Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

Orta Asya kökenli olan bu sebze, birçok ülkede oldukça yaygındır. A vitamini bakımından çok zengin olan havuç, aynı zamanda diğer vitamin ve besin maddelerine de sahiptir. Turuncu rengini içeriğindeki karotenden alır. Ayrıca sağlığın pek çok alanında fayda sağlamaktadır. En başta özünden elde edilen havuç yağı, içeriğinde bulunan birbirinden önemli vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve faydalı yağların başında gelmektedir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığı üzerinde de oldukça önemli etkilere sahiptir, bu yüzden pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde yüksek miktarda A, B, B1, B6, C, D ve E vitaminlerini bulunmaktadır. Havucun özünden elde edilen bu yağ, önemli vitaminlerin yanı sıra beta karoten ve potasyum gibi önemli mineraller de içermektedir. Ciltte oluşan kırışıklıklar başta olmak üzere, ultraviole ışınlardan koruma sağlamaya kadar cilt için de birçok faydası bulunmaktadır.

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan bu yağ, emziren anneler için de oldukça faydalı bir yağdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kuvvet ve direnç kazanmasını sağlar. Sindirim başta olmak üzere vücudumuzun çeşitli sistemlerine de faydası vardır.

Evde de çok kolay bir yöntemler ile hazırlanabilir, aynı zamanda yaz aylarında bronzlaştırıcı olarak da kullanılır. Cildi bronzlaştırıcı özelliği de olan bu yağ, cildi yakmaya ve bronz bir görünüm  vermeye yardımcı olur. İçeriğindeki beta karoten maddesi sayesinde bu etkiyi göstermektedir.

Hintliler ve yunanlılar tarafından yıllardır faydaları bilinerek kullanılan bu yağ birçok farklı amaç ile kullanılabilmektedir. Antioksidan ve anti-kanserojen özellikleri sayesinde kanserin özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan türlerine karşı koruma sağlayan bitkiler arasında bulunmaktadır. Faydaları oldukça fazla olan bu yağı, hamile kadınlar, hamilelik sırasında kesinlikle kullanmamalıdır. Kanamaya sebebiyet verebilir. Ayrıca epilepsi hastalarının da kesinlikle kullanmaması gereken yağlar arasında bulunmaktadır.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Havuç yağı, solunum yolu enfeksiyonlarını giderir. Üst solunum yollarını açarak nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

2. Kas ağrılarını hafifletir

Kas ağrılarını hafifletmek için masaj yağı ve banyo yağı olarak rahatlıkla kullanılabilecek olan havuç yağı, kasları rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle spor veya yorucu bir günün ardından vücuda masaj yapılarak uygulanabilir.

3. Sindirim sistemini düzenler

Bağırsakları rahatlatıcı etkisi olan havuç yağı, gaz giderici özelliğe sahiptir. Hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri için de oldukça faydalıdır. Bağırsak tembelliği yaşayanlarda bağırsakları sağlığına kavuşturmaya yardım eder. Müshil etkisi gösterir ve metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklarda meydana gelen tenyaların düşmesi konusunda oldukça etkilidir.

4. Adet ağrılarını hafifletir

Kadınlarda özellikle regl döneminde oluşan ağrıları hafifletmeye yardım eder. Ayrıca adet döneminde yaşanan düzensizlikleri de yoluna sokar.

5. Kemik ağrılarına iyi gelir

Artrit ve romatizma gibi kemik ağrılarına iyi geldiği bilinen havuç yağı, sinirleri uyardığından ağrıyı azaltarak iltihabın giderilmesine yardım eder.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Havuç yağının içeriğinde bulunan antioksidan ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. Grip, nezle, bronşit, öksürük, boğaz ağrısı, kabakulak ve kızamık gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Gut hastalığına ve gece körlüğüne de iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde beta karoten ve A vitamini bulunduğundan göz sağlığını korur, diş ve diş etlerine fayda sağlar.

7. Kansere karşı koruyucudur

Kansere karşı koruma sağlayan şifalı yağlar arasında bulunan havuç yağı,  içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle mide, ağız, boğaz, prostat ve böbreklerde oluşan kanser türlerine karşı koruma sağlar.

8. Stres ve depresyona iyi gelir

Havuç yağı, sinirleri uyarır ve beyin fonksiyonlarını düzenler, böylece daha zinde hissedilmesine yardımcı olur. Strese karşı da iyi gelir ve kaygıyı gidererek vücutta rahatlama sağlar.

9. Böbrek sağlığını korur

Diüretik etkisi olan havuç yağı, idrar sökülmesine yardımcı olur. Böbreklerin temizlenmesine yardım ederek bir çeşit detoks görevi görür. Vücuttan ürik asit ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

10. Enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur

Antibiyotik etkisi olduğundan dolayı vücuttaki enfeksiyon ve iltihapları uzaklaştırmaya yardım eder. Ayrıca tekrar oluşmamaları için de bariyer görevi görür.

11. Mideyi rahatlatır

Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelen havuç yağı, midenin rahatlamasına yardım eder. Ayrıca mide spazmı gibi sorunlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

12. İştah açıcıdır

Havuç yağı, iştah açıcı bir özelliğe sahiptir bu nedenle yeme konusunda problem yaşayan kişiler için kullanılması tavsiye edilir.

13. Cildi besler ve canlandırır

Havuç özünden elde edilen havuç yağı, dışarıdan alınan hazır yağlara göre en doğal cilt bakım ürünüdür. Cilde kullanıldığında cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve hapseder. Rejeneratif etkisi ile cilt bariyerini güçlendirerek cildi korur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar.

14. Cildi korumaya yardımcı olur

Havuç yağının doğal nemlendirici özelliği olduğu için cildi kuruluk ve çatlamaya karşı koruyucu etki gösterir. Nemsiz kalan cilt bir süre sonra kuruyup çatlamaya başladığı için içerdiği nem özleri sayesinde deri üzerinde koruyuculuk etkisi gösterir. Aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarından da korumaya yardım eder.

15. Göz ve göz çevresi sağlığı için faydalıdır

Havuç yağı içeriğinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan, gözleri ve göz çevresini korur. Ayrıca ışığa karşı duyarlılık, göz yorgunluğu ve gece körlüğü gibi rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı olur. Göz kapakları yorgunluğu ve kuruluğunun azalmasına yardım eder. Kaz ayağı adı verilen göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için de bakım sağlar.

16. Cildi bronzlaştırır ve UV koruması sağlar

Havuç yağının içeriğinde bulunan beta karoten ve çeşitli enzimler ile cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Bronzlaşmaya yardımcı olur, saf olarak da kullanılabilirken, kakao yağı, ceviz yağı, susam yağı ve badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanıldığında etkisi daha da artar.

17. Kırışıklıklar üzerinde etkilidir

Yaşlanma karşıtı etkisi olan havuç yağı, ciltte oluşan kırışıklıklar ile savaşarak cildin genç bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Havuç maskesi veya çeşitli cilt bakım ürünlerinin içerisine karıştırılarak kullanılabilir.

18. Cildin yenilenmesine yardım eder

Havuç yağının içeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde yumuşak, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda erken yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikallerin oluşumunu engeller.

19. Saç uzamasına yardımcı olur

Havuç yağının içerisinde bulunan A ve E vitaminleri, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saçı besler. Saç foliküllerini uyarır ve bu sayede yeni saç oluşumunu hızlandırır. Saçı güçlendirerek saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

20. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir

Havuç yağı saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Kuru ve cansız saçlarda düzenli kullanıldığında saçı yumuşatarak daha canlı ve güçlü bir hale getirir.

21. Saç köklerini güçlendirir

Havuç yağı, kırılmış saç uçlarının onarılmasına yardımcı olur. Saç diplerine saf olarak veya başka yağlar ile karıştırılarak uygulandığında saç köklerinin güçlenmesine yardım eder.

22. Kepeği ve saç dökülmesini önler

Düzenli uygulandığında saç köklerini güçlendirdiğinden saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önlerken, saçın koparak dökülmesini de en aza indirmeye yardım eder.

23. Kuru saçı nemlendirir ve yumuşatır

Güneş ışığı, hava kirliliği gibi birçok dış etken sebebiyle yıpranan saçların onarılmasına yardım ederken, saçı derinlemesine nemlendirir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçların yıpranmasını engeller ve sağlıklı saçlara sahip olunmasını sağlar.


Havuç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır.
 • Cildi besleyerek canlandırır ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
 • Cilt ve dudak çatlamasına karşı koruyucudur.
 • Cildi UV ışınlarına karşı korur.
 • Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları giderir.
 • Göz altı morluklarını ve koyu halkaları giderir.
 • Cildin bronzlaşmasına yardımcı olur.
 • Cildin yenilenmesine yardımcı olur ve cildi gençleştirir.

Havuç Yağının Saça Faydaları Neler?

 • Saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve yeni saç oluşumuna yardımcı olur.
 • Saçı besleyerek canlandırır ve saç köklerini güçlendirir.
 • Kuru saçı nemlendirir ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Kepeği ve saç dökülmesini önler.
 • Saçın yıpranmasını ve koparak dökülmesini önler.
 • İnce saç tellerini güçlendirir ve saç tellerini kalınlaştırır.
 • Saçın erken beyazlamasını önler.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.