Gece Uyurken Ağlamak Neden Olur?

14.02.2017
Gece Uyurken Ağlamak Neden Olur?

Gün içinde birçok psikolojik sorunla karşı karşıya kalıyoruz. İş hayatı, aşk hayatı, aile hayatı, metropol yaşamı, trafik derken hayatımızda birçok sorunla karşılaşıp strese giriyoruz. Uyku ise kendimizi bu yaşamdan uzaklaştırdığımız, huzurlu yatağımızda geçirdiğimiz zaman dilimidir bir nevi. Ama ne yazık ki bazı durumlarda gün içinde yaşadığımız şeyler bizi uyku esnasında da rahat bırakmıyor. Uyurken diş gıcırdatmak, sıçramak, irkilmek, düşme hissi gibi bilinç dışı davranışlar sergileriz. Uyku esnasında ağlamak da bunlardan biridir. Kimi zaman gördüğümüz bir rüya sebep olur buna kimi zaman da bu az önce bahsettiğimiz günlük hayattaki sorunlar. Aslında bir nevi uykuda ağlamak dediğimiz olay bilinç altımızın bize oynadığı oyunlardan birisidir diyebiliriz. Gün içinde beyninizin yorulmasına neden olan, beyniniz meşgul ettiğiniz şeyler uyku esnasında da bizleri rahat bırakmayabiliyor. Bu durumu sıklıkla yaşarsanız eğer doktora görünmenizi tavsiye ederim tabi ki.

Uykuda ağlamak, ağlayarak uyanmak genelde çocuklarda görülen bilinçsiz bir davranıştır. Çocukların korkularından kaynaklı rüya temelli olur genelde. Bu durumda korku kaynağına ulaşmayı denemelisiniz. Hırsızlık, hayalet, yalnızlık, ilgisizlik, karanlık, yükseklik, böcek, kedi, köpek gibi çeşitli korku kaynakları vardır. Onun bu korkularının bilinç altına yerleşmesini engellemeye çalışmanız en doğru olanıdır. Ona anlayacağı şekilde, onun yaş grubuna hitap eder şekilde bu korkularını yenmenin yollarını anlatmalısınız. 3-4 yaş aralığında görülen uyku terörü dediğimiz durum da ise çocuk uykudan ağlayarak kalkar ve gözleri kapalı şekilde ağlamaya devam eder. Hırçın ve agresif bir ruh hali sergiler ve genelde uykudan tam uyanma halinde olanları hatırlamaz. Bu uyku esnasındaki hırçınlık durumda çocuğunuzun kendisine zarar vermesini engellemelisiniz. Sıklıkla görülmeye başlandığında ve belli bir süre dahilinde kendiliğinden geçmediği taktirde uzmanlardan yardım almalısınız.

Kısaca uyku esnasında ağlama durumumuzun sebepleri korku, öfke, stres gibi gün içinde yaşadığımız sinirlerimizi ve beynimizi yoran duygulardır. Rahat bir uyku uyumak için kendinizi olabildiğince bu yukarıda saydığımız duygulardan uzak tutun. Vücudunuzun bu istem dışı davranışları sıklıkla sergilemesi durumunda muhakkak bir uzmandan yardım alın. Sağlıcakla kalın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.