Gece Uyurken Nefes Alamama Nedenleri

Gece Uyurken Nefes Alamama Nedenleri
16 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

Uyku esnasında nefes alamadığınızı, nefesinizde daralma olduğunu, nefes almanın zorlaştığını, boğulduğunuzu hissedersiniz ve uykunuzdan sıçrarsınız. Bu durum ‘’uyku apnesi ’’ olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlıkta apne denilen nefes durmaları yaşanır. Bir çok kişi aynı şikayetlerde bulunmaktadır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu gibi şikayetler bazı hastalıklarla ilişkili olabilmektedir. Tabi modern yaşamın insan üzerindeki etkileri de düşünülmelidir.

Tüm gün iş hayatı, stres, koşuşturma, yorgunluklar, uyku düzeni bozuklukları da bu tür problemleri beraberinde getirir. Uyku, gün içinde insanın bedenen ve zihinsel olarak dinlenebildiği anlardır. Ancak, biraz önce bahsedilen sebepler önce uykuda horlama şeklinde kendini gösterir. Kişi, şiddetli şekilde horlamaya başlar. Zira, hava yollarında oluşan bir daralma vardır. Vücut bu durum karşısında aşırı çaba harcayıp nefes almaya çalışır. Bu durumda kişinin sıklıkla uykusundan uyanmasına ve rahatsız olmasına yol açar. Horlama ilerleyen dönemlerde solunum zorluğu, nefes alamama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Uykuda nefes alamama hastalığı bir çok hastalığı da tetiklediği bilinmektedir. Gece uykudan uyanmaya sebebiyet veren bu sağlık sorununun bir çok nedeni vardır.

Uykuda Nefes Durması Nedenleri Nelerdir ?

Solunum Yolu Enfeksiyonları

Solunum yolları enfeksiyonları uykuda nefes alamama problemine neden olmaktadır. Grip, nezle ve benzeri rahatsızlıklarda burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi durumlar yaşanır. Bunların beraberinde nefes almak daha da güç bir duruma gelir. Eğer, üst solunum yolu enfeksiyonu bronşit ya da benzeri bir rahatsızlığa neden olduysa nefes darlığı daha şiddetli görülür ve daha uzun bir süreye yayılması muhtemeldir.

Kalp Yetmezliği

Kalbin kan pompalama işlevini yerine getirmekte zorlanması, akciğerde damar ağlarının kanla dolması kalp yetersizliği hastalığıdır. Kalp yetersizliği, beraberinde nefes alamama problemini getirir. Özellikle uyku sırasında bu durum tekrarlar.

Astım Hastalığı

Astım hastalarının sıklıkla yaşadığı bir durumdur. Astım hastalığı öksürük, hırıltı, nefeste daralma gibi sorunları ortaya çıkarır. Astımı kontrol altına alınmayanlarda bu durumlar söz konusudur. Kontrol altında olanlar gece daha rahat uyku uyurlar ve bu tür sorunlar yaşamazlar.

Reflü

Reflü, genel tanımı ile yenilen yemekler mideden yemek borusuna doğru kaçar. Reflü bir sindirim sistemi hastalığıdır. Reflünün en önemli belirtilerinden biri nefesi tıkaması durumudur. Reflüsü olanlar nefes alamama ve nefes darlığı sorununu daha fazla yaşarlar.

Panik Atak

Panik atak, psikolojik bir rahatsızlıktır. Karabasanlar, korkunç rüyalar, ter basmaları neticesinde göğüste bir daralma ve nefes alamama durumları ortaya çıkmaktadır. Psikolojik tedavi ile tedavi edilebilir.

Aşırı Stres

Stres hayatımızın çok büyük bir alanında yaşadığımız bir durum. Hayatın içinde her an stres yaşamak mümkün. Özellikle aşırı stres, üzüntü, kederlenme durumlarında bu durumun sıklıkla yaşadığı görülmektedir. Kişinin psikolojik olarak yaşadığı bunalım kişinin nefes almasını güçleştirir.

Koah

Koah, bilindiği gibi amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur. Uyku esnasında nefes alamama sorununa yol açmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git