Gece Uyurken Ellerin Şişmesi Neden Olur?

Gece Uyurken Ellerin Şişmesi Neden Olur?
14 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 2.536 kez okundu.

Gece ellerin şişmesi deneyimleyen kişiye oldukça sıkıntı veren bir durumdur. El şişmesi, yatmadan önce olabildiği gibi, sıklıkla uykuya daldıktan sonra olur ve genellikle ayakların da şişmesi ile birliktelik gösterir. Ellerin şişmesi, tıpkı vücudun diğer erlerinde olduğu gibi bir ödem sorunudur. Ekstraselüler space denilen, hücreler dışındaki alana sıvı sızması ile oluşan bu durum genellikle kandaki protein ve elektrolitlerin bir düzensizliği sonucunda meydana gelir. En sık olarak da Albümin proteini ve sodyum minerali ile ilgilidir. Sodyum, softa tuzlarında yer alan maddenin adıdır. Albümin ise vücutta çok önemli görevler üstlenen, ana proteinimizdir. Gece uyurken el şişmesi nedenlerinin başında ise ilaçlar ve eklem hastalıkları gelir.

Genellikle alınan bir ilaç yan etki olarak ödem yapar ve bu ödem de geceleri hem el hem de ayak ve bacaklarda ortaya çıkar. Öte yandan etkisini vücutta su tutarak gösteren ilaçların da bu duruma neden olması oldukça yaygındır. Eklem hastalıkları ise eklem çevresinde kızarıklık, ağrı, kaşıntı gibi durumlarla gider. Sıklıkla eklemlerin şişmesine de neden olurlar. Böylece el bileğinde ve parmaklarda bir şişlik meydana gelir. Bu şişlik ise genelde sabah uyanınca fark edilir.

Aynı zamanda bu eklemlerde bir tutukluk da olur. Ancak elleri kullandıkça, gün içerisinde hem ödem yani şişlik iner hem de tutukluk geçer. Öte yandan, eğer sadece ellerde değil tüm vücutta bir şişlik yaşanıyorsa bu durumun kalp kökenli olması da mümkündür. Kalbin kanı vücuda dağıtma sisteminde bir sorun olabileceği gibi, kan içeriğini ayarlama görevini üstlenen böbreklerdeki bir sorun da bu genelleşmiş vücut şişmesine neden olabilir. Kısacası, gece uyurken el şişmesi ciddiye alınması gereken bir durumdur ve muhakkak bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Aynı pozisyonda yatılıp hareketsiz bir uyku süreci geçirerek yine aynı pozisyonda uyanıldığında vücudun bazı uzuvlarında kramp, karıncalanma ve kasılmaya bağlı olarak ansızın ağrı hissi ile uyanma gerçekleşebilmektedir. Kimi zaman bu uyanmanın sebebi ellerin şişmesi ile de olabilmektedir. Vücuttaki bu tepkimelerin genel nedeni hareketsizlikten dolayı kan akışının her uzva yeterince sağlanmıyor olmasıdır.

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, gece uykusunda ellerde şişmeye neden olabilmektedir. Öyle ki bu şişme diyabet hastalığının belirtileri arasında yer aldığından, kişide uzun süredir bu tepkime gözlemleniyor ve gece uykusunu ciddi yönde etkiliyor ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git