Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Tırnak batması için hangi doktora gidilir ? Tırnak batmasına hangi poliklinik bakar ? Tırnak batması için hangi bölüme gidilir ?

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Tırnak batması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tırnak batmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Tırnak Batması Nedir ?

Tırnağın keskin tarafının tırnağın yan kısmına batması sonucu meydana gelen ağrıya tırnak batması denir. Tırnak batması sorunu hemen herkesin ayağında meydana gelen bir sorundur. Tırnak batması sorunu için yapılması gereken bazı durumlar vardır. Eğer bunlar yapılırsa sorun ortadan kalkar.

Tırnak Batması Nedenleri

  • Ayağı fazla sıkan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabıların hepsi ayaklara basınç yaptığından tırnaklara yana doğru batma sorununa neden olur.
  • Tırnakların biçimsiz bir şekilde kesilmesi durumu da aynı şekilde tırnakların deriye gömülmesine neden olur.
  • Tırnak mantarı sorunu tırnağın biçimsiz, geniş ve kalın olmasına neden olur. Bu durumda tırnakların deriye gömülmesine yani tırnak batmasına neden olur.
  • Futbol oynamak, ayak zedelenmesi tırnak kırılması gibi durumlar tırnak batması için birer tehdittir.
  • Kimi zamanda tırnakların yapısı bile tırnak batması sorununa neden olur.  ayrıca ailede daha önceden tırnak batması orunu varsa bu durumda sizde de tırnak batması sorunun olma olasılığı yüksektir.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batması belirtileri arasında ilk başta tırnakların yana doğru derinin içine girmiş olması yer alır. Daha sonra tırnağın batmasının ilk aşamasında tırnak battığı yerde önce şişlik daha sonra kızarıklık belirtisi yaratır. Ayrıca belirtiler arasında ağrı, sarımsı bir şekilde iltihap gibi sorunlarda baş gösterir.

Tırnak Batması Tedavisi

  • İlk yapmanız gereken doğru bir şekilde tırnak kesmek olsun. Daha sonra iyi bir ayakkabı seçimi ile tırnak batması yaşanmayacaktır.
  • Ayrıca günde dört kere ayağınızı sıcak suda bekletmeniz de aynı şekilde tırnak batması sorununu ortadan kaldıracaktır.
  • Ayak mantarı sorunu yaşanırken iltihaplanma da olacaktır. Bunun için ayağınızı günde iki kere sabunlu suda yıkayınız.
  • Tırnak batması sorunu için doktora gitmeniz gerekirse doktora gidiniz. Ama eğer tırnağınız deriye çok batmamışsa tırnağınızı siz kendinizde kaldırabilirsiniz. Bu durum daha iyi sonuç verecektir.
  • Tırnak batması sorunu için son olarak sirkeli suda yıkama işlemi de iyi sonuç vermektedir. Bunu da deneme yoluna gidiniz.

Tırnak batması için hangi doktora gitmeyelim ? Tırnak batması hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git