Üşümeye Ne İyi Gelir?

15.07.2020
Üşümeye Ne İyi Gelir?

Üşüme vücudumuzun normal tepkilerinden biridir, özellikle kış aylarında doğal bir reaksiyon olarak bedenimiz titrer. Fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olarak kendini belli edebilir. Kışın evde kalorifer dibinde üşüyen, yaz sıcağında bile montla dolaşan insanlar vardır. Böyle durumlarda veya direk normal bir üşüme olsa dahi bu yaşamak istemediğiniz durumlarda üşümeye iyi gelen yöntemleri deneyebilirsiniz. Çok sık ve ciddi anlamda üşüme yaşıyorsanız kansızlık, kardiyovasküler sistem hastalıkları, tiroid bezinin az çalışması, diyabet, aşırı zayıflık yada sigara kullanımı gibi durumlara sahip olabilirsiniz. Ciddi bir titreme ile karşı karşıyaysanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir ki nedeni araştırılsın ve ona uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilsin.

Üşüme ile birlikte titreme, ateş, yorgunluk, halsizlik, ağrı, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi genel şikayetler görülebilir. “Sürekli üşüyorum, üşümeye ne iyi gelir” diyorsanız hadi birlikte içinizi hemen ısıtacak yöntemlere birlikte bakalım.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygun giyim

Elbette önemli adımlardan biridir, çünkü mevsimine göre giyilmezse üşüme kaçınılmaz olur. Soğuk havalarda siyah ve kalın kıyafetler giyilmelidir. Kıyafette renk önemlidir, çünkü koyu renkler güneş ışınlarını çekerler bu sayede kişinin bedenini daha sıcak tutarlar. Kışın beyaz giymek üşümeye davetiye çıkaracaktır ancak kalın giymek buna dahil değildir. Uygun kalitede üretilmiş montlar, kazaklar, pantolonlar tercih edilmelidir. Termal kıyafetler çok daha sıcak tutacaktır. Özellikle baş ve ayakları sıcak tutmak üşümeyi en aza indirecektir. Bu yüzden uygun bir ayakkabı tercihi yapılmalıdır, mümkünse şapka ve atkı kullanılmalıdır. Evde de soğuk havalarda çorapsız gezinilmemelidir, çünkü soğuk ilk önce ayaktan alınır.

Stresten uzak durulmalıdır

Stres hayatımızın bir parçası, kaçınılmaz olan bir durumdur. İş, özel hayat, dersler yada maddi, manevi sorunlar hep strese yol açar. Eğer kafa rahat olmazsa, içinde durmadan düşünceler dönüp durursa stres kaçınılmaz olur ve beraberinde kansere kadar uzanan bir hastalık döngüsü sıralanır. Bunlardan biride üşümedir. Üşüme bir hastalık olmasa da titreme gibi bir hastalığa dönüşebilir. Özellikle fazla heyecanlanan, stres altında olan kişilerin el ve ayakları buz kesilir, üşüme başlar. Stresten uzak durabilmek adına yoga, meditasyon, nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerine başvurabilirsiniz.

Spor yapın

Her alanda olduğu gibi bu konuda da spor çok önemli bir rol oynamaktadır. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturduğu için üşümeyi engellemek adına da mutlaka düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır. Güçlü bir vücut kolay kolay hastalanmaz ve yıkılmaz, üşüme daha zayıf vücutlarda görülür. Özellikle yüzme gibi vücut ısısını yükselten sporları tercih edebilirsiniz. Yüzme kılval damarları genişlettişi için haliyle üşümeyi engelleyecektir. Sarf ettiğiniz ve yorulduğunuz sporlar sizi daha sıcak tutacaktır. Bunlar dışında, düzenli ve tempolu yürüyüş de ihmal edilmemelidir.

Sigarayı bırakın

Sigara vücudun en büyük düşmanlarından biridir ve her hastalığın başıdır bu yüzden üşümenizin önüne geçmek istiyorsanız önce sigarayı bırakın, daha sağlıklı bir hayata geçin. Sigaranın vücudu ısıttığı yoktur, aksine damarlarda iltihaplanma ve tıkanıklığa neden olur, buda kan dolaşımını yavaşlatır ve üşümeye neden olur.


Nasıl Beslenmeli?

Beslenmeden kasıt sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Yağlı ve fazla şekerli, tuzlu besinler üşümeye etki etmeyecektir sadece sağlığınıza zarar verecektir. Ancak bazı besinler vardır ki kan yapar ve üşümeye engel olur. Çok üşüyorum deyip dozu kaçırmak da zararlı olacaktır, her şeyin fazlası zarardır. Özellikle bazı meyve ve sebzeler vücut ısısını yükseltme konusunda çok başarılıdır.

Şekerli gıdalar

Bilindiği üzere şekerli gıdalar kan şekerini yükselttiği için vücut ısısını en hızlı bir şekilde çıkaran gıdalardır. Şeker yediğiniz zaman daha bir sıcaklarsınız, içiniz ısınır. Ancak şekerin ne kadar zararlı olduğu da bilinen bir gerçektir. Ani kan şekeri yükselmesi ve alçalması, çabuk acıkma hissi, aşırı kilo ve diyabet gibi problemlere yol açabilir. Bu yüzden direk şeker yada şekerli tatlı yemek yerine şeker içeren sebzeler tüketilmelidir ki daha sağlıklı olsun. Sonuçta bu besinlerde aynı etkiyi gösterecektir. Hemde bu sayede fazla kilo almamış olursunuz. Şekerli besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kabak
 • Tatlı patates
 • Havuç
 • Lahana

tüketebilirsiniz.

Aşırı meyve tüketiminden kaçınılmalı

Meyvelerde şeker bakımından oldukça zengindir bu yüzden ısınmak adına bol bol meyve tüketilebilir fakat bu yanlış bir harekettir. Su, vitamin ve mineral bakımından en zengin olan besinlerdir, doğal bir antioksidan kaynağı olan meyveler bağışıklık sistemini de güçlendirir, kişiye güç kuvvette verir. Ancak kadınlarda 2, erkeklerde 3 porsiyon yenmesi bir günde yeterli olacaktır. Bunu ara öğünlerinize paylaştırabilirsiniz. Yeterli düzeyde yendiği zaman zaten vücut ısısını dengeleyecektir. Fakat abartırsanız karaciğer yağlanmasına, fazla kilo alımına neden olabilir. 60 yıl öncesine kıyasla meyvelerin mineral oranı düşmüştür fakat şekerleri aynı kalmıştır. Meyve tüketirken en çok C vitamini bakımından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt tercih edilmelidir.

>>> İLGİLİ: C Vitamini İçeren En İyi 34 Besin

Kafeinli içeceklerden uzak durulmalı

Kafeinli içecekler üşüme ve titremeye neden olanlar arasında yer alır bu yüzden kafeinsiz bir hayata geçiş yapılmalıdır. Özellikle kahve tüketimi en aza indirilmelidir. Normalde sıcak bir içecek olduğu için vücut ısısını yükseltir diye düşünülür fakat içeriğinde yüksek kafein miktarı vücut ısısının ayarını bozar ve üşümeye iyi gelmez. Kahve yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Öğün atlamayın

Özellikle çalışanlar yada öğrenciler düzeni beslenmekte zorluk çekerler, çoğu zaman öğünler karışır ve eksilir fakat bu hiç de sağlıklı bir durum değildir. Üşümeyi engellemek istiyorsanız önce öğünlerinizi düzene sokmalısınız. Nerede olursanız olun, 3 öğün yemek yemeye çalışın. Ara öğünlerde çok önemli, ana öğünlerde az yiyin ve ara öğünlerde sağlıklı şeylerle açlığınızı yatıştırın. Bir anda yemeklere saldırmayın, yavaş yiyin ama kan şekerinizin düşmesine de izin vermeyin. Vücut ısınızı düşürmeyecek besinler tüketmeye özen gösterin.

Kuru meyveler

Kuru meyvelerde yüksek demir içerikleri sayesinde kansızlığa karşı korur dolayısıyla üşümeyi engellemiş olur. Özellikle yüksek antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi hastalıklara karşı daha dirençli yapar. Ancak buda şekerli bir besin olduğundan dengeli yenmelidir. Örneğin ara öğün olarak;

 • 1 yemek kaşığı kuru üzüm
 • 3-4 adet kuru kayısı veya erik
 • 1 adet kuru incir
 • 2 adet ceviz
 • 6 adet fındık

tüketebilirsiniz. Kuru meyveler vücut ısısını sağlıklı bir şekilde yükseltir. Özellikle çekirdekli kuru üzüm demir miktarı en fazla olandır. Satın alırken açıkta satılanlara dikkat edilmeli ve diyabet hastaları çok tüketmemelidir.

Yeşil sebzeler

Ispanak en önemlisiydi, ancak diğer yeşil sebzelerde üşümeyi engelleme konusunda oldukça etkilidir. Pancar, maydanoz, karalahana be pazı bunlara örnek verilebilir. Hem çok sağlıklı hemde kansızlığa çok iyi gelmektedirler. Ancak pişirme esnasında dikkat edilmesi gereken şey, vitamin ve minerallerini öldürmemek adına çok pişirmemektir.

Pekmez

Bu süreçte bol bol kan yapan, demir bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir çünkü üşümenin başlıca sebeplerinden biri, kansızlık yani demir eksikliğidir. Pekmez de en iyi kan yapan besin olarak bilinir. Özellikle demir, kalsiyum, fosfor, potasyum bakımından oldukça zengindir, enerji vericidir ve vücut ısısını arttırır. Pekmez ye ısınırsın lafını mutlaka duymuşsunuzdur. 20 gram pekmezde 2 mg demir bulunur, özellikle bebek ve çocuklarda kan yapması açısından verilir, emziklerine sürülür. Kan şekerini arttırdığı için dikkatli tüketilmelidir, dozu iyi ayarlanmalıdır ve alırken içeriğinde glukoz-fruktoz şurubu olmadığına bakılmalıdır. Her sabah bir tatlı kaşığı pekmez sizi tüm gün sıcacık tutacaktır.

Tahin

Tahinde pekmez gibi bir tatlı çeşididir, vücudu sıcak tutar ve demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor bakır, selenyum bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kişiyi daha canlı tutar, enerjisini yükseltir ve üşümesini bu şekilde engeller. Susam tohumundan üretilmektedir bu yüzden içeriğinde doymamış yağ asitleri de mevcuttur. Günde 1-2 tatlı kaşığı yemek yeterlidir. Özellikle emziren ve et tüketmeyen kişiler mutlaka tüketmelidir. Dilerseniz pekmezle karıştırıp enfes bir tat yakalayabilir ve sıcaklığınızı daha da arttırabilirsiniz.

Bitter çikolata

Şeker tüketmenin üşümeye çok iyi geldiğini yukarıda söylemiştim, ancak bunu şeker içeren meyve ve sebzelerle yapmak gerekir de demiştik fakat bir istisna olabilir, oda bitter çikolata… Çünkü çikolatalar arasında en faydalı olanıdır. Diğerlerine nazaran daha az şeker içerir, çinko ve demir bakımından ise çok zengindir. 100 gram yediğiniz zaman günlük demir ihtiyacının %35’i karşılanır, şaşırtıcı ama vücudun ısısını da arttırır. Günde 1-2 kere yemek yeterli olacaktır.

Baharatlar

Adı yediğimiz zaman bir sıcaklık hissederiz, sanki tüm vücudumuzu ateş sarar. Bu aslında acıdan dolayı gerçekleşen bir reaksiyondur ancak vücut ısıını arttırdığı için üşümeye de çok iyi gelir. Örneği acı biber, tek başına yemek mideye zarar verebilir ancak yemeklere biraz katarak bu faydasından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında pul biber ve kekik de ısıtıcı gıdalar arasında yer almaktadır. Sadece acı baharatlar diye kısıtlamaya gerek yok çünkü tarçın, kimyon gibi baharatlarda vücut sıcaklığını arttırmaktadır.

Su

Su aslında temel ihtiyacımız ancak üşümeye iyi gelenler arasında da yerini alır, nedeni ise su eksikliği de üşümeye neden olabilmektedir. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmeye başlarsanız ve bunu bir alışkanlık haline getirirseniz zamanla üşümeniz, eller ve ayaklarda buz kesmeleri azalacaktır. Su hayattır sözü her anlamda hayatta karışımıza çıkmaktadır.

Bal

Bal özellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Yendiği andan itibaren tıpkı pekmez gibi vücudu ısıtır, enerji verir. Isıtıcı gıdalar arasında yer alır bu yüzden her gün 1 tatlı kaşığı yenmelidir. Alırken organik olmasına çok dikkat edilmelidir çünkü diğerleri kısa sürede şekerlenme yapar.

Taze sıkılmış meyve suyu

Meyveler, özellikle C vitamini bakımından zengin olanlar dozunu kaçırmadan tek başına tüketilebilir ancak her sabah suyunu sıkıp içtiğiniz hatta birden fazla meyveyi karıştırdığınız zaman daha etkili olacaktır. Her şeyin suyu daha faydalıdır, özellikle sonbahara geçiş döneminde yazdan yeni çıkıldığı için bir halsizlik ve üşüme döngüsü başlar. Vücut kendini daha halsiz hisseder, soğuk algınlık gibi hastalıklar baş göstermeye başlar. Bu yüzden bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir, taze sıkım meyve suyu sayesinde vücuttaki zararlı maddeler atılır ve daha dirençli bir hale gelir.

Probiyotikler

Özellikle mevsim geçişlerinde, soğuk dönemlere girerken bağışıklık sistemi bir anda zayıflayabilir ve hastalıklarla mücadele edemez, böyle bir dönemde üşüme kaçınılmaz olur, evde battaniyeye sarılmadan oturulmaz bir hal alınır. Probiyotikler ise tam bu dönemde yardıma koşar, sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmalar yok edilir, antibiyotik özellikleri sayesinde doğal ilaç görevi görürler. Yoğurt, kefir ve turşu probiyotiklere örnek verilebilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı içindeki laurik asit ve miristik asit benzeri doymuş yağlar, karaciğer tarafından hızlı bir şekilde işlenir ve enerjiye dönüştürülür. Et ve peynirde bulunan doymuş yağlardan farklılardır ve yağ hücresi olarak nadiren depolananlar arasındalardır. Depolandıkları için metabolizmayı harekete geçirirler ve dolayısıyla vücut ısısının artmasını sağlarlar.

D Vitamini

D vitaminine ayrı bir parantez açmak gerekir çünkü D vitamini en çok güneşten alınmaktadır, bu yüzden özellikle güneş ışınlarının dik inmediği saatlerde güneş banyosu yapılmalıdır. D vitamini eksikliği olan vücut tıpkı kansızlık gibi çok fazla üşür. Hatta gerekirse D vitamini takviyesi de alınabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ışınlara çok uzun süre ve yanlış zamanda korunmasız olarak maruz kalmak lekelere ve yanıklara neden olabilir.

Kırmızı et

Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendirir, kişiye güç katar ve üşümesini bu sayede engeller. 100 gramında 2,7 mg değerinde demir vardır. Bu da günlük ihtiyacın %15’ini karışılıyor anlamına gelir yani düzenli tüketildiği takdirde kansızlık riskini en aza indirir ve üşümeyi tamamen yok eder. Fakat hepsinde olduğu gibi bunda da fazlası zarardır, uzmanlar haftada 350-500 gramdan fazla tüketilmemesi gerektiğini savunmaktadır. Hindi etinin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %82’sini, sığır eti %11’ini karşılamaktadır. Yani etten ete demir oranı farklılık göstermektedir.

>>> İLGİLİ: Demir Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Yumurta

Yumurtanın faydaları da saymakla bitmez. Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı hiç şüphesiz yumurtadır. Demir bakımından da çok zengin olduğu için, her kahvaltıda bir haşlanmış yumurta yendiği zaman üşümeye çok iyi gelir. Yanında roka, maydanoz, tere, turunçgiller tüketirseniz daha da etkili olur.

>>> İLGİLİ: Protein İçeren En İyi 43 Besin

Kuru bakliyatlar

Üşüme probleminiz varsa mutlaka beslenme programınıza kuru bakliyatları da eklemeniz gerekir. Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce, barbunya demir bakımından çok zengindir, dolayısıyla kansızlığı önler. Özellikle emzirme ve hamilelik dönemlerinde demire olan ihtiyaç artar, üşüme de beraberinde artar. Bu yüzden bu dönemlerde daha sık tüketilmelidir. Yanlarında limonlu yeşillik de yerseniz demir emilimi artar, ancak bakliyatların iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Mercimeğin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %19’unu, soya fasulyesi %29’unu, barbunya da %12’sini karşılamaktadır.

Karaciğer

Karaciğerde kırmızı et kadar oldukça kan yapan bir besindir, bu sayede üşümeyi engeller ve vücut ısısını dengeler. Ancak yüksek kolesterole sahip olanlar mutlaka doktor kontrolünde tüketmelidir.

Beyaz et

Kırmızı et gibi beyaz ette demir bakımından çok zengindir, dolayısıyla üşümeye iyi gelir. Özellikle kırmızı et tüketmeyenler daha fazla beyaz et alıp ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Pişirirken derisiz ve ızgara yöntemlerini kullanırsanız daha sağlıklı olur, yanına limon ve pekmezle tatlandırılmış bir yeşillik salatası sizi ekstra sıcak tutacaktır.

Deniz ürünleri

Deniz ürünleri de üşümeye çok iyi gelir. Özellikle kış aylarında daha sık tükettiğimiz balıklar bizi hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir dolayısıyla da üşümenin önüne geçmiş olur. Aynı zamanda demir oranları da oldukça yüksektir. İstiridyenin 100 gramı günlük ihtiyacın %37’sini karşılamaktadır. Ton balığı, karides, yengeç, tavuk, karides de üşümeye iyi gelen deniz ürünleri arasında yer alır. Mutlaka haftada 2 kere balık tüketilmelidir.

Ciğer

Kırmızı, beyaz farketmez etlerin üşümeyi engelleme faktörünün ne kadar etkili olduğu aşikar. Ciğerde onlardan bir tanesi. Protein, demir ve B vitamini bakımından oldukça zengindir bu yüzden kansızlık sorununun önüne geçer ve üşümeyi engeller. Farklı hayvanların ciğerinde farklı oranlarda demir olabilir. Sığır ciğerinin 100 gramı günlük ihtiyacın %36’sını, tavuk ciğeri %65’ini karışılar.


Üşümeye İyi Gelen Bitkiler

Domates

Mevsimi geldiğinde mutfağın vazgeçilmezi olan domates üşümeye de çok iyi gelmektedir. İster salatada ister kahvaltıda tüketin her şekilde vücut ısısını dengeleyecek ve üşümeye neden olacak hastalıkları önleyecektir. Eğer 1 su bardağı domates suyu içerseniz, günlük demir ihtiyacınızın %30’unu karşılamış olursunuz.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu ister doğal ister pekmez haliyle tüketebilirsiniz, ısıtıcı gıdalar arasında en etkili olanları arasındadır. Yediğiniz andan itibaren vücudunuzu ısıtır ve enerji verir. Her gün 1 tatlı kaşığı tüketirseniz üşümenin önüne geçebilirsiniz, ayrıca hastalıklara karşı koruma kalkanı görevi de görmektedir.

Kabak çekirdeği

Demir bakımından oldukça zengin olan bir diğer besin olarak karşımıza çıkıyor. 100 gramında 9 mg demir bulunmaktadır, bu sayede vücudun ısı seviyesini dengede tutar ve üşümeyi engeller. B, E vitaminleri, potasyum, magnezyum ve çinko bakımından da oldukça zengin olan kabak çekirdeği, tek yendiği gibi yoğurdun içine katılarak veya kuru meyvelerle ara öğün olarak tüketilebilir. Günde 1 avuç yani 10 gram tüketmek yeterlidir.

Sarımsak

Sarımsağın doğal antibiyotik olduğu bilinen bir gerçektir. Kokusu ve acımsı tadı kişiyi rahatsız etsede özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için bol bol tüketilmelidir. Isıtıcı gıda olmasındaki en büyük etkisi, kan akşını hızlandırıyor olmasıdır. Bunu da damarlar içinde plak birikimini engelleyerek yapmaktadır.

Kestane

Kışın tam anlamıyla geldiğini bize hissettiren gıdalardan biri de kestanedir. Diğer önemli bir özelliği ise vücudumuzu soğuktan koruyor olmasıdır, zengin besin değerleri sayesinde yendiği andan itibaren kan akışını hızlandırır ve daha sıcak hissetmeyi sağlar.

Yulaf ezmesi

Özellikle ara öğünlerin olmazsa olmazıdır ve vücut ısısını yüksek tutmaya yardımcı olmaktadır. Bunu da kompleks karbonhidrat oluşu ile gerçekleştirir. Çünkü bu sayede sindirimi daha zorlaşır ve vücutta daha uzun süre durur dolayısıyla beyaz şeker, beyaz un içeren besinlere nazaran daha fazla sıcaklık sağlar. Yulaf ezmesi dışında karabuğday, tam tahıllı makarna da sayılabilir.

Fıstık

Kuruyemişlerde insan vücudunu sıcak tutma konusunda oldukça etkilidir. Özellikle fıstık metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını arttırır ve bu sayede metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Tüm bu özellikleri ısıtıcı bir gıda olduğunu göstermektedir. İçinde bolca B3 vitamini ve protein bulundurur, doğal antioksidan görevi görür. Fıstık dışında fındık, ceviz ve badem de tüketebilirsiniz.

Karabuğday

Özellikle B1 ve B2 vitaminleri bakımından çok zengindir, günde 100 gram tüketmek günlük B1 ihtiyacının %40’ını karşılar ki buda vücudu ısıtmada büyük bir rol oynadığının göstergesidir. Özellikle demir açısından da çok zengin oluşu karabuğday üşümeyi engelleyen gıdalar arasına sokar çünkü kansızlığa çok iyi gelir. Salatanıza ekleyebilirsiniz, içine zeytinyağı ve limon da koyabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil çok üşüyen insanların mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Zengin içeriği sayesinde bedeni tüketildiği andan itibaren sıcak tutmaya başlar, vücut ısısını dengeler ve kan dolaşımını uyararak el ve ayaklara kanın ulaşmasını sağlar. Özellikle el ve ayakları bir türlü ısınmayan insanlar çok tercih eder. Zencefili bir kavanoza rendeleyin ve üstüne bal, limon suyu ekleyin, ardından buzdolabında bir süre bekletin ve günde 1-2 kez ılık suyunuza ekleyerek tüketin. Yada direk bitki çayı şeklinde hazırlayıp da tüketebilirsiniz.

Ispanak

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında ıspanak… Demir bakımından da çok zengindir, 100 gramı günlük ihtiyacın %20’sini karşılamaktadır. Belki kış yemeği olduğu için bu kadar sıcak tutmaktadır. Yapısında bulunan polifenolik molekül olan oksalik asit yüzünden ıspanak çiğ yenmemeli, pişirilmelidir. Ancak çok pişirmek de vitamin ve minerallerinin ölmesine neden olur bu yüzden ortası bulunmalıdır ki üşümeyi engelleyecek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek maddeler kaybolmasın.


Üşümeye İyi Gelen Bitki Çayları

Üşümeyi engelleyecek en önemli yöntemlerden biri hiç şüphesiz bitki çaylarıdır. Hem sıcak bir şekilde içiliyor oluşları hemde malzemelerin sağlıklı olması vücudun ısısını yerine getirir, sıcak tutar. Ancak siyah çaydan ziyade bitki çayı tüketilmelidir, siyah çay kansızlık yapabilir. Bitki çaylarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Ekinezya Çayı

Ekinezya oldukça faydalı bir besindir, özellikle soğuk algınlık ve nezle gibi hastalıklardan korunmak adına tüketilir. Bu tarz hastalıklara yakalanıldığı zaman üşüme de beraberinde gelir. Ekinezya çayı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı korur ve vücut ısısını yükseltir. En önemli özelliklerinden biri, beyaz kan hücrelerini arttıyor oluşudur. İçeriğindeki polisakkaritler ve alkamidler sayesinde, vücutta anti-enflamatuar etkisi gösterir ve üşümeye neden olacak her türlü hastalığı önler.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu genelde yanına yaklaşmaya korktuğumuz bitkiler arasındadır, dokunulduğu an cildi şişirir ve kıpkırmızı yapar. Tadı ve kokusu da pişince pek sevilmez fakat kansızlık problemine dolayısıyla üşümeye çok iyi gelmektedir, belkide pek çok bitkiden daha etkilidir. Isırgan otunu çay olarak tüketmenizi öneririz. Bunun için kurutulmuş otları 10 dakika kaynamış suyun içinde demlendirin ve tüketin. İçine tatlanması için bal veya limon da katabilirsiniz.

Baharat Çayı

Vücut ısısını arttıran en etkili bitki çaylarından biridir. Baharatlar, özellikle acı olanları vücudu sıcak tutma konusunda daha etkilidir. Acı bir şeyler yendiği zaman sıcak bastığını herkes gözlemlemiştir, baharat çay da soğuk ve sert havalarla mücadele eder, etkili formülü sayesinde bedeni sıcak tutar. Bunun için 1 çay kaşığı toz acı biberi, yarım yemek kaşığı siyah turbu ve 2/3 diş sarımsağı sıcak su ile karıştırın.

Limon Çayı

Her derde deva olan limon genelde kendi halinde tüketilir fakat çok sık üşüyorsanız çay olarak da tüketebilirsiniz. Limon C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir, kişiyi daha güçlü yapar bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli olunur ve üşüme gibi reaksiyonlar ortaya çıkmaz. Güçlü bir bağışıklık sistemi olursa vücut ısısı daha dengeli kalabilir. Limonu dilimleyip sıcak suyunu içine koyup içebilirsiniz. Doğal bir antioksidan olduğunu unutmamakta fayda var.

Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı, çoğu zaman unutulur ancak kansızlık ve üşümeye çok iyi geldiği bir gerçek. A, B, C ve D vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından çok zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudun güçsüz düşüp üşümesini engeller. Günde 1 bardak, düzenli bir şekilde tüketmeniz kısa sürede üşüme problemini aşmanıza yardımcı olacaktır.

Ihlamur Çayı

Bitki çayları arasında en sevilen ve tercih edilen hiç şüphesi ıhlamur çayıdır. Özellikle kış aylarında soğuktan koruması, içildiği andan itibaren içi ısıtması ve hastalılara karşı koruması ile bilinir. Çoğu zaman soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan kaçınmak için tercih edilir. Üşümeyi de en aza indirir, vücut ısısını yükseltir ve kişiyi daha güçlü hissettirir. Ihlamur çiçekleri alınır ve cezvede kaynatılır, suyu sıcak sıcak içilir. Gün içinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Adaçayı

Keza adaçayı da soğuktan korur, kişiyi daha sıcak hissettirir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu etkileri ile özellikle kış aylarında çok tercih edilir. Hastalıklara karşı korumada oldukça etkilidir.

Beyaz Çay

Bu çayın özelliği kalbi soğuktan koruyor olmasıdır, termojenik etkisi vardır ve içinde kateşinler denilen antioksidan flavonoidler bulunur. Bu kateşinler damarları genişletir ve bu sayede kan akışını hızlandırır, dolayısıyla vücut ısısını yükseltir. Beyaz çayı ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz, herhangi bir sınırı yoktur.

Nane Limon Çayı

Nane çayı, kışın vazgeçilmez olan bitki çayları arasındadır, özellikle üşüdüğümüz yada halsiz hissettiğimiz zaman hemen hazırlarız, yapımı da çok kolay olduğu için soğuk algınlık, grip gibi hastalıklardan korunmanın ilk yoludur. Limon ve nane bir yerde kaynatılır ve içilir, tadı ve kokusu da ferahlatıcıdır, sıcacık içimiyle ısıtıcı çaylar arasında yer alır.

Mürver Çayı

Mürver çok bilinen bir bitki değildir ancak üşümeye neden olan hastalıkların tedavisinde alternatif olarak tüketilebilir. İçinde viburnic asit bulunur ve terlemeye, vücut dokularının detoksuna yardımcı olur. Yani oldukça etkilidir, kanı temizler ve tıkanıklığı engeller dolayısıyla akışı hızlandırır. Nane ile kaynatıp, içine bal katarak gece yatmadan önce 1 bardak tüketebilirsiniz, sıcacık tutacaktır.

Yeşil Çay

Yeşil çay en çok sevilen bitki çayları arasındadır, hem lezzetli oluşu hemde faydaları onu vazgeçilmez kılmaktadır. Özellikle kışa girerken ara öğünlerin vazgeçilmezi arasına girer. Metabolizmayı hızlandıran etkisi sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve kişiyi sıcak tutar. Günde en az 3 bardak tüketebilirsiniz. İçeriğindeki epigallokateşin gallat (ECGC) bileşiği vücudu hastalıklara karşı korur, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Doğal Çay Tarifi

Malzemeler

 • 2 su bardağı badem sütü
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 silme çay kaşığı toz zerdeçal
 • ½ silme çay kaşığı toz zencefil
 • ½ silme çay kaşığı toz tarçın
 • 1 adet çekilmemiş karabiber
 • ½ silme çay kaşığı vanilya

Nasıl uygulanır?

 • Bütün malzemeler homojen bir kıvam alana kadar blenderdan geçirilir
 • Cezvede kısık ateşte pişirilir ve ılıyınca içilir

Üşümeye İyi Gelen Bitkisel Kürler

Çok aşırı ve devamlı üşüyorsanız altında büyük ihtimalle kansızlık yatıyor olabilir. Hem kansızlığı önleyecek hemde üşümenin önüne geçecektir. Bu kürün aslında bir turşu olduğunu söyleyebiliriz;

Turşu Kürü

Malzemeler

 • 2 kilogram kırmızı pancar
 • 7-8 diş sarımsak
 • 2 çay bardağı sirke
 • Yarım yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tuz
 • Pancarları iki-üç parmak geçecek kadar su

Nasıl uygulanır?

 • Pancarları yıkayın, kökleri ve yapraklarını soyun ama atmayın, içine koyarsanız daha lezzetli olur
 • Daha sonra haşlayın ve sudan çıkardıktan sonra kabuklarını soyun
 • Soyduğunuz pancarları ikiye, üçe bölün
 • Bir kavanoza koyun, içine tuz ve sarımsak atın ve haşlamış olduğunuz suyu da kavanoza dökün
 • Geriye kalan malzemeleri de karıştırarak kavanoza boşaltın
 • Hazırladığınız turşuyu, oda sıcaklığında 2-3 gün bekletin ve günde 1 bardak, tok karnına için.
 • Düzenli tükettiğiniz taktirde üşümenizin önüne geçecektir.

Kereviz Ispanak Kürü

Malzemeler

 • 250 gram taze ıspanak
 • 200 gram kabuğu soyulmuş kereviz

Nasıl uygulanır?

 • Önce bir tencere içinde 1 litre su konulur ve içine dilimlenmiş kerevizler atılarak kaynamaya bırakılır. Kerevizin yumruları yerine taze ve yeşil olan yapraklarını da kullanabilirsiniz
 • 10 dakika sonra ıspanak da eklenir ve kapağı kapalı bir şekilde 5 dakika kaynatılır
 • Hazır olduktan sonra bir süre soğuması için beklenir ve suyu süzülerek cam şişeye konulur

Ne sıklıkla uygulanır?

 • 15 gün boyunca her gün düzenli olarak tüketilir, ardından 10 gün ara verilir ve toplam 1 ay boyunca kür uygulanır. Bu tarif 2 gün kullanmaya yetecektir. Zaten kür 48 saat içinde etkisini yitirir bu yüzden 1 litreden fazla hazırlanmamalıdır.

Nasıl fayda sağlar?

 • Demir ihtiyacını en fazla kırmızı etten karşılarız ancak şöyle bir farklılık var ki, kereviz-ıspanak kürü günlük ihtiyacın %34’ünü karşılayarak daha fazla demir oranıyla karşımıza çıkar. Bu yüzden vücudu sıcak tutma konusunda çok başarılıdır. Bu kürü tüketirken çay, kahve, sigara ve aşırı tatlı yiyeceklerden uzak durun.

Hazırlama süresi

 • Kerevizlerin haşlanma süresi, 3 dakikadır ve ıspanakla beraber 5 dakikayı bulur.

Uygulanabilecek en iyi zaman?

 • Günde sabah, akşam olmak üzere 2 defa tüketilmelidir. Yemeklerden 1 saat sonra veya aç karnına en uygun zamandır.

Ananas ve Portakal Suyu Karışımı

Malzemeler

 • 3 adet kan portakalı
 • 1 adet greyfurt
 • 1 dilim ananas
 • 1/2 su bardağı soğuk su

Nasıl uygulanır?

 • Portakal ve greyfurt bol suda yıkanır ve ortadan ikiye kesip suyu sıkılır
 • Ananaslar küçük küçük dilimlenir ve tüm malzemeler blenderdan geçilir

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu karışım taze meyve sularından oluştuğu için C vitamini bakımından çok zengindir, bu yüzden vücut sıcaklığını korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Maydanoz Suyu

Malzemeler

 • 1 demet maydanoz
 • 1 adet salatalık
 • 1 adet taze sıkılmış limon suyu
 • 1 su bardağı su

Nasıl uygulanır?

 • Maydanozlar tek tek ayıklanır ve bol suda yıkanır
 • Limon suyu ve su ile beraber blenderdan geçirilir ve hemen tüketilir.

>>> İLGİLİ: Maydanoz Kürü Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Ispanaklı Meyve Suyu

Malzemeler

 • 1 demet ıspanak
 • 1 adet orta boy haşlanmış pancar
 • 200 gram kırmızı meyve (çilek, frambuaz, yaban mersini)
 • 1 su bardağı su
 • 1 adet taze sıkılmış limon suyu

Nasıl uygulanır?

 • Ispanaklar kök kısmından ayrılır ve bol suda yıkanır
 • Kabukları soyulmuş pancar iri küpler halinde doğranır
 • Kırmızı meyvelerde saplarından ayrılır ve bol suda yıkanır
 • Soğuk su ve limon ile karıştırılıp içilir

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.