Üşümeye Ne İyi Gelir?

04.02.2016
Üşümeye Ne İyi Gelir?

Mevsimlerin geçiş dönemlerinde en çok rastlanılan hastalıklarından biri hata bunlarında başında gelen üşütme kişiyi yatağa düşürür. Özellik kış aylarına yaşadığımız hayat standarttınız düşüren ve hastanın baş ağrısı, ishal, ateş, kulak çınlanması, yorgunluk, halsizlik, terleme, kusma, kulak ağrısı, mide bulantısı, burun akması gibi yan etkileri olmaktadır. Hasta bu durumlardan çoğunu yaşıyorsa doktora başvurması gereklidir. Ama daha hafif ise şikayetleri size önerilerimizi uygulayarak daha çabuk iyileşeceksiniz.

Soğuk kış mevsiminde olduğu gibi bazen serin ilkbahar ve sonbahar mevsiminde de üşüdüğümüzü bilirim. Çoğu insan ince kıyafetlerle dışarıda dolaşırken, bizler ise kalın hırka giymek zorunda kalabiliyoruz. Ancak çok soğuk kış günlerinde yada diğer soğuk günlerde de evde alabileceğimiz bir takım küçük önlemlerle üşüme hissimizi kolayca giderebiliriz. Özellikle uzman diyetisyenler bile rahatsızlıklara yok açan aylarda korunmamızı sağlayacak olan doğal bitkileri tüketmemizi ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimizi söylüyorlar.

Kış aylarında ne yazık ki ne kadar kat kat giyinsek de bazen soğuk bizleri savunmasız bırakabiliyor. Bundan dolayı üşüdüğünüz zamanlarda zencefil çayı yada yemeklerinizde zencefil tüketebilirsiniz. Özellikle kan dolaşımını uyaran zencefil, kanınızı el ve ayaklarımıza kolayca ulaştırarak üşüme sorununuza son vermektedir. Ayrıca da baharat çayları da bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için üşümeye çok iyi gelmektedir. Baharat çayını günde bir bardak içmeniz sizler için yeterli olacaktır.

Üşümeye iyi gelen besinlerin başında kesinlikle kırmızı biberi sizlere tavsiye ederiz. Bildiğiniz gibi kırmızı biber, bireyin vücut ısısını artırıcı gücüne sahip olduğundan dolayı sıcak hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Kış aylarının vazgeçilmesi olan pekmez insanı sıcak tutarak kişinin üşümesini engellemektedir. Pekmez üşümeye birebir  doğal olan bir ilacımızdır. Peki pekmez neden sıcak tutar hiç düşündünüz mü? Bildiğiniz gibi birçok insan kansızlıktan dolayı üşür. Yani bir insanda kansızlık olduğu zaman o insan diğer insanlara göre çok daha çabuk üşür. Kansızlığı gidermek için de kişinin demir ihtiyaç vardır. Bundan dolayı demir eksikliğine karşı kansızlık giderildiği gibi üşüme sorununuzu da ortadan kaldırmaktadır. Pekmezde demir bakımından zengin bir besin değerimiz olduğundan dolayı kışın insanı sıcak tutar. Bundan dolayı sizlere önerimiz her sabah aç karnına ilk kalktığınız zaman 2 yemek kaşığı pekmezi tüketebilirsiniz. Ayrıca da çocuklarınıza da 2 tatlı kaşığı pekmez yedirebilirsiniz. Bunun dışında şayet üşümenize kansızlık ve demir eksikliğinden kaynaklanan bir durum varsa üşümenizi kontrol altına almak için kış aylarında bolca kırmızı et ve kuru siyah üzüm tüketmenizde fayda var.

Üşüdüğümüz zamanlarda limon çayı içerek vücut ısınızı arttırabiliriz. C vitamini bakımından zengin olan limonu dilimleyip sıcak suya yada sıcak çayınıza ilave ederek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz hem de soğuklara karşı kendinizi savunmaya almış olursunu

  • Dinlenme sıcak bir yatak sakin bir ortam. Arada temiz hava almak.
  • Limon çayı, limon ile nane çayı benim size tavsiyem evdeki kış meyvelerinden oluşan harika bir karışım yapmak. Bu karışımın malzemeleri, yarım limon, yarım portakal, yarım mandalina, yarım elma, yarım greyfurt, birkaç dal nane ve bir yemek kaşığı bal bunları küçük bir tencerede kaynatın meyveler iyice yumuşayıncaya kadar bu karışımı günde 3 defa 3 çay bardağı için iyileşinceye kadar içmeye devam edin.
  • Karabiber mikropları yok eder. Bir su bardağı süte bir çay kaşığı karabiber ekleyin iyice karıştırdıktan sonra için. Günde iki su bardağı için.
  • Zencefil çayı, yeşil çaylar üşütmeye iyi gelmektedir.
  • Çorbalar özellikle tavuk çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası tüketilmesinde yararı var üşütmeye iyi gelmektedir.
  • Bal ve süt, bir su bardağı süte bir tatlı kaşığı bal karıştırın yatmadan önce için.
  • C vitamini alınmalı.
  • Bol bol Sıvı tüketin.
  • Taze meyve tüketin.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.