Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

Havuç, turuncu renkli bir kök sebzedir. Mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı renkleri de bulunur. Halk arasında gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi isimlerle de, çeşitli yörelerde bilinmektedir.

Orta Asya kökenli olan bu sebze, birçok ülkede oldukça yaygındır. A vitamini bakımından çok zengin olan havuç, aynı zamanda diğer vitamin ve besin maddelerine de sahiptir. Turuncu rengini içeriğindeki karotenden alır. Ayrıca sağlığın pek çok alanında fayda sağlamaktadır. En başta özünden elde edilen havuç yağı, içeriğinde bulunan birbirinden önemli vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve faydalı yağların başında gelmektedir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığı üzerinde de oldukça önemli etkilere sahiptir, bu yüzden pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde yüksek miktarda A, B, B1, B6, C, D ve E vitaminlerini bulunmaktadır. Havucun özünden elde edilen bu yağ, önemli vitaminlerin yanı sıra beta karoten ve potasyum gibi önemli mineraller de içermektedir. Ciltte oluşan kırışıklıklar başta olmak üzere, ultraviole ışınlardan koruma sağlamaya kadar cilt için de birçok faydası bulunmaktadır.

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan bu yağ, emziren anneler için de oldukça faydalı bir yağdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kuvvet ve direnç kazanmasını sağlar. Sindirim başta olmak üzere vücudumuzun çeşitli sistemlerine de faydası vardır.

Evde de çok kolay bir yöntemler ile hazırlanabilir, aynı zamanda yaz aylarında bronzlaştırıcı olarak da kullanılır. Cildi bronzlaştırıcı özelliği de olan bu yağ, cildi yakmaya ve bronz bir görünüm  vermeye yardımcı olur. İçeriğindeki beta karoten maddesi sayesinde bu etkiyi göstermektedir.

Hintliler ve yunanlılar tarafından yıllardır faydaları bilinerek kullanılan bu yağ birçok farklı amaç ile kullanılabilmektedir. Antioksidan ve anti-kanserojen özellikleri sayesinde kanserin özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan türlerine karşı koruma sağlayan bitkiler arasında bulunmaktadır. Faydaları oldukça fazla olan bu yağı, hamile kadınlar, hamilelik sırasında kesinlikle kullanmamalıdır. Kanamaya sebebiyet verebilir. Ayrıca epilepsi hastalarının da kesinlikle kullanmaması gereken yağlar arasında bulunmaktadır.

Havuç Yağının Vücuda Faydaları

1. Solunum yollarına çok iyi gelir

Solunum yolunda yaşanan rahatsızlıklar için sıkça kullanılan havuç yağının nefes borusunu açıcı etkisi bulunmaktadır. Böylece solunum yolundaki enfeksiyonları giderirken, üst solunum yollarını açmaya da yardım eder.

2. Kas ağrılarını hafifletir

Kas ağrılarını hafifletmek için masaj yağı ve banyo yağı olarak rahatlıkla kullanılabilecek olan havuç yağı, kasları rahatlamasına yardın eder. Özellikle spor veya yorucu bir günün ardından vücuda masaj yapılarak uygulanabilir.

3. Sindirim sistemini düzenler

Bağırsakları rahatlatıcı etkisi olan bu yağ, gaz giderici özelliğe sahiptir. Hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri için de oldukça faydalıdır, bağırsak tembelliği yaşayanlarda, bağırsakları sağlığına  kavuşturmaya yardım eder. Metabolizmayı harekete geçirir, müshil etkisi gösterir. Aynı zamanda bağırsaklarda meydana gelen tenyaların da düşmesi konusunda oldukça etkilidir.

4. Adet ağrılarının rahatlamasına yardım eder

Kadınlarda özellikle regl döneminde oluşan ağrıları hafifletmeye yardım eder. Ayrıca adet döneminde yaşanan düzensizlikleri de yoluna sokar.

5. Kemik ağrılarına iyi gelir

Artrit ve romatizma gibi kemik ağrılarına iyi geldiği bilinen havuç yağı, sinirleri uyardığından ağrıyı azaltarak, iltihabın giderilmesine yardım eder.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğinde bulunan antioksidan ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. Tüm vücut sağlığını korumaya yardımcı olur.

7. Kansere karşı korur

Kansere karşı koruma sağlayan şifalı yağlar arasında bulunan bu yağ,  içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Çeşitli hastalıklardan korur

Grip, nezle, bronşit, öksürük, boğaz ağrısı, kabakulak ve kızamık gibi hastalıklara karşı koruma sağlarken, gut hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde beta karoten ve A vitamini bulunduğundan göz sağlığını da korurken, gece körlüğüne iyi gelir. Aynı zamanda yine A vitamini sebebiyle diş ve diş etlerine fayda sağlar.

8. Sinir ve strese iyi gelir

Bu yağ beyin fonksiyonlarını ve sinirleri uyardığı için daha zinde hissedilmesine yardımcı olurken, strese karşı da iyi gelir ve vücutta rahatlama sağlar. Kaygıyı ortadan kaldırır.

9. Böbrekler için faydalıdır

Diüretik etkisi olan havuç yağı, idrar sökülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda böbreklerin temizlenmesine yardım ederken, bir çeşit detoks görevi yapar. Vücuttan ürik asit ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

10. Enfeksiyonların giderilmesine yardım eder

Antibiyotik etkisi olduğundan dolayı vücuttaki enfeksiyon ve iltihapları uzaklaştırmaya yardım eder. Ayrıca tekrar oluşmamaları için de bariyer görevi görür.

11. Mideyi rahatlatır

Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelen bu yağ, midenin rahatlamasına yardım eder. Ayrıca mide spazmı gibi sorunlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

12. İç organları korumaya yardım eder

Karaciğer ve safra kesesinin korunmasına yardım eden bu yağ, hepatit ve kolit rahatsızlıklarına iyi gelirken, bütün iç organlarını korumaya da yardımcı olur.

13. İştah açıcıdır

Beyin fonksiyonlarını uyardığı için iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.


Havuç Yağının Cilde Faydaları

1. Cilt sağlığını korur

Havuç özünden elde edilen havuç yağı, dışarıdan alınan hazır yağlara göre en doğal cilt bakım ürünüdür. Cilde kullanıldığında cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve hapseder. Ayrıca içerdiği rejeneratif etkisi ile ciltte koruyuculuk gösterirken, ciltte daha canlı ve pürüzsüz bir zemin hazırlar.

2. Deri yüzeyini korumaya yardım eder

Doğal nemlendirici özelliği olduğu için cildi kuruluk ve çatlamaya karşı koruyucu etki gösterir. Nemsiz kalan cilt bir süre sonra kuruyup çatlamaya başladığı için, bu duruma karşı  içerdiği nem özleri sayesinde deri üzerinde koruyuculuk etkisi gösterir. Aynı zamanda cildi güneşin  zararlı ışınlarından da korumaya yardım eder.

3. Göz ve göz çevresi sağlığı için faydalıdır

İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan, gözleri ve göz çevresini korurken aynı zamanda bakım yapar. Ayrıca ışığa karşı duyarlılık, göz yorgunluğu ve gece körlüğü gibi rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı olur. Göz kapakları yorgunluğu ve kuruluğunun azalmasına yardım eder. Kaz ayağı adı verilen göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için de bakım sağlar.

4. Doğal bronzlaştırıcıdır

İçinde bulunan beta karoten ve çeşitli enzimler ile cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken bronzlaşmaya yardımcı olur, saf olarak da kullanılabilirken, kakao yağı, ceviz yağı, susam yağı ve badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanıldığında etkisi daha da artar.

5. Kırışıklıklar üzerinde etkilidir

Yaşlanma karşıtı etkisi olan havuç yağı, oluşan kırışıklıklar ile savaşır, cildin genç bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Maske olarak veya çeşitli cilt bakım ürünlerinin içerisine karıştırılarak kullanılabilir.

6. Cildin yenilenmesine yardım eder

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde yumuşak, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda erken yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikallerin oluşumunu engeller.


Havuç Yağının Saça Faydaları

1. Saç uzamasına yardım eder

Havuç yağının içerisinde bulunan A ve E vitaminleri, saç ve saç derisini beslerken aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayrıca saç foliküllerini uyarır ve bu sayede saç oluşumunu hızlandırır. Saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzarken, aynı zamanda güçlenir.

2. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir

Havuç yağı saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Kuru ve cansız saç tellerini düzenli kullanıldığında daha canlı ve güçlü bir hale kavuşturur. Yumuşak saçlara sahip olunmasına yardım eder.

3. Saç köklerini güçlendirir

Bu yağ kırılmış saç uçlarının da onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç diplerine saf olarak veya başka yağlar ile karıştırılarak uygulandığında saç köklerinin güçlenmesine yardım eder.

4. Kepeği ve saç dökülmesini önler

Düzenli uygulandığında saç köklerini güçlendirdiğinden saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önlerken, koparak dökülmeleri de en aza indirmeye yardım eder.

5. Saçlara nem kazandırır

Güneş ışığı, hava kirliliği gibi birçok dış etken sebebiyle yıpranan saçların onarılmasına yardım ederken, saçlara derinlemesine nem verir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçların yıpranmasını engeller. Sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.


Havuç Yağının Yan Etkileri

Fazla kullanıldığı zaman çeşitli yan etkileri görülebilir. Bunlar görüldüğü zaman mutlaka kullanımı bırakılıp doktora başvurulmalıdır.

  • İçinde çeşitli alerjen maddeler barındırmaktadır. Eğer havucun içerisinde bulunan maddelerden herhangi birine alerji durumunuz varsa, kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Cilt döküntüleri,
  • İshal,
  • Anafilaktik reaksiyonlar,
  • Kurdeşen ve şişlik
  • Ayrıca içeriğindeki beta karoten sebebiyle ciltte anormal bir sarı-turuncu renk meydana gelebilir.
  • Kanamaya sebep olduğundan hamile kadınlar, hamilelik sırasında kesinlikle kullanmaması gereken bir yağdır.
  • Anne sütünün lezzetini değiştirdiği için emziren kadınlar kullanmamalıdır.
  • Bebekler ve küçük çocuklar üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.