Ekinezya Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

14.07.2020
Ekinezya Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Mor koni çiçeği olarak da bilinen Ekinezya, kökleri ve yapraklarıyla tıbbı amaçlar için kullanılan dünya çapında popüler bitkilerden biridir. Amerikalı yerlilerin çok uzun yıllardır tedavi amacıyla kullandığı bitkinin uzun bir geçmişi vardır. Kızılderililer, öksürükten cilt yaralarına, boğaz iltihaplarından sindirim sistemi problemlerine kadar birçok hastalıkta Ekinezya’dan yararlanmışlardır.

Antioksidan, antiviral ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip bitki aynı zamanda bağışıklık güçlendirme konusunda önemli bir role sahiptir. Birbirinden farklı dokuz türü olan bitkinin sadece üç türü takviye ve çaylarda kullanılır. Bunlar Ekinezya Purpurea, Ekinezya Angustifolia ve Ekinezya Pallida’dır. Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen bitkiden ilaç üretiminin yanı sıra çay olarak da yararlanılır.

Ekinezya çayını ne kadar sıklıkla tüketmeniz gerektiği ne kadar güçlü bir şekilde demlediğinize göre değişiklik gösterir. Bu nedenle Ekinezya içerikli ürünler alırken mutlaka güvenilir satıcıları tercih etmeniz, çayı tüketirken mutlaka mevcut hastalıklarınız ve sağlık problemlerinizi göz önünde bulundurarak hekiminizden onay almanız gerekir.

Ekinezya çayı, Ekinezya Purpurea bitkisinden yapılır. Bunun için bitkinin mor ve koni şeklindeki çiçekleri çay yapmak için kurutulur veya taze kesilir. Ayrıca bitkinin kökleri ve yaprakları da çay yapımında kullanılabilir. Çoğu bitki çayından farklı olarak  kafein içermez.

Tadı keskin olan bu çayı ilk defa içiyorsanız dilinizde karıncalanma hissiyle karşılaşmanız mümkündür. Bir süre sonra bu tada alışacaksınız. Ama alışana kadar çayın tadını daha içilebilir hale getirmek için nane, zencefil, süzme bal veya limon aromasından da yararlanılabilir. Buna rağmen hala tadını sevmediyseniz ve içmekten kaçınıyorsanız özellikle soğuk algınlığı yaşadığınız dönemde Ekinezya içerikli pastilleri tercih edebilirsiniz.

Ekinezya Çayının Vücuda Faydaları

Griple savaşınızda çok iyi bir yardımcıdır

Grip Olan Hasta Genç Kadın

Soğuk algınlığı yada grip bazıları için basit bir hastalık süreci olsa da bazıları için hayati tehdit oluşturabilir. Araştırmalar, Ekinezya çayının soğuk algınlığı gelişme olasılığını yüzde 58 oranında düşürerek yaklaşık 7-10 gün süren hastalığın süresini 1-4 gün azaltabildiğini göstermiştir.

Meme kanseri riskinizi düşürür

Pembe Kurdela Tutan Kadın Meme Kanseri

Kanser tedavisi süresince zayıflayan bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için iyi bir yardımcıdır. Aynı zamanda kanser tedavisinin yan etkilerini azaltma konusunda da önemli bir destektir. Yurtdışında yapılan bir çalışmaya göre bitkinin kötü niyetli tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve kanserin yayılma yeteneğini engellediği bilgisine ulaşılmıştır.

Kan basıncınızı kontrollü bir şekilde düşürür

Erkek Kan Basıncı Ölçümü

Düşük kan basıncına olumlu etkisine dair net bir bilgi olmasa da yapılan araştırmalar yüksek miktarda anti-enflamatuvar ve antioksidan bileşikleri olan bir bitkinin kan basıncı seviyelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Anksiyete de yüksek tansiyona neden olan sağlık problemlerinden biri olduğu için aynı zamanda bu konuda da destek olur.

Sağlıklı hücre büyümesine yardımcı olur

Kafasında Banyo Havlusu Olan Aynada Cildine Bakan Genç Kadın

Antioksidan içeriğe sahip olan ilaç, yiyecek veya çaylar hücre onarımına yardımcı olur. Yüksek oranda antioksidan içeren çay vücuttaki serbest radikalleri yok ederek hücre yaşlanmasını engeller ve yavaşlatır.

Enflamasyonu azaltır

Kanepede Otururken Güçlü Karın Ağrısı Olan Genç Kadın

Ekinezya, romatoid artrit, ülser, Crohn hastalığı gibi vücuttaki enflamasyonu artıran ve mevcut enflamasyonu kötüleştiren durumların tedavisi için de kullanılır. Çayındaki aktif bileşikler, iltihap etkisini azaltmak için vücudunuzla birlikte çalışır. Enflamasyon, vücudunuzun iyileşmeyi ve kendini savunmanın doğal yoludur.

Kaygınızı yönetmenize yardımcı olur

Mendil Tutan ve Terapisti ile Konuşan Üzgün Genç Kadın

Anksiyete tedavisinde etkili bir takviye olarak kullanılır. Bitkinin özütü, vücudunuz ve beyin arasındaki iletişime yardımcı olan sinapsların aktif ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Anksiyete atağı geçirdiğinizde “korku refleksini” tamamen durduramasa da korkularınızın fiziksel etkilerini sınırlayarak daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Endişe ile savaş halinde olanlar için mükemmel bir rahatlama yöntemidir.

Aynı zamanda diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara bağlı olarak hücrelerinizi strese karşı koruma özelliğine sahip flavonoidler, sikatrik asit ve rosmarinik asit gibi antioksidan içeriğe sahiptir. Ayrıca yıpranmış antioksidanları yenileyerek antioksidan aktiviteyi daha da artırabilen alkamid adı verilen bileşikleri içerir.

Kan şekerinizi kontrol etmenizi sağlar

Şeker Ölçümü Yapan Doktor

Ekinezya Purpurea’daki antioksidan özellikler benzersizdir ve bu bitkinin ekstresinin karbonhidratları sindiren enzimi baskıladığı gösterilmiştir.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre kan dolaşımındaki Ekinezya, diyabet yada gizli şekeri olanların kan şekerinin yükselmesini önleme ve düzenleme konusunda önemli bir yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yani Ekinezya çayı tüketimi kanınıza giren şeker miktarını orantılı bir şekilde azaltır. Hipoglisemikseniz kan şekerinizin düşmesini de önleyebilir. Kesinlikle insülin tedavisinin veya karbonhidratların yönetimi gibi diğer diyabet tedavilerinin yerini almaz. Ancak bu çayı içmek kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Genital enfeksiyonları tedavi eder

Kasık Altı Karın Yakınında Mutsuz Yüz Kağıdı Tutan Genç Kadın

Düzenli çay tüketimi vücuttaki iltihaplanmayı önlediği için aynı zamanda genital bölgede oluşacak enfeksiyonların ve idrar yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

Boğaz iltihabını kurutur

Sokakta Yürüyen Boğaz İltihabı Olan Genç Kadın

Özellikle hastalık döneminde tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığına bağlı oluşan boğaz iltihabının verdiği sıkıntıyı azaltır. Boğazdaki enfeksiyonun yarattığı yangı hissini azaltarak sizi rahatlatır. Çayı soğutarak bir sprey şişesine dökün ve boğazınıza sprey olarak sıkın.

Sinüzit ağrılarını azaltır

Sinüzit ve Ateş Ağrısı Olan Yatan Genç Kadın

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde önemli bir destek olan çay, sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltırken burun akıntısına da iyi gelir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar

Üç Boyutlu Holografik İnsan Bağırsağı

Düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını korur ve bağırsaklarınız düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığı için kabızlığı, buna bağlı gelişen hemoroidi ve gaz oluşumunu önler.

Uçuğu yok eder ve oluşumunu engeller

Dudağında Uçuk Olan Genç Kadın

Herpes virüsünün neden olduğu ve genellikle dudak bölgesinde çıkan uçukların tedavisinde Ekinezya çayından yararlanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek uçuk oluşumunu engeller ve mevcut uçukların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Cilt problemlerini azaltır

Kırışıklık ve Cilt Kusurları Olan Kadın

Demlediğiniz arı sokması, egzama, cilt enfeksiyonları, iltihabi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Prostat büyümesini durdurur

Ürolog Ofisinde Olan Erkek Hasta

50 yaş üstü erkeklerde sık görülen iyi huylu prostat büyümesinin tedavi süresince içilen Ekinezya çayı tedaviye destek olarak prostat büyümesini yavaşlatır ve durdurur.

Kilo vermenize yardımcı olur

Yerdeki Tartıya Çıkan Kadın

Antioksidanlar açısından zengindir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kan dolaşımınızı hızlandırır ve metabolizmanızın iyi çalışmasına yardımcı olur. Tarçın ve zencefil eklerseniz çayın ödem söktürme konusundaki gücünü artırabilirsiniz. Bir de beslenme düzeninize dikkat ederseniz çok daha hızlı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Özellikle yemeklerden önce aç karnına içilen Ekinazya çayı iştah kontrolü de sağlar.

Öksürüğü azaltır

Evde Yatakta Oturan Öksüren Genç Kadın

Sık sık öksürük problemi yaşıyorsanız Ekinezya çayı içtiğinizde rahatladığınızı fark edeceksiniz. Çok eski bir tarihi geçmişe sahip olan çayın Kızılderililer tarafından öksürüğün tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Ağız kokusunu önler

Ağzını Elleri ile Kapatan Genç Kadın

Düzenli tüketildiğinde ağız içerisindeki bakteri oluşumunu engelleyerek doğal bir gargara görevi görür.

Uykusuzluğa iyi gelir

Gece Uyanık Olan Depresif Genç Kadın

İçerdiği bileşenlerle anksiyete, kaygı ve endişeden kaynaklanan uykusuzluk problemini gidermede önemli bir yardımcıdır. Her akşam yatmadan içilen bir fincan çay daha rahat uykuya dalmanızı sağlar.

Vücudunuza pek çok vitamin ve mineral kazandırır

Siyah Seramik Kase İçerisinde Ekinezya Çiçekleri

Düzenli olarak Ekinezya çayı içildiğinde E, B, A vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum gibi vücudun çok ihtiyacı olan minerallerdeki eksikliklerini de gidermesini sağlar.

Kas ve eklem ağrılarınızı azaltır

Diz Ağrısı Çeken Yaşlı Adam

Stresle tetiklenen başta migren olmak üzere kas ve eklem ağrılarınızı azaltma konusunda önemli bir destektir.


Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Eski Ahşap Üzerinde Ekinezya Çayı

Yapımı oldukça basittir. Kurutulmuş Ekinizya kökünü hemen hemen her eczaneden tablet şeklinde satın alabilir veya internet üzerinde sipariş edebilirsiniz. Hazır almak yerine kendi bitkinizi yetiştirmek istiyorsanız yine bu bitkiyi satın alabilir ve çayınız için yapraklarını toplayıp kurutmayı tercih edebilirsiniz. Yaprak kuruduktan sonra:

 • Çay fincanının içerisine çiçek, yaprak ve bitkinin köklerini koyun.
 • Çay yapacağınız suyu kaynatın. Sıcaklığını düşürmek için bir dakika bekletin.
 • Çiçek ve yaprakların üzerine suyu ekleyin.
 • Ekinezya’yı çıkarmadan ve suyun soğumasına izin vermeden önce bekletin.
 • Geleneksel bitki çaylarına göre demlenmesi daha uzun sürer, 15 dakikaya kadar demleyebilirsiniz.
 • Çiçek, kök ve yaprakları süzerek çıkarın.
 • Tadı biraz keskin olduğu için zencefil yada süzme bal ekleyerek çayınızın tadını çıkarın. Ancak şeker gibi yapay tatlandırıcılardan kaçının.

Bağışıklık sisteminizi korumak istiyorsanız günde 2-3 fincan içmeniz yeterlidir. Hasta olduğunuzda hekiminizin de onayı ile 4 fincana kadar çıkabilirsiniz. Düzenli tükettiğinizde kan şekeri, kan basıncı ve anksiyete düzeyinizdeki olumlu değişimi siz de göreceksiniz. Ancak 10 gün düzenli tükettikten sonra mutlaka ara verin. Çünkü içerdiği güçlü antioksidanlar nedeniyle bağışıklık sisteminizi zorlayarak bağışıklık sisteminize zarar verebilecek hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Karışık Ekinezya Çayı tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Ekinezya bitkisi (Kök, yaprak yada çiçek şeklinde olabilir)
 • 1 kabuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 2 dilim taze zencefil

Nasıl uygulanır?

1 tatlı kaşığı Ekinezya, kabuk tarçın, papatya, adaçayı ve taze zencefili demliğe koyun ve üzerine 4 bardak kaynar su ekleyin. Hazırladığınız karışımı 5-10 dakika demlenmesi için bekleyin ve süzün. Dilerseniz içerisine birkaç dilim limon ve süzme bal ekleyerek tüketebilirsiniz.


Ekinezya Çayının Zararları

Bir Fincan Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı tüketiminden sonra en sık görülen yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hafif düzeydeki karın ve mide ağrısıdır. Bununla birlikte, bu yan etkiler papatyalar, krizantem, kadife çiçeği, yakup otu gibi diğer çiçeklere alerjisi olan kişiler arasında daha yaygındır. Bazı insanların bu bitkiye alerjisi olabilir. Bildiğiniz bir alerjiniz yoksa çayı düzenli içmeye başladıktan sonraki birkaç gün kendinizdeki değişimi gözlemleyin. Çoğu insanlar için alerjik reaksiyon riski taşımasa da bağışıklık sistemiyle ilgili problem yada hastalığı olanların tüketmekten kaçınması önerilir. Çünkü Ekinezya’nın bağışıklık reaksiyonları üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Genellikle 2 yaş üzerindeki çocukların bağışıklıklarını desteklemek için önemli bir takviye olan Ekinezya çayını içmeleri güvenli kabul edilir. Ama çocuğunuza bu çayı içirmeyi düşünüyorsanız mutlaka hekiminizin onayını almanızı öneririz. Hamilelik döneminde güvenle içilebilecek bitki çaylarının başında gelir. Ama yine de hamile veya emziriyorsanız hekiminizin onayını alarak çayı tüketin. Bazı ilaçları etkileyebilir. İmmünsüpresan ilaçlar alanlar, doğum kontrol hapı kullananlar, kolesterol ilacı kullananlar, kan sulandırıcı kullananlar, alerji veya astımı olanlar, Romatoid artrit, Lupus, MS, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, göz kapağı ameliyatı geçiren kişiler kullanmamalıdır. Çay ilaçlar dışında kafein ile de etkileşime girer. Bu nedenle çayı içtiğiniz dönemde kahve tüketiminizi azaltarak sınırlandırmanız gerekir.


Sıkça Sorulan Sorular

Aç karnına mı tok karnına mı içilmeli?

Çay aç yada tok karnına içilebilir. Ancak zayıflamanıza destek olarak kullanıyorsanız yemeklerden önce aç karnına içmeniz mevcut ödemi atmanızı ve daha geç acıkmanızı sağlar.

Günde kaç fincan içilebilir?

Çayınızı demledikten sonra içerisine limon, süzme bal veya zencefil ekleyerek günde en fazla 3 fincan olacak şekilde içebilirsiniz. Ancak 10 günden fazla üst üste tüketmemeye özen gösterin.

Soğuk algınlığını azaltır mı?

Soğuk algınlığı veya hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde tüketilmelidir. Alternatif tıp uygulayıcıları, yaklaşık bir hafta boyunca gün boyunca birkaç kez Ekinezya çayı içmenizi önerir. Hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Hasta olduktan sonra içilen çay ancak hastalığın şiddetini azaltma konusunda size destek olabilir.

İyi bakterileri öldürür mü?

Hayır. Ekinezya’nın bağışıklık artırıcı özellikleri vardır, ancak bir antibiyotik değildir. Bu nedenle, reçeteli antibiyotiklerin aksine bakterileri öldürmez. Bağırsak sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, ancak bazı kişilerde mide ağrılarına ve mide bulantısına neden olabilir.

Güvenli midir?

Ayçiçeği, papatyalar ve yakup otu ile yakından ilişkili olan bir aileden gelir. Bu nedenle yakup otu, kadife çiçeği veya papatya alerjiniz varsa, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden Ekinezya tüketiminden kaçının.

Sakinleştirir mi?

Ekinezya çayından baş ağrısı, diş ağrısı ve özellikle mide ağrısının azalması konusunda destek alabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi özellikle anksiyeteniz varsa sizi rahatlatacaktır. Ama bunun için çayı düzenli olarak tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Bebekler içebilir mi?

2 yaş altına kesinlikle önerilmez. 2 yaş üstü çocuklarda ise hekiminizin onayı ile en fazla 1 veya 2 fincan tüketmelerine izin verilir.

Adet sancısını azaltır mı?

Regl (adet) döneminde görülen sancıları azaltmak için günde 2 fincan Ekinezya çayı tüketebilirsiniz. Rahatlatma ve sakinleştirme özelliğine de sahip olan çayı tükettikten sonraki  adet döneminde ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

Aşırı tüketimi nelere neden olabilir?

Her bitki çayının tüketiminde olduğu gibi bu bitki çayının tüketiminde de ölçülü olmak ve hekiminizin onayına göre hayatınıza dahil etmek çok önemlidir. Çünkü kontrolsüzce kullanılan bitki çayları verdikleri yararın yanı sıra vücudunuza zarar da verebilir.

 • Karaciğerinize hasar verebilir. Belirlenen ölçülerden daha fazla tüketimi karaciğer enzimlerinizi yükselterek karaciğerinizin fonksiyonlarına zarar verir.
 • Bağışıklık sisteminizin dengesini bozarak, MS, Lupus, Tip 1 diyabet gibi bağışıklık sistemini hedef alan hastalıkların hayatınıza girmesine neden olabilir.
 • Kan dolaşımınızı olumsuz yönde etkileyerek vücudunuzda pıhtı oluşumunu hızlandırır ve TTP (Trombotik trombositopenik purpura) adı verilen kan yıkımı (hemolitik anemi) ve kan pulcuklarında (platelet-trombosit ) azalma ile (trombositopeni ) ile karakterize olan genellikle sıklıkla ateş, nörolojik bulgular ve böbrek yetmezliği eşlik eden bir hastalığa yol açabilir.
 • Mide ağrısı, kramp, şişkinlik ve ishal gibi belirtilerin artmasına neden olur.
 • Astım hastaları aşırı tüketirlerse astım atağı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve akciğer spazmı gibi problemlerle karşılaşabilirler.
 • Uzun vadeli Ekinazya çayı tüketimi bulantı ve sersemliğe, özellikle vertigo, ağız kuruluğu, duyu kaybı gibi birçok problemlere neden olabilir.
 • Belirtilenden fazla çay tüketimi direkt kalp rahatsızlıklarını tetiklemese de kalp ritminizi bozabilir.
 • Ekinezya pıhtılaşma önleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle ameliyat olmayı planlıyorsanız hekiminize bu bitkiyi tükettiğinizin bilgisini vererek en az bir hafta önce çayı içmeyi bırakmanız gerekir. Çünkü ameliyat sırasında kanama kontrolü sağlanmasını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Bu bitki çayının tüketiminden sonra kaşıntı, yüzde şişlik, kızarma, ani gelişen sivilce gibi belirtileriniz artıyorsa çay tüketimini bırakmanız gerekir. Bazı kişilerde anaflaktik şoka da yol açabilir.
 • Çok nadir görülse de bazı çocuk ve yetişkinlerde ateş yükselmesine yol açabilir. Çayı tüketmenizin ardından terlemeye başlıyorsanız çayı içmeyi bırakmanız gerekir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.