Maydanoz Kürü Faydaları ve Nasıl Yapılır?

03.11.2019
Maydanoz Kürü Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda hem kilo vermek için hem de daha sağlıklı bir yaşam için kürler çok sık tercih edilmeye başlanmıştır. Daha bilinçli bireyler yetiştirdikçe ve teknoloji ile beraber gün geçtikçe bilgilerimiz de artar. Hayatımızı daha düzenli ve sağlıklı bir plana göre yaşamaya başlarız. Bu aşamada da kürler ve diyet listeleri karşımıza çıkar. Kimyasal ürünlerin sağlığı ne kadar kötü etkilediğini gördükçe doğal yöntemler ile tedaviler ve diyetler daha fazla ön plana çıkmıştır.

Pek çok sağlıklı besinden yapılan kürler, hayatımızın önemli bir bölümüne girmeyi başarmıştır. Bu kür tariflerinden biri de maydanoz ile yapılanıdır. Maydanoz, oldukça sağlıklı bir besindir. Mutlaka yemeklerde bulundurmalı, içecek olarak da tüketmeliyiz. Pek çok faydası olan maydanoz, kür olarak da pek çok uzman doktor ve diyetisyenin tercih ettiği bir besindir. Yağ yakımından, karaciğer sağlığına kadar pek çok alanda maydanoz kürü devreye girer ve son zamanların en çok tercih edilen kürü olmayı başarmıştır.

Maydanoz Kürü Nedir?

Temel besin kaynağı olarak maydanozu alan ve zayıflamada yardımcı bir kürdür. Yoğun günlük koşturmalar ideal kiloya sahip olmamıza neden olabilir. Çoğumuz diyete ve spora vakit bulamaz. İşte bu yoğun dönemlerde sağlıklı kilo vermek adına yardıma koşan şeyler kürlerdir. Maydanoz kürü, uykudayken bile yağ yakmaya devam eder. En önemli özelliği de yağ yakıcı olmasıdır. Sadece vücutta biriken fazla yağı eritmez, karaciğer yağlanmasını da önler ve böylece pek çok hastalığa da önlem almış olur. Ayrıca kalp sağlığını korumayı bile başarır. Bu yüzden bu kürü kullanırken sadece kilo vermeye odaklanmamak gerekir. Sağlıklı bir yaşam için herkes kullanabilir. Ayrıca cilt sağlığı için de tercih edilebilir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan bu kür, pek çok pahalı ve kimyasal cilt bakım ürününe taş çıkartacak niteliktedir. Uzman doktorlar tarafından da sağlığa yararları kanıtlanmış olup, önerilmektedir.

Maydanozun içindekiler;

 • A, K ve C vitamini bakımından oldukça zengindir.
 • Yüksek oranda çinko, magnezyum, fosfor ve demir bulundurur.
 • Folatlar amino asiti miktarı oldukça fazladır.
 • Güçlü bir antioksidan deposudur.
 • Antioksidan ve flavonoidler bakımından oldukça zengindir.
 • Cilt kanserini önleyen myristicin bileşeni bakımından oldukça zengindir.
 • Diyabeti önleyici myricetin  bileşeninden oldukça fazla miktarda bulundurur.
 • Folik asit bakımından da oldukça zengindir.
 • İdrar söküğü özelliği için flavonglikozidin bakımından oldukça zengindir.
 • Göz sağlığı için beta karoten bakımından oldukça zengindir.

Maydanoz kürü, bu yüksek faydaya sahip bileşenler ile oldukça faydalı bir karışımdır. Vücut ve cilt sağlığı için mutlaka düzenli olarak maydanoz tüketmekte fayda vardır. Oldukça da tasarruflu olan bu kürde, maydanozun yaprakları haricinde saplarını da kullanabilirsiniz. Böylece her noktası ayrı bir öneme sahip olan maydanozun tüm noktalarından fayda almış olursunuz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise maydanozun olabildiğince doğal olanını tüketmektir. Oldukça basit bir yetişme evresine sahip olduğu için kendi bahçenizde hatta evinizde saksıda bile maydanoz yetiştirebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı, organik ve güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.


Maydanoz Kürünün Faydaları

Bu kür, maydanozun çok faydalı bir besin olması nedeni ile oldukça fazla yararlı özelliğe sahiptir. Düzenli kullanıldığı takdirde hem vücudunuz hem de cildiniz için çok fayda sağlayacaktır. Uzman doktorların da önerdiği bu kür yapılış bakımından da oldukça pratiktir. Maydanozun kaynatılarak tüketilmesi sonucu hızlı kilo verildiği de pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Etkisini arttırması için yanında limon da kullanabilirsiniz. Faydalarından daha fazla yararlanmak için yaprakları ile beraber saplarını da tüketebilirsiniz.

Oldukça ekonomik bir yoldur

Maydanoz, oldukça ekonomik bir besin olduğu için haliyle kürü de uygun fiyata hazır hale gelecektir. Özellikle cilt bakımı için onca para verilerek alınan kimyasal ürünler, bakım yapmak yerine sağlığımızı bile bozabilir. Bu yüzden her zaman doğal yollara başvurmak daha iyidir. Kolaylıkla her yerden alabilirsiniz hatta kendiniz bile yetiştirip bu çok faydalı kürü bedavaya getirebilirsiniz.

Yağlanmayı önler

Vücudumuz, zararlı besinleri fazla tüketme sonucu ve yaş ilerlemesi ile yağ biriktirmeye başlar. Özellikle yaş geçtikçe yenilen her yağlı yiyecek, vücudumuzda yağ olarak yapışık kalır. Bu yüzden beslenmemize oldukça dikkat etmeliyiz ancak fazla yağlar varsa ve artık çok geç olmuşsa o zaman devreye maydanoz kürü girer. Vücutta biriken fazla yağları yakar ve hızlı kilo verilmesini sağlar. Sadece vücuttaki yağların eriyip kilo vermesinde değil ayrıca karaciğerdeki yağlanmayı da önler ve pek çok hastalığa önlem niteliği taşır.

Kilo vermeyi sağlar

Pek çok diyet listesinin önüne geçen bu yol, hem daha hızlı kilo vermeyi sağlar hem de daha az uğraş gerektirir. Kür, detoks sularının da önüne geçmiştir. Kilo vermek için yapılan pek çok detoks suyundan daha faydalıdır. Maydanozun içinde bulunan fitokimyasallar  yağ yakma özelliğine sahiptir. Düzenli kullanımı sayesinde yağ yakımı meydana gelir ve vücutta birikmiş fazla yağlar eridikçe kilo verme işlemi de başlamış olur.

Ödem sökücü olduğu için kilo verme işlemi daha hızlanmış olur. Bir diğer önemli etkisi ise iştahı kapaması ve tok tutmasıdır. Böylece fazla yiyerek vücuda fazladan kalori girmesi de engellenmiş olur. Metabolizmayı hızlandırıp, idrar sökücü özelliği de kilo verme de yardımcı diğer etkenlerdir.

Cilt bakımına katkıda bulunur

Cildimiz, çevremizdeki kötü havadan yanlış beslenme anlayışına kadar tüm her şeyden etkilenir. Cildimize bakım yapmak daha sağlıklı, parlak ve genç görünmesi için gereklidir. Kimyasal cilt bakım ürünleri, sağlık sunmak yerine cildi daha da kötü bir hale getirebilir. Hem uygun fiyatlı hem de çok faydalı maydanoz kürü, cildinizin ihtiyacı olan bakımı gerçekleştirir. Kürü içebilir ya da maske olarak da kullanabilirsiniz. Cildi derinlemesine temizler, parlatır ve daha genç görünmesini sağlar. Uzun süre, düzenli kullanım sonucu cildinizdeki değişimler gözle görülür bir hal almaya başlayacaktır. Ayrıca aşağıda yer alan cilt bakım maskelerini de deneyebilirsiniz;

Cilt lekelerini yok eden maske

 • Bu maskede gerekli malzemeler 1 demet maydanoz, bir tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu.
 • Hazırlık esnasında ilk olarak maydanozun yaprakları iyice püre haline getirilir ve diğer malzemelerle karıştırılır.
 • 15 dakika ciltte bekleyen maske, ciltteki lekelerin ve renk eşitsizliklerinin önlenmesini sağlar.

Cildi yenileyen maske

 • Bu maskede 1 demet maydanoz ve bir yemek kaşığı yoğurt bulunur.
 • Yoğurdun cilt yenileme ve derinlemesine temizliği sayesinde maydanozla birleştiği zaman ortaya mükemmel bir maske çıkar.
 • Maske uygulandıktan sonra bile cilt daha parlak bir hal alacaktır.

Siyah noktalar için maske

 • Taze olarak dolabınızda sakladığınızı maydanoz kürünü bir pamuk yardımı ile siyah noktalara sürmeniz bile düzenli kullanım sonucu etkisini gösterecektir.

Buhar maskesi

 • Maydanozu kaynattıktan sonra buharını cildinize tutmanız, cildinizin daha parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar, genleşir ve ölü derilerden arınır.

Sivilceler ve izleri için maske

 • Maydanozun kürü direk olarak pamukla sivilcelere sürüldüğü ve bir kaç dakika bekletildiği zaman da sivilcenin kurumasına yardımcı olacaktır.
 • Yanında limon da kullanarak izleri giderme etkisini arttırabilirsiniz.

Grip, nezle önleyicidir

Grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir. İçerisinde bulunan A, B, C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve antibakteriyel özelliği sayesinde vücutta bulunan zararlı maddelerin çıkmasını sağlar. Özellikle soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için her gün tüketilmelidir.

Ağrı kesicidir

İçeriğinin zengin olmasından dolayı ağrı kesici özelliği taşır. Yapılan bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olup hem eklem ağrılarına hem de romatizmaya çok iyi gelmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe artan bu rahatsızlıklar maydanoz kürü ile hafifletilebilir. Ayrıca enfeksiyon ve iltihaplara karşı da mücadele gösterir. Fakat fazla tüketildiği zaman baş ağrısı yapabilir.

Kemik sağlığına çok iyi gelir

Eklem ve diğer ağrılara çok iyi geldiği bilinmektedir. Bir başka bilinen özelliği de kemik sağlığına çok iyi gelmesidir. Kemiklerimizin daha kuvvetli olması ve ilerleyen yaşlarla kemik erimesi görülmemesi için tavsiye edilebilir. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur ve kemik erimesini önler.

Kemiklerde homosistein adı verilen bir amino asitin tükenmesi sonucu meydana gelen kemik erimesi, tıptaki ismiyle Osteoporoz , maydanoz kürü ile önlenir. Sütten sonra en fazla kalsiyum barındıran besindir. Ayrıca romatoid artrite de çok iyi gelir.

Beyni kuvvetlendirir

Beyin sağlığını korur, unutkanlığa çok iyi gelir ve hafızayı kuvvetlendirir. Tıpkı bir ceviz gibi maydanozda beyninizi koruyan bir besin kaynağıdır.

Kalp sağlığını korur

Kalp sağlığına da çok iyi gelmektedir. Vücutta bulunan fazla amino asit damar ve kalp sağlığını olumsuz etkiler. İçeriğinde yer alan folatlar, amino asitleri zararsız maddelere dönüştürür ve kalp sağlığını korur. A vitamini içerisinde bulunan beta karoten ve C vitamininden gelen antioksidan özelliği sayesinde serbest dolaşan radikaller dışarı atılır, vücudun toksinlerden temizlenmesi sağlanır. Ayrıca zengin folik asit miktarı sayesinde kalp krizine neden olan homosistein  en aza indirilir ve kalp krizi riski de önlenmiş olur.

Damarlar için çok faydalıdır

İçeriğinde bulunan B vitamini ve beta karoten sayesinde damar sağlığını korur, yüksek miktarda amino asiti zararsız maddeye dönüştürür ve kalp krizi riskini önlemiş olur. Ayrıca damar tıkanıklığını da engeller.

Kansere yakalanma riskini azaltır

Folat asit miktarı bakımından oldukça zengindir. Hücre yenilenmesi ve bölünmesinde büyük rol oynayan folak asitler, maydanoz tüketimi ile kansere karşı mücadele eder. Özellikle kolon, serviks ve cilt kanserinde oldukça başarılı sonuçlar verir. Ayrıca içeriğinde yer alan antioksidan ve flavonoidler de tümör ve kanserin önlenmesini sağlar. Cilt kanserini önleyen ve çok sık rastlanmayan myristicin maddesi, içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.

Bağırsaklara iyi gelir

Kilo verdirirken bağırsak sağlığını da korur. Metabolizmayı hızlandırır, bağırsak kurtları ile mücadele eder ve kabızlığı önler. Ayrıca içeriğinde bulunan flavonglikozidin sayesinde idrar sökücü özelliği taşır. İdrar yollarında görülen pek çok enfeksiyon ve iltihaba da iyi gelir.

Ağız sağlığı için faydalıdır

Detoks suları gibi içilebilen bir kür olduğu için sağlığına da çok iyi gelir. Ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesini sağlar, diş eti problemlerini ve ağız kokusunu önler. Daha ferah ve sağlıklı bir ağız sunar.

Mide bulantısına iyi gelir

Arkasında ciddi bir rahatsızlık olmasa dahi mideyi temizler, krampları önler ve antiseptik özelliği sayesinde gaz problemini ortadan kaldırır. Yaprakları ile beraber sapları da kaynatılarak tüketilebilir. Hamile kadınların bulantıları için kullanımında ilk olarak doktora başvurulması önerilir.

Tırnak ve saç için de faydalıdır

Tırnak ve saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlar. Saç dökülmelerini önler. Ayrıca tırnak da oluşabilecek mantar ve iltihaplar için de çok faydalıdır. Kaynatılan maydanoz, bez yardımı ile tırnağa sarılır ve 10 dakika bekletilir. Düzenli uygulandığı zaman ciddi iyileşmeler görülecektir.

Göze iyi gelir

İçeriğinde bulunan bol miktarda A vitamini ve beta karoten sayesinde göz sağlığına çok iyi gelir. İleri ki yaşlarda olan kişilerin retina sağlığını korur, çocuklarda daha sonradan görülebilecek göz hastalıklarını önler. Ayrıca A vitamini sayesinde ışık hassasiyetini arttıran rodopsin pigmentinin artmasını sağlar. Ayrıca gece körlüğüne de önler.

Astıma iyi gelir

Solunum yolları için de çok faydalıdır. Astım hastalığının oluşmasını ve ilerlemesini önler. Daha rahat nefes almayı sağlar.

Kırmızı kan hücreleri oluşumunu arttırır

Anemiye iyi gelir

İçeriğinde yüksek miktarda demir bulundurduğu için anemi hastalığına da çok iyi gelir. Özellikle çocuk yaşta kullanmaya başlamak hastalığın ilerlemesini önler. Maydanoz, demir bakımından o kadar kuvvetlidir ki sadece bir bardağı günlük demir ihtiyacının yaklaşık %22’sini karşılar.

 • Yaşlanmayı geciktirir, yaşlanma belirtilerini hafifletir.
 • Cilde daha esnek bir görünüm kazandırır.
 • Vücuttan ödemi atar.
 • Kanı temizler.

Maydanoz Kürünün Zararları

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi maydanozun da fazlası zarardır. Doğru tedavi ve bakım yöntemi her zaman dozunda uygulanmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce vücuda uygun olup olmadığını araştırmak ve test etmek de çok önemlidir. Aksi halde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

 • Gün içerisinde kullanımı 1 litreyi geçmemelidir. Aksi halde ciltte yanmalara, kızarıklıklara, kaşıntılara, kanın pıhtılaşmasında yavaşlamalara neden olabilir.
 • Karaciğer, böbrek sağlığını olumlu yönde etkiler ve anemiye karşı korur. Ancak fazla kullanım tam tersi etkilere neden olabilir ve bu hastalıkları tetikler. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.
 • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Yani kanama ile ilgili sorun yaşayan kişilerde maydanoz kürünü fazla tüketmek yan etki olarak kanamaya neden olabilir.
 • Diyabete de iyi gelse de kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastaları kullanırken çok dikkat etmelidir. Kullanım esnasında ani şeker seviyesi değişimleri olabilir. Bu da halsizlik ve baygınlığa neden olur. Diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanması önerilir.
 • Kan şekerini düşürdüğü ve kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için ameliyattan en az 2 hafta önce kullanımı bırakılması gerekir.
 • Tansiyonu çok sık çıkarabilir ve düşürebilir. Fazla ani değişimler özellikle yaşlılarda sıkıntılara neden olabilir.
 • Tansiyon hastalarının çok fazla kullanmaması önerilir.
 • Kullanımı aşırıya kaçtığı zaman adet kanamasını hızlandırabilir ve düzensizliğe neden olabilir.
 • Fazla kullanım sonucu özellikle migreni olan kişilerde fazla baş ağrısı yapabilir.
 • Hamilelerin maydanoz kürünü çok fazla değil, direkt kullanmaması önerilir. Çünkü maydanoz genelde kürtaj için kullanılan bir bitkidir. Özellikle ilk aylarda maydanoz tüketilmesi düşüklere neden olur. Pek çok araştırma ile de kanıtlanmış bir bilgidir. Maydanoz içeren bitkisel bir ürünün doğum kusurlarını arttırdığı da pek çok bilimsel araştırma sonucu tespit edilmiştir. Bu yüzden kesinlikle hamilelerin kullanmaması gerekir ve bir süre maydanozu hayatlarından çıkarmalılar.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 adet limon suyu,
 • 1 demet maydanoz
 • Yeterli miktarda su

Nasıl Hazırlanır?

 • Tüm malzemeleri blenderden geçirmek tek yapacağınız işlemdir.
 • Maydanozun saplarını kullanıp kullanmamak size kalmıştır. Ancak saplarında da fayda olduğunu unutmamak gerekir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Bu karışımı düzenli olarak haftada bir kaç kez kullandığınız takdirde hem kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz, hem de daha sağlıklı bir vücuda ve cilde sahip olacaksınız.

Püf Nokta

Maydanoz, evde ya da bahçede yetiştiriliyorsa toplamak için özellikle gece 2’yi beklemekte fayda vardır. Her besinin daha fazla yarar salgıladığı ve etkili olduğu bir saati vardır ve o saate toplandıkları ya da yendikleri zaman daha etkili olurlar. Bu saat maydanoz için gece 2’dir. İmkanı olan kişilerin bu saat kuralını kullanması önerilir.

Zayıflamak İçin Maydanoz Limon Kürü

 • Maydanozun sapları ile beraber kaynatılması ve birazda limon eklenmesi yeterli olacaktır.
 • Özellikle sabah içmek etkisini daha fazla göstermesini sağlar.
 • Günde 3 bardak yeterlidir. Daha fazlası yan etkilere yol açabilir.
 • Ancak bu detoks suyunu düzenli tüketmek, zayıflamak için yeterli olacaktır.

Maydanoz Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Kilo vermek adına yapılan onca zorluğa ve para harcanmasına o kadar alışıldı ki basit işlemler inandırıcı gelmemeye başladı. Ancak kilo vermede önemli olan fazla para harcamak ya da değişik diyetler uygulamak değildir. Kilo vermeye başlayan bir kişinin her şeyi araştırmış ve biliyor olması gerekir. Burada önemli olan doğru beslenme planına sahip olmak ve her besindeki değerlerin miktarlarını bilmektir. Maydanoz da içeriğinin zenginliği sayesinde kilo verdirme de oldukça başarılır. İçinde bulunan her besin, farklı bir yarar sağlar. Metabolizmayı hızlandırması, bağırsak sağlığını koruması, yağ yakıcı özelliğinin olması kilo verdirmesin de etkendir. Çok eski çağlardan beri biliniyor oluşu, bu tezi doğrular niteliktedir.

Toksin ve ödemlerden arındırır

Vücudumuz bizim elimizde olmadan toksin ve ödem biriktirir ve bunlar fazla kilo olarak geri döner. Maydanoz, vücudu toksinlerden arındırır. İdrar yollarını da açtığı bilinen maydanoz kürü, daha fazla idrara çıkmayı dolayısıyla da sıvı atılımını sağlar. Kilo vermede sıvı atılımı çok önemlidir. İdrar ile beraber toksin ve diğer zararlı maddeler de atılır. Burada düzenli olarak 15 gün boyunca devam etmek çok önemlidir. Vücuttan ödemleri atarak rahatlamasını ve hafiflemesini sağlar.

Yağ sökücüdür

Özellikle yaş ilerledikçe biriken yağlar, vücudumuzda depo olarak kalır ve eritmesi daha zor bir hal alır. Maydanoz kürünü düzenli kullanım erkenden, fazla depolama olmadan yağlardan kurtarmayı başarır. İçeriğinde bulunan fitokimyasallar vücutta birikmiş olan yağı yakma özelliğine sahiplerdir. Yağ yakma evresinden sonra da hızlı bir şekilde kilo verimine başlanır.

Tok tutar

Tok tutma özelliğine sahiptir. Bu sayede daha az yer ve daha fazla yakabilirsiniz. Metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde uykuda bile yağ yakma ve kilo verme işlemi devam edebilir. Fazla acıkmayacağınız için de iştahınız kapanır.

Kendinize güvenin

Maydanoz kürünün içiminin zor olduğu söylenilir. Çünkü rondodan geçse dahi içerisinde pütürcükler kalabilir. Ancak bu tamamen motivasyonla ve inanmakla alakalıdır. Kendine güven çok önemlidir. Bir kere inandıktan sonra zor içim önemsiz kalacaktır.

Diyet programlarının yanında maydanoz kürü, ek takviye olarak kullanılabilir. Hem diğer diyeti destekler ve verimini arttırır. Hem de maydanozun faydalarından yararlanılmış olur. Diyet programına ek kullanımı sonucu 3 günde 2 kilo verildiği tespit edilmiştir.

Kaç kilo verdirir?

Her diyet programında olduğu maydanoz kürün de düzenli kullanım çok önemlidir. Belli bir plan doğrultusunda hareket edilmediği müddetçe, kilo verme işlemi zorlaşacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da kilo vermenin kişiden kişiye göre değişeceğidir. Belli bir süre söylemek yanlış olur çünkü her bünye farklı özellikler sahiptir. Yaklaşık olarak 15 günlük kullanım yeterli olacaktır ve 15 gün sonunda 2 – 10 kilo verilebileceği tespit edilmiştir. Daha etkili olması açısından tok karnına sabah ve akşam tüketilmesi önerilir.

Dikkat!

Kullanmadan önce doktorunuza ve diyetisyeninize başvurmalı ve destek almalısınız. İyice araştırmakta fayda vardır. Her besin kaynağı çok faydalı deyip, bilinçsizce kullanmak yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.