Gece Uyurken Dilin Şişmesi Neden Olur?

  14.02.2017
  Gece Uyurken Dilin Şişmesi Neden Olur?

  Gece uyurken başınıza birçok şey gelebilir. Bu durumların başında ise el uyuşması ya da ayak krampı gelmektedir. Bir de dilin şişmesi var tabii. Gece uyurken dil şişmesinin birçok nedeni vardır. Öncelikle bu durum bir alerjik reaksiyon olabilir. Eğer gün içerisinde bir içecek, yiyecek ya da başka bir alerji etkeni oldu ise bu durum gece tesirini göstermiş olabilmektedir. Gece uyurken birden dilinizin şiştiğini hissederseniz hemen oturur duruma geçmeli ve yanınızda bulunan bir kişiyi uyandırmalı ve haber vermelisiniz. Doktora başvurmak da bu hususta oldukça önemlidir.

  Gece uyurken dil şişmesinin bir sebebi ise dil kanseridir. Bir hayli önemli olan bu durum ciddiye alınacak ve zaman kaybedilmeden doktora başvurulacak bir durumdur. Dil kanseri başka hastalıklar ile benzer belirtiler gösterebilir. Dilde olan uyuşma ya da kanama bu belirtilerin sadece bir kaçıdır. Sürekli devam eden bir durum var ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Unutulmamalıdır ki kanser hastalığı ölümcül bir hastalıktır.

  Dil iltihabı ya da dilde ve ağızda oluşan yaralar da bu durumun bir nedenidir. Dil üzerinde ya da ağız içerisinde bulunan bazı iltihap oluşumları, dil şişmesine neden olmaktadır. Dil şişmesinin bir diğer nedeni olan uçuk ise fiziksel şişmeye neden olmaktadır. Bu durum beraberinde ciddi sıkıntılara neden olabilir. Dil şişmesi rahatsızlığı yabana atılacak bir rahatsızlık değildir. Nedeni ise ciddi sonuçlar doğurabilecek olmasıdır. Uyurken dil şişmesinden dolayı nefes borusu tıkanabilir ve bu durum ciddi sorunlara neden olabilir.

  Dil şişmeleri ilaç tedavisi ile düzelebilir. Bu durum alerjik reaksiyonlarda görüldüğü için genelde bu durumları karşılayabilecek iğneler mümkündür. Herhangi bir reaksiyon anında veya dil şişmelerinde ilk yapılması gereken en zaruri davranış hızlıca doktora başvurmaktır.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.