilir. 1. Ve 2. Derece yanıklarda, cilt yanıklarında , kurumuş ve çatlamış cildin bakımında ve korunmasında kullanılır. Güneş yanıkları, çizik, kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarında da kullanılır. İsilik olan bölgeyi temizledikten sonra, ince tabaka şeklinde Hematen kremi sürerek iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bepanthol Krem

Bepanthol Krem

Pişik, isilik, yanık gibi pul pul dökülen, kızaran, çatlayan, gerginleşen cilt bölgelerinde kullanılabilir. Bepanthol krem, su bazlı yapısı sayesinde kolayca sürülebilir. Cildin yenilenmesini sağlar. İsilik, döküntü rahatsızlığınız varsa günde bir iki kez kullanarak cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Elecon Krem

Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan ve cilt üzerine uygulanan bir ilaçtır. Kuru ve kaşıntılı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Stilex

Deriye sürüldüğünde bölgesel iltihap, alerji, ve kaşıntıyı gidererek bölgesel uyuşma sağlayan bir ilaçtır. İsilik döküntüsü tedavisinde kullanılan etkili losyonlardan biridir. Kurdeşen, kaşıntı, böcek ısırması, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda etkilenen bölgeyi iyileştirip, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için kullanılır.

Kalmosan Losyon

Ağrı kesici özelliği bulunan losyon, kaşıntı önleyici ve iyileştiricidir. Yumuşatıcı özelliği vardır. Böcek ve sinek ısırması, arı sokması ve basit cilt tahrişlerine bağlı kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesi için kullanılmaktadır. Her kullanımda kullanmadan önce mutlaka çalkalanıp ince bir tabaka halinde bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Fenistil Jel

Fenistil Jel

Alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırmaları, yüzeysel hafif yanıklar, güneş yanıkları, iltihabı olmayan cilt hastalıklarına bağlı kaşıntılar ve kurdeşen tedavisinde kullanılır. Fenistil jel, cilde sürüldüğünde birkaç dakika içinde tahrişi ve kaşıntıyı geçirir.

Belirtilen ilaçları doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanmak gerekir. Ayrıca isilik olan bebek ya da yetişkini serin tutmaya özen göstermek gerekir. Yaz aylarında klima, vantilatör, pencere, kapı ne varsa açıp bulunulan ortamı serin tutmak gerekir. Kış aylarında ise ince pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Üst üste, kat kat giydirmekten kaçınmak gerekir. Ilık su ile sık sık duş aldırmak da isiliğin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.