Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Güneydoğu Avusturya, Doğu Slovenya, Orta Transilvanya, Romanya bölgesi, Kuzeybatı Hırvatistan, Voyvodina ve Macaristan’ın bitişik bölgelerinin geleneksel mutfaklarında sıkça kullanılan bir yağdır. Bu yağ European Union Protected Designation of Origin (PDO)’nun koruması altında bulunan ürünlerin arasında yer almaktadır. Özellikle Avusturya ve Slovenya’nın önemli ihracat ürünlerinden olan yağ, kavrulmuş, kabuksuz kabak çekirdeği işlenerek elde edilir.

Genel olarak Styria’nın güney kısımlarında, neredeyse 18. yüzyıldan beri üretilip kullanılmaktadır. Yağın, koyu kırmızıdan altın sarısına kadar uzanan bir renk skalası bulunmaktadır. Soğuk sıkım yağ ince damıtılmışsa yeşil, kalın damıtılmışsa kırmızı olarak görülmektedir. Gözlenen bu renk değişiminin sebebi optik bir olay olan dikromatizm’den kaynaklanmaktadır.

Yoğurt ile beraber kullanıldığında yağın rengi parlak yeşile döner. Bu sebeple bu yağ aynı zamanda “yeşil altın” olarak da adlandırılır. Yağ yoğun olarak besleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri açısından da zengindir. Salata sosu olarak da kullanılan kahverengi tonda bulunan yağın acı bir tadı vardır. Özellikle yemeklerde kullanılan bu yağ, vanilyalı dondurmada aroması açısından tercih edilirken, çorbalara birkaç damla ve diğer yerel yemeklere de mutlaka eklenir. Aynı zamanda pişirme yağı olarak da kullanılabilir fakat bu şekilde kullanıldığında besin değerlerinin neredeyse tümünü kaybeder.

Kabak Çekirdeği Yağının Vücuda Faydaları

1. Antioksidan kaynağıdır ve iltihabı önler

İnsan sağlığına önemli katkıları olan yağ çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda yine çok güçlü bir iltihap önleyicidir. Buna bağlı olarak iltihap kaynaklı hastalıkların oluşumunu önler, enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar.

2. Vitamin ve mineral açısından zengindir

İçeriğinde bol miktarda selenyum ve çinko içerir. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan bu yağ, omega-6, omega-9 yağ asitleri, A vitamini, E vitamini ve demir barındırmaktadır.

3. Tansiyonu düşürür

Kan damarlarının korunmasında etkilidir. Bazı konularda faydaları ve işlevi bakımından badem yağı ile ciddi bir benzerlik göstermektedir. Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamak şartıyla tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır.

4. Prostat büyümesini engeller

İçinde bulundurduğu fitosterol ve karotenoit maddelerinden dolayı en bilindik özelliği iyi huylu prostat büyümesini önlemesidir. Aynı zamanda idrar yolları bozuklukları üzerinde de etkilidir.

5. Kansere karşı koruma sağlar

Hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlarken, kanser riskine karşı koruma sağlar. Toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudumuza zararlı madde oluşturan trigliseridlerin üretimini en aza indirmeye yardım eder. Bağırsak kurdu düşürücü özelliği ile bağırsakta bulunan tenyaların dökülmesine yardımcı olur.

6. Cilt sağlığına katkı sağlar

Esansiyel yağ asidi olan yağın cilt sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca kemik erimesini yavaşlatır, hatta erken yaşlarda kullanılması ileri yaşlarda oluşumunu önleyebilir.

7. Bazı ilaçların yan etkilerini azaltır

Romatizma ilaçlarının yan etkilerini azaltarak böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.


Kabak Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 1. Leke tedavisine kullanılır, güneş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.
 2. Esansiyel bir yağ asidi olması cilt sağlığında önemli katkıları vardır.
 3. Göz çevresine uygulandığı takdirde kırışıklıkları azaltmaya yardımı olur.
 4. Cilt dokularının esnekliğini sağlarken, yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardım eder.
 5. Güçlü iltihap önleyici özelliği sayesinde cildinizde çıkan iltihaplı sivilceleri yok eder.
 6. Cildi kusursuzlaştırır ve yumuşak bir cilde sahip olunmasına yardım eder
 7. Hücrelerin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olur.
 8. Zengin E vitamini içeriği sayesinde cildinizin kendini yenilemesine yardım ederken, saç ve kirpikleri de güçlendirir.

Kabak Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

 1. Saç dökülmelerine karşı kullanılabilir.
 2. Mat, kırık, deforme olmuş saçları daha sağlıklı, canlı ve parlak olmasını sağlar.
 3. İçeriğinde yüksek oranda “cucurbitin” vitamini bulunur. Bu vitamin saç derisinin maruz kaldığı olumsuzluklara karşı güçlü bir anti-oksidandır.
 4. İçerisinde bulunan yağ asitleri ve bunun yanında A, B6 ve C vitaminleri saç sağlığını geliştirmek üzerine katkısı oldukça fazladır.
 5. Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko açısından zengin oluşu, saçların sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.
 6. E vitamin bakımından zengin olduğundan, saçların yumuşak olmasına yardımcı olur.
 7. Bitkisel bir yağ olduğundan kepek oluşumunu engeller ve saç derisi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği Yağının Yan Etkileri

 • Yağın yan etkileri arasında ilk sırada gastrointestinal gelmektedir.
 • Yağ kullanımına bağlı olarak deri iltihabı ve kalp sorunları da meydana gelebilir.
 • Kalori bakımından yüksek olduğu için kilosuna dikkat eden bireylerin, dikkatli kullanması gerekmektedir.
 • Aşırı tüketilmesi ishale yol açabilir.
 • Cilt sorunu yaşayan kişilerin tüketirken oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü ciltte sivilce ve akne oluşumuna neden olabilir.
 • Annelerin hamilelik ve emzirme döneminde fazla tüketimi kilo alınmasına sebep olabilir.
 • Doğru şekilde tüketilmediğinde vücuttaki bazı besinlerin kaybına yol açabilir. Yağda B6, niasin, riboflavin, tiamin, B12 ve C vitaminleri bulunmaz.
 • Bebeklerde kullanılmamalıdır, lifler ve yağ asitleri bakımından zengin oldukları için bebeklerde hazmı çok zor olur.
 • Bazı hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilir.
 • Kandaki glukoz oranlarının düşmesine sebep olabilir. Bu durum şeker hastaları için iyi olabilir fakat kan şekeri düşük olanlarda daha da azalmasına neden olur. Hipoglisemik olanlar ve kan şekerini düşüren ilaçlar kullananların mutlaka kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Antioksidanca bol olduğundan, kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur, fakat düşük tansiyonu olanlar için bu durum pek iyi değildir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.