Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

17.08.2017
Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun diğer adı lavanta olarak bilinmektedir. Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve dikdörtgen çiçekleri hoş kokuludur, aynı zamanda mavi renktedir. Elinize alıp kokladığınızda karabaş otu kendine has çok hoş bir kokusu olduğunu hissedeceksiniz. Karabaş otu, çok eski çağlardan beri özellikle ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra güneş çarpmalarında da yaygın olarak bu ota başvurulmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, yaralanan askerlerin tedavisinde ve açılan yaraların temizlenmesi ve iyileştirilmesi işlemlerinde kullanılmıştır. Karabaş otu, A ve C vitamini açısından bir hayli zengin olup bunun yanında kalsiyum ve demir de içermektedir. İçerdiği bu zengin vitamin ve mineraller yardımıyla birçok açıdan sağlığa katkıda bulunur. Karabaş otu tüketimi sağlık açısından hiçbir risk teşkil etmemektedir. Aksine birçok faydası olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu mucizevi bitkinin evde yetiştirilmesi mümkündür ve bakımı da son derece kolay olup hiçbir zararı yoktur. Ancak bazı hususlarda uyarıda bulunmakta fayda var. Özellikle çocuklar için karabaş otu uzak tutulmalı. Hamile olan bayanlar da bu otu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler için de doktor tavsiyesi olmadan kullanımları ve bu otun ağız yoluyla tüketimini tavsiye etmiyoruz.

Latince adıyla Lavandula stoechas olan karabaş otu, daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitki olup dip kısımları odunsu olan ve 40-45 cm boylarına kadar ulaşabilen çalımsı bir bitki türüdür. Aslında bir lavanta çeşidi olan karabaş otu çok yıllık bir bitkidir. Kenarları alta doğru kıvrımlı, dar ve uzun yapraklara sahip olan bir bitkidir. Karabaş otundan elde edilmekte olan karabaş otu yağı, farklı bitkisel yağlarla birlikte karıştırılıp kullanılabilir. Karabaş otu ve bu ottan elde edilen yağın içinde peril alkol, geraniol ve rosmarinik asit bulunur. Bu ürünler A ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum gibi mineralleri de yapısında barındırır. Karabaş otu yağının içeriğine baktığımızda bu maddelerin yanı sıra sineol, kufur, fenkon ve borneol da bulunduğunu görürüz.

Karabaş Otu Yağının Vücuda Faydaları

 1.  İçeriğindeki geraniol maddesi sayesinde sizi kansere karşı korur. Ayrıca vücutta kanserli hücrelerin yayılmasını engeller ve kötü huylu tümörleri yok edici özelliğe sahiptir. Özellikle etkili olduğu kanser türleri prostat, beyin, pankreas, bağırsak ve meme kanseridir.
 2. Düzenli kullanıldığında kalbi kuvvetlendirici etkisi vardır. Bunun yanı sıra kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına yardım eder.
 3. İçeriğindeki rosmarinik asit sayesinde kanı sulandıran ve damarları rahatlatan karabaş otu yağı, kan dolaşımını düzenlemekle de görevli olup kan hücrelerinin sağlığını da korur. Ayrıca vücuttaki damarları açmaya yardımcıdır ve damar sertliğinin giderilmesine katkı sağlar.
 4. İçeriğindeki sineol ile alerjilerin önüne geçmeye yardım ederken güneş çarpmalarını iyileştirici etki de göstermektedir.
 5. Nefesi açmaya yardım ettiği için astım hastalarının şikayetlerini azaltır. Bunların yanı sıra boğazda oluşan enfeksiyonları geçirir soğuk algınlığı, nezle ve griple gibi hastalıklarla ilgili şikayetleri azaltmaya yardımcıdır. Vücudun ter atarak hızlıca iyileşmesine yardım ederken toksinlerin de kısa sürede dışarı atılmasını sağlar.
 6. Vücuttaki şişlikleri geçirmeye yardımcı olurken ağzın içinde ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonları da iyileştirir. Kısacası diş sağlığı korumak açısından oldukça faydalıdır.
 7. Karabaş yağı, vücuda enerji ve zindelik verir. Yüksek tansiyona iyi gelmesinin yanı sıra diyabet hastalarının kan şekerini düşürmeye de yardım eder. Bunların yanı sıra kolesterolü düzenlemek için de kullanımı yaygındır.
 8. Vücuttaki kireçlenmelerin ve romatizmal ağrıların yol açtığı şikayetleri azaltıcı rol oynar. Kas ve eklem ağrılarının önüne geçme özelliğine sahip olduğundan sırt ve bel çevrenizde oluşan ağrılarınızı azaltmaya yardım eder. Aynı zamanda ağrıların sebep olduğu fiziki ve zihinsel yorgunluğu alarak vücuda enerji verir.
 9. Karabaş yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Sinirsel yapıdan kaynaklanan baş ağrıları dindirmeye yardım eder. Migren problemi olanlar bu yağı düzenli tüketirse şikayetleri azalır. Bunların yanı sıra sinüzit iltihaplarından kurtulmanızı sağladığı için sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltmaya yardım eder.
 10. Sindirim ve boşaltım sistemi açısından da birçok faydası vardır. Karaciğeri ve böbrekleri daha kolay çalıştırır, safrayı yüksek ölçüde rahatlatır, böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
 11. Mide ve bağırsak sancılarından kısa sürede kurtulmanıza yardım eder. İdrar yollarındaki mikropları öldürme gücüne sahip bu yağ, idrar söktürür ve ödem attırır. Gaz sorunlarını da önemli ölçüde azaltır.
 12. Bağırsak hareketlerini arttırarak ve düzenleyerek hazımsızlığı giderir. Kabızlığın önüne geçerek tuvalete rahat çıkmanızı sağlar. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcıdır.
 13. Sigara içenler düzenli olarak karabaş yağı kullanırsa balgamları kısa sürede sökülür. Karabaş otuyla hazırlanan gargaralar ve çaylar düzenli kullanılırsa kişilerde sigara içme isteğini azaltır. Aynı zamanda kullanan kişide sigaraya karşı tiksindirici bir etki uyandırır.
 14.  Bu yağ cilt için de çok etkilidir. Ciltte oluşan akne tedavisi için fayda gösterir. Bunun yanı sıra kızarıklık ve şişlikleri de kısa sürede geçirir. Kaşıntınız varsa üzerine sürdüğünüzde rahatlatıcı özellik gösterir. Yüzünüze masaj yaptığınızda cildin yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman yanıkları ve cilt üzerindeki izleri geçirici etki gösterir.
 15. Karabaş yağı saçlar için de çok faydalıdır. Düzenli kullanımda saç dökülmelerini önler ve saçların kısa sürede yumuşamasına yardım eder. Saçların doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olmasının yanı sıra kepek sorununu da çözer.
 16. Bit, sirke ve uyuz gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Saç diplerine sürdüğünüzde saç derisindeki kuruluğu alır. Saç diplerinizi beslediği için saçların uzamasına da yardımcı olur.
 17. Bir yandan stres ve depresyona karşı koruma sağlarken öte yandan ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde de çok etkili bir yöntem olarak kullanılır.
 18. Sakinleştirici ve yatıştırıcı niteliği sahip olduğu için uykusuzluk probleminin çözümünde fayda gösterir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.