Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

16.08.2017
Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

Defne, her mevsim yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Oldukça güzel kokuludur, ayrıca yapraklarının kullanım alanı oldukça geniştir. Yemeklere lezzet kattığı için sık kullanılan bir bitki türüdür, ayrıca yaprakları da yine yemekleri süslemek ve tat vermek için kullanılır. Bunun yanı sıra alternatif tıp alanında da kullanım alanı oldukça geniştir. Önce kurutulur ve hemen ardından salça yapılırken beraber pişirilir. Defne ağacı genellikle Akdeniz ve Okyanus iklimi olan bölgelerde yetişir. Dona oldukça duyarlıdır, kaynağı ise Doğu Akdeniz bölgesidir.

Defne, Akdeniz’e özgü bir bitkidir ve genellikle 2-6 metre boyuna kadar ulaşabilir. Gövdesi 2–4 cm genişliğinde yapraklarının şekilleri mızrak ucu gibi, kenarları dalgalı, üst yüzleri koyu yeşil, alt yüzleri açık yeşil ve kokuludur. Çiçekleri açık sarı veya yeşil renkli olabilir. Genellikle 4-5 tane çiçek beraber çıkarak bir öbek oluştururlar. Siyah bir yemiş şekline meyveleri bulunur ve tek tohuma sahiptir. Kireçli, humuslu ve taze toprakta yetişir. Ayrıca soğuk havaya karşı da oldukça hassastır. Kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan bu bitki, sıcağı sevdiğinden güneş alan yerlerde yetiştirilmelidir.

Bu ağaçtan elde edilen defne yağı,  defne meyvelerini sıkarak elde edilen bir yağdır. İçeriğinde %95 yağ asitleri ve %5 esansiyel yağlar bulunmaktadır. Bu yağ 30 °C ‘de kolaylıkla eriyebilen bir yağdır ve en çok sabun üretiminde kullanılmaktadır. Kozmetik sanayinde de cilt nemlendiricisi olarak kullanılır. Defne yaprağının antioksidan, ağrı kesici, anti inflamatuar ve antikonvulsant (antiepileptik) faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden tıpta da sıkça kullanılmaktadır.

Yunan mitolojisinde, Apollon’un simgesidir. Antik Yunanistan’da ve Roma’da galipler ve şairler tarafından hep Defne yaprakları kullanılmış, çelenk ve taçlar bu yapraklardan yapılmıştır. Ayrıca yine o dönemde modern olimpiyatların başlangıcı olan Pitik yarışmalarında ödül olarak defne tacı verilirdi. Bu ağaç yaz kış yeşil kaldığı için ölümsüzlüğün simgesi olarak bilinmektedir.

Defnenin birçok farklı türü vardır. Yemek yapımında kullanılan defne yaprakları Akdeniz bölgesi kökenlidir, Kaliforniya defnesi olarak bilinen defne daha kuvvetli bir koku vermektedir. Hint defnesi ise diğerlerine göre daha farklıdır ve kokusu daha çok Çin tarçınına benzer. Arabistan defnesi, yaban defnesi, dikenli defne, dağ defnesi ve koyun defnesi gibi bilinen bazı türleri ise zehirlidir.

Defne yağı, bu ağaçtan toplanan meyvelerden soğuk baskı yöntemi ile elde edilir. Kazanda toplanan meyveler su ile 2-3 saat boyunca kaynatıldıktan sonra çekirdeklerinden ayrılmış olan meyveler kazanın dibine doğru çöker. Bunlar birbirinden ayrıldıktan sonra elde edilen yağ dinlenmeye bırakılır ve bu süre içerisinde yağ iyice dibe çöker. Son olarak tekrar ayırma işlemi yapılır.

Doğal bir yağ molekülüdür. Çok zengin nemlendirici özelliği olduğu için bu yağ, cildi ve saçı nemlendirmeye fazlasıyla yardım eder. Ayrıca doğal nemini de korurken cilt yaşlanmasını geciktirir. Cilt ve saç sağlığının yanı sıra vücuda da oldukça faydası olan defne yağı anti bakteriyel ve anti inflamatuar etkileri sayesinde vücutta iltihap ve enfeksiyon oluşumunu engellerken zararlı bakterileri öldürür. Hem dahili hem de harici şekillerde kullanılabilmektedir.

Defne Yağının Vücuda Faydaları

1. İltihapların giderilmesine yardım eder

Bademcik şişmesi, bademcik iltihapları sorunu, vücutta, ağız içi ve dişlerde oluşan iltihap problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Defne yağı vücutta iltihap oluşumunu önlerken aynı zamanda  var olan iltihapları kurutucu etki gösterir. Ayrıca anti inflamatuar etkisi sayesinde arı ve böcek sokmasından kaynaklanabilecek olan enfeksiyonları da engeller.

2. Ter kokusunu ve terlemeyi önler

Özellikle yazın meydana gelen aşırı terleme durumunun kaynağı bir hastalık olmayan kişiler için  terleyen bölgelere ince bir tabaka şeklinde defne yağı sürülmesi aşırı terlemeyi ve ter kokusunu önlemeye yardım edecektir.

3. Gaz oluşumunu önlemeye yardım eder

Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde meydana gelen sindirim problemleri nedeniyle oluşan gaz ve şişlikler üzerinde mucizevi etkileri vardır.  Özellikle bebeklerde görülen sancıları gidermeye yardımcı olmak için  1-2 damla defne yağı içirilebilir.

4. Kan şekerini dengeler

Tüketilen salataların içerisine zeytinyağı ile birlikte 1 damla defne yağı eklendiğinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kan şekerini kontrol altında tutmayı sağlar.

5. Solunum sistemini düzenlemeye yardımcı olur

Sinüzit ve boğaz ağrısı nedeni ile oluşan ağrı ve tıkanıklıklara iyi gelir. Bölgelere sürülerek ağrının azalmasına yardım eder.

6. Ateş düşürücüdür

Salgın hastalıklar nedeniyle yükselen ateşi düşürmeye yardım eder. Soğuk algınlığının ve gribin verdiği enfeksiyonları azaltarak terlemeyi arttırır ve vücut ısısını düzene sokar.

7. Doğal bir antibiyotik görevi görür

Anti inflamatuar etkiye sahip olduğu için vücuttaki  zararlı bakteri, mikrop ve mantar türlerinin yok olmasını veya büyümesini engeller. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde kaza sonucu oluşan bir izi, her türlüğü yarayı, deride su toplayan kabarcıkları veya yanıklar rahatça temizlenebilir.

8. Sakinleştirici etkisi vardır

Sinir sistemini yavaşlatıcı etkisi olduğundan depresyon, epilepsi veya sinirsel bozuklukların yarattığı etkileri vücuttan uzaklaştırır.

9. Uykusuzluğa iyi gelir

Vücuttaki yorgunluğu alarak, uyku problemini ortadan kaldırmaya yardım eder. Uykudan önce tüketildiğinde veya tütsü olarak kullanıldığında kaliteli uyku uyunmasına yardım eder.

10. Kas gevşetici etkisi vardır

Güçlü bir kas gevşetici ola bu yağ, kan dolaşımını hızlandırır ve damarları büzer. Bu yüzden özellikle baş ağrısı ve migren gibi sorunlarda defne yağı ile masaj yapılarak rahatlama sağlanabilir.

11. Doğal böcek ilacıdır

Keskin ve acı bir kokuya sahip olduğu için doğal bir böcek ilacı olarak kullanılabilir.

12. Bağırsak parazitlerini yok eder

Bağırsaklardaki parazitleri ve zararlı mikropları öldürmeye yardım ederken çeşitli hastalıkların oluşmasını engeller. Ayrıca ülser ve mide ağrısı tedavisine yardımcı olurken basur tedavisinde kullanılır.

13. Dolaşım sistemi üzerinde etkilidir

Bu yağın kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği vardır. Damarların büzülmesini sağlar, böylece sinir sisteminin gevşeyip, kasılması üzerinde etkin rol oynar. Aynı zamanda kalp sağlığını korur ve  kolesterol seviyesini düzenler.

14. Ayak kokusunu gidermeye yardım eder

Bu yağ güzel ve etkili kokusu sayesinde  ayak kokusunun giderilmesine yardım eder. Ayrıca anti fungal özelliği sayesinde ayakta oluşan mantarların tedavisinde kullanılır. Suyun içerisine birkaç damla defne yağı damlatıp, ayaklarınızı bir süre içerisinde bekletebilirsiniz.

15. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir

Vücutta oluşan ortopedik rahatsızlıkların, özellikle artrit ve romatizmanın verdiği ağrı ve acıyı dindirmeye yardım eder. Aynı zamanda incinme, burkulma gibi eklemlerde meydana gelen sakatlıklar üzerinde de etkilidir.

16. Sindirim sistemi üzerinde etkilidir

Çeşitli mide hastalıkları üzerinde etkilidir. Spazm çözücü ve hazmettirici özelliği vardır, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler.


Defne Yağının Cilde Faydaları

1. Yaşlanma karşıtıdır

Ciltte hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardım eder. Cildin genel sağlığı ve gençliğini korumasını sağlarken ilerleyen yaş nedeniyle oluşan kırışıklıklar ile savaşır. Vitamin, antioksidan besinler ve mineraller açısından çok zengin olduğundan cildin erken yaşlanmasını engeller.

2. Cildi besler ve nemlendirir

Bu yağ cildi besleyip yumuşatırken, cilt kuruluğu sorununa yardım eder. İçeriğindeki maddeler sayesinde cildi, ona zarar veren toksinlerden ve mikroplardan arındırır. Cilde nemlilik verir ve cildi yeniler.

3. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Sedef, egzama, sivilce, tahriş, isilik, alerjiye bağlı kaşıntı gibi çeşitli deri rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda bebeklerde pişik tedavisinde kullanılırken, pişik oluşumunu engeller, cildin daha canlı görünmesini sağlar.

4. Cilt lekelerini yok eder

Sivilce, akne ve güneşten kaynaklı lekelerden kurtulmaya yardım eder. Kan dolaşımını hızlandırdığı ve hücre bölünmesini arttırdığı için cilt lekelerinin yok edilmesini sağlar.

5. Akne ve sivilceler üzerinde etkilidir

Ciltteki sebum miktarını dengelemeye yardım eden defne yağı antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde sivilce ve aknelere yol açan bakterilerle savaşarak ciltten uzaklaşmalarını sağlar.

6. Cildi onarır ve yeniler

Yaşlanmadan, kötü beslenmeden ve sağlıksız yaşam koşullarından kaynaklanan cilt problemlerinin onarılmasına yardım eder. İçeriğinde bulunan vitamin, antioksidan besinler ve mineraller sayesinde hücre bölünmesini destekler ve cilt onarımına katkı sağlar.

7. Çatlak ve selülit görünümünü azaltır

Hızlı kilo alıp vermekten, boy uzamasından, yara ve yanık izlerinden oluşan çatlaklıkların görünümünü düzenli kullanıldığında azaltmaya yardım eder. Ayrıca dolaşım sorunundan kaynaklanan selülit görünümünü de yok etmeye yardım eder. Kan dolaşımını hızlandırdığı için düzenli olarak masaj ile kullanıldığında gözle görülür etki sağlar.

8. Cildi temizler

Defne yağı cildin daha aktif ve canlı görünmesini sağlarken, aynı zamanda derinlemesine temizleme sağlar. İyi bir tonik görevi görür. Cildi toksinlerden arındırır.


Defne Yağının Saça Faydaları

1. Saç dökülmesini engeller

İçinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde saçın en diplerine etki ederek saçlarınızın dökülmesini engeller. Saç derisini nemlendirir ve saç kaybını azaltır, daha güçlü olmasına yardım eder.

2. Kepekleri yok etmeye yardımcıdır

Saç derisini derinlemesine besleyerek saçlardan kepeği arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca kuru saçlarda yumuşaklık sağlar.

3. Saçın sağlıklı uzamasını sağlar

Saç diplerine etki ettiği için kan dolaşımını ve bölünmeyi hızlandırır. Aynı zamanda saç foliküllerini uyararak saç oluşumunu destekler ve saçların sağlıklı bir şekilde hızlı uzamasına katkıda bulunur.

4. Saç derisinde oluşan enfeksiyonları tedavi eder

Anti inflamatuar, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde vücuttaki iltihapları yok ederken saç derisinde oluşan kök iltihaplarını da tedavi etmeye yardım eder. Düzenli kullanımda saç derisinde görülen enfeksiyonları azaltır.

5. Saçlara canlılık ve parlaklık verir

Çeşitli dış etmenlere bağlı olarak görülen mat ve cansız saçların eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Ayrıca fazla işlem görmüş saçları onarmaya yardım eder. Düzenli kullanımında kuru ve mat saçları canlı ve parlak bir görünüme kavuşturur.

6. Saç derisindeki sebumu dengeler

Saç diplerinde sebum dengesinin sağlanmasına yardım eder. Yağ fazlalığını saçlardan uzaklaştırırken, saçların koparak dökülmesini engeller. Saç diplerini nemlendirirken, düzenli kullanımında saçlara doğal bir ışıltı sağlar.

7. Saçları güçlendirir

Bu yağ özünde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde, saçların diplerine ve boylarına etki ederek saçları güçlendirir. Kırıkları onarmaya yardımcı olurken, daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunmasına yardımcı olur.

8. Saç köklerini besler

Saç diplerine ve köklerine etki eden bu yağ, birçok saç problemine iyi gelirken saçları kökten uza besler. Aynı zamanda saç kırılmalarının engelleme konusunda çok faydalı olan bu yağ, çeşitli saç bakım ürünlerinin yerine rahatça kullanılabilir.


Defne Yağı Yan Etkileri

Bu yan etkiler görüldüğünde kullanımı bırakılıp mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  • Hamilelikte ve emzirme döneminde ne gibi etkilere sebep olduğu bilinmediğinden kullanılmaması gerekmektedir.
  • Cilde kullanılmadan önce mutlaka test edilmelidir, alerjik bir reaksiyon gösterdiği takdirde kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Fazla tüketildiğinde mide bulantısı ishal ve kusma gibi etkileri görülür.
  • Yakıcı ve keskin bir yağ olduğu için seyreltilerek kullanımı tavsiye edilir.
  • Kan şekeri seviyelerini etkilediği için özellikle diyabet hastalığı olan kişilerin bu yağı kullanırken vücutlarındaki kan şekeri seviyesini düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir.
  • Bu yağ sinir sistemini yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Bir nevi anestezi görevi de görebilir. Bu yüzden anestezi alınmasını gerektirecek herhangi bir durumun olması halinde ( ameliyat gibi) kullanımı en az 2 hafta önce bırakılmalı, sonrasında ise yine en az 2 hafta kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.