Gece Uyurken Ayak Üşümesi Nedenleri

12.02.2017
Gece Uyurken Ayak Üşümesi Nedenleri

Pek çok kişi gece uyurken ayaklarının üşüdüğünü söyleyerek bu durumdan şikayet eder. Peki ama gece üşümesi neden olur ve hangi durumlarda gece ayakların üşümesi meydana gelir ? İşte bu soruların cevabını sizler ile paylaşmak için hazırladık.

Vücudumuzdaki kan öncelikli olarak hayati organlarımıza pompalanır. Havalar soğuduğunda el, ayak, burun gibi uçlarda ki organlarımızın geç ısınır çünkü vücudumuzdaki kan en son bu noktalara ulaşır. Yemek yedikten sonra yediklerimizi sindirebilmemiz için kanımız sindirim sisteminde yoğunlaşır. bu sebeple yemek yedikten sonra üşüme ve yorgunluk hissetmemiz normaldir. Fakat ayaklarımızı ısıtmakta sürekli zorluk çekiyorsak bu bazı sorunlara işaret olabilir ve ihmal edilmemesi gerekir. Gece uyurken ayak üşümelerin de akla ilk gelen önemli bir sorun dolaşım bozukluğu problemleridir. Kalp ve/veya kan damarları işlevini düzgün yerine getirmez ise damarlar büzüşebilir, dolaşım olması gerektiği gibi gerçekleşemez ve ayaklarımız üşür ve bu durum genellikle gece yaşanır.

Vücudumuzun susuz kalması da gece ayak üşümelerine sebep olabilir. Düzenli su içmek daha sağlıklı olmamızı sağlar. Gece ayakların üşümesi sigara ve alkol bağımlılığından da kaynaklanabilir. Aşırı alkol, sigara ve tütün ürünleri kullanmak kan akışının bozulmasına sebep olur bu durum yukarıda da bahsettiğim üzere gece ayak üşümesine sebep olur. Hareketsiz yaşam tarzı da ayak üşümelerine sebep olabilir. Tüm gün işte, okul da oturuyor olmak bizleri hareketsizliğe sürüklüyor. Gün içinde daha hareketli olmaya çalışmak, ufak ofis egzersizleri yapmak, günlük yürüyüşler düzenlemek kan akışımızı düzeltir ayaklarımızın üşümesine engel olabilir.

Bunlara rağmen gece ayak üşümeleri geçmiyorsa ve dolaşım problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız dolaşımı bozukluğu, kan pıhtılaşması ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi problemleriniz de olabilir ilgili doktora muhakkak gitmelisiniz. Pernisiyöz anemi yani halk arasında bilinen haliyle kansızlık da gece ayak üşümelerine sebep olabilir. B12 eksikliği yüzünden bu hastalık meydana gelir ve kırmızı kan hücrelerinde ki eksiklik vücut dokularına giden oksijenin azalmasına yol açar. Kansızlık sebebiyle halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, soluk cilt rengi, baş ağrısı ve el ve ayaklarda üşüme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kansızlık sıkıntısı yaşıyorsanız beslenmenize dikkan edin ve doktorunuza başvurun.

Tiroid bezinini az çalışması da geceleri ayak üşümelerine sebep olabilir. Tiroid bezinin ürettiği hormonlar vücudun pek çok işlevini etkiler. Tiroid bezi az ya da fazla çalıştığında vücut sağlık dengesini koruyamaz. tiroid bezinin az çalışmasına hipotiroidi adı verilir. Hipotiroidi vücut metobalizmasını yavaşlatır ve halsizlik, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kilo artışı, el ve ayak üşümesi gibi sorunları ortaya çıkartır. Raynaud Hastalığı da gece ayak üşümelerine sebep olabilir. Hipotiroid tedavisi görüyorsanız ve buna rağmen gece ayak üşümeleriniz geçmiyorsa raynaud hastalığından şüphe edilebilir. Raynaud hastalığında stres ve soğuk hava sebebiyle kan damarlarında meydana gelen kasılmalar el ve ayaklara daha az kan gitmesine yol açar. Ayak parmaklarınızın rengi kaçabilir, mavi ya da kırmızı renkte görülebilir. Damarlar açıldıktan sonra cildin rengi ve ısısıyla ilgili şikayetler normale dönecektir. Kas romatizması (Fibromiyalji ), periferik nöropati, periferik arter hastalığı, yere basma şeklindeki bozukluk, sinir sıkışması gibi pek çok sebepte gece ayak üşümelerine yol açabilir. Şikayetleriniz geçmiyorsa muhakkak doktor kontrolüne gitmeniz gerekir

Sağlıklı yaşam dileklerimle…

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.