Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun diğer adı lavanta olarak bilinmektedir. Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve dikdörtgen çiçekleri hoş kokuludur, aynı zamanda mavi renktedir. Elinize alıp kokladığınızda karabaş otu kendine has çok hoş bir kokusu olduğunu hissedeceksiniz. Karabaş otu, çok eski çağlardan beri özellikle ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra güneş çarpmalarında da yaygın olarak bu ota başvurulmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, yaralanan askerlerin tedavisinde ve açılan yaraların temizlenmesi ve iyileştirilmesi işlemlerinde kullanılmıştır. Karabaş otu, A ve C vitamini açısından bir hayli zengin olup bunun yanında kalsiyum ve demir de içermektedir. İçerdiği bu zengin vitamin ve mineraller yardımıyla birçok açıdan sağlığa katkıda bulunur. Karabaş otu tüketimi sağlık açısından hiçbir risk teşkil etmemektedir. Aksine birçok faydası olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu mucizevi bitkinin evde yetiştirilmesi mümkündür ve bakımı da son derece kolay olup hiçbir zararı yoktur. Ancak bazı hususlarda uyarıda bulunmakta fayda var. Özellikle çocuklar için karabaş otu uzak tutulmalı. Hamile olan bayanlar da bu otu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler için de doktor tavsiyesi olmadan kullanımları ve bu otun ağız yoluyla tüketimini tavsiye etmiyoruz.

Latince adıyla Lavandula stoechas olan karabaş otu, daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitki olup dip kısımları odunsu olan ve 40-45 cm boylarına kadar ulaşabilen çalımsı bir bitki türüdür. Aslında bir lavanta çeşidi olan karabaş otu çok yıllık bir bitkidir. Kenarları alta doğru kıvrımlı, dar ve uzun yapraklara sahip olan bir bitkidir. Karabaş otundan elde edilmekte olan karabaş otu yağı, farklı bitkisel yağlarla birlikte karıştırılıp kullanılabilir. Karabaş otu ve bu ottan elde edilen yağın içinde peril alkol, geraniol ve rosmarinik asit bulunur. Bu ürünler A ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum gibi mineralleri de yapısında barındırır. Karabaş otu yağının içeriğine baktığımızda bu maddelerin yanı sıra sineol, kufur, fenkon ve borneol da bulunduğunu görürüz.

Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğindeki geraniol maddesi sayesinde kansere karşı korur. Vücutta kanserli hücrelerin yayılmasını engeller ve kötü huylu tümörleri yok edici özelliğe sahiptir. Özellikle etkili olduğu kanser türleri prostat, beyin, pankreas, bağırsak ve meme kanseridir.
 • Düzenli kullanıldığında kalp damar sağlığını korur. Kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına yardım eder.
 • İçeriğindeki rosmarinik asit sayesinde kanı sulandırır ve damarları rahatlatır. Kan dolaşımını düzenler ve kan hücrelerinin sağlığını korur. Tıkanmış damarları açar ve damar sertliğinin giderilmesine katkı sağlar.
 • İçeriğindeki sineol ile alerjik rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Güneş çarpmasına iyi gelir.
 • Nefes darlığına yardımcı olduğu için astım hastalarının şikayetlerini azaltır.
 • Vücut sıcaklığını yükselterek terletir ve bu sayede vücuttaki toksinlerin kısa sürede dışarı atılmasını sağlar. Boğaz iltihabı, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Vücuttaki ödemi dışarıya atar.
 • Ağız içerisinde ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonları iyileştirir. Diş sağlığı korumak açısından oldukça faydalıdır.
 • Vücuda enerji ve zindelik verir.
 • Yüksek tansiyonu ve diyabet hastalarının kan şekerini düşürür. Kolesterolü düzenlemek için de kullanımı yaygındır.
 • Vücutta kireçlenme ve romatizmal ağrıların yol açtığı şikayetleri azaltır. Kas ve eklem ağrılarına iyi geldiği için sırt ve bel çevresinde oluşan ağrıları azaltmaya yardım eder. Aynı zamanda ağrıların sebep olduğu fiziki ve zihinsel yorgunluğu alarak vücuda enerji verir.
 • Karabaş yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Sinirsel yapıdan kaynaklanan baş ağrıları dindirmeye yardım eder. Migren problemi olanlar bu yağı düzenli tüketirse şikayetleri azalır. Sinüzit iltihaplarını iyileştirdiği için sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltmaya yardım eder.
 • Sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Karaciğer, böbrek ve safraya iyi gelir. Böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
 • Mide ve bağırsak sancılarını hafifletir. Gaz sorunlarını da önemli ölçüde azaltır. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir, idrar söktürür ve ödem attırır.
 • Bağırsak hareketlerini arttırarak ve düzenleyerek hazımsızlığı giderir. Kabızlığın önüne geçerek tuvalete rahat çıkmanızı sağlar. Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Karabaş otu yağı, düzenli olarak kullandığı takdirde balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Karabaş otuyla hazırlanan gargaralar ve çaylar düzenli kullanılırsa, sigaraya karşı tiksindirici bir etki uyandırdığı için kişilerde sigara içme isteğini azaltır.
 •  Ciltte oluşan akne tedavisi için fayda gösterir. Ciltte kızarıklık ve şişlikleri kısa sürede geçirir. Ciltte kaşınan bölge üzerine sürüldüğünde kaşıntıyı giderir ve cildi rahatlatır. Yüze uygulandığında cildin erken yaşlanmanı önler. Düzenli bir şekilde kullanıldığında yanıkları ve cilt lekeleri ve yara izlerini geçirir.
 • Karabaş yağı saçlar için de çok faydalıdır.  Saç diplerini beslediği için saçların uzamasına yardımcı olur.Düzenli kullanımda saç dökülmelerini önler ve kepek sorununu çözer. Saçın kısa sürede yumuşamasını sağlar ve saça doğal bir parlaklık kazandırır.
 • Saçta bit, sirke ve uyuz gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Saç diplerine sürüldüğünde saç derisindeki kuruluğu alır.
 • Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ile stres ve depresyona iyi gelir. Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde aktif olarak kullanılır ve uykusuzluk sorununa çözüm sağlar.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.