Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu yağı, lavantagiller ailesine ait olan karabaş bitkisinin yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilen bir yağdır. Fransız lavantası olarak da bilinen bu türün çiçeklerinde bulunan yararlı maddeler yapraklarına göre daha güçlüdür.

Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu yağının sağlık için faydaları arasında kansere karşı koyucu olması, baş ağrılarını yatıştırması, mide ve bağırsak yaralarını iyileştirmesi, kan dolaşımını düzenlemesi, balgam söktürücü özelliğe sahip olması, beyin fonksiyonlarını desteklemesi cilt ve saç sağlığını koruması yer alır. Antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikler taşımaktadır.

1. Vücudu Serbest Radikallerden Arındırır

2013 senesinde Phytomedicine dergisinde yayımlanan bir çalışma karabaş otu yağının glutatyon, katalaz ve SOD’nin üretimini arttırdığını belirtmektedir. Bu maddeler vücudun serbest radikallerle savaşmak için ürettiği enzimlerdir. Karabaş otu yağı sayesinde belirtilen enzimler artarak vücutta bulunan serbest radikallerin bertaraf edilmesini sağlar. Bu sayede de vücudun yaşlanmasının ve hastalanmasının önüne geçilir.

2. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

2014 yılında Tunuslu bilim adamları tarafından diyabetli hastalar üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada diyabetin sebep olduğu; yüksek kan şekeri, kilo alma, metabolik bozukluklar, karaciğer ve böbrek disfonksiyonu ve antioksidanlarının tükenmesi, ipoperoksidasyonu gibi semptomların üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

3. Ruh Halinin İyileştirilmesinde Etkilidir

Karabaş otu yağının başta stres ve anksiyete olmak üzere birçok ruhsal durum bozukluklarına iyi geldiği bilinir. 2013 yılında yapılan bir çalışma ise karabaş otu yağının depresyon, uyku bozukluğu ve anksiyeteyi azalttığı sonucunu gösterdi. 2012 yılında yapılan bir başka çalışmada ise zorlu bir doğum geçiren kadınlar üzerinde yapıldı. Bu kadınlara 4 hafta boyunca terapi uygulandı ve doğum sonrası depresyonun yaşanmadığı kaydedildi.

Uluslararası Nöropsikolofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, karabaş otunun anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardan daha etkili olduğu ve sonrasında yoksunluk gözlemlenmediği yer aldı.

Travma sonrası stres bozukluğu hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada ise karabaş otu yağının, bu hastaların genel sağlık durumlarını iyileştirerek, daha az uykusuzluk ve anksiyeteye rastlandığı belirlendi.

Histeri krizlerinin kısa süre içerisinde atlatılması için karabaş otu yağından faydalanılır. Genel olarak pozitif ruh haline geçici hızlandıran bir esansiyel yağ olan karabaş otu yağı, günün stresini ve yorgunluğunu atmak için sıklıkla kullanılır.

4. Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Karabaş otu yağının en çok kullanılan özelliklerinin başında beyin fonksiyonlarına olan etkisidir. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların başında Alzheimer hastalığı üzerine yapılan çalışmalar yer alır. Bu çalışmalar karabaş otu yağı buharının Alzheimer hastalığı için doğal bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.

Yine karabaş otu yağı buharının solunması beyinde oluşan oksidatif stresi önlediği ve bilişsel bozukluğu iyileştirdiği yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.

2012 yılında İsviçreli bir bilim dergisi olan Molecules’de yayımlanan bir makalede nörolojik işlev bozuklukları sebebiyle oluşan felç gibi hastalıkların tedavisinde karabaş otu yağının kullanılabileceği yer almıştır. Yağın kullanılabileceği diğer hastalıklar ise yüz felci, epilepsi ve beyin felcidir.

Karabaş otu yağı zihin karmaşıklığının da önüne geçen ve iyileştiren bir esansiyel yağdır. Bu özelliği hafızanın daha fazla güçlenmesine ve zekanın gelişmesine yardımcı olur.

5. Antiseptik Özelliklere Sahiptir

Karabaş otu yağı içerisinde antibakteriyel ve antifungal bileşikler barındırır. Bu bileşikler sayesinde yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Yaraların yanı sıra; kesikler, böcek ısırıkları, ülserler ve aknelerin tedavisine yardımcı olur.

6. Yanık Tedavisine Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı sadece yanıkların acılarını azaltmak ve sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda yanık tedavi sürecinin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini de sağlar.

7. Romatizma ve Kas Ağrılarını Giderir

Karabaş otu yağının enflamasyonla savaşma gücünün bulunması romatizma sebebiyle oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılmasına olanak tanımaktadır. Yatıştırıcı etkisinin bulunması ise kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Her ikisi içinde ağrılı bölgeye birkaç damla karabaş otu yağı damlatılıp masaj yapılması yeterli olmaktadır.

8. Solunum Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Karabaş otu yağı, vücut sıcaklığını yükselterek terletir ve bu sayede vücuttaki toksinlerin kısa sürede dışarı atılmasını sağlar. Boğaz iltihabı, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelir. Sinüslerin açılmasını ve daha rahat nefes alınmasına yardımcı olan yağ aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılır. Nefes darlığına yardımcı olduğu için astım hastalarının şikayetlerini azaltır.

Karabaş otuyla hazırlanan gargaralar ve çaylar düzenli kullanılırsa, sigaraya karşı tiksindirici bir etki uyandırdığı için kişilerde sigara içme isteğini azaltır.

9. PMS Semptomlarını İyileştirir

Regl dönemi sancılarının hafifletilmesinde karabaş otu yağının aromaterapi etkisinde faydalanılır.

10. Mide Bulantısına İyi Gelir

Karabaş otu yağını koklamak mide bulantılarını bastırır. Özellikle yolculuk sırasında yaşanan mide bulantılarının giderilmesinde etkilidir.

11. Hazımsızlığa İyi Gelir

Hazımsızlığın en büyük sebebi sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin çok fazla üremesidir. Karabaş otu yağının oral bir şekilde tüketilmesi ise bu bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak şişkinliğin ve hazımsızlığın giderilmesini sağlamaktadır.

12. İdrar Yolları İltihabının Tedavisine Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı, idrar üretimini arttırıcı özelliğe sahip olmaktadır. Bu özelliği sayesinde mesanede ve idrar yolların oluşan iltihapların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Sistitin doğal tedavilerinden birisidir ve alt karın bölgesinde meydana gelen ağrıların giderilmesine de etki eder.

13. Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan çalışmalar karabaş otu yağının meme kanseri riskini önlemede başarı olduğunu göstermektedir. İçeriğinde bulunana anti-kansorejen maddeler kanserin sebep olduğu zararı hafifletir ve etkileriyle savaşır. İçeriğinde bulunan gereniol maddesi; prostat, pankreas, beyin ve bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Vücutta kanserli hücrelerin yayılmasını engeller ve kötü huylu tümörleri yok edici özelliğe sahiptir.

14. Kalp ve Damar Sağlığını İyi Yönde Etkiler

Karabaş otu yağı kan dolaşımını iyileştirerek yüksek tansiyonu düşürür ve damar tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Kanın daha fazla oksijenle dolmasını sağlayıp, kan hücrelerin sağlıklarının korunmasına yardımcı olurken; kaslarında güçlenmesine vesile olur. Bu sayede kalp kaslarını da güçlenir ve kardiyovasküler hastalıklara karşı daha dirençli olur. Kalp kapakçıkların düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Karabaş otu yağının içerisinde bulunan rosmarinik asit sayesinde kanı sulandırır.

15. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Karabaş otu yağının düzenli bir şekilde kullanılması bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki yaratmasına sebep olur. İçeriğinde bulunan maddeler vücuttaki serbest radikallerin atılmasına ve başta grip ve nezle gibi hastalıklar olmak üzere bir çok hastalığa karşı koruma sağlar.

16. Cildi Derinlemesine Temizler

Günlük olarak cildin maruz kaldığı aşındırıcı etkileri tersine çeviren karabaş otu yağı, cildi temizleyip toksinleri atarak bu etkileri tersine çevirir.

17. Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Karabaş yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Sinirsel yapıdan kaynaklanan baş ağrıları dindirmeye yardım eder. Migren problemi olanlar bu yağı düzenli tüketirse şikayetleri azalır. Sinüzit iltihaplarını iyileştirdiği için sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltmaya yardım eder. Karabaş otu yağının solunması ameliyat sonrasında daha az ağrı kesici kullanılmasına yardımcı olur. Doğum sırasında kullanılması durumunda ise sancıların yoğunluğunu azaltarak daha rahat bir doğum yapılmasına yardımcı olur.

18. Saçı Besleyerek Canlandırır

Karabaş yağı saçlar için de çok faydalıdır. Saç diplerini beslediği için saçların uzamasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda saç dökülmelerini önler ve kepek sorununu çözer. Saçın kısa sürede yumuşamasını sağlar ve saça doğal bir parlaklık kazandırır. Saçta bit, sirke ve uyuz gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Saç diplerine sürüldüğünde saç derisindeki kuruluğu alır.

Karabaş Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kuru ciltleri nemlendirir.
 • Yaraların iyileştirilmesini hızlandırır.
 • Akne tedavisinde kullanılır.
 • Yanık acılarını hafifletir ve daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Ciltte oluşan iltihapların, kızarıklıkların ve şişliklerin tedavisinde kullanılır.
 • Banyo suyunda kullanılır.
 • Kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.
 • Yaşlılık lekelerini giderir.
 • Cildi besler.
 • Kızarıklıkların ve şişliklerin giderilmesini sağlar.
 • Siyah noktaları azaltır.
 • Sedef hastalığına iyi gelir.
 • Cildi toksinlerden arındırır.

Karabaş Otu yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçların dökülmesini önler.
 • Saçların kalitesini arttırır.
 • Saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Saç bitlerini ve yumurtalarını öldürür.
 • Kepeklenmeyi tedavi eder.
 • Saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Kısmi kelleşmeyi tedavi eder.
 • Saç kremi olarak kullanılır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.