Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

16.08.2017
Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

Defne, her mevsim yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Oldukça güzel kokuludur, ayrıca yapraklarının kullanım alanı oldukça geniştir. Yemeklere lezzet kattığı için sık kullanılan bir bitki türüdür, ayrıca yaprakları da yine yemekleri süslemek ve tat vermek için kullanılır. Bunun yanı sıra alternatif tıp alanında da kullanım alanı oldukça geniştir. Önce kurutulur ve hemen ardından salça yapılırken beraber pişirilir. Defne ağacı genellikle Akdeniz ve Okyanus iklimi olan bölgelerde yetişir. Dona oldukça duyarlıdır, kaynağı ise Doğu Akdeniz bölgesidir.

Defne, Akdeniz’e özgü bir bitkidir ve genellikle 2-6 metre boyuna kadar ulaşabilir. Gövdesi 2–4 cm genişliğinde yapraklarının şekilleri mızrak ucu gibi, kenarları dalgalı, üst yüzleri koyu yeşil, alt yüzleri açık yeşil ve kokuludur. Çiçekleri açık sarı veya yeşil renkli olabilir. Genellikle 4-5 tane çiçek beraber çıkarak bir öbek oluştururlar. Siyah bir yemiş şekline meyveleri bulunur ve tek tohuma sahiptir. Kireçli, humuslu ve taze toprakta yetişir. Ayrıca soğuk havaya karşı da oldukça hassastır. Kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan bu bitki, sıcağı sevdiğinden güneş alan yerlerde yetiştirilmelidir.

Bu ağaçtan elde edilen defne yağı,  defne meyvelerini sıkarak elde edilen bir yağdır. İçeriğinde %95 yağ asitleri ve %5 esansiyel yağlar bulunmaktadır. Bu yağ 30 °C ‘de kolaylıkla eriyebilen bir yağdır ve en çok sabun üretiminde kullanılmaktadır. Kozmetik sanayinde de cilt nemlendiricisi olarak kullanılır. Defne yaprağının antioksidan, ağrı kesici, anti inflamatuar ve antikonvulsant (antiepileptik) faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden tıpta da sıkça kullanılmaktadır.

Yunan mitolojisinde, Apollon’un simgesidir. Antik Yunanistan’da ve Roma’da galipler ve şairler tarafından hep Defne yaprakları kullanılmış, çelenk ve taçlar bu yapraklardan yapılmıştır. Ayrıca yine o dönemde modern olimpiyatların başlangıcı olan Pitik yarışmalarında ödül olarak defne tacı verilirdi. Bu ağaç yaz kış yeşil kaldığı için ölümsüzlüğün simgesi olarak bilinmektedir.

Defnenin birçok farklı türü vardır. Yemek yapımında kullanılan defne yaprakları Akdeniz bölgesi kökenlidir, Kaliforniya defnesi olarak bilinen defne daha kuvvetli bir koku vermektedir. Hint defnesi ise diğerlerine göre daha farklıdır ve kokusu daha çok Çin tarçınına benzer. Arabistan defnesi, yaban defnesi, dikenli defne, dağ defnesi ve koyun defnesi gibi bilinen bazı türleri ise zehirlidir.

Defne yağı, bu ağaçtan toplanan meyvelerden soğuk baskı yöntemi ile elde edilir. Kazanda toplanan meyveler su ile 2-3 saat boyunca kaynatıldıktan sonra çekirdeklerinden ayrılmış olan meyveler kazanın dibine doğru çöker. Bunlar birbirinden ayrıldıktan sonra elde edilen yağ dinlenmeye bırakılır ve bu süre içerisinde yağ iyice dibe çöker. Son olarak tekrar ayırma işlemi yapılır.

Doğal bir yağ molekülüdür. Çok zengin nemlendirici özelliği olduğu için bu yağ, cildi ve saçı nemlendirmeye fazlasıyla yardım eder. Ayrıca doğal nemini de korurken cilt yaşlanmasını geciktirir. Cilt ve saç sağlığının yanı sıra vücuda da oldukça faydası olan defne yağı anti bakteriyel ve anti inflamatuar etkileri sayesinde vücutta iltihap ve enfeksiyon oluşumunu engellerken zararlı bakterileri öldürür. Hem dahili hem de harici şekillerde kullanılabilmektedir.

Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Enfeksiyon tedavisine yardımcı olur

Defne yağı, vücutta iltihap oluşumunu önler ve enfeksiyon tedavisine yardımcı olur. Bademcik şişmesi, bademcik iltihabı ve ağız içerisinde oluşan iltihaplara iyi gelir. Anti inflamatuar özelliği sayesinde arı ve böcek sokmasından kaynaklanan enfeksiyonu iyileştirir.

2. Ter kokusunu giderir ve terlemeyi önler

Özellikle yaz mevsiminde havaların ısınması ile birlikte aşırı terleme oluşur. Terleyen bölgelere ince bir tabaka şeklinde defne yağı sürülmesi, aşırı terlemeyi ve ter kokusunu önlemeye yardım edecektir.

3. Gaz oluşumunu önlemeye yardım eder

Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde meydana gelen sindirim problemleri nedeniyle oluşan gaz ve şişlikleri giderir. Özellikle bebeklerde görülen gaz sancılarını gidermeye yardımcı olmak için bebeklere 1-2 damla defne yağı içirilebilir.

4. Kan şekerini dengeler

Tüketilen salataların içerisine zeytinyağı ile birlikte 1 damla defne yağı eklendiğinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

5. Solunum sistemini düzenler

Sinüzit ve boğaz ağrısı nedeni ile oluşan ağrı ve burun tıkanıklığına iyi gelir. Boğaz bölgesine defne yağı sürülmesi, boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olur.

6. Yüksek ateşi düşürür

Salgın hastalıklar nedeniyle yükselen ateşi düşürmeye yardım eder. Soğuk algınlığı ve grip ile birlikte ortaya çıkan enfeksiyonu azaltır, terlemeyi arttırır ve vücut ısısını dengeler.

7. Doğal bir antibiyotik görevi görür

Defne yağı, anti inflamatuar özelliği ile vücuttaki zararlı bakteri, mikrop ve mantarın gelişmesini önler ve yok eder. Antiseptik özelliği sayesinde kaza sonucu oluşan yarayı, yara izini, deride su toplayan kabarcıkları veya yanıkları iyileştirir.

8. Sakinleştirici etkisi vardır

Sakinleştirici etkisi olduğundan depresyon, epilepsi veya sinirsel bozuklukların yarattığı etkileri vücuttan uzaklaştırır.

9. Uykusuzluğa iyi gelir

Vücuttaki yorgunluğu alarak uyku problemine doğal çözüm sağlar. Uykudan önce tüketildiğinde veya tütsü olarak kullanıldığında kaliteli uyku uyunmasına yardım eder.

10. Kas gevşetici etkisi vardır

Güçlü bir kas gevşetici olan defne yağı, kan dolaşımını hızlandırır ve damarları büzer. Bu yüzden özellikle baş ağrısı ve migren gibi sorunlarda defne yağı ile masaj yapılarak rahatlama sağlanabilir.

11. Doğal böcek ilacıdır

Keskin ve acı bir kokuya sahip olduğu için doğal bir böcek ilacı olarak kullanılabilir.

12. Bağırsak parazitlerini yok eder

Bağırsaklardaki parazitleri ve zararlı mikropları öldürmeye yardım ederken çeşitli hastalıkların oluşmasını engeller. Ayrıca ülser, mide ağrısı ve basur tedavisine yardımcı olur.

13. Dolaşım sistemi üzerinde etkilidir

Defne yağının kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği vardır. Damarların büzülmesini sağlar, böylece sinir sisteminin gevşeyip, kasılması üzerinde etkin rol oynar. Aynı zamanda kalp sağlığını korur ve  kolesterol seviyesini düzenler.

14. Ayak kokusunu gidermeye yardım eder

Defne yağının güzel ve etkili kokusu sayesinde ayak kokusunun giderilmesine yardım eder. Anti fungal özelliği sayesinde ayakta oluşan mantarların tedavisinde kullanılır. Suyun içerisine birkaç damla defne yağı damlatarak hazırladığınız karışımla ayaklarını temizleyebilirsiniz.

15. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir

Vücutta oluşan ortopedik rahatsızlıklara iyi gelir. Özellikle artrit ve romatizmanın verdiği ağrı ve acıyı dindirmeye yardım eder. İncinme, burkulma gibi eklemlerde meydana gelen sakatlıklar üzerinde de etkilidir.

16. Sindirim sistemini düzenler

Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Spazm çözücü ve hazmettirici özelliği ile mide hastalıkları üzerinde etkilidir.

17. Cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlar

Ciltte hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardım eder. Zengin içeriği ile cildin erken yaşlanmasını önler ve ciltte oluşan kırışıklıkları yok eder.

18. Cildi besler ve nemlendirir

Defne yağı, cildi besleyerek yumuşatır ve cilt kuruluğuna doğal çözüm sağlar. Cildi zararlı toksinlerden ve mikroplardan arındırır.

19. Cilt hastalıkları iyileştirir

Sedef, egzama, sivilce, tahriş, isilik, alerjiye bağlı kaşıntı gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bebeklerde pişik oluşumunu önler ve pişik tedavisinde kullanılır. Cildin daha canlı görünmesini sağlar.

20. Cilt lekelerini yok eder

Kan dolaşımını hızlandırarak cildi yenilediği için sivilce, akne ve güneşten kaynaklanan cilt lekelerini yok eder.

21. Akne ve sivilceler üzerinde etkilidir

Ciltteki sebum miktarını dengelemeye yardım eden defne yağı, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile sivilce ve aknelere yol açan bakterileri yok eder.

22. Cildi onarır ve yeniler

Yaşlanmadan, kötü beslenmeden ve sağlıksız yaşam koşullarından kaynaklanan cilt problemlerinin onarılmasına yardım eder. İçeriğinde bulunan vitamin, antioksidan besinler ve mineraller sayesinde cilt onarımına katkı sağlayarak cildi yeniler.

23. Çatlak ve selülit görünümünü azaltır

Defne yağı, hızlı kilo alıp vermekten, boy uzamasından, yara ve yanık izlerinden oluşan çatlaklıkların görünümünü düzenli kullanıldığında azaltmaya yardım eder. Kan dolaşımı sorunundan kaynaklanan selülit görünümünü de yok etmeye yardım eder. Kan dolaşımını hızlandırdığı için düzenli olarak masaj ile kullanıldığında gözle görülür etki sağlar.

24. Cildi temizler

Defne yağı, cildin daha aktif ve canlı görünmesini sağlar. Tonik etkisi ile cildi derinlemesine temizleyerek toksinlerden arındırır.

25. Saç dökülmesini engeller

Defne yağının içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde saçın diplerine etki ederek saç dökülmesini önler. Saç derisini nemlendirir ve saçı güçlendirerek saç kaybını azaltır.

26. Kepeği yok eder

Kuru saçlarda yumuşaklık sağlar ve saç derisini derinlemesine besleyerek saçta kepeği arındırmaya yardımcı olur.

27. Saçın sağlıklı uzamasını sağlar

Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede saç foliküllerini uyararak yeni saç oluşumuna ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

28. Saç derisi enfeksiyonlarını tedavi eder

Defne yağının anti inflamatuar, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde saç derisi enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur. Saçlı deride enfeksiyon olarak ortaya çıkan mantar, bakteri, virüs ve parazitleri yok eder. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde saç derisinde görülen enfeksiyonu azaltır.

29. Saça canlı ve parlak bir görünüm kazandırır

Çeşitli dış etmenlere bağlı olarak görülen mat ve cansız saçların eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Fazla işlem nedeniyle hasar alan saçları onarmaya yardım eder. Düzenli kullanımında kuru ve mat saçları canlı ve parlak bir görünüme kavuşturur.

30. Saç derisindeki sebumu dengeler

Saç diplerinde sebum dengesinin sağlanmasına yardım eder. Yağ fazlalığını saçlardan uzaklaştırır ve saçların koparak dökülmesini engeller. Saç diplerini nemlendirir ve düzenli kullanımında saçlara doğal bir ışıltı sağlar.

31. İnce ve kırık saçları güçlendirir

Saçların diplerine etki ederek saçları kökten uca besleyerek güçlendirir. Saç kırıklarını onarmaya yardımcı olurken, saçların daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunmasına yardımcı olur.


Defne Yağının Cilde Faydaları

 • Cildi yenileyerek cildin erken yaşlanmasını önler.
 • İnce çizgileri, kırışıklıkları ve kaz ayaklarını yok eder.
 • Kuru cildi nemlendirerek yumuşatır.
 • Cildi derinlemesine temizleyerek etkili bakım sağlar.
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kızarıklık, tahriş ve kaşıntıyı hafifletir.
 • Bebeklerde pişiğe iyi gelir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, selülit ve çatlak görünümünü yok eder.
 • Sivilce, akne, yara izi ve cilt lekelerini giderir.

Defne Yağının Saça Faydaları

 • Saçı derinlemesine besler ve güçlendirir
 • Kuru saç derisini nemlendirir ve kepeği yok eder
 • Saç dökülmesini önler ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar
 • Saç derisi enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur
 • Saç derisinde yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizler.
 • İnce ve kırık saç tellerini onarır ve güçlendirir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.